Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Мережа Lightning Network для біткоїна: що це і як працює

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Мережа Lightning Network

Анонімний творець Біткоїна під псевдонімом Сатоші Накамото у своєму вайтпейпері назвав криптовалюту "піринговою системою електронної готівки". На жаль, BTC навряд чи підходить на роль глобальної платіжної системи. Усе ж мережа криптовалюти може справлятися лише приблизно з сімома транзакціями на секунду для всього світу, чого точно недостатньо для масового використання блокчейна. Вирішує цю проблему мережа другого рівня Lightning Network (LN)

У сьогоднішній статті редакція сайту ITstatti.in.ua розбирається з нею докладніше, а також познайомить вас із підходящими гаманцями та їхніми ключовими особливостями.

Що таке мережа Lightning Network і навіщо вона потрібна

Як ми вже зазначили, Сатоші Накамото описав власний проект як пірингову систему електронної готівки. Це означає, що під час створення мережі BTC головний акцент у ній робили на можливості передавання цінності без участі посередника, з чим Біткоїн дійсно справляється. При цьому належної уваги масштабуванню блокчейна і його пропускній здатності приділено не було.

Чи логічно це? Мабуть, так. Усе ж таки BTC став першою криптовалютою у світі, тож подальші перспективи першопрохідника в цій сфері були неочевидні. Ну а через відносно невелику кількість користувачів мережі в перші роки навіть семи транзакцій на секунду - або 4200 переказів кожні десять хвилин - було більш ніж достатньо для задоволення їхніх потреб.

Однак з часом і в міру напливу нових власників криптовалюти ситуація змінилася. Якщо вивчити графік середньої комісії в мережі Біткоїна, перший масштабний стрибок плати за транзакції через велику чергу на їхнє проведення відбувся під час позаминулого булрану в 2017 році - тоді показник досяг пікового значення в 55 доларів. Звісно, сплачувати подібні збори за переказ могли лише деякі інвестори.Графік середньої комісії в мережі Біткоїна

Наступний рекорд було встановлено у квітні 2021 року, коли середня комісія досягла актуального рекорду на рівні 62 доларів.

Утім, локальні злети комісій трапляються навіть під час ведмежих трендів, тобто на етапі спаду ринку. Тут згадується стрибок показника до позначки в 31 долар на початку травня 2023 року.

Він стався через хайп навколо NFT на основі протоколу Ordinals і так званих BRC20-токенів, які повторюють концепцію ERC20-токенів у мережі Ефіріума. У підсумку блокчейн виявився перевантаженим, черга непідтверджених транзакцій обчислювалася сотнями тисяч, а не найзаможніші власники біткоїнів банально не могли взаємодіяти з блокчейном. Все навіть дійшло до того, що деякі розробники BTC запропонували блокувати транзакції, пов'язані з NFT і BRC-20.Найвищі комісії в мережі Біткоїна, зафіксовані в травні 2023 року

Перераховані ситуації призводять до популяризації Lightning Network - мережі другого рівня, яка працює як надбудова над основним блокчейном Біткоїна. Для взаємодії з Lightning користувачі відправляють у неї BTC, потім проводять дешеві та швидкі комісії за допомогою спеціальних каналів, а потім закривають їх і заносять підсумковий результат зміни балансу в основну мережу BTC або так званий мейннет.

Виходить, що транзакції всередині Lightning Network не коштують практично нічого, до того ж на їх проведення потрібно значно менше часу. І хоча комісії за взаємодію між основною мережею Біткоїна і LN можуть досягати неприємних значень, робота в мережі другого рівня все одно зручна для багатьох користувачів - і особливо в періоди перевантаження основного блокчейна.

Ідея Lightning Network була опублікована на початку 2016 року, хоча відповідна чернетка з'явилася ще в лютому 2015 року. Автори документа - дослідники Джозеф Пун і Таддеус Драйя.Вайтпейпер розробників Lightning Network

Сама мережа була запущена на початку 2018 року. Відтоді минуло понад п'ять років, проте Lightning Network тільки починає набувати популярності. Сьогодні нею активно користуються в Сальвадорі, Бразилії та країнах Африки.

Наприклад, станом на кінець серпня 2023 року в ній заблоковано 4760 біткоїнів в еквіваленті 123 мільйонів доларів. Саме така сума використовується всіма користувачами LN.Показник ємності мережі Біткоїна за останні два роки

При цьому в обороті сьогодні перебуває 19.469 мільйона BTC на 504 мільярди доларів. Виходить, що Lightning Network залучає лише 0.00024 відсотка від загальної пропозиції криптовалюти. Звичайно, говорити про повноцінне поширення LN з урахуванням цього не доводиться.

Утім, розвиток мережі Lightning так чи інакше йде. Головною новиною року для мережі стала її інтеграція на біржі Binance 17 липня. Тепер Lightning Network є найдоступнішим варіантом виведення біткоїнів для користувачів платформи, яка орієнтовно вдвічі дешевша за найближчих "конкурентів" в особі BNB Smart Chain і BNB Beacon Chain.Комісії за виведення біткоїнів з Binance через різні мережі

Також впровадженням Lightning займаються розробники найбільшої криптовалютної біржі США Coinbase. Як уточнив керівник платформи Брайан Армстронг на початку серпня, представники торгової платформи шукають найефективніші варіанти впровадження Lightning. При цьому сам він підтримує популяризацію проведення платежів за допомогою мережі Біткоїна.

Інакше кажучи, у майбутньому Lightning Network напевно стане більш популярним явищем серед власників BTC. Але яким чином функціонує ця мережа другого рівня?

Як працює Lightning Network

Робота мережі Lightning Network заснована на концепції платіжних каналів, яку свого часу підтримував творець Біткоїна під псевдонімом Сатоші Накамото. Тобто протокол дає змогу створювати прямі однорангові канали між двома сторонами і потім використовувати їх для проведення необмеженої кількості швидких і практично безкоштовних транзакцій.

Відповідно, Lightning Network підходить для проведення регулярних платежів на кшталт оплати кави, продуктів і послуг барбера, які до того ж проходять миттєво. І справді: навіщо щодня витрачати на купівлю еспресо кілька десятків центів як комісію за проведення транзакцій в основній мережі BTC, якщо для цього існує більш відповідне рішення?

Замість цього простіше створити канал між вами і потрібним закладом, після чого регулярно проводити відправлення монет за мізерну комісію.

Робимо проміжний висновок: Lighting Network являє собою систему каналів, що дають змогу звичайним користувачам або компаніям швидко переміщати один одному криптоактиви без необхідності в "послугах" основного блокчейна для підтвердження транзакцій.

Для створення платіжного каналу необхідно заблокувати певну суму BTC у мережі. Потім для отримання платежу користувач може створити інвойс, який являє собою довгий рядок із букв і цифр і часто подається у вигляді QR-коду. Відправник коштів сканує код за допомогою відповідного LN-гаманця і підтверджує відправлення монет, використовуючи свій цифровий підпис. Коли користувач хоче закінчити таку взаємодію, він закриває канал і виводить BTC в основну мережу Біткоїна.

Важливо зазначити, що в головній мережі BTC назавжди фіксується тільки остаточна зміна балансу користувача. Десятки, сотні або навіть тисячі переказів у рамках каналів Lightning Network залишаються саме там.

Звідси випливає ще одна важлива перевага мережі Lightning, за винятком високої швидкості проведення переказів і низьких комісій: йдеться про економічну вигоду під час проведення невеликих платежів. Усе ж віддавати щодня на комісію умовні 50 центів за переказ за вартості чашки кави в 1.5 долара не дуже логічно.

До того ж за необхідності можна відправляти на біржу крихітні суми в BTC. Ось наш приклад подібного поповнення на Binance.Lightning Network дає змогу відправляти крихітні депозити на криптобіржі

Що таке інвойс у Lightning Network

Як ми вже зазначили, інвойсами в Lightning називають запити на отримання платежу всередині цієї мережі. Вони представлені унікальною послідовністю букв і цифр, у яких міститься вся необхідна інформація.

У Lightning-інвойсах є наступні дані:

 • Сума для сплати
 • Термін дії запиту
 • Ідентифікатор інвойсу із зазначеним часом його створення
 • Опис інвойсу
 • Резервна Біткоїн-адреса
 • Маршрут проведення платежу

Все це може мати такий вигляд.Приклад інвойсу в мережі Lightning Network

У зв'язку з цим інвойси найчастіше якраз демонструють у вигляді QR-коду, який спрощує введення даних та їх використання.

Як під'єднатися до мережі Lightning

Lightning Network це мережа нод, які забезпечують перенаправлення цінності. Ноди запускають звичайні люди або компанії - для цього вони запускають спеціальну програму на ПК, ноутбуках або комп'ютерах із сімейства Raspberry Pi. У такий спосіб підтримується децентралізація мережі, адже чим більше нод, тим менш вразливим є блокчейн.

Підключитися до мережі Lightning можна двома способами:

 • шляхом запуску власної ноди;
 • за рахунок використання спеціальних гаманців, які вже використовують налаштовані ноди.

Своя нода - складніший варіант. Для неї в ідеалі потрібне спеціальне обладнання на кшталт Raspberry Pi 4 з корпусом, вентилятором і картою пам'яті, SSD з щонайменше 1 ТБ вільної пам'яті, Ethernet-кабелю і джерела живлення. Ще взаємодія з Raspberry вимагає розуміння командного інтерфейсу, яким володіє далеко не кожен любитель криптовалют.

Експерти зазначають, що запустити ПЗ для власної ноди можна і на особистому ПК.

Але в такому разі пристрій буде більш уразливим перед атаками.

Потім потрібно встановити RaspiBlitz для Raspberry Pi або Umbrel для ПК, після чого підключитися до мережі, встановити комісії та створити канал, розмістивши туди депозит.

Більшість користувачів передбачувано обирає гаманці з уже налаштованими Lightning-нодами, з якими ми і познайомимося далі. І хоча в такий спосіб вони не зможуть отримувати крихітний відсоток з комісій за проведення транзакцій іншими користувачами як плату за свої послуги, цей варіант набагато простіший і зручніший.

Гаманці з налаштованими нодами зручніші для юзерів, оскільки суть мережі LN не передбачає зберігання великих сум. Тут буде достатньо пари-трійки десятків або сотень доларів для щоденних витрат. Однак важливо розуміти, що за їхнє зберігання під час роботи з такими нодами відповідає інша людина.

Види Lightning-гаманців. Плюси, мінуси та особливості

За аналогією з іншими блокчейнами гаманці для роботи з Lightning Network діляться на два види - кастодіальні та некастодіальні. Терміни утворені зі слова "кастодіан", яке означає "хранитель". Зазвичай у світі фінансів роль кастодіана або посередника виконує банк.

У першому випадку велика відповідальність лежить на компанії-розробнику гаманця, тоді як у другому те, що відбувається, контролює користувач.

Особливості кастодіальних Lightning-гаманців

Під час роботи з кастодіальними гаманцями ваші BTC перебувають у розпорядженні так званого кастодіана або посередника. Це означає, що користувач повинен довіряти даному суб'єкту в тому, що він не втече з його монетами і буде старанно виконувати свої обов'язки. Зі свого боку, оператор гаманця буде відповідати за актуальність програмного забезпечення, роботу заліза, а також збереження монет людей, які використовують програму від цього розробника.

Під час надсилання BTC у мережі Lightning за допомогою цієї категорії гаманця кастодіан перенаправляє цінність від вашого імені на адресу іншого користувача і показує відповідний баланс.

Цікаво, що підтвердити свій баланс на кастодіальному гаманці LN неможливо, адже його "малює" і розподіляє оператор гаманця. Переконатися в правильності даних можна хіба що шляхом надсилання біткоїнів на некастодіальний гаманець, який використовує іншу ноду.

Натомість на довіру користувачів оператор кастодіального гаманця бере на себе всі технічні труднощі, забезпечуючи роботу ноди і керуючи каналами замість користувачів. Останнім залишається хіба що насолоджуватися простим інтерфейсом для переказу та отримання цінності.

Особливості некастодіальних Lightning-гаманців

Некастодіальними в мережі Lightning називають гаманці, що використовують власну ноду. Завдяки цьому користувачі повністю контролюють біткоїни на своїх гаманцях і при цьому не розраховують на посередників. Для цього вони використовують уже готовий мобільний застосунок, але при цьому вручну підключаються до потрібної ноди.

Використання власної ноди означає велику кількість обов'язків. Зокрема, користувачеві доведеться відкривати і закривати канали, а також визначати їхню ємність. До того ж користувачеві подібних продуктів потрібно вибрати, скільки біткоїнів потрібно для відкриття каналу, а скільки - для підтримки працездатності останнього.

Тобто некастодіальні гаманці вимагають знань і навичок. Тому починати подорож у мережу Lightning простіше саме з кастодіальних гаманців, оскільки це дасть змогу ознайомитися з деталями того, що відбувається. Як уже було зазначено, сьогодні ми використовуємо якраз некастодіальні гаманці.

Схожість у роботі Lightning-гаманців

Яким би не був обраний гаманець, через особливості мережі Lightning він зможе проводити транзакції через загальні канали.

Уявімо, що ваш друг теж користується Lightning Network і підтримує відкритий канал із рестораном швидкого харчування, при цьому між вами теж є канал. У такому разі для купівлі вами бургера і картоплі не доведеться відкривати окремий канал із закладом і поповнювати його. Тут проведений платіж попрямує через канал між вами і другом, а потім перейде в заклад по його каналу з вашим другом. За підсумком переміщення цінності оновляться баланси гаманців із двох використаних каналів.

Також при використанні двома користувачами одного і того ж додатка в деяких випадках для відправки між ними сатоші або сатсів - тобто мінімальної частки Біткоїна в 0.00000001 BTC - не потрібен спеціальний канал. За такого сценарію гаманець просто змінить баланси користувачів відповідним чином за допомогою власної системи обліку, як це роблять біржі.

До того ж така схема може дозволити активувати канал без його поповнення.

Переваги та недоліки Lightning-гаманців

Гаманці Lightning Network дають змогу проводити швидкі та доступні транзакції не основі найбезпечнішого та найдецентралізованішого блокчейна у світі - а це однозначний плюс. Їхні кастодіальні представники вирізняються простим інтерфейсом, з яким впораються навіть початківці. До того ж такі програми безкоштовні, а отже, не передбачають додаткових витрат.

Одночасно з цим такі гаманці вимагають поповнення певної суми для відкриття каналу. Звідси випливає і те, що заблоковані в каналах біткоїни не можна використовувати для інших завдань до закриття каналу. Виходить, що якщо ви щодня оплачуєте напої в кав'ярні за відкритим каналом, власник закладу не може дістатися до монет, поки ви не закриєте канал.

Тут варто згадати і недолік самої мережі Lightning. Вона потребує постійного інтернет-підключення, оскільки запущені платіжні канали між двома нодами мають бути готовими провести переказ у будь-яку секунду. Звідси і випливає необхідність в онлайні, що не так зручно порівняно зі звичайними платіжними картками, якими можна розраховуватися навіть у літаку.

У зв'язку з цим, як мінімум, зараз використовувати знайомі нам апаратні гаманці для таких транзакцій неможливо. Звісно, у Lightning Network навряд чи знадобиться відправляти BTC на тисячі доларів, однак безпека ніколи не буває зайвою. І поки гаманці підключені до інтернету, їх не можна вважати достатньо захищеними.

Який гаманець Lightning обрати для iPhone та Android

Для зручності будемо розглядати саме некастодіальні гаманці - Wallet of Satoshi, Phoenix Wallet і Muun. Вони більш безпечні на тлі кастодіальних. Однак для невеликих переказів і знайомства з мережею загалом цього буде достатньо.

Гаманець Wallet of Satoshi

Сайт проекту Wallet of Satoshi

 • Назва гаманця - Wallet of Satoshi
 • Тип - некастодіальний
 • Підтримувані платформи - Android, iOS
 • Особливості - розблокування за біометрикою, автоматична оплата для невеликих сум, сканування NFC-тегів, надсилання максимальної суми
 • Сайт проекту - https://walletofsatoshi.com/

Як було зазначено раніше, Lightning Network тепер підтримує криптобіржа Binance, тому використовуємо її для надсилання сатоші на гаманець.

При вході у відповідне меню виводів платформа покаже, що вона не підтримує інвойси, створені в гаманцях Muun і Breez.Попередження Binance про відсутність підтримки інвойсів з Muun і Breez

Все правильно, для виведення біткоїнів через Lightning Network з Binance потрібен інвойс. Створити його просто: достатньо перейти в меню отримання і вказати суму до отримання. У випадку з Wallet of Satoshi ми хочемо отримати еквівалент 15 доларів, які в момент проведення транзакції еквівалентні 57 560 сатоші.Створення Lightning-інвойсу в гаманці Wallet of Satoshiм

Важливо зазначити, що Wallet of Satoshi дає змогу вказати суму як у сатсах, так і в доларах. Це дуже зручно, оскільки найчастіше перевести потрібно якийсь доларовий еквівалент, а не фіксований обсяг BTC.

Виведення проводиться з десктопа, тому QR-код не особливо підходить. Для проведення транзакції копіюємо інвойс за допомогою відповідної кнопки. Він довгий і має такий вигляд.Наш інвойс у мережі Lightning

Вікно підтвердження транзакції для LN занадто громіздке - ось воно.Підтвердження виведення біткоїнів з Binance через Lightning

Звісно, звіряти таку комбінацію ще складніше, ніж перевіряти адресу одержувача в Біткоїні, Ефіріумі, Солані та інших популярних мережах.

Як би там не було, за хвилину транзакція підтверджується. При цьому гаманець показує приємну анімацію про отримання переказу. Останній відображається у виписці та має такий вигляд.Проведена транзакція в Wallet of Satoshi

Гаманець Phoenix Wallet

Сайт проекту Phoenix Wallet

 • Назва гаманця - Phoenix Wallet
 • Тип - некастодіальний
 • Підтримувані платформи - Android, iOS
 • Особливості - автоматичне створення каналів
 • Сайт проекту - https://phoenix.acinq.co/

Тепер переходимо до іншого гаманця під назвою Phoenix.Інтерфейс гаманця Phoenix Wallet

Вибираємо кнопку отримання платежу і бачимо, що перша вхідна транзакція має бути не меншою, ніж 10 тисяч сатоши. Очевидно, це вимога для створення каналу.Отримання біткоїнів у гаманці Phoenix Wallet

Створюємо інвойс, копіюємо його і повертаємося в інтерфейс Wallet of Satoshi, де знаходяться наші сатси.

Wallet of Satoshi самостійно визначає комісію і пропонує обсяг сатсів, який можна перевести.

Phoenix отримує переказ. Причому в цей момент на нас чекає неприємний сюрприз: гаманець списав 3 тисячі сатсів або близько 70 центів, які знадобилися для відкриття каналу між двома гаманцями. Під час повторної транзакції з того ж гаманця ця сума б уже не списувалася.Отримання транзакції та пояснення комісії в Phoenix Wallet

Виходить, що проводити одноразові перекази в Lightning не так дешево, як здається. Але забуваємо про ці витрати і переходимо до останнього гаманця.

Гаманець Muun

Сайт проекту Muun Wallet

 • Назва гаманця - Muun
 • Тип - некастодіальний
 • Підтримувані платформи - Android, iOS
 • Особливості - захист гаманця за допомогою електронної пошти
 • Сайт проекту - https://muun.com/

Наступний гаманець - Muun, який теж користується попитом серед шанувальників Lightning.Інтерфейс гаманця Muun

Тепер створюємо інвойс у Muun, щоб відправити на цей гаманець сатси з Phoenix. Після введення інвойсу потрапляємо на екран створення платежу.Створення Lightning-транзакції в Phoenix Wallet

Зверніть увагу: у цьому меню не показано балансу гаманця і комісії, а також відсутня кнопка надсилання максимальної суми. Що це означає? По-перше, нам потрібно повернутися в загальне меню і запам'ятати свій баланс, який потрібно перевести. По-друге, користувачеві доведеться самостійно вгадувати доступну суму для переказу.Проведення Lightning-транзакції в Phoenix Wallet

Це найнеприємніший момент у взаємодії з подібними Lightning-гаманцями. Як ми вже зазначили, Phoenix не показує комісії, що стягуються, до безпосереднього створення транзакції на наступному екрані. А оскільки вона може складатися, зокрема, з плати за створення каналу, користувачеві доводиться брати абсолютно випадкові суми з голови і сподіватися, що транзакція зможе відбутися. Ну а якщо вам треба спорожнити гаманець, тут точно не обійтися без калькулятора.

Зазначення всієї суми на балансі закінчиться помилкою. А отже, вам доведеться заново вставляти або сканувати інвойс і підбирати суму.

У підсумку з 54 387 сатсів ми відправили 54 тисячі сатоші, а на гаманці залишилося 105 сатсів. Тобто в цьому випадку кілька тисяч за створення каналу з нас не взяли.Список Lightning-транзакцій у Phoenix Wallet

Поки ми підбирали суми для відправки, вдалося підгледіти актуальну комісію за відправлення сатоши в мережу Біткоїна, тобто не Lightning, а саме мейннет. Вона становила еквівалент 68 центів, що збігалося з платою за звичайну відправку BTC в основній мережі криптовалюти.Комісія за виведення біткоїнів із мережі Lightning у мейннет Біткоїна

Тобто якщо мережа Біткоїна буде перевантаженою, високі комісії також торкнуться користувачів LN, які хочуть відправити свої сатси в мейннет. А низька вартість переказів стосується тільки переказів усередині Lightning.

Утім, тепер Lightning Network підтримує та ж Binance, а значить для передання цінності за надто високих комісій у Біткоїні можна буде використовувати інші способи. Наприклад, відправити BTC через LN на біржу, конвертувати їх у USDT і відправити доступнішими і високопродуктивними мережами на кшталт Tron, Solana, BNB Chain тощо.

У будь-якому разі 54 тисячі сатсів опиняються в Muun.Баланс Lightning-гаманця Muun

Тепер для закінчення Lightning-пригод відправимо отриману суму на Binance.

Цілком логічно, що для цього потрібно створити інвойс - але вже на біржі. На жаль, тут теж необхідно вказувати суму відправлення.Створення інвойсу для отримання Lightning-платежу на Binance

Що це означає? Правильно, що гаманці Muun і Phoenix, які не підтримують функцію відправки всієї суми, не підкажуть максимальний обсяг сатсів, доступних для відправки. А значить інвойсів на Binance теж доведеться створювати кілька. А поки вони не будуть підходити з урахуванням комісії, що стягується мережею, інтерфейси видаватимуть помилку.

Це актуально тільки для ситуацій, коли вам потрібно обнулити гаманець. Для простих переказів подібні проблеми відсутні.Помилка проведення Lightning-транзакції в Muun

У підсумку переказ проходить. Ми відправляємо 52 тисячі сатсів, що приблизно на 10 відсотків менше від початкової суми в 57 560 сатоші, які прийшли з Binance на Wallet of Satoshi. Так, на Muun і Phoenix при цьому залишається кілька сотень сатсів, однак їх ми приносимо в жертву розробникам цих гаманців, які не захотіли впровадити функції відправки всієї суми за прикладом Wallet of Satoshi.Успішний Lightning-депозит на криптобіржу Binance

Виходить, що еквівалент 1.5 доларів пішов на створення каналів і проведення декількох переказів. Сюди також входить невелика сума, яку ліньки виводити з двох останніх гаманців. Все ж для цього доведеться знову грати у вгадайку з комісіями, а це заняття швидко стомлює.

Висновки. Чи варто використовувати Lightning Network?

Висновки після взаємодії з Lightning Network не найприємніші. Загалом їх три.

 1. Мережа Lightning навряд чи сподобається новачкам у світі криптовалют. Інтерфейси застосунків-гаманців найчастіше здаються недопрацьованими, оскільки в деяких із них немає зручних функцій на кшталт відправлення всієї суми, демонстрації орієнтовних комісій до створення переказу, а також зазначення суми в доларах замість сатсів. Перераховане призводить до дискомфорту, через який взаємодіяти з LN-гаманцями надалі не хочеться.
  Знайомий нам гаманець Phantom набагато швидший, інтуїтивніший і функціональніший. До того ж зараз він підтримує не тільки мережу Solana, а й Ефіріум разом із Polygon. А значить він підходить для значно більшої кількості користувачів.
 2. Lightning Network не підходить для одноразових платежів. Як уже було зазначено, ми витратили на кілька переказів більше долара, переважна частина якого пішла на створення каналу. Це дорого, адже в тій же Солані на одну транзакцію йде базова комісія в 0.000005 SOL або 0.01 цента - не долара - за сьогоднішнім курсом.
  До повторюваних платежів питань немає. Утім, для цього, найімовірніше, доведеться поповнювати свій гаманець із біржі та надсилати сатси іншій стороні - а це теж вимагає певних дій.
 3. Мережі Lightning поки важко дається масова популяризація. Підтримка роботи ноди приносить незначний дохід з комісій інших користувачів, до того ж їхнім операторам для цього потрібно витрачати свої гроші на залізо та інші витрати.
  Відповідно, мотивація для подібної активності може пояснюватися хіба що любов'ю до технологій і децентралізації.

Водночас перепоною для звичайних користувачів може стати відверта сирість популярних гаманців і лінь. Як ми вже зазначили, Lightning напевно стане в пригоді людям, які проводять по декілька переказів на день одному й тому самому суб'єкту. А якщо йдеться про переказ суми раз на тиждень або місяць, як це зазвичай і буває, то тут простіше провести виведення умовних USDT через Tron.

Проте мережа стала популярною в країнах, що розвиваються, на кшталт Нігерії, Кенії, Бразилії, Філіппін, Гани тощо. Що менше розвинена банківська сфера в певній державі і що дорожчі подібні послуги, то більший потенціал отримує Lightning Network.

Для наочності наводимо графік загальної кількості LN-транзакцій, проведених через уже знайомий гаманець Wallet of Satoshi.Загальна кількість Lightning-транзакцій, проведених у Wallet of Satoshi

Причому кількість місячних переказів поступово збільшується. А значить призначена для користувача база у Lightning Network також зростає.Кількість Lightning-транзакцій, що проводяться в Wallet of Satoshi щомісяця

Читайте також - DeFi VS CeFi: децентралізовані фінанси проти централізованих.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити