Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Найкраща децентралізована біржа 2024: ТОП-10 DEX

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Найкраща децентралізована біржа

Надання доступу до фінансових сервісів усім охочим - головне завдання криптоіндустрії. Один із кроків, спрямованих на досягнення мети - створення децентралізованих бірж (DEX). У стінах DEX будь-хто може проводити операції з цифровими активами. Для доступу до платформи потрібен тільки інтернет. Експерти сайту ITstatti.in.ua вирішили скласти топ проєктів, до якого увійшли найкращі децентралізовані криптобіржі.

Що таке децентралізована біржа (DEX)

Що таке децентралізована біржа (DEX)

Децентралізовані біржі - це платформи для онлайн-торгівлі, побудовані на відкритих блокчейнах, на яких можна купувати і продавати криптовалюту без посередників.

Децентралізовані біржі відрізняються від класичних фондових бірж і централізованих платформ для торгівлі криптовалютами. У випадку з DEX, право прийняття рішень належить користувачам, а не майданчику. Децентралізований підхід до роботи реалізовано за рахунок повної автоматизації, в основі якої - смарт-контракти.

Крім того, децентралізовані криптобіржі, на відміну від централізованих аналогів і фондових бірж, дають змогу користувачам зберігати анонімність. Усе, що потрібно для початку роботи - підключити свій криптогаманець. Докладніше про те, як працюють DEX, ми писали раніше.

Один із недоліків децентралізованих бірж - прослизання цін.

Незважаючи на те, що всі DEX побудовані за єдиним принципом, завдання якого - організувати автоматизовану, повністю децентралізовану роботу з цифровими активами, за близького розгляду платформи можуть відрізнятися. Команди намагаються додати у свої проєкти деталі, які виділятимуть їх серед маси інших. Відмінності DEX дають змогу користувачам підібрати децентралізовану криптобіржу, яка відповідає їхнім потребам.

Види децентралізованих бірж

З точки зору функціональності та особливостей формування цін, на ринку можна виділити три основні типи децентралізованих бірж:

 1. Автоматизовані маркет-мейкери (AMM). Найпопулярніша і найпоширеніша категорія. Такі DEX використовують алгоритми для визначення курсу криптовалют у режимі реального часу. AMM, на відміну від класичних централізованих бірж, працює без книги замовлень.
 2. DEX на базі ончейн-книги ордерів. Такі біржі записують усі угоди за кожним з активів у книгу ордерів. Поточний курс активу формує активність покупців і продавців у біржовому стакані. Інформацію з ончейн-книги замовлень DEX записують у блокчейн. При цьому самі активи залишаються оффчейн - у криптовалютних гаманцях користувачів.
 3. DEX з оффчейн-книгою ордерів. Такий підхід часто передбачає відмову від використання блокчейна на користь централізованих систем для обробки транзакцій. Після запису угоди в книзі ордерів, система проводить ончейн-розрахунки з активами. Таким чином, блокчейн у схемі використовують для розрахунків, але не для клірингу.

Також на ринку доступні агрегатори DEX. Такі платформи підвищують ліквідність і розширюють торгові можливості користувачів через збір даних з різних децентралізованих криптобірж у режимі реального часу. Підхід дає змогу трейдерам отримати інформацію про всі доступні на ринку пропозиції під одним дахом. Схема скорочує час на пошук відповідних варіантів і допомагає економити.

Найкраща децентралізована біржа (DEX): порівнюємо пропозиції

DEX Головна особливість Комісії Монети Бонуси
dYdX

Доступ до безкоштовної торгівлі опціонами

на місяць

Немає комісій за введення і виведення коштів.

Система не стягує плату за безстрокові угоди

до $100 000 на місяць

ETH, BTC, SUSHI, ATOM,

YFI, CRV, AVAX, MATIC,

MKR, SOL, ZRX, FIL, UMA,

AAVE, UNI, COMP, SNX, 1INCH,

ALGO, LINK, DOT, XMR, ZEC,

DOGE, ADA, BCH, EOS, LTC

Немає
APEX Pro

Широкий вибір активностей і сервісів

додаткового заробітку для трейдерів

Комісія за транзакцію: 0,1%

Комісія мейкера: 0,02%

Комісія тейкера: 0,05%

BANA, USDC, BTC, ETH,

XRP, CATOM та DOGE

На платформі регулярно проводять

аірдропи і роздають

користувачам призи

Uniswap

Високий рівень ліквідності

на багатьох торгових парах

Комісія на обмін токенів - 0,3%. Токени стандарту ERC-20 Немає
Curve

Інструменти для прибуткового

фермерства

Торгова комісія - o,o4%.

Стейблкоїни стандарту ERC-20,

а також такі токени, як WBTC,

ETH, FRAX, AVAX

Немає
Balancer

Універсальний автоматизований

маркет-мейкер

Комісія пулу варіюється

від 0,0001% до 10%.

Токени стандарту ERC-20 Немає
PancakeSwap Низькі комісії на перекази Торгова комісія - 0,25%. Токени стандарту BEP-20 Немає
Sushiswap

Широкий вибір інструментів для

стейкінгу та фармінгу

Торгова комісія - 0,3%. Токени стандарту ERC-20 Немає
Bancor

Широкий вибір інструментів для

захисту торгових позицій

Bancor не стягує комісії за торгівлю або зняття коштів.

При цьому для кожного пулу встановлюється певна

торгова комісія, яку виплачують постачальникам ліквідності.

Токени стандарту ERC-20 Немає
DODO Є функціонал для смарт-торгівлі Комісія за перекази - 0,3%

Токени стандарту ERC-20 і токени,

сумісні з віртуальною машиною Ethereum

Немає
OKX DEX Об'єднує ордери з різних бірж і мереж Немає комісій

Понад 100 тис. токенів на більш

ніж 10 блокчейнах з більш ніж 100 DEX

Немає

1. dYdX

Головна сторінка криптобіржі dYdX

Децентралізована біржа dYdX, яка опинилася на першому місці рейтингу, пропонує користувачам широкий перелік інструментів для маржинальної та безстрокової торгівлі. Біржа побудована на рішенні другого рівня для Ethereum - StarkEx. У планах торгової платформи перенесення операцій на власний блокчейн в екосистемі Cosmos. Зміни, які будуть реалізовані в четвертій ітерації DEX, підвищать швидкість платформи.

Для забезпечення децентралізації, а також конфіденційності та безпеки операцій на криптобіржі, розробники використовували технологію доказу з нульовим розголошенням.

Незважаючи на майбутній перехід на інший блокчейн, DEX продовжить використовувати книги ордерів і колишні моделі управління торгівлею. Також проєкт збереже нативний токен і NFT-платформу Hedgies.

Плюси dYdX:

 • Простий інтерфейс
 • Висока швидкість роботи
 • Великий вибір популярних торгових ордерів

Мінуси dYdX:

 • Обмежений вибір пар для маржинальної торгівлі
 • Обмежений вибір свопів

2. ApeX PRO

Головна сторінка ApeX PRO

На другому місці опинилася децентралізована біржа ApeX Pro. Торгова платформа пропонує трейдерам доступ до торгівлі криптодеривативами, включно з безстроковими ф'ючерсними контрактами. Система проводить операції з використанням механізму масштабованості StarkEx, який являє собою рішення другого рівня для Ethereum.

На ApeX можна торгувати анонімно. Ще одна особливість платформи - нульова комісія за газ для торгівлі. Така особливість знижує прослизання ціни.

ApeX - це мультичейн-DEX, а значить її користувачі можуть торгувати токенами Ethereum, монетами стандарту ERC-20 та іншими токенами, сумісних з віртуальною машиною Ethereum.

У децентралізованої біржі два основних токени: APEX і BANA. Монети потрібні для організації систем управління та заохочення користувачів платформи.

Плюси ApeX Pro:

 • Кредитне плече до 20x
 • Є мобільний додаток для iOS і Android
 • Користувачам доступний демо-рахунок
 • Можливість децентралізованої торгівлі безстроковими контрактами на топові криптовалюти

Мінуси ApeX Pro:

 • Обмежений вибір торгових інструментів

3. Uniswap

Головна сторінка Uniswap

Uniswap - одна з найбільших децентралізованих бірж, з точки зору показників торгового обсягу. Платформа працює на базі автоматичного маркет-мейкера.

Спочатку Uniswap працювала на Ethereum. Згодом проєкт перейшов на рішення другого рівня. Uniswap працює на базі двох смарт-контрактів. Перший - це контракт для обміну токенами. Другий - контракт на додавання нових токенів на платформу. Система підтримує монети стандарту ERC-20.

Унікальність Uniswap у тому, що будь-який користувач може додати свою криптовалюту на платформу.

У проекту є нативний токен - UNI. Його власники, зокрема, можуть ухвалювати рішення про подальшу долю проєкту через участь у голосуваннях.

Плюси Uniswap:

 • Висока ліквідність
 • Прості правила лістингу
 • Простий інтерфейс

Мінуси Uniswap:

 • Плата за газ
 • Є ризик зіткнутися з шахрайськими проектами

4. Curve

Головна сторінка Curve

Curve - це децентралізована біржа на базі автоматичного маркет-мейкера. Торгова платформа орієнтована на роботу зі стейблкоїнами.

Децентралізована біржа побудована на блокчейні Ethereum. У Curve є нативний токен - CRV. Він потрібен для управління платформою, а також, щоб виплачувати нагороду користувачам. Наприклад, заробити CRV можна через внесення активів у пули ліквідності.

Плюси Curve:

 • Низькі комісії
 • Широкий вибір інструментів
 • Безліч пулів ліквідності

Мінуси Curve:

 • Платформа може здатися складною для новачків
 • Проблеми в пов'язаних із платформою DeFi-пулах можуть негативно вплинути на Curve

5. Balancer

Головна сторінка Balancer

Balancer - це DEX, у стінах якої можна торгувати криптовалютами, а також заробляти на постачанні ліквідності та менеджменті інвестиційних портфелів.

Децентралізована біржа працює на блокчейні Ethereum. Для визначення актуальних курсів криптовалют платформа використовує автоматизовані системи. Balancer можна розглядати з двох боків: як торговельну біржу, або як інвестиційний фонд. Через останній постачальники ліквідності можуть отримати доступ до володіння частинами платформи.

У децентралізованої біржі криптовалют Balancer є нативний токен BAL, власники якого, зокрема, можуть брати участь в управлінні проєктом.

Плюси Balancer:

 • Повна автоматизація платформи
 • Широкий вибір пулів для роботи

Мінуси Balancer:

 • Є ризик зіткнутися з шахрайськими токенами
 • Незручний інтерфейс

6. PancakeSwap

Головна сторінка PancakeSwap

PancakeSwap - це DEX, яка працює в мережі BNB. При створенні торгової платформи використовували модель AMM. Правила PancakeSwap дозволяють постачальникам ліквідності вносити свої криптоактиви в пули, тим самим створюючи ліквідність для всієї екосистеми DEX.

Крім традиційної торгівлі та купівлі криптовалюти, на PancakeSwap також можна займатися прибутковим фермерством, стейкати монети і торгувати NFT. Ще користувачам DEX доступна участь в IFO, лотереях та інших внутрішніх активностях.

У платформи є нативний токен CAKE. Власники криптовалюти, зокрема, можуть брати участь у голосуваннях, пов'язаних із майбутнім проєкту.

Плюси PancakeSwap:

 • Низькі показники прослизання
 • Низькі транзакційні витрати
 • Висока ліквідність

Мінуси PancakeSwap:

 • Періодично користувачі стикаються з перевантаженням мережі
 • Є ризик зіткнення з шахрайськими проектами

7. SushiSwap

Головна сторінка SushiSwap

SushiSwap - це один з аналогів Uniswap. Копіювання платформи іншими командами стало можливим завдяки її відкритому вихідному коду.

Незважаючи на те, що ідея SushiSwap, спочатку, була запозичена, з часом платформа набула своїх унікальних пропозицій. Наприклад, на майданчику можна майнити ліквідність. Пропозиції привернули до проекту увагу постачальників ліквідності.

У проекту є власний токен - SUSHI. Його користувачі, зокрема, можуть брати участь у голосуваннях, покликаних визначити майбутній вектор розвитку біржі.

SushiSwap будували на блокчейні Ethereum. Станом на момент написання огляду, DEX представлена в чотирнадцяти інших мережах, включно з Polygon, Arbitrium, Moonbeam, Optimism і Avalanche.

Плюси SushiSwap:

 • Зрозумілий інтерфейс
 • Широкий вибір інструментів для заробітку

Мінуси SushiSwap:

 • Ідею проекту запозичили у Uniswap

8. Bancor

Головна сторінка Bancor

Децентралізований протокол Bancor працює на блокчейні Ethereum. Для проведення операцій на платформі використовують модель AMM.

Команда Bancor зробила акцент на дохід постачальників ліквідності, які працюють з різними монетами, включно з токенами з невеликою капіталізацією. Таким чином DEX відкриває користувачам доступ до криптовалюти, до якої вони не можуть "дотягнутися" на багатьох інших біржах.

При цьому Bancor ріднить з іншими DEX аналогічний підхід до управління через нативний токен VBNT. Його власники можуть брати участь у голосуваннях, які визначають напрямки подальшого розвитку проекту.

Плюси Bancor:

 • Широкий вибір криптовалюти
 • Зручний інтерфейс

Мінуси Bancor:

 • Платформа може здатися складною для новачків

9. DODO

Головна сторінка DODO

Децентралізована біржа криптовалют DODO працює на блокчейнах Ethereum і BNB. Для проведення операцій у стінах платформи розробники запропонували унікальний алгоритм "проактивного маркет-мейкера" (Proactive Market Maker Algorithm). Схема дає змогу DODO точніше здійснювати розрахунки курсу активів і ліквідності, порівняно з AMM-моделями.

Також DODO відрізняє від конкурентів функціонал для смарт-торгівлі - SmartTrade. Система допомагає трейдерам підбирати найкращі варіанти для проведення операцій.

Ще одна унікальна особливість платформи - система Crowdpooling. Вона об'єднує ринки ліквідності, що дає змогу проєктам рівномірно розподіляти токени без втручання ботів. Функція об'єднання також допомагає користувачам створювати свої власні ринкові стратегії.

У децентралізованої біржі є нативний токен DODO. Його користувачі, зокрема, можуть брати участь у голосуваннях, мета яких - визначити майбутній вектор розвитку проекту.

Плюси DODO:

 • Низькі комісії
 • Високоточне ціноутворення
 • Немає мінімального депозиту для постачальників ліквідності

Мінуси DODO:

 • Децентралізована біржа протягом тривалого періоду часу втрачає позиції на ринку

10. OKX DEX

Головна сторінка OKX DEX

Багато хто не знає, що у популярної централізованої криптобіржі OKX є децентралізоване Альтер его - OKX DEX. Біржа побудована на основі корпоративного блокчейна OKX - OKC. Такий підхід дає змогу користувачам обмінювати токени в різних блокчейнах без будь-яких обмежень за обсягом торгів або торговими парами. Платформа підтримує понад 10 блокчейнів і агрегує інформацію з більш ніж 100 DEX про 100 000 токенів.

Завдання OKX - знайти найкращі пропозиції за угодами на різних DEX. Система порівнює ціни від постачальників ліквідності (LP) і вивчає інші параметри. Механізм управління ризиками KYT (Know Your Trade) допомагає обійти всі підводні камені, з якими може бути пов'язана децентралізована торгівля криптовалютою.

OKX DEX вирізняється зручним інтерфейсом і низькими торговими витратами. Сукупність переваг платформи допомагає користувачам знижувати витрати при проведенні операцій на ринку цифрових активів.

Плюси OKX DEX:

 • Низькі комісії
 • Легко знаходити найкращі пропозиції для угод

Мінуси OKX DEX:

 • Низький обсяг торгів

FAQ

Що таке DEX?

DEX - це децентралізована біржа для роботи з цифровими активами.

DEX децентралізовані?

Робота в DEX автоматизована. Усі рішення, на базі заздалегідь встановлених налаштувань, приймає система. У таких платформ немає єдиного центру управління, а значить вони децентралізовані.

У чому різниця між DEX і DeFi-платформами?

DeFi-платформи - це децентралізовані платформи, орієнтовані на роботу з фінансами. Це широкий клас проєктів, до якого входять різні групи. DEX, зокрема, можна віднести до категорії DeFi-платформ.

DEX безпечні?

Немає 100% гарантій безпеки. Під час створення DEX розробники могли припуститися помилок.

Читайте також - Мережа Lightning Network для біткоїна: що це і як працює.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити