Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке децентралізовані фінанси (DeFi) і як вони працюють

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке децентралізовані фінанси

Децентралізовані фінанси (DeFi) - це фінансові послуги, побудовані на базі технології блокчейн, які пропонують користувачам доступ до відкритої, ефективної та всеосяжної фінансової системи.

За допомогою смарт-контрактів платформи DeFi надають вільне фінансування, тим самим забезпечуючи всім охочим доступ до капіталу. Ринок децентралізованих фінансів налагоджений таким чином, що включає безліч варіантів використання, зокрема децентралізовані біржі, платформи кредитування, ринки прогнозування тощо.

Децентралізовані фінанси виключають участь посередників, замість яких виступають смарт-контракти, що дають змогу створювати довірчі протоколи. Смарт-контракти - це самоздійснювані угоди, які являють собою запрограмовану угоду між покупцем і продавцем.

DeFi надає доступ до фінансових послуг без третіх сторін, що особливо важливо для користувачів, яким недоступні банківські сервіси в рамках нинішніх систем.

У цьому посібнику експерти сайту ITstatti.in.ua розглянуть у чому різниця між Defi і фінтехом, які є варіанти використання DeFi, а також управління активами і ризики, пов'язані з DeFi.

У чому різниця між DeFi та фінтехом

Насправді децентралізовані фінанси легко переплутати з фінансовими технологіями. Обидві системи працюють через інтернет і надають фінансові послуги без участі банків та інших традиційних фінансових інститутів. Однак між цими двома ринками є кілька фундаментальних відмінностей.

Одне з головних полягає в тому, що фінтех переносить традиційну фінансову систему в інтернет, тоді як децентралізовані фінанси побудовані на базі блокчейна.

Фінтех-гігант Block (колишній Square) - платіжна система, що пропонує швидші та дешевші транскордонні платежі порівняно з традиційними банками. Однак при цьому платформа компанії функціонує за участю центрального органу в особі самої Block. Майданчик виконує транзакції від імені своїх клієнтів, які зобов'язані надати достовірні ідентифікаційні дані перед відкриттям рахунку.Графік зміни прибутковості Square

У випадку з DeFi це виглядає інакше. Dai - заснований на мережі Ethereum стейблкоїн, прив'язаний до долара США. У користувача, який здійснює транзакцію з цією валютою, немає необхідності довіряти тій чи іншій організації для здійснення операції. Замість цього транзакцію підтверджують майнери на блокчейні Ethereum, незалежно від раси і національності.

Варіанти застосування децентралізованих фінансів

Централізовані та децентралізовані фінанси являють собою два діаметрально протилежні підходи до організації систем. Нижче наведено приклади DeFi-проєктів, завдяки яким можна зрозуміти можливості напряму.

Кредитування та запозичення

Це, мабуть, найважливіший варіант застосування децентралізованого фінансування. Платформи кредитування і запозичення надають користувачам кредити без участі посередників, як платформа BlockFi. Також існують протоколи кредитування, за якими відсотки користувачів сплачуються в стейблкоїнах і криптовалютах.

На сьогодні найпопулярнішими в кредитуванні та запозиченні через децентралізовані фінанси є блокчейни EOS і Ethereum. Також досить відомими є майданчики Aave, Compound і BlockFi.

Compound

Інформація про токен проєкту Compound (COMP).

 • Протокол грошового ринку, що підтримує такі токени, як BAT, DAI, ETH, USDC, REP, ZRX.
 • Compound використовує власну валюту cToken (cBAT) для кредиторів і позичальників на своїх платформах.
 • На відміну від деяких інших DeFi-платформ, відсотки на Compound не фіксовані - вони варіюються залежно від ринкової динаміки.

Aave

Головна сторінка Aave

 • Aave - це лендинговий DeFi-протокол, що дає змогу позичати і брати в кредит криптоактиви з використанням змінних і стабільних відсоткових ставок.
 • На P2C-платформі кошти депонуються за допомогою спеціального контракту, який дає змогу моментально позичити криптоактиви зі сплатою відсотків за користування кредитними коштами.
 • Користувачі можуть здійснювати свопи своїх застав з одного токена в інший. Наприклад, з ETH у DAI, якщо вони прогнозують зниження ціни ефіру.

Maker

Інформація про криптовалюту Maker

 • Maker - компанія, що володіє стейблкоїном Dai.
 • Заснована на блокчейні Ethereum платформа кредитування і запозичення підтримує DAI і ETH і дозволяє користувачам запозичувати гроші в Dai. Однак на відміну від p2p-моделей цей протокол випускає монети з резервних пулів.
 • Платформа планує надати позичальникам можливість вносити кілька різних активів як заставу, щоб компенсувати ризики, пов'язані з волатильністю одного активу.

Управління активами

Інструменти управління активами в децентралізованих фінансах DeFi функціонують як депозитарії активів, але не мають відношення до банківських і комерційних послуг. Система надає користувачам додатки-гаманці та інші інструменти, завдяки яким власники криптовалют можуть ефективно управляти своїми активами.

Новачки можуть стикатися з труднощами під час освоєння гаманців або екосистеми загалом (включно з диверсифікацією інвестицій, пошуком бірж тощо), і інструменти управління активами якраз вирішують цю проблему у випадку з інвесторами-початківцями.

Melon

Графік, який відображає кількість активів, заблокованих під потреби Melon

 • Платформа децентралізованих фінансів, що пропонує користувачам рішення для управління активами.
 • За допомогою ETH і ERC клієнти компанії можуть управляти своїм капіталом.
 • Платформа повністю децентралізована, протоколами керує співтовариство, а в складі ради директорів немає представників центральної влади.

InstaDApp

Кількість заблокованих під потреби InstaDApp активів

 • Децентралізований смарт-гаманець, що працює на базі протоколу MakerDAO.
 • Дозволяє користувачам відстежувати свої блокчейн-активи в децентралізованому режимі, тим самим оптимізуючи свої кошти за кількома протоколами.
 • На сьогодні платформа функціонує тільки в Ethereum-гаманцях web0.

Деривативи

Дериватив або похідний інструмент - це контракт між двома або більше сторонами, вартість якого варіюється залежно від динаміки базового активу.

Деривативи в децентралізованих фінансах дуже гнучкі, оскільки їхні смарт-контракти можуть випускати токенізовані похідні контракти, які виконуються автоматично. Загалом деривативи використовуються для захисту інвесторів від цінових коливань, а також з метою спекуляції на динаміці активу в майбутньому. Ось кілька прикладів платформ, що надають послуги з торгівлі похідними інструментами в DeFi:

UMA

 • Платформа децентралізованих фінансових контрактів, де користувачі укладають свопи на сукупний дохід через Ethereum з експозицією на кілька активів.
 • На майданчику з відкритим вихідним кодом сторони можуть оформляти і створювати смарт-контракти. Однак самі контракти захищені економічними стимулами.

Synthetix

 • Synthetix функціонує як багаторівнева біржа і платформа-емітент, де користувачі можуть карбувати синтетичні активи, включно з криптовалютами, фіатними валютами і деривативами. За допомогою токенів Synths клієнти можуть інвестувати в топові активи (включно з біткоїном, золотом і доларом) і акції (наприклад, Apple, Tesla тощо) на базі блокчейна Ethereum.
 • Користувач інвестує заставу у формі токенів Synths і створює синтетичний актив. Потім він може обміняти його на інший актив. У цьому незалежному процесі жодні треті сторони участі не беруть.

Страхування

Страхування залишається одним із найважливіших моментів у криптовалютному просторі. Інвестори закономірно прагнуть віддавати перевагу платформам, які допомагають їм застрахувати їхні приватні ключі та цифрові активи, особливо на випадок зломів, недбалості та неякісного управління.

Протоколи страхування DeFi дають змогу користувачам дотримуватися політики страхування смарт-контрактів і цифрових активів за допомогою розміщення коштів у пул. На сьогоднішній день ринок страхових протоколів децентралізованих фінансів досить малий, але має гарні перспективи зростання в майбутньому.

Один із найпопулярніших гравців у цьому просторі - Nexus Mutual. Це децентралізований протокол страхування на базі Ethereum, через який будь-хто може придбати страхове забезпечення або взяти участь у протоколі розподілу ризиків.Графік криптовалюти Nexus Mutual

Учасники такого протоколу володіють страховим пулом, попередньо вклавши в нього токени Ether і отримавши натомість токени NXM. Однак для опрацювання запитів у фонді має накопичитися не менше 12000 ETH.

Це цікаво - DeFi VS CeFi: децентралізовані фінанси проти централізованих.

Ризики, пов'язані з DeFi

1. Ризики для смарт-контрактів

Транзакції в децентралізованих фінансах не залежать від посередників. Проте самі по собі смарт-контракти пов'язані з певними ризиками. Контракти мають відкритий вихідний код, а це означає, що їх можуть переглядати інші особи, і тут є небезпека упущення чогось важливого, а це вже призводить до операційних помилок.

DAO, один із найбільших краудфандингових проєктів у криптовалютному просторі, постраждав від атаки хакерів, які знайшли вразливість у відкритому вихідному коді майданчика і викрали близько третини залучених фондом коштів.

2. Централізація потоку даних

Один із головних мінусів операцій на блокчейні - відсутність доступу до оффчейн даних. Цей недолік частково компенсується за рахунок оракулів, які дають доступ до важливих зовнішніх даних. За допомогою оракулів смарт-контракти можуть брати інформацію ззовні і на її основі вносити зміни.

Але якщо оракул дає неправильну інформацію, це може призвести до негативних наслідків. І такі випадки мають місце бути, чи то навмисно, чи то випадково. Одного разу оракул, яким користується Synthetix, надав недостовірні дані. Бот на платформі одного з власників помітив цю помилку і менше ніж за годину приніс своєму власникові понад 1 млрд доларів.

3. Ефективність позикового капіталу

Загальнодоступна природа кредитування на ринку децентралізованих фінансів заслуговує схвалення. Але при порівнянні з традиційними фінансами стає зрозуміло, що механізм, як і раніше, недостатньо ефективний у фінансовому плані і невигідно відрізняється від кредиту, який можна отримати в традиційних інститутах.

Підіб'ємо підсумки

Екосистема DeFi зростає і розвивається, прагнучи до статусу однієї з ключових складових у сфері криптовалютних фінансів. Завдяки фінансовій незалежності та відсутності посередників під час здійснення важливих фінансових транзакцій цей ринок має потенціал експоненціального зростання.

Ефективні та прозорі фінансові послуги важливі для залучення користувачів в екосистему, і, на відміну від невдалих спроб традиційної фінансової системи, децентралізовані фінанси роблять успіхи в забезпеченні необхідної зміни парадигми.

Децентралізовані фінанси стають головним драйвером розвитку Ethereum. Нещодавно стало відомо, що сукупний обсяг коштів, які беруть участь у децентралізованих фінансових контрактах, перевалив за 900 млн доларів. Однак оскільки DeFi завжди позиціонує себе як альтернативу традиційним фінансам, мине ще чимало часу, перш ніж ця система виросте з нішевої та стане мейнстримом.

Читайте також - Що таке шорт біткоїна і як шортити криптовалюту.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити