Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке FUD і FOMO в крипті: пояснюємо на прикладах

Останнє оновлення: Четвер, 04 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке FUD і FOMO

Ухваленню правильних інвестиційних рішень на ринку цифрових активів може заважати безліч чинників, серед яких - FUD і FOMO. Ці два терміни міцно вкоренилися в лексиконі представників криптоіндустрії. Редакція ITstatti.in.ua розповідає, що таке FUD і FOMO, чим вони небезпечні та як їх визначати.

Що таке FUD

FUD - це тактика психологічної маніпуляції. Її завдання - подати інформацію таким чином, щоб посіяти в суспільстві сумніви і страх щодо чого-небудь, наприклад - проєкту, компанії або ініціативи.

Слово FUD - це акронім від англійських "fear, uncertainty і doubt" (страх, невпевненість і сумнів).

Тактику FUD також застосовують для просування чого-небудь на ринку. Наприклад, перед маркетологами стоїть завдання - розкрутити проєкт. Для цього вони використовують FUD, щоб очорнити його потенційних конкурентів.

Уміння виявляти FUD - ціла наука. Для початку потрібно запам'ятати, що твітам та іншим повідомленням анонімів далеко не завжди варто довіряти. Чутки, які не мають доказової бази, залишаються нічим не підтвердженими, а отже, їм не потрібно сліпо довіряти.

Після появи новини, яка схожа на FUD, варто обов'язково дізнатися думку про ситуацію сторони, проти якої, ймовірно, застосовується тактика психологічної маніпуляції. Потрібно зібрати якомога більше фактів і вже на їхній основі зробити висновок.

Приклад FUD у криптовалюті

У червні 2023 року в Твіттері почали поширювати чутки про те, що найбільша криптобіржа Binance та її засновник Чанпен Чжао розпродають свої запаси біткойнів заради підтримки нативного токена торгової платформи - BNB.Скрін твіту, автор якого стверджує, що Binance і Чанпен Чжао розпродають запаси біткоїнів.

Чанпен Чжао поспішив спростувати чутки, назвавши те, що відбувається, FUD.

"Binance не продає ні біткоїни, ні BNB. Скажу більше - у нас досі є навіть запаси FTT [токени криптобіржі FTX, що впала в листопаді 2022 року]. Дивно, як вони [учасники ринку, які розпускають чутки] можуть точно визначати, хто конкретно продає [криптовалюту], ґрунтуючи свої висновки виключно на коливаннях ціни активу, які залежать від дій мільйонів трейдерів", - написав Чжао у своєму мікроблозі.

Відповідь Чжао

Щоб зрозуміти логічний ланцюжок, який міг передувати запуску такого FUD, потрібно виявити вигодонабувачів. Давайте спробуємо розплутати "вузол":

  • Чутки про те, що найбільша на ринку криптобіржа та її засновник розпродають біткоїни, могли бути сприйняті, як доказ сумнівів Binance і Чжао в потенціалі подальшого зростання BTC (інакше навіщо продавати саме біткоїни?). Тому новина могла похитнути впевненість інвесторів у потенціалі біткоїна. Її логічний підсумок - розпродаж криптовалюти.
  • Повідомлення про розпродаж криптовалюти біржею та її засновником можна сприйняти, як докази того, що в компанії кепські справи (інакше навіщо розпродавати запаси?). Тому можна припустити, що ще одним завданням FUD могла бути дискредитація Binance.

Таким чином, такий FUD міг бути вигідний учасникам ринку, які хотіли дискредитувати Binance і закупитися біткоїном за вигіднішим курсом.

Binance і сам Чанпен Чжао так часто, на думку бізнесмена, стають "жертвами" FUD, що засновник криптобіржі включив пункт про тактику психологічної маніпуляції у свій кодекс. У ньому, під пунктом чотири, позначено заклик ігнорувати FUD, фейкові новини та атаки.

Кодекс Чанпена Чжао

Сам Чжао часто, у відповідь на прохання прояснити ту чи іншу новину, обмежується цифрою 4 - відсиланням до пункту свого кодексу.

Що таке FOMO

FOMO - це синдром втраченої вигоди. Термін являє собою акронім від англійських слів "fear of missing out" (страх щось пропустити).

Словом FOMO в трейдингу називають страх учасників ринку упустити вигоду від потенційного зростання цін.

Часто синдром втраченої вигоди підштовхує представників криптоіндустрії до не надто обдуманих рішень, наприклад, до купівлі монети в період її активного зростання, яке будь-якої хвилини може перейти в корекцію. Тому важливо аналізувати свою поведінку на предмет FOMO.

Синдром втраченої вигоди часто виступає фактором, який жене курс криптовалюти до невиправдано високих рівнів. Що сильніша "пожежа" FOMO - то невиправдано вищою може бути вартість монети, і то стрімкішим, надалі, буде її падіння.

Приклад FOMO в трейдингу

Відстежити FOMO в криптовалюті можна, наприклад, за допомогою райдужного графіка біткоїна. Він допомагає визначити справедливість курсу монети в заданий період часу. Щоб скласти графік, його творці проаналізували поведінку криптовалюти в періоди після халвінгів. Нагадаємо, подія запускає цикли зростання монети.

На графіку рівень FOMO позначений темно помаранчевою лінією веселки. Усе, що вище, - небезпечна висота для купівлі криптовалюти, оскільки є ймовірність розвороту тренду і виходу монети в падіння.Райдужний графік біткоїна

2021 року біткоїн, а слідом за ним і весь ринок критовалют пройшов через два FOMO. Перший припав на кінець березня - початок квітня. Зростанню передували новини про інвестиції Tesla $1,5 млрд у біткоїн, а також запуск продажу електрокарів за криптовалюту.

Наступне - осіннє FOMO зафіксоване на тлі відновлення ринку майнінгу криптовалют після завершення міграції майнерів із Китаю.

Райдужний графік біткоїна - не єдиний інструмент, за допомогою якого можна визначати рівень FOMO. Оцінювати настрої учасників ринку і справедливість цін також допомагає індекс страху і жадібності.

FAQ

Що таке FUD у крипті?

FUD у крипті - це тактика психологічної маніпуляції, яка дає змогу посіяти в суспільстві страх і невпевненість щодо певного проєкту або учасника криптоспільноти.

Як визначити FUD?

Потрібно самостійно аналізувати всі факти. Не варто наосліп піддаватися паніці, прочитавши твіт. Пам'ятайте, що багато ділків використовують FUD, щоб посіяти паніку, для якої, насправді, немає приводу.

Що таке FOMO в трейдингу?

FOMO в трейдингу - це страх втраченої вигоди. Часто бажання "заскочити в останній вагон" стає причиною невиправданих інвестиційних рішень.

Як визначити FOMO?

Відстежувати рівень FOMO можна, наприклад, за допомогою райдужного графіка біткоїна, а також індексу страху і жадібності.

Читайте також - Що таке децентралізовані фінанси (DeFi).


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити