Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як працюють цифрові валюти центробанків: огляд CBDC

Останнє оновлення: Вівторок, 09 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

огляд CBDC

CBDC (Central Bank Digital Currency) - цифрова валюта центрального банку, тобто віртуальна національна грошова одиниця. Це фіатна валюта в цифровій формі, емітентом якої виступають центробанки.

З кожним роком дедалі більша кількість країн обговорюють створення власної цифрової валюти, яку буде випускати ЦБ. CBDC - це аналог готівкової та безготівкової валюти держави, наприклад цифровий юань у Китаї або цифровий долар у США.

Функціонально цифрова валюта центробанку - це віртуальний платіжний засіб, який випускає і контролює держава, а також гарантує стійкість курсу такої валюти відносно готівкового і безготівкового аналога, регулює обіг такої валюти і займається іншими транзакційними аспектами.

У цій статті ми поговоримо про CBDC і про те, чи загрожують вони виживанню криптовалют.Огляд CBDC

У чому економічний сенс CBDC

Стрімкий розвиток і популяризація крипти - це досить серйозний виклик стійкості фінансових систем усіх країн. До крипторинку залучається дедалі більше учасників, зокрема великих корпорацій, інституційних організацій. Оборот криптовалюти зростає, як і її функціональні можливості. З точки зору традиційної економіки крипторинок - це суцільна сіра зона, тобто, по суті, тіньова економіка. Як результат, крипта кидає вельми недвозначний виклик монополії держав на емісію грошових коштів.

У цьому контексті CBDC є цілком логічною відповіддю ринку крипти. Це свого роду спроба вивести криптовалюту з тіні, але не за допомогою тотальних заборон, а з використанням конкурентного підходу. Тобто держави намагаються запропонувати учасникам фінансової системи певною мірою схожу на крипту валюту, сподіваючись, що в майбутньому вона відвоює істотну частку крипторинку або взагалі витіснить криптовалюту.

Які проблеми вирішують CBDC?

Окрім подолання нерегульованого крипторинку, CBDC спрямовані на вирішення проблеми фінансової ізоляції. Наприклад, люди в США та багатьох інших країнах не мають легкого доступу до фінансових послуг. Цифрові валюти центральних банків (CBDC) мають вирішувати різні проблеми та пропонувати потенційні рішення, зокрема:

 1. Ефективність платежів: CBDC можуть підвищити швидкість та ефективність транзакцій, забезпечуючи більш швидкі та безперебійні платіжні системи порівняно з традиційними методами.
 2. Фінансова доступність: Надаючи цифрову форму валюти, забезпеченої центральним банком, CBDC мають потенціал для сприяння фінансовій доступності, дозволяючи особам, які не мають доступу до традиційних банківських послуг, брати участь у цифровій економіці.
 3. Зниження транзакційних витрат: CBDC можуть знизити транзакційні витрати для фізичних та юридичних осіб, особливо у міжнародних транзакціях, що потенційно стимулюватиме міжнародну торгівлю.
 4. Впровадження грошової політики: CBDC пропонують центральним банкам нові інструменти для реалізації монетарної політики, забезпечуючи більш прямий контроль над грошовою масою та полегшуючи управління відсотковими ставками.
 5. Зменшення ризику підробки: Цифрова природа CBDC може зменшити ризик підробки, підвищуючи безпеку валюти.
 6. Фінансова стабільність: CBDC можуть сприяти підвищенню стабільності фінансової системи, забезпечуючи безпечну та надійну форму цифрової валюти, яка не зазнає такої ж волатильності, як деякі криптовалюти.
 7. Контроль над грошовою масою: CBDC дозволяють центральним банкам мати прямий контроль над випуском та обігом грошей, що дає змогу ефективніше управляти грошовою масою.
 8. Конкуренція з криптовалютами: CBDC пропонують альтернативу приватним криптовалютам, підтримувану державою, що потенційно знижує ризики, пов'язані з нерегульованими стейблкоінами.

Реалізація CBDC передбачає ретельне врахування різних економічних, технологічних і регуляторних чинників, а вплив може бути різним залежно від конкретного проекту та політики кожної країни.

Чим цифрові валюти центробанків відрізняються від крипти

Головне, що потрібно зрозуміти про CBDC, - це те, що такі валюти перебувають повністю в площині традиційної фінансової системи. Цифрові валюти центробанків - це концепція, близька до крипти технологічно, але далека від неї за духом. CBDC - це насамперед звичайні фіатні гроші, такі, як, наприклад, долар, євро, юань або гривня. Вони емітуються ЦБ різних держав, просто не в паперовій, а цифровій формі.

 • Цифрові валюти центробанків можуть працювати на блокчейні чи ні, тоді як криптовалюта - це завжди блокчейн.
 • CBDC не децентралізовані, оскільки їх емітують і повністю контролюють центробанки, а на крипту фінансові регулятори не мають прямого впливу.
 • Для валідації криптовалютних транзакцій використовується механізм консенсусу, а для функціонування CBDC блокчейн, у принципі, і не потрібен, тому що валідувати транзакції будуть центробанки.
 • Цифрові валюти центробанків - це не про анонімність від слова "зовсім", коли крипту можна вважати умовно конфіденційним платіжним засобом, особливо анонімні монети на кшталт Monero, ZCash тощо.
 • CBDC - це гроші держави, які вона зобов'яже визнати і приймати на своїй території, а криптовалюта - "кістка в горлі" тієї ж держави, яку вона відчайдушно намагається заборонити.

Види CBDC

Види CBDC

Цифрові валюти центрального банку (CBDC) можна класифікувати на різні види залежно від їхніх характеристик та операційних особливостей. Двома основними типами є оптові та роздрібні CBDC.

Роздрібні CBDC

Роздрібні CBDC призначені для широкої публіки і доступні для фізичних та юридичних осіб. Їх можна використовувати для щоденних транзакцій, як і фізичну готівку або цифрові методи оплати. Роздрібні CBDC випускаються та розповсюджуються безпосередньо центральним банком серед населення. Вони широко доступні для населення, сприяючи фінансовій інклюзії.

Оптові CBDC

Оптові CBDC призначені для фінансових установ, центральних банків та великомасштабних транзакцій. Вони використовуються переважно для міжбанківських операцій, розрахунків та операцій на фінансових ринках. Розповсюдження оптових CBDC обмежується уповноваженими фінансовими установами та суб'єктами, які беруть участь у системі оптових CBDC центрального банку. Цей тип CBDC наголошує на ефективності та безпеці у великих фінансових операціях.

Окрім цих основних відмінностей, існують додаткові варіації та особливості, які демонструють CBDC:

 • CBDC на основі токенів представлені у вигляді цифрових токенів у блокчейні або розподіленому реєстрі. CBDC на основі токенів можна передавати безпосередньо між користувачами, що підвищує ефективність однорангових транзакцій.
 • CBDC на основі рахунків зберігаються на цифрових облікових записах, подібно до традиційних банківських депозитів, - це CBDC на основі рахунків. Цей тип переказу CBDC здійснюється через облікову систему центрального банку, що забезпечує регулятивний нагляд.
 • Міжнародні CBDC призначені для полегшення міжнародних транзакцій та розрахунків, потенційно зменшуючи потребу в посередниках.

Ці типи не є взаємовиключними, і центральні банки можуть обирати комбінацію функцій, виходячи зі своїх конкретних цілей та потреб своєї економіки.

Які країни вже використовують CBDC

Сьогодні цифрові валюти центробанків являють собою нову концепцію, яка не до кінця сформувалася. Єдиної методології формування та впровадження CBDC немає, і кожна держава розробляє цю технологію самостійно. При цьому дуже багато країн уже зараз перебувають на різних етапах впровадження CBDC. Існує спеціальний сервіс, за даними якого дві третини країн світу працюють над створенням і впровадженням цифрових валют центробанків.

Наприклад, у Китаї, на Багамах, у Нігерії, у Східно-Карибському союзі вже існують загальнодоступні CBDC. У багатьох країнах світу цифрові валюти центробанків перебувають на стадіях дослідження, розробки, пілота.

У різних держав різні успіхи і проблеми, пов'язані з впровадженням такої валюти.

На Карибах CBDC випустили ще кілька років тому, але користується нею вкрай малий відсоток населення. За відсутності труднощів зі створенням законодавчої бази під таку валюту виявилися проблеми з інфраструктурою. Щоб цифрові валюти центробанків працювали, потрібні смартфони, QR-коди, віртуальні карти, вибудувані бізнес-процеси тощо, а в регіоні все це розвинене недостатньо.

e-Найра

У Нігерії інша проблема. Фінансова інфраструктура дозволяє ефективне використання CBDC, але в країні високий рівень інфляції. Тому громадянам цієї країни простіше і вигідніше перевести місцеві гроші в криптовалюту, щоб вони не знецінилися.

Цифровий юань (e-CNY)

У Китаї впровадження CBDC проходить дуже успішно. У цій країні вже 250+ млн її жителів використовують цифровий юань (e-CNY), а обсяг транзакцій із його використанням ще наприкінці літа 2022 року сягнув $14 млрд. Наразі КНР перебуває на стадії організації торгівлі з іншими країнами за допомогою e-CNY.

Цифровий долар

У США існує одразу кілька CBDC-проектів, три з них курує Массачусетський технологічний інститут.

На сьогодні США не особливо поспішають із впровадженням цифрового долара. У грудні 2022 року Мінфін США заявив, що не варто поспішати із запуском CBDC і що в поточній ситуації у США немає необхідності у впровадженні цифрового долара. У Мінфіні вважають, що американським регуляторам необхідно ретельно вивчити, чи справді CBDC зробить міжбанківські онлайн-платежі швидшими і дешевшими.

22 березня 2023 року вийшов новий звіт Управління фінансових досліджень (OFR) про перспективи інтеграції CBDC. У ньому сказано, що впровадження цифрового долара призведе до зниження кількості депозитів у банківському сегменті. Це зі свого боку може призвести до того, що невеликі банки опиняться на межі ліквідації.

У Європі з цього приводу членами Євросоюзу також висувається багато ініціатив, залишилося тільки дійти єдиної думки і запустити який-небудь один проєкт.

Тестування CBDC у 2024 році анонсували Австралія, Японія, Грузія, Україна.

Як користуватися CBDC

У різних країнах принцип використання цифрових валют центробанків населенням приблизно один і той самий. Як використовувати CBDC, розповімо на прикладі цифрового юаня (e-CNY).

Для того щоб проводити транзакції з e-CNY, насамперед потрібно завести онлайн-гаманець. Його можна завантажити для iOS і Android у китайських магазинах додатків.

Додаток - основний засіб, за допомогою якого користувачі можуть використовувати цифровий юань. Операторами додатка є китайські банки, яким було видано дозвіл на надання населенню послуг онлайн-гаманця та обміну цифрового юаня.

Користувачі можуть зробити налаштування декількох онлайн-гаманців у додатку, а також:

 • встановлювати денні ліміти витрат;
 • призначати додатки та послуги, які можна оплачувати e-CNY;
 • прив'язувати до гаманця банківські картки.

Крім платежів за товари і послуги онлайн, користувачі можуть переказувати невеликі суми безпосередньо один одному, а також обмінюватися цифровим юанем навіть без підключення до інтернету, оскільки додаток працює з технологією NFC.

А що буде з криптою після широкого впровадження CBDC

Чи витіснить цифрова валюта центробанків крипту? Ні. CBDC і криптовалюта вирішують різні завдання, становлять різну цінність і взагалі перебувають у різних площинах.

CBDC - це централізовані закриті цифрові гроші з повною відсутністю анонімності. Криптовалюта - децентралізований прозорий анонімний платіжний засіб.

Крім того, CBDC, як і будь-які інші фіатні гроші, схильна до інфляції. Це вам не крипта зі своїми халвінгами, спалюваннями токенів і неупередженими смарт-контрактами. Тому в тих країнах, де рівень інфляції високий, населенню буде набагато вигідніше зберігати свої заощадження в криптовалюті.

Висновок

CBDC навряд чи можна назвати конкурентом крипти. Криптовалюта - це зовсім інший світ, паралельна реальність, де більшість рішень ухвалюєте ви, а не центробанк, уряд, держава.

Коректніше порівнювати CBDC з готівкою та безготівковими грошима. Цифрові валюти центробанків пропонують низку переваг порівняно з цими формами фіата.

Для користувачів це, наприклад, можливість здійснювати транзакції безпосередньо, без участі сторонніх платіжних систем, що швидше і дешевше.

Крім того, безготівкові гроші завжди прив'язані до банку, і за збігу певних негативних обставин банк може їх просто не видати. У той час як CBDC у цифровому гаманці нікуди не подінуться, оскільки вони не прив'язані до банку. У цьому контексті їх можна порівняти з криптою або з готівкою в кишені.

Для держави CBDC - це можливість автоматизувати багато економічних процесів, за які наразі відповідає величезний бюрократичний апарат. Йдеться про сплату податків, внесків до пенсійних фондів тощо. Також держава може повністю контролювати операції з CBDC, чого не скажеш про готівку, що допомагає ефективніше проводити грошово-кредитну політику.

Крім того, CBDC як засіб транскордонних платежів - швидша і дешевша альтернатива наявним системам.

І не варто забувати, що цифрова валюта - це на 100% віртуальна валюта, а отже, державі не потрібно закуповувати папір для емісії грошей, витрачатися на їхній друк, транспортування, зберігання, утилізацію, а ці витрати досить відчутні для державної скарбниці.

Навколо переваг, недоліків, необхідності впровадження CBDC і безлічі інших питань, пов'язаних із цифровими валютами центробанків, сьогодні точиться маса дискусій по всьому світу. Чим усе це закінчиться - покаже час.

Читайте також - Альтернативний заробіток на криптовалюті через біржу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити