Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Посібник для початківців з алгоритму Proof-of-authority (PoA)

Останнє оновлення: Вівторок, 16 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Proof-of-authority

Більшість блокчейнів використовують добре зарекомендовані і надійні алгоритми консенсусу "доказ роботи" (PoW) і "доказ частки" (PoS), але багато мереж вже кілька років впроваджують альтернативні механізми консенсусу. Експерти з криптовалют вважають, що ці альтернативні механізми консенсусу допоможуть вирішити деякі проблеми, з якими стикається блокчейн, зокрема, зниження продуктивності, що виникає при збільшенні навантаження на мережу.Доказ повноважень

Proof-of-authority (PoA) - алгоритм консенсусу, запропонований у 2017 році Гевіном Вудом, співзасновником Ethereum. Посилення тиску з метою відмови від енергоємного PoW і виявлення специфічних проблем з PoS - в першу чергу, масштабованості, підштовхнули розробника до ідеї нового алгоритму. На думку Вуда, PoA може стати високоефективним рішенням для закритих приватних мереж.

PoA: Стислий посібник

Доказ повноважень - це механізм консенсусу на основі репутації, який найкраще підходить для приватних блокчейнів, також відомих як дозволені блокчейни.

Блокчейни можуть бути публічними або приватними. В обох випадках все побудовано на одній базовій технології і відрізняється лише доступом. Будь-хто з відповідним обладнанням може приєднатися до публічного блокчейну в якості майнера або валідатора, але це не стосується приватних мереж. Це закриті мережі, тому всі вузли повинні бути ідентифіковані, а блокчейн може використовуватися тільки тими, хто отримав відповідні права доступу. Такі мережі часто використовують компанії, яким потрібно створити надійну базу даних.

На відміну від блокчейнів PoW, вам не потрібно купувати потужне обчислювальне обладнання, щоб стати учасником мережі PoA. Усе, що потрібно для мереж з підтвердженням повноважень, - це ваша репутація.

У приватних блокчейнах PoA не відбувається майнінгу або стейкінгу. Нові блоки додаються до ланцюжка після того, як більшість авторизованих вузлів підписують їх.

Щоб стати авторизованим вузлом, ви повинні спочатку довести, що у вас відмінна репутація, і відповідати певним критеріям, щоб продемонструвати своє бажання працювати на благо блокчейну в довгостроковій перспективі. Можуть бути встановлені будь-які умови, наприклад, певне географічне розташування або зв'язок з блокчейн-компанією PoA.

Особистість кожного нового кандидата в валідатори (в мережах PoA їх також називають модераторами мережі) повністю верифікується, перевіряється і затверджується центральним органом влади. Це означає, що цей тип мережі не відповідає критеріям децентралізації, але PoA пропонує ідеальну модель блокчейну для багатьох компаній.

Кожен вузол в мережі підтвердження повноважень має ідентифікатор, який відображає його репутацію. Чим краща репутація вузла, тим більше у нього шансів стати валідатором.

 • Модератори мережі - це окремі користувачі, які підтвердили свою особу.
 • Щоб стати модератором, ви повинні підтвердити свої повноваження та внести певні активи для фінансування розвитку блокчейну.
 • Ви також повинні довести свою професійну придатність і здатність розгорнути продуктивний вузол.
 • Всі дії валідаторів фіксуються в системі репутацій.

Валідатори відбираються вручну, тому всі вони повинні відповідати єдиному стандарту, встановленому в мережі. Вимоги до вузлів досить жорсткі, тому їх кількість обмежена. Перевага такого підходу полягає в тому, що він вирішує проблему масштабованості.

Водночас є і недолік - організаційна структура цих мереж дуже далека від децентралізації, яка є одним з основоположних принципів блокчейну. З цієї причини цей алгоритм ефективний для приватних мереж або мереж з високим ступенем централізації.

Наприклад, доказ повноважень виявився дуже ефективним у логістиці та плануванні ланцюгів поставок. Платформа Microsoft Azure також використовує цей алгоритм, полегшуючи роботу програмного забезпечення для приватних блокчейнів, які не використовують власні токени або майнінг.

Основні переваги алгоритму PoA

 • Спрощення процесу валідації. Для ефективної роботи мережі доказу повноважень достатньо невеликої кількості валідаторів. Крім того, в мережах PoA немає майнінгу або стейкінгу, тому можна уникнути серйозних обчислювальних потужностей, дорогого обладнання та високих витрат на електроенергію.
 • Енергоефективність. Це блокчейн-рішення менш енергоємне в порівнянні з іншими алгоритмами консенсусу.
 • Зниження ризику атак на блокчейн. Модератори мережі проходять ретельну перевірку при підтвердженні повноважень. Оскільки вони надійні, вони майже гарантовано не будуть здійснювати атаки на мережу.
 • Висока швидкість роботи мережі. У блокчейнах PoA нові блоки створюються приблизно за 5 секунд.

Недоліки РоА

 • Централізація мережі: Для більшості криптовалют обмеження кількості перевірених модераторів невеликим пулом людей, довіра до яких базується на їхній репутації, не є прийнятним варіантом, не кажучи вже про відмову від майнінгу та стейкінгу.
 • Відсутність анонімності: Імена мережевих модераторів відомі всім. Це не дозволяє їм зловживати своїм становищем, але також робить їх мішенню для хакерських атак шахраїв.
 • Потенціал для зловживання повноваженнями: Репутація не є гарантією того, що модератор мережі не буде вчиняти шахрайських дій. Вони можуть пожертвувати своєю репутацією і завдати шкоди мережі. Зрештою, все зводиться до того, чи отримають вони від цього вигоду.

Де найчастіше застосовується PoA?

Технологія блокчейн розвивається щодня, і все більше компаній усвідомлюють її переваги.

Proof of authority - це чудове рішення для галузей, які надають перевагу безпеці та конфіденційності, вимагають ідентифікації та визначення ролей і потребують швидкого проведення транзакцій.

Наприклад, PoA може бути впроваджений в управлінні ланцюгами поставок, де модераторами мережі можуть бути представники логістичних компаній, фінансових організацій та постачальників. Кожен підрозділ може встановити власні дозволи та рівень прозорості. Це дозволить оптимізувати бізнес-процеси - від відстеження запасів до виставлення рахунків.

Proof-of-authority також може використовуватися в сайдчейнах і тестових мережах для створення контрольованого середовища, в якому нові системи можуть бути протестовані перед впровадженням в основний блокчейн.

Висновок

Алгоритм консенсусу з доказом повноважень позбавлений деяких переваг класичних блокчейнів, таких як децентралізація, анонімність і незмінність. З іншого боку, він пропонує високу продуктивність, низьку комісію і значні інструменти для юридичної безпеки, що рівнозначно важливим для приватних мереж.

PoA ідеально підходить для компаній, які хочуть скористатися перевагами технології блокчейн, зберігаючи при цьому звичну ієрархію та організаційну структуру роботи своїх систем.

Читайте також - Як працюють цифрові валюти центробанків, огляд CBDC.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити