Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Proof-of-Burn (PoB): Що це за алгоритм і як він працює

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Proof-of-Burn

Найчастіше в криптовалютних мережах використовують алгоритми Proof-of-Work (доказ роботи) і Proof-of-Stake (доказ частки володіння). Існують і більш "екзотичні". Наприклад, Proof-of-Space, що вимагає доказу простору на жорсткому диску (на ньому працює Chia). А є й такі, що вимагають доказ... знищення. 

У сьогоднішній статті редакція сайту ITstatti.in.ua розповідає, що таке Proof-of-Burn (доказ спалювання) і як працює алгоритм, у якому потрібно палити монети.Proof-of-Burn

Як це працює

Суть PoB полягає у спалюванні певної кількості монет, щоб приєднати новий блок до блокчейну та отримати за це винагороду.

Будь-хто може спалити певну кількість монет як вкладення у віртуальний майнінг. Таке знищення койнів показує готовність користувача зазнавати короткочасних втрат заради довгострокової співпраці з блокчейном і винагороди у вигляді права майнити криптовалюту. Причому що більше монет ви спалюєте, то більше у вас шансів намайнити черговий блок.

У цьому PoB чимось схожий на PoW: процес спалювання можна порівняти з придбанням обладнання для майнінгу. У блокчейнах з консенсусом Proof-of-Burn щоразу, спалюючи коіни, ви ніби купуєте віртуальне обладнання для майнінгу, і що більше монет ви спалюєте, то потужнішим є це "обладнання".

Процедура спалювання проста: коїни відправляють на спеціальну "адресу-споживач", звідки їх не можна ні забрати, ні витратити. Адреса генерується випадковим чином і не має приватного ключа. Транзакція записується в розподілений реєстр і є доказом спалювання крипти.

Залежно від того, як реалізовано механізм PoB, майнери можуть знищувати або нативну монету мережі, в якій вони працюють, або криптовалюту інших блокчейнів, наприклад біткоїн.

Згодом частка спалених монет майнера зменшується, і він змушений палити більше, щоб збільшити шанси на видобуток блоку. У цьому PoB також схожий на PoW, у якому потрібно систематично інвестувати в купівлю потужнішого обладнання.

Водночас це чимось схоже на PoS: щоб отримати винагороду, потрібно витратити певну кількість криптовалюти, тільки, на відміну від стейкінга, забрати їх не вийде: активи повністю виводять з обігу, їх відправляють на "адресу-споживач".

Переваги та недоліки консенсусу PoB

Серед переваг алгоритму Proof-of-Burn можна виділити наступні:

  • Відсутність необхідності купувати дороге обладнання. Для того щоб майнити криптовалюту в блокчейнах з консенсус-протоколом PoB, не потрібні дорогі відеокарти або "асіки", достатньо ноутбука і криптогаманця.
  • Енергоефективність. Для підтримки роботи мережі на PoB не потрібно багато електроенергії, як у мережах із консенсусом PoW.
  • Дефляція: спалювання койнів призводить до того, що вартість решти зростає.
  • Децентралізація. Завдяки особливостям видобутку крипти в мережах з механізмом консенсусу PoB немає необхідності об'єднуватися в масштабні майнінгові пули для збільшення потужності обладнання. Це сприяє більшій децентралізації блокчейна.
  • Мотивація на довгострокову співпрацю та сумлінне виконання зобов'язань. Спалювання стимулює користувачів працювати на користь мережі хоча б доти, доки вкладені кошти не окупляться.

Головні недоліки PoB:

  • Ефективність PoB під час масштабування мереж не доведена, оскільки цей алгоритм поки що мало використовується.
  • На відміну від PoS-мереж, де можна повернути свої гроші зі стейкінгу, в PoB-блокчейні це зробити неможливо. Спалені монети зникають назавжди.
  • Занадто тривале узгодження при створенні блоків порівняно з іншими алгоритмами через відсутність прямого зв'язку між розв'язаним завданням і винагородою. У PoB усі учасники так чи інакше "розв'язують" завдання, спалюючи токени.

Висновок

Алгоритм Proof-of-Burn - цікава альтернатива консенсус-протоколам PoW і PoS, від яких він спробував узяти найкращі риси. Поки що технологія тільки розвивається і застосовується в дуже небагатьох проектах. Наприклад, у мережах Slimcoin (SLM) і Counterparty (XCP). Але якщо вдасться розв'язати проблему зі швидкістю обробки транзакцій і провести вдалі випробування при великому навантаженні, то PoB може стати реальною альтернативою Proof-of-Work, Proof-of-Stake та іншим консенсус-протоколам, які на них базуються.

Читайте також - Як зламують блокчейн: атаки на децентралізовані мережі.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити