Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке обгорнуті токени

Останнє оновлення: Четвер, 01 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

обгорнуті токени

Розвиток ринку децентралізованих застосунків, зокрема DeFi-платформ, а також поява дедалі більшої кількості різноманітних мереж, монет і токенів створює потребу в передаванні криптоактивів з одного блокчейна в інший. Для розв'язання цієї проблеми були придумані кросчейн-мости і почали активно використовуватися обгорнуті токени.

Обгорнутим токеном (wrapped token) називають синтетичний актив, "копію" криптоактиву з одного блокчейна, яка була випущена в іншому блокчейні. Обгорнуті токени випускають під заставу оригінального активу, вони забезпечені ним у співвідношенні один до одного. Тобто, у другому блокчейні обгорнутих токенів випускається рівно стільки, скільки заблоковано як застава в першій мережі.Що таке обгорнуті токени

Обгорнуті токени потрібні насамперед для того, щоб розширити можливості використання оригінальної монети, працювати з нею в тих мережах, які її в первісному вигляді не підтримують. Наприклад, торгувати на DEX.

Найперший (запущений у січні 2019 року) і найвідоміший обгорнутий токен - WBTC (Wrapped Bitcoin) був випущений у блокчейні Ethereum. На сьогодні широко використовується у сфері DeFi.

Створення обгорнутих токенів: як це працює

При створенні обгорнутих токенів, криптоактив, який ви хочете обгорнути, переміщується в спеціальне сховище.

Процедура обгортання токена виглядає так:

 1. Користувач створює заявку на обгортання токена;
 2. Вихідний криптоактив відправляється на смарт-контракт із зазначенням адреси одержувача в іншій мережі;
 3. Смарт-контракт (lock-contract) блокує вихідний токен;
 4. Смарт-контракт (mint contract) випускає копію заблокованого активу в іншому блокчейні, тобто обгорнутий токен;
 5. Обгорнутий токен відправляється на гаманець користувача.

Усю описану процедуру проводять за допомогою кросчейн-моста. Як і зворотна процедура.

При розгортанні токена:

 1. Обгорнутий токен із другого блокчейна спалюється.
 2. Вихідний актив розблокується.
 3. Оригінальний токен відправляється на гаманець користувача.

Важливо! За обгортання і розгортання монет і токенів потрібно сплатити комісію.

Для чого потрібні обгорнуті токени і де їх використовують

Кросчейн-мости і синтетичні активи вирішують проблему несумісності різних блокчейнів. Копії оригінальних криптоактивів використовують власники криптовалют для торгівлі на децентралізованих платформах, що працюють на блокчейнах, з якими оригінальні монети з їхніх портфелів не сумісні. Завдяки технології обгортання для того, щоб попрацювати з криптовалютою в інших блокчейнах, не потрібно її продавати, а можна просто обгорнути.

Синтетичні активи, переносячи вартість криптоактива з його рідного блокчейна в будь-який інший, дають можливість:

 • залишати свої монети в заставу для отримання позик у стейблкоїнах;
 • займатися фармінгом;

Фармінг - практика отримання пасивного доходу шляхом розміщення/надання криптовалюти в борг.

 • відправляти активи в стейкінг;
 • вести маржинальну торгівлю та багато іншого.

Тобто, обгорнуті токени дозволяють практично без обмежень працювати з криптовалютами на DeFi-платформах, тому що з ними можна проводити операції в мережах, які не є рідними для вихідного криптоактиву. З іншого боку, щойно синтетичний актив стає неактуальним, його власник може без проблем перевести його назад в оригінальний токен.

Переваги та недоліки обгорнутих токенів

Серед основних плюсів синтетичних криптоактивів можна виділити наступні:

 • Найочевидніша і найголовніша перевага обгорнутих токенів - вирішення проблеми несумісності мереж. Їх можна використовувати в різних блокчейнах, заморозивши оригінальний криптоактив і використовуючи його як заставу (забезпечення).
 • Обгорнуті токени допомагають їхнім власникам заробляти на своїх криптоактивах, оскільки дають змогу відправляти їх у роботу на різних DeFi-платформах.
 • Під час проведення транзакцій з обгорнутими токенами, як правило, комісії нижчі, а швидкість транзакцій вища, ніж у транзакціях з оригінальними криптоактивами. Річ у тім, що швидкість проведення транзакцій і комісії мережі залежать насамперед від завантаженості блокчейна і його продуктивності. А такі популярні блокчейни, як, наприклад, Bitcoin або Ethereum, обробляють одночасно велику кількість транзакцій і при цьому є досить повільними. Тож, якщо ви хочете працювати з активами, у рідних мережах, у яких високі комісії та повільні транзакції, їх можна обгорнути та використовувати в тих блокчейнах, розробники яких робили ставку на високу пропускну спроможність та низькі комісії.

Є в обгорнутих токенів і недоліки:

 • Оскільки токени не переміщуються "фізично" з одного блокчейна в інший, з'являється третя сторона, яка відповідає за зберігання вихідних заблокованих монет і випуск синтетичних активів. А це додаткові витрати. А також ризики, особливо, якщо третьою стороною виступає централізована біржа. Відхід від максимальної децентралізації, на якій спочатку була побудована ідея крипти, це завжди ризиковано. Непрозорість пулів ліквідності централізованих криптобірж, вірогідність злому, надмірна залежність від того, які рішення ухвалюють власники біржі, керуючи криптоактивами клієнтів, - усе це містить у собі високі ризики втрати коштів. FTX тому яскравий приклад.
 • Смарт-контракти кросчейн-мостів, як і будь-які інші смарт-контракти, можуть мати вразливості, скориставшись якими зловмисники можуть зламати міст і вкрасти вихідний криптоактив. У такому разі обгорнутий токен повністю знецінитися, оскільки вихідний актив, який забезпечував його вартість, викрадений. Саме тому експерти радять довго не зберігати свою криптовалюту в обгорнутому стані.
 • Високий ризик прослизання через невеликий попит і низьку ліквідність деяких токенів.

Прослизання - різниця між ціною, яку трейдер збирався заплатити/отримати, і фактичною ціною, яку він у підсумку заплатив/отримав через зміну ринку в момент виконання угоди. Відбувається за частки секунди між наданням і отриманням замовлення.

Популярні обгорнуті токени та кросчейн-мости

Обгорнутих монет і токенів існує дуже багато, ось найпопулярніші з них:

 • WBTC (Wrapped Bitcoin). Токенізований біткойн, завдяки якому його власники отримують цінність BTC в екосистемі Ethereum і можуть працювати з ним на DeFi-платформах Ethereum: залишати як заставу для отримання кредитів у стейблкоїнах, використовувати для фармінгу тощо.
 • WETH (Wrapped Ethereum). Обгорнутий варіант ETH. WETH з'явився тому, що більшість DeFi-платформ у мережі Ethereum працюють з токенами стандарту ERC-20, а ефір до нього не належить, бо був випущений раніше його прийняття. Відповідно ETH не сумісний з ERC-20 і не може бути засобом обміну безпосередньо на інші токени цього стандарту. Wrapped Ethereum сумісний з токенами ERC-20, його можна випускати в десятках мереж (Ethereum, BSC, Solana, Near, Avalanche, Polygon, Fantom). WETH - один із найпопулярніших синтетичних активів у сфері децентралізованих фінансів. Більшість dApps у DeFi приймають WETH для інвестицій і стейкінгу. Крім того, його використовують, наприклад, для купівлі-продажу NFT на одному з найвідоміших NFT-маркетплейсів - OpenSea.
 • Синтетичні активи мережі BNB Chain. Розробники блокчейна від Binance розробили спеціальний кросчейн-міст Binance Bridge для випуску обгорнутих токенів популярних криптовалют у їхній мережі. Користувачі можуть обгортати BTC, ETH, XRP, USDT, BCH, DOT та інші криптоактиви, щоб працювати з ними в мережі BNB Chain і додатках, які на ній побудовані.
 • Обгорнуті токени в мережі Solana. Один з найпопулярніших мережевих мостів для Solana - Wormhole, з'єднує блокчейн з Ethereum, Terra, Avalanche, Oasis, Binance Smart Chain, Polygon. Перелік токенів і блокчейнів постійно зростає.
 • Обгорнуті токени на Avalanche. Крім великої кількості кросчейн-мостів, які контролюються окремими додатками, розробники Avalanche запустили офіційний мережевий міст Avalanche Bridge, що з'єднує мережі Ethereum і Avalanche та надає можливість обертати популярні стейблкоїни (USDC, USDT, BUSD) та інші криптоактиви стандарту ERC-20.

Висновок

Обгорнуті токени дають змогу різним блокчейнам взаємодіяти один з одним, що дуже важливо на тлі систематичної появи нових блокчейнів, монет і токенів, розвитку сфери децентралізованих фінансів. Завдяки таким синтетичним активам власники криптовалюти можуть, не продаючи свої оригінальні монети, використовувати їх у "нерідних блокчейнах", заробляти на трейдингу в інших мережах, не вдаючись до послуг централізованих бірж та інших сервісів, проводити транзакції швидше і дешевше.

Читайте також - Що таке шардинг в блокчейні.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити