Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Огляд кросчейн-мостів в криптовалюті: ТОП-7 найкращих міжмережевих мостів

Останнє оновлення: Вівторок, 06 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Огляд кросчейн-мостів

На сьогодні існують сотні блокчейнів і їхня кількість постійно зростає. Кожен з них має свій протокол, модель управління, економіку та інші особливості, через що вони несумісні.

Механізми, що розв'язують цю проблему, - кросчейн мости. Це децентралізовані платформи, які дають змогу переводити криптоактиви між різними мережами.Огляд кросчейн-мостів

Іншими словами: за допомогою кросчейн-моста ви зможете, наприклад, перевести USDT стандарту ERC-20 (мережа Ethereum) в USDT стандарту BEP-20 (мережа BNB Smart Chain).

Для переказів між блокчейнами створюються обгорнуті токени, використовуються пули ліквідності в різних екосистемах, задіюються вузли ретрансляції, що мають ліквідність у різних мережах.

Для того, щоб скористатися мостом, потрібно підключити до нього криптогаманець. Візуально кросчейн-переказ практично нічим не відрізняється від свопу всередині однієї мережі.

Як працюють кросчейн-мости

Механізм роботи моста для переказу криптовалют між блокчейнами виглядає таким чином:

  • Криптоактив із блокчейна "А" відправляється на смарт-контракт із зазначенням адреси одержувача в блокчейні "В".
  • Смарт-контракт (lock-contract) заморожує отримані токени і передає оракулам інформацію про те, що транзакцію з певною кількістю токенів відправлено на певну адресу.

Оракул - алгоритм, який підтверджує, що конкретна транзакція відбулася і була підтверджена у вихідній мережі. Після цього він викликає смарт-контракт у блокчейні призначення і дозволяє продовжити операцію.

  • Отримавши підтвердження транзакції в блокчейні "А", смарт-контракт (mint contract) випускає копію замороженого у вихідному блокчейні криптоактиву, тобто обгорнуті токени (синтетичний актив) і пересилає їх адресату на гаманець.

Обгорнутий токен - синтетичний криптоактив, еквівалентний за вартістю оригінальному токену, незалежно від того, в якій мережі він розміщений.

  • Під час здійснення зворотної транзакції раніше випущені в блокчейні "В" токени, які мають своїх "двійників" у блокчейні "А", знищують (спалюють), оракули підтверджують факт знищення, вихідні криптоактиви розблокують і надсилають на гаманець користувача.

Другий варіант передачі токенів через мережевий міст - використання пулів ліквідності. Криптоактив з блокчейна "А" блокується в пулі ліквідності моста, а на ваш гаманець приходить криптоактив блокчейна "В" з іншого пулу.

У першому випадку обгортання токена проводиться для того, щоб перенести його вартість з одного блокчейна в інший, тобто, отримати в іншій мережі токен, еквівалентний за своєю вартістю оригіналу.

Другий варіант передбачає обмін токена в одній мережі на токен в іншій.

Тобто, факт переведення криптовалюти з одного блокчейна в інший - це не реальне переміщення монет, а лише видимість. Хоча для користувача це не має жодного значення, він замість токена в одній мережі отримує токен в іншій.

Проблеми кросчейн-мостів

У децентралізованих мостів є низка проблем і недоліків.

  • Тривалий час. Оскільки кросчейн-міст - це протокол, який з'єднує два різні з технологічного погляду блокчейни, які ще й мають різну економіку, об'єднати їх непросте завдання. У мереж може бути різна швидкість проведення транзакцій, різні алгоритми консенсусу та інші відмінності. У результаті все це впливає на швидкість "переміщення" токенів з одного блокчейна в інший.
  • Ризик хакерських атак і безповоротної втрати активів. Є думка, що найчастіше кросчейн-мости зламують через уразливості в їхніх смарт-контрактах. Також може бути організована атака на саму мережу. Наприклад, міст Ronin Bridge зламали шляхом отримання контролю над п'ятьма з дев'яти вузлів, які обробляли транзакції. При цьому, якщо з мосту вкрадуть оригінал ваших монет, їхні обгорнуті копії одразу знеціняться під нуль, тому що те, що забезпечувало їхню вартість, було вкрадено.

А ще потрібно знайти відповідний міст, який дасть вам змогу перемістити потрібний криптоактив з однієї мережі в іншу.

Для пошуку підходящого вам моста, ви можете скористатися агрегатором кросчейн-мостів DeBridges.

Для кросчейн-переказів потрібні спеціальні алгоритми, які дають змогу взаємодіяти з кількома блокчейнами і постачальники ліквідності в різних екосистемах.

7 популярних кросчейн-мостів

На сьогоднішній день мостів для кросчейн-переказів існує досить багато і в міру зростання сектору DeFi їхня кількість зростає. Мости бувають різними, з різною кількістю блокчейнів і токенів, з якими можна працювати: один токен можна переказувати в кілька мереж; кілька токенів конвертувати між двома блокчейнами; кілька токенів переміщувати між кількома блокчейнами.

Arbitrum

https://bridge.arbitrum.io/

Arbitrum

Arbitrum, запущений 2021 року компанією OffChain Labs, являє собою рішення рівня 2 (L2) для перевантаженої мережі Ethereum. Arbitrum було створено як масштабоване рішення для оптимізації транзакцій у блокчейні Ethereum Layer 1 (L1). Деякі з найбільших гравців у просторі DeFi, як-от Uniswap, Curve і SushiSwap, одразу ж приєдналися до перемоги Arbitrum, щоб отримати вигоду від його переваг у поєднанні з безпекою Ethereum.

Arbitrum використовує концепцію оптимістичних накопичувальних сум, щоб пропонувати більш низькі комісії за газ для безпечних транзакцій. Optimistic rollups - це смарт-контракти, які "згортають" транзакції поза мережею в пакети. Це розподіляє витрати на об'єднані транзакції, що призводить до зниження плати за газ і зменшення перевантаження мережі при збереженні високих стандартів безпеки.

Міст підтримує YFI, USDT, ETH, WETH, UNI, SUSHI, CRV, USDC, COMP, Dai і WBTC. Однак, щоб зв'язати ваші активи ETH, вам спочатку необхідно підключити Arbitrum Bridge до криптогаманця. Загальна заблокована вартість мосту (TVL) понад 1 мільярд доларів на момент написання.

Synapse Bridge

https://synapseprotocol.com/

 

Synapse Bridge

Міст Synapse - це багаторівневий децентралізований протокол, мета якого - полегшити міжмережеву взаємодію всередині DeFi. Протокол складається з двох основних компонентів: Synapse Bridge і Synapse AMM.

Synapse з'єднує блокчейни, пропонуючи розширюваний протокол обміну повідомленнями між ланцюжками, який підтримує активи, виклики смарт-контрактів і багато іншого. Міжмережевий міст Synapse дає змогу без проблем передавати криптоактиви через кілька мереж блокчейнів, зокрема Arbitrum, Avalanche, Boba, Binance Smart Chain, Ethereum, Fantom, Harmony і Polygon.

Користувачі також можуть безперешкодно перемикатися між активами стейблкоїнів у мережах блокчейна. Ця інфраструктура міжмережевого мосту працює на основі багатосторонніх валідаторів обчислень, які захищають міст і реагують на події в мережах блокчейнів, з'єднаних Synapse. Хоча міст перебуває в початковій стадії, його загальна заблокована вартість (TVL) на момент написання статті становить понад 60 мільйонів доларів.

Portal Token Bridge (раніше Wormhole)

https://portalbridge.com/

Portal Token Bridge

Portal Token Bridge - один із найпопулярніших кросчейн-мостів у галузі. Цей децентралізований міст спочатку був побудований у мережі Solana для двонаправленого передання токенів між Solana і Ethereum.

Однак відтоді Portal перетворився на багатоланцюгову мережу, що об'єднує сім провідних блокчейнів DeFi, включно з Solana, Ethereum, BSC, Polygon, Terra, Avalanche і Oasis, на частку яких припадає 88% індустрії DeFi.

Портал використовує спеціальні вузли валідації, звані Guardians, щоб надати користувачам найкращий досвід обміну між ланцюжками. Вартові стежать за активністю на мосту і перевіряють запити користувачів.

Portal Token Bridge відрізняється від інших надзвичайно низькою комісією за транзакцію в розмірі 0,0001 долара США за переказ і зручним для новачків інтерфейсом. Загальна заблокована вартість мосту (TVL) становить 177 мільйонів доларів, і на момент написання статті було оброблено транзакцій на суму понад 400 тисяч доларів.

Polygon

https://wallet.polygon.technology/

Polygon Bridge

Polygon Bridge дає змогу користувачам швидко передавати токени ERC і NFT у сайдчейн Polygon. На Polygon є два основні мости: міст Proof of Stake (PoS) і міст Plasma. Обидва можуть з'єднувати активи з Ethereum у Polygon (і навпаки), але використовують різні підходи до безпеки.

PoS Bridge використовує алгоритм консенсусу Proof of Stake (PoS) для захисту своєї мережі. Він підтримує передачу ефіру (ETH) і більшості токенів ERC. Plasma Bridge призначений для розробників, яким потрібна підвищена безпека. Він використовує рішення для масштабування Ethereum Plasma і підтримує передачу токенів MATIC, ETH, ERC-20 і ERC-721.

Однією з основних переваг мосту Polygon є низька плата за газ. Транзакції також обробляються швидше без участі сторонніх протоколів і повністю децентралізовані. Користувачі будуть нести плату за міст Polygon, хоча вона набагато нижча, ніж якби ви використовували основну мережу. На момент написання Міст уже має загальну заблоковану вартість (TVL) понад 2 мільярди.

cBridge

https://cbridge.celer.network/

cBridge

Міст підтримує 30+ блокчейнів, дає змогу переміщати між мережами USDT, USDC, BUSD та інші стейблкоїни, а також токени на Ethereum, BSC та інших мережах L1 і L2 рівня. Крім того, скориставшись цим мостом, можна перевести NFT з одного блокчейна в інший. Наприклад, з BNB Chain в Ethereum.

Hop Exchange

https://app.hop.exchange/

Hop Exchange

Цей кросчейн-міст дає змогу переміщувати стейблкоїни (USDT, USDC, DAI та ін.) між блокчейнами другого рівня на базі Ethereum. Міст працює в мережах Ethereum, Polygon, Arbitrum, Optimism, Gnosis.

Avalanche Bridge

https://core.app/bridge/

Avalanche Bridge

Avalanche Bridge - це двоспрямований кросчейн-міст між мережами Avalanche і Ethereum, що забезпечує плавну передачу токенів між двома мережами. Таким чином, міст Avax замінив міст Avalanche-Ethereum, або AEB, і став чудовим стартовим майданчиком для зростання Avalanche.

Міст використовує ChainBridge від ChainSafe і забезпечує двосторонню передачу як криптовалюти, так і NFT. Користувачі, які хочуть ініціювати міжмережевий своп і використовувати токени ERC-20 у децентралізованих додатках на Avalanche, можуть внести і заблокувати свої активи в смарт-контракті ChainBridge.

Згідно з документацією, транзакція Avalanche на AB займе кілька секунд, тоді як транзакція Ethereum може зайняти до 15 хвилин.

Висновок

Децентралізовані фінанси розвиваються з кожним днем, і у зв'язку з таким значним розвитком мости між блокчейнами і кросчейн-перекази стають дедалі популярнішими. Технологія переказу монет і токенів між мережами дуже затребувана на ринку, кількість нових проєктів у цій сфері зростає, що свідчить про великі перспективи розвитку цього напряму.

Читайте також - Що таке трилема блокчейну.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити