Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке комісія мережі, і що від неї залежить

Останнє оновлення: Четвер, 08 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке комісія мережі

Якщо ви хочете відправити криптовалюту з однієї адреси на іншу, вам доведеться сплатити комісію. У більшості поширених блокчейнів, за рідкісним винятком. У цієї комісії два завдання:

 • Замотивувати майнерів або валідаторів на обробку транзакції. Включивши транзакцію в блок, майнер або валідатор отримує на свою адресу комісію або її частину.
 • Захистити блокчейн від DDoS-атак. Без комісії будь-який зловмисник міг би наповнити мережу мільйонами переказів криптовалюти між одними й тими самими адресами. Комісія робить таку атаку вкрай витратною.

Іншими словами: для переказу криптовалюти з рахунку на рахунок потрібно сплатити комісію мережі - це і винагорода сервера, що валідує транзакцію, і захист блокчейна від DDoS-атак.

Що таке комісія мережі, і що від неї залежить

Комісії в криптовалюті працюють зовсім інакше, ніж, наприклад, комісії за грошові перекази, які стягує банк:

 • Криптовалютні комісії не залежать від суми транзакції. Майнеру байдуже, пересилаєте ви $10, чи $10 млн.
 • Платник може самостійно встановлювати розмір комісії за свою транзакцію. У більшості мереж майнер або валідатор обирає, які саме транзакції включити в наступний блок, саме за розміром комісії - так, щоб блок приніс йому найбільший прибуток. Тож щоб гарантовано потрапити в наступний блок, треба встановлювати комісію вищу за середню. І навпаки, транзакції з комісією, нижчою за середню, ризикують ніколи не потрапити в блок.
 • У більшості мереж комісія визначається типом транзакції або обсягом її в байтах. Тобто, чим складніше майнеру або валідатору її обробити, або чим менше таких транзакцій поміститься в блок, тим вищу комісію треба ставити, щоб транзакція потрапила в блок. Великий обсяг, наприклад, може займати транзакція з виведення багатомісячного прибутку від майнінгу - оскільки в ній дуже багато входів.
 • Комісія залежить від завантаженості мережі. Що більше необроблених транзакцій чекають своєї черги, то вищу комісію треба встановити, щоб потрапити в наступний блок.

Іншими словами: розмір комісії мережі не залежить від суми переказу, а залежить від типу та обсягу транзакції, а платник може сам обрати розмір комісії, а вузол, що валідує, вирішує, транзакції з яким розміром комісії включити в наступний блок.

У цій статті редакція сайту ITstatti.in.ua розповість про комісію за криптовалютні транзакції в популярних блокчейн-мережах і пояснить, як вона розраховується.

Порівняння комісій в мережі блокчейн

Нижче наведено ретельний аналіз декількох варіантів  комісій у різних блокчейн-мережах.

Комісії за транзакції в мережі Біткоїн

На комісію за транзакції в біткойнах в першу чергу впливають два ключові фактори:

 1. Розмір транзакції: Це обсяг даних, які беруть участь у транзакції. Оскільки блок в блокчейні Біткоїн може вмістити максимум 4 МБ даних, більші транзакції займають більше місця в блоці. Відповідно, більші транзакції, як правило, тягнуть за собою більш високу комісію за байт.
 2. Попит користувачів на обсяг блоків: Швидкість транзакцій впливає на розмір комісій, які користувачі готові платити. Більш високі комісії, як правило, пов'язані зі швидким часом підтвердження, що відображає попит користувачів на швидку обробку транзакцій.

Щоб визначити комісію за транзакцію Bitcoin, перевірте актуальний курс, а потім помножте його на розмір вашої транзакції. Біткоїн ділиться на сатоші (SATS), при цьому 100 мільйонів сатоші дорівнюють 1 BTC.

Комісія за транзакції в мережі Bitcoin = актуальний курс * розмір транзакції

Наприклад, якщо розмір транзакції становить 300 байт, а швидкість транзакції - 100 сатоші за байт, ваша комісія становитиме приблизно 30 000 сатоші (100 х 300 = 30 000).Відстеження комісій за біткоїн-транзакції від mempool.space

Комісії за транзакції в мережі Ethereum

Оновлення EIP-1559 змінило платіжну структуру мережі Ethereum, запровадивши базову комісію за транзакції, частина якої згорає, зменшуючи кількість монет в обігу, а решта йде майнерам. Користувачі ETH також можуть давати "чайові" майнерам за швидшу обробку та запис транзакцій.

Згідно з новою моделлю, формула розрахунку комісійних за транзакції виглядає наступним чином:

Комісія за транзакцію Ethereum = одиниці газу (ліміт) * (базова комісія + винагорода)

Ліміт газу - це максимальна кількість газу, виділена для транзакції в блокчейні. За замовчуванням, блокчейн Ethereum встановлює ліміт газу на рівні 21 000 одиниць. Проте, в деяких криптогаманцях цей ліміт можна змінити в більшу або меншу сторону.

Базова комісія - це мінімальна сума ETH, необхідна для здійснення транзакції в блокчейні. Ця комісія вимірюється в gwei, де один gwei дорівнює 0.000000001 ETH.

Базова комісія Ethereum є динамічною і коливається в залежності від використання мережі. Підвищена активність підвищує базову комісію, тоді як знижена активність знижує її. Функція чайових також може прискорити вашу транзакцію, заохочуючи валідаторів вищою винагородою. Чайові деноміновані в gwei.Ethereum Gas Tracker

Etherscan Gas Tracker - це корисний інструмент компанії Etherscan, який надає оновлення цін на газ в режимі реального часу кожні 14 секунд.

Наприклад, якщо середня базова плата Etherscan становить 25 гвей, а ваш ліміт газу встановлений на 21 000 одиниць, розрахунок вартості буде таким:

21 000 одиниць * 25 gwei = 525 000 gwei (еквівалентно 0,000525 ETH). Якби один ETH оцінювався в $2,000, то комісія за транзакцію склала б $1,05.

Комісії за транзакції в мережі Polygon

Механізм комісійної винагороди Polygon базується на двох основних компонентах: StdTx і Bor Fee Model. Модель Bor Fee Model збирає плату в токенах MATIC за регулярні транзакції і розподіляє її між виробниками блоків, забезпечуючи швидку і ефективну обробку протягом 2-4 секунд.Комісії за транзакції в мережі Polygon

Комісія за транзакції в мережі Polygon сплачується в MATIC. Перед виконанням будь-якої транзакції в мережі вам знадобиться достатній баланс MATIC на вашому гаманці.

Комісія за транзакцію полігону = одиниці газу * (базова комісія + чайові)

Комісії за транзакції Binance Smart Chain (BSC)

Binance Smart Chain використовує газову систему для визначення комісій за транзакції. Ці комісії залежать від необхідних обчислювальних ресурсів і виражені в gwei-хвилинній одиниці BNB, еквівалентній 0.000000001 BNB.

Плата за транзакції на BSC складається з двох ключових параметрів: ціни на газ та ліміту газу. Загальна плата за транзакцію визначається шляхом множення ціни газу на використаний газ (ліміт газу) під час транзакції.

Комісія за транзакцію BSC = Ціна газу * Ліміт газу

Плата за транзакції в мережі TRON (TRX)

Розмір комісії мережі TRON складається з трьох компонентів: плата за пропускну здатність, енергію та транзакційні збори.

Вартість пропускної здатності = (розмір транзакції в байтах / загальна пропускна здатність) * баланс TRX

Вартість енергії = (вартість виконання смарт-контракту / загальна енергія) * баланс TRX

Комісія за транзакцію = розмір транзакції в байтах * комісія за байт

Загальна комісія за транзакцію = вартість пропускної здатності + вартість енергії + комісія за транзакцію

Розглянемо на прикладі:

Відправити транзакцію розміром 300 байт і виконати смарт-контракт, який коштує 60 000 одиниць енергії.

 • Якщо ви заморозите 500 TRX для пропускної здатності і 1000 TRX для енергії.
 • Загальна пропускна здатність мережі становить 100 мільйонів, а загальна потужність мережі - 200 мільйонів.
 • Плата за байт становить 0.00001 TRX.

Використовуючи наведені вище формули, ми можемо розрахувати витрати:

Вартість пропускної здатності: (300 / 100 000 000) * 500 = 0,0015 TRX

Вартість енергії: (60 000 / 200 000 000) * 1 000 = 0,3 TRX

Комісія за транзакцію: 300 * 0.00001 = 0.003 TRX

У цьому прикладі ваша загальна комісія за транзакцію буде сумою цих витрат, що дорівнює 0,305 TRX.

Комісії за мережеві транзакції XRPL (XRP)

XRPL має два типи комісій, включаючи базову комісію та комісію за навантаження.

Базові комісії - це мінімальні транзакційні витрати, необхідні для виконання певної операції в реєстрі XRP. На сьогоднішній день базова комісія за стандартну транзакцію становить 0,00001 XRP. Плата за навантаження є динамічною, виражається як множник базової комісії і може бути скоригована в залежності від стану мережі.  Чим більша перевантаженість мережі, тим вища плата за навантаження.

Ефективна комісія за транзакцію розраховується за формулою:

Комісія за транзакцію XRPL = базова комісія * комісія за навантаження

Наприклад, якщо базова комісія за платіжну транзакцію становить 0,00001 XRP, а поточна комісія за навантаження - 2,5x, ефективна вартість транзакції становитиме: комісія за транзакцію = 0,00001 * 2,5 = 0,000025 XRP

На відміну від інших блокчейн-мереж, комісія за транзакції в XRPL не виплачується валідаторам або майнерам. Замість цього вони спалюються, зменшуючи з часом загальну пропозицію XRP.

Фактори, що впливають на комісію за транзакції

 • Перевантаження мережі: Коли кількість транзакцій в блокчейні зростає, мережа стає перевантаженою, що призводить до збільшення комісій, оскільки користувачі конкурують за обробку транзакцій. Якщо мемпул переповнений великими замовленнями, час обробки буде повільним, а комісія за обробку - високою.
 • Тип блокчейну, розмір блоку та швидкість: Різні блокчейни мають різний розмір блоків і швидкість обробки транзакцій, що впливає на кількість транзакцій, які можуть бути включені в блок, і, відповідно, на розмір комісій.
  Якщо кількість очікуваних транзакцій перевищує розмір блоку, можливо, вам доведеться платити більш високу комісію, щоб гарантувати, що ваші транзакції будуть включені в блок оперативно.
 • Пріоритет транзакцій: Користувачі можуть встановлювати більш високі комісії для прискорення транзакцій, особливо коли швидкість має вирішальне значення. Майнери надають пріоритет транзакціям з вищою комісією.
 • Технології масштабування блокчейну: Деякі мережі блокчейн мають інтегровані рішення для масштабування, щоб подолати обмеження пропускної здатності транзакцій і високі комісії. Масштабованість блокчейну або її відсутність може впливати на комісію за транзакції. Висока масштабованість дозволяє обробляти більше транзакцій, що потенційно знижує комісію.
 • Структура протоколу: Кожен блокчейн може мати різну структуру комісій, що визначається структурою його протоколу. Більшість блокчейнів використовують алгоритми динамічних комісій для коригування комісій залежно від попиту.
 • Налаштування гаманця: Деякі гаманці дозволяють користувачам обирати рівень комісії за транзакції, що дає їм змогу контролювати, скільки вони готові платити за швидшу чи повільнішу обробку транзакцій.
 • Волатильність цін на криптовалюту: Ціни на криптовалюти можуть коливатися, а комісії часто виражені в рідній криптовалюті мережі блокчейн (наприклад, ETH для Ethereum). Коли вартість криптовалюти різко зростає, відповідна фіатна вартість комісії за транзакцію також може зростати, що призводить до збільшення витрат.

Чому комісія за криптовалютні транзакції така висока?

Плата за криптовалюту, зокрема за газ Ethereum, часто є високою через кілька факторів. Однією з важливих причин є проблеми Ethereum з масштабуванням своїх операцій. Навіть після очікуваного оновлення Ethereum PoS - The Merge - здатність мережі обробляти транзакції залишається обмеженою і становить близько 10 транзакцій в секунду (TPS). Для порівняння, більш нові блокчейни, такі як Solana, можуть обробляти набагато більший обсяг, досягаючи 3 000 TPS.

Повільна швидкість підтвердження в Ethereum, особливо в періоди високого навантаження на мережу, призводить до високих базових комісій за транзакції. Як наслідок, ви можете зіткнутися з підвищеними витратами, коли блокчейн користується великим попитом.

Більше того, можуть виникати "газові війни". Ситуація, коли користувачі - в тому числі впливові кити Ethereum - можуть вступати в тендерні війни, сплачуючи значні комісійні для прискорення транзакцій. Таке конкурентне середовище може призвести до подальшого зростання транзакційних витрат.

Чи можна сплачувати комісію за транзакції нижче середнього показника?

Команда Ethereum активно вирішує проблему високих комісій за газ шляхом переходу на ланцюжок Proof-of-Stake (PoS). Цей перехід дозволяє розробникам зосередитися на впровадженні Sharding - інноваційної технології, покликаної зменшити перевантаження даних про транзакції в основному ланцюжку.

Однак, терміни реалізації заходів, спрямованих на вплив тарифів на газ на мережу Ethereum, залишаються невизначеними.

Тим часом, різні ланцюжки другого рівня, сумісні з Ethereum, надають користувачам швидкі та майже невідчутні транзакції. Такі платформи, як Polygon, Arbitrum та Optimism, працюють з Ethereum, але виконують транзакції на окремих блокчейнах, щоб зменшити перевантаження і знизити комісію.

Деякі блокчейни зі смарт-контрактами пропонують нижчі комісії, ніж Ethereum, в умовах конкуренції. Такі криптовалютні проекти, як Solana, Polkadot та Avalanche, використовують модель PoS і наразі підтримують нижчі комісії за транзакції, пропонуючи життєздатні альтернативи для користувачів, які шукають більш економічно вигідні варіанти, ніж мережа Ethereum.

У чому різниця між комісіями за криптовалюту та мережевими комісіями?

Хоча комісії за криптогаз і мережеві комісії пов'язані з вартістю транзакцій в мережах блокчейн, вони не завжди використовуються як взаємозамінні в загальновживаному розумінні.

Мережеві збори

У більшості випадків "мережеві збори" представляють собою транзакційні витрати на блокчейнах без смарт-контрактів. Ці збори схожі на збори за криптогаз, але не пов'язані з виконанням смарт-контрактів або dApps. Наприклад, мережеві збори Біткоїна компенсують майнерів BTC, які забезпечують безпеку блокчейну Біткоїна - прикладу криптовалюти, де мережеві збори мають вирішальне значення.

Плата за криптовалюту

Плата за криптовалюту - це тип комісії за транзакції, який є унікальним для блокчейнів смарт-контрактів. Ethereum, будучи провідним блокчейном для смарт-контрактів, був першим, хто запровадив концепцію криптогазових комісій.Комісії за газ

У цьому контексті "газ" означає обчислювальні зусилля, необхідні для виконання операцій або запуску смарт-контрактів на блокчейні. Користувачі платять плату за газ, щоб компенсувати майнерам або валідаторам обчислювальні ресурси.

Хоча Ethereum ініціював цю практику, багато конкуруючих блокчейнів першого рівня, включаючи Solana (SOL), Avalanche (AVAX) і Polkadot (DOT), впровадили подібні механізми.

Який блокчейн має найнижчу комісію за транзакції?

Як правило, блокчейни, що використовують механізми консенсусу Proof-of-Stake (PoS), пропонують нижчу комісію за транзакції, ніж блокчейни Proof-of-Work (PoW). Прикладами блокчейнів, відомих своїми низькими комісіями, є Binance Smart Chain (BSC), Solana та Polygon (раніше відома як Matic Network).

Читайте також - Що таке обгорнуті токени.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити