Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як розпізнати шахрайський криптопроект

Останнє оновлення: Четвер, 15 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як розпізнати шахрайський криптопроект

У цій статті редакція сайту ITstatti.in.ua пропонує вам ознайомиться з чек-листом чинників, які допоможуть розпізнати шахрайський криптопроєкт, зменшити ризики та захистити ваші фінанси.

Вступ

Світ криптовалют надає унікальні інвестиційні можливості, але з ними пов'язані й небезпеки. Однією з них є шахрайські проєкти, що обіцяють неймовірні прибутки, але фактично залишають інвесторів з порожніми кишенями.

В ITstatti.in.ua ми регулярно стикаємося з різноманітними схемами шахрайства - від найпростіших до хитрих і витончених. Підроблені обмінники, фішингові сайти-клони відомих проєктів, обіцянки безлічі "іксів" від "гуру" інвестицій і безліч інших.

У цій статті ми пропонуємо вам чек-лист факторів, які допоможуть розпізнати шахрайський проєкт, зменшити ризики та захистити ваші фінанси. Ці поради допоможуть вам залишатися пильними та уникати втрат від аферистів.Як розпізнати шахрайський криптопроект

У цій статті ми пропонуємо вам ознайомиться з чек-листом чинників, які допоможуть розпізнати шахрайський криптопроект. Ці пункти є лише нашою рекомендацією виходячи з нашого багатого досвіду. Часом проекти шахраїв так продумані, що пройдуть ці пункти, а чесні та великі проекти можуть провалити деякі з них.

Дорожня карта

Дорожня карта (або Road Map) криптопроєкту - це документ, який описує основні етапи розвитку проєкту, його цілі та завдання. Вона має бути чіткою і структурованою, щоб інвестори могли зрозуміти, як проєкт буде розвиватися в майбутньому.

Більшість серйозних проєктів мають свою дорожню карту, але далеко не всі публікують її у відкритому доступі. Між тим наявність цього документа вже добре, але важливо уважно з ним ознайомитися.

Road Map ****повинен містити конкретні цілі та строки їх досягнення, бути реалістичним, чітким і структурованим. Якщо цілі та терміни проєкту занадто розпливчасті, нереалістичні або застарілі, то це поганий знак.

Крім того, важливо перевірити, чи виконує проєкт свої обіцянки. Просто подивіться, чи виконав проєкт обіцянки з дорожньої карти до дати вашої перевірки. Якщо обіцянки не виконані - це привід насторожитися.Дорожня карта проєкту Solana. Зазначено терміни, чіткі цілі. Обіцянки виконано.

Дорожня карта - це бачення майбутнього проєкту своїми творцями. Серйозна компанія не може ставитися до такого документа безвідповідально.

Якість White Paper

White paper (документ, що описує проєкт) - це важливий документ для будь-якого криптопроєкту. Він має містити детальну інформацію про проєкт, його цілі, команду, технологію та інші аспекти.

White paper

Такий основоположний документ, як документ White paper, має бути написаний зрозумілою мовою, містити вичерпну інформацію про проєкт і відповідати на такі запитання, як-от:

 • Яка мета проєкту?
 • Які завдання він вирішує?
 • Які технічні рішення використовуються?
 • Хто команда проєкту?
 • Яка дорожня карта проєкту?

Ознакою ж шахрайського проєкту може бути наявність таких ознак у тексті документа:

 • Незрозуміла мова, безліч технічних термінів, які не пояснюються.
 • Неповна інформація, відсутність відповідей на важливі запитання.
 • Нереалістичні обіцянки, наприклад, швидкий і легкий заробіток.

White paper протоколу Uniswap як хороший приклад: детальний і зрозумілий документ, контакти відповідальних, оновлення документа.White paper протоколу Uniswap

Звісно, аналіз white paper не є гарантією того, що проєкт не шахрайський. Однак він може допомогти користувачеві знизити ризики інвестування в сумнівний проєкт.

Токеноміка

Токеноміка - це сукупність економічних аспектів криптопроєкту, пов'язаних із випуском і використанням токенів.

Токеноміка має бути справедливою і прозорою. Вона має враховувати інтереси всіх учасників проєкту, включно з командою, інвесторами та користувачами. У цьому разі шанс того, що зловмисники стоять біля керма зменшується.

Поганими ж факторами, що говорять про нечисті наміри команди, можна вважати пункти токеноміки:

 • Нерозумний розподіл токенів - більша частина токенів належить команді або раннім інвесторам.
 • Занадто швидкий розподіл токенів - команда і ранні інвестори отримують токени швидше ніж за 1 рік. Серйозні проєкти будують плани щонайменше на декілька років уперед.
 • Нереалістичні обіцянки - проєкт обіцяє занадто високий прибуток або занадто швидке зростання вартості токенів.
 • Відсутність забезпечення - токени не забезпечені реальними активами або послугами. Це не обов'язкова умова, але наявність забезпечення часто є важливим фактором для стабільності токена, а отже, і надійності всього проєкту.

Розподіл токенів з токеноміки проєкту 1inch: поступовий, співрозмірний і протягом 4 років. Повну версію токеноміки цього проєкту можете побачити на офіційному сайті.Розподіл токенів з токеноміки проєкту 1inch

Контакти, юридична особа, юридично важливі документи

Ці характеристики зазвичай притаманні тим компаніям і проєктам, які не приховуються, а отже мають чесні наміри.

Якщо такі дані відкриті, не приховуються і доступні широкій аудиторії, то це, безумовно, плюс у скарбничку з назвою "не шахрай" для суб'єкта, якого ви перевіряєте.

Контакти

На сайті компанії або обмінника вказані різні канали зв'язку, чи то електронна пошта, чи то посилання на соціальні мережі, чи то акаунти в месенджерах, чи то посилання на портали для публікацій, де є статті та активність.

Приватний трейдер або ментор із заробітку на криптовалютах, крім лендінгу, вказують свій телефон, не порожні соц.мережі, посилання на підтвердження його досвіду або досягнень. Усе це може бути ознакою відкритості та відсутності необхідності в анонімізації, а це добре для нас як інвесторів.

Юридична особа

Якщо проєкт не приховує реквізити, то це вкрай добрий знак і шансів нарватися на шахраїв досить мало.Важливо перевіряти реквізити

АЛЕ важливо перевірити, що ці дані не підставні. Проведіть простий ресерч в інтернеті або на спеціальних сайтах з перевірки юридичних осіб. Порівняйте дані знайдені вами і зазначені проєктом, подивіться на зазначену діяльність юрособи, термін її існування, участь у судових процесах та інші доступні дані.

Як гарний приклад - компанія Circle, що володіє USDC токеном: юридична особа вказана на офіційному сайті, всі назви збігаються.Компанія Circle

Юридично важливі документи

Під цими пунктами мається на увазі низка документів, на підставі яких і буде здійснюватися діяльність компанії, - публічна оферта, політика конфіденційності, користувацька угода та інше.

Так, все правильно, ті документи, які ми всі намагаємося швидко пропустити і не читати - часто є гарантами надійності. Саме тому не радимо їх пропускати якщо мова стосується ваших коштів. Розуміємо, що інколи складно змусити себе читати такі полотна нудного та складного тексту, але ми наполегливо рекомендуємо це робити!

Що притаманне шахрайським проєктам у розрізі юридично значущих документів:

 • Відсутність таких.
  Якщо таких документів немає зовсім, то це небезпечний прецедент. Будь-яка серйозна і чесна компанія таким чином захищає свої права і права своїх клієнтів.
 • Відсутність у документах юридичної особи та контактів.
  Шахраї теж не дурні і часто додають шаблони таких документів, але не вказують у них реквізити або контакти, а це обов'язкова умова.
 • Простий і шаблонний текст.
  Якщо в процесі читання у вас складається враження, що текст шаблонний і однаково може підійти і крипто біржі, і онлайн-сервісу доставки продуктів, то варто сильно задуматися. Шахраї часто беруть перший-ліпший текст, який може їм підійти.

Страница юридических документов биржи ByBit.

Перевірка доступних даних

У будь-якого суб'єкта, з ким ви хочете контактувати, у блокчейні є відомі дані - чи то сайт обмінника, чи то телеграм-акаунт дівчини, з якою ви нещодавно познайомилися і яка "дуже успішно" торгує криптою за допомогою біржі "хом'яків.нет".

Простий ресерч у вигляді пошуку в інтернеті за доступними даними здається занадто простим методом, але часом він буває найефективнішим. Коротко розберемо основні приклади:

Домен проєкту

До нас безліч разів зверталися жертви крипто шахраїв пояснюючи, що інвестували кошти або скористалися сервісом, умовно, "хом'яків.нет" і раптово втратили свої вкладення. Приблизно в третині випадків, коли ми шуканий домен вбивали в пошуковики, знаходилися сайти з негативними відгуками про випадки шахрайства, тегів "скам" і проханнями про допомогу від інших жертв.

Не менш часта проблема - шахрайський сайт клон відомих проектів. Найчастіше це фішингові сайти, створені з метою обману і відбирання коштів під прикриттям іменитих компаній. Відомий криптогаманець просто й елегантно з Metamask перетворюється на Metamaks.Шахрайскій проект

Крипто адреси

Якщо вам доступна крипто адреса, то вам необхідно провести AML перевірку цієї криптовалютної адреси. Деякі зловмисники як і звичайні користувачі думають, що їхні криптогаманці не можна перевірити, але це не так.

Якщо у вас немає повноцінної довіри до вашого контрагента в блокчейні і ви ризикуєте своїми грошима, то такі перевірки криптогаманців - обов'язкова практика.

Номери телефонів

Якщо вам доступний номер телефону, то його варто перевірити і через інтернет пошук, і в банк клієнті, і в прив'язці до месенджерів. Якщо дані відрізняються від тих, які вам надав суб'єкт перевірки - то це явна ознака шахрайських дій і з ним не варто зв'язуватися.

Згадка у ЗМІ та регуляторах

Не рідкісні випадки коли великі шахрайські проєкти вже потрапили на радар до ЗМІ, правоохоронних органів і регуляторів, але все ще намагаються обманним шляхом забирати кошти у своїх жертв.

Активність в соц.мережах та ком'юніті

Перевірка соціальних мереж і ком'юніті проєкту є важливою частиною виявлення шахрайських криптопроєктів, їх зазвичай моніторять і опрацьовують команда проєкту та їхні представники.

Вони відповідають на запитання учасників, надають інформацію про розвиток проєкту та його поточний стан, а також проводять заходи та конкурси для залучення уваги. Команда також може взаємодіяти з різними відомими і популярними особистостями в криптосфері для просування проєкту.

Команда NEAR Protocol бере участь в активному обговоренні під своїм постів у Twitter... тобто X... ну ви зрозуміли.Команда NEAR Protocol

Провести аналіз активності та ком'юніті може кожен охочий без спеціальних навичок. Варто звернути увагу на наступні аспекти:

 1. Активність і регулярність оновлень: якщо сторінки проєкту не оновлюються регулярно і немає новин про розвиток, це має викликати підозри. Шахраї не часто витрачають на це час.
 2. Якість контенту: подивіться на якість і корисність контенту, який проєкт надає у своїх соц.мережах. Надійні проєкти зазвичай діляться інформацією про свою команду, технології, розробку та партнерства. Контент зловмисників частіше поверхневий, непрофесійний або слабо пов'язаний із суттю проєкту.
 3. Зворотний зв'язок і відповіді на запитання: зверніть увагу, наскільки активно й ефективно команда проєкту відповідає на запитання учасників у коментарях. Надійні проєкти прагнуть надати інформацію та оперативно вирішити проблеми учасників.
 4. Моніторинг відгуків і коментарів: якщо безліч людей висловлюють занепокоєння або скарги на сторінках проєкту і їх не вдається вирішити або залишають без відповіді, то це може бути сигналом проблем.
 5. Заходи та конкурси: надійні проєкти можуть проводити різні заходи, AMA-сесії або конкурси для залучення учасників. Вони оголошують про такі події заздалегідь і надають чіткі правила та призи.
 6. Фейк-акаунти і боти: остерігайтеся проєктів, у яких багато фейкових акаунтів і ботів у соціальних мережах. Це може бути ознакою спроби збільшити штучно популярність проєкту.
 7. Джерела інформації: перевірте, на яких платформах і ресурсах проєкт надає інформацію. Офіційні веб-сайти, сторінки в соціальних мережах і перевірені криптовалютні форуми зазвичай вважаються надійнішими джерелами.

Окремо варто згадати про GitHub

GitHub - це популярне онлайн-сховище, яке надає розробникам інструменти для управління та відстеження змін у вихідному коді, а також для спільної роботи над проектами.

По суті цей сервіс - це місце, де проєкт ділиться своїм потаємним, кодом рішення. Тому визначення, чи є крипто-проект на GitHub шахрайським чи ні, може бути складним завданням, але вкрай ефективним.GitHub сторінка проєкту Polygon як гарний приклад

Ось деякі аспекти, проаналізувавши які можна зробити висновок про наміри проєкту:

 • Дослідіть репозиторій проєкту: перевірте, наскільки активний репозиторій проєкту - постійні оновлення добрий знак. Якщо ж репозиторій занедбаний і давно не ведеться, варто насторожитися.
 • Перевірте документацію та опис проєкту: чесні проєкти зазвичай надають чіткий і докладний опис своїх цілей, технологій і команди, а також докладну документацію з використання та налаштування проєкту.

Команди розробки, її анонімність та досвід

Команда відіграє одну з вирішальних ролей у визначенні надійності крипто-проєкту. Адже саме люди, які стоять за проєктом, визначають його цілі, стратегію та якість виконання. Важливо пам'ятати, що шахраї часто приховують свою справжню особистість або надають обмежену інформацію про членів команди.

Зверніть свою увагу на наступні пункти:

 1. Анонімність команди:
  Сам факт анонімності команди - поганий знак! Якщо на офіційному вебсайті або в документації відсутня інформація про членів команди, їхні імена, фотографії та профілі в соціальних мережах, це може викликати сумніви. Надійні проєкти зазвичай пишаються своєю командою і надають детальну інформацію про її склад.
 2. Підозрілий досвід або його повна відсутність:
  Якщо члени команди не мають пов'язаних із блокчейном або криптовалютами минулих робіт чи досвіду, це може бути сигналом про те, що проєкт або малорозвинений, або потенційно шахрайський. Відсутність же інформації про досвід - ще більш тривожний факт.
 3. Публічні профілі та соціальні мережі:
  Перевірте профілі членів команди в соціальних мережах і професійних мережах. Наявність справжніх, активних профілів із детальною інформацією та зв'язками може підтвердити особистість і легітимність команди. Анонімні або заповнені поверхневими даними профілі мають викликати підозри.

Ключові співробітники компанії Circle висвітлені на офіційному сайті. Щодо кожного є окрема сторінка з БІО та кількома посиланнями на соц.мережі.Ключові співробітники компанії Circle

Важливий момент про анонімність команди! Бувають винятки, коли анонімність команди це не примха, а необхідність.

Наявність аудиту смарт-контракту від відомої компанії

Проходження аудиту крипто-проектом або його смарт-контрактами від авторитетних аудиторських компаній є надійним способом підтвердити легітимність. Досвідчені аудитори, такі як CertiK, Quantstamp, Hacken та ін. перевіряють безпеку і код проєкту.

Проекти, які успішно пройшли аудит, демонструють свою чесність і турботу про безпеку користувачів. Проекти, які не пройшли аудит або відмовилися від нього, можуть викликати підозри.

Але не забувайте і знайомитися з текстом самого аудиту. Не рідко в цих документах аудитори висвітлюють слабкі сторони проєкту. А іноді хитрі шахраї за посиланням про проходження авторитетного аудиту ховають порожній або несправжній документ, сподіваючись на нашу нелюбов до об'ємних текстів.Деякі приклади аудитів компанії Hacken

Гарантії успіху і заробітку, гучні заголовки

Одна з найпомітніших ознак шахрайських крипто-проектів - це обіцянки "гарантованого успіху" і гучні заголовки.

Шахраї зазвичай використовують яскраві та, здавалося б, надто гарні пропозиції, обіцяючи тисячі відсотків прибутку або моментальне збагачення. Пам'ятайте, що блокчейн технології все ж таки високоризикована сфера, а в будь-яких інвестиціях немає гарантованого успіху, і такі обіцянки можуть бути пасткою.

Підозрюйте проєкти, які обіцяють "мільйони за тиждень" і пропонують щось, що звучить занадто добре, щоб бути правдою. Надійні крипто-проекти зазвичай надають реалістичні та збалансовані оцінки потенціалу та ризиків.

Обіцянки горезвісних "іксів" у наш час уже самі по собі привід насторожитися.

Чи не правда знайома стилістика?!Шахрайські гасла

Читайте також - Що таке комісія мережі, і що від неї залежить


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити