Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Фейкові біржі та обмінники

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Фейкові біржі та обмінники

Продовжуючи нашу рубрику з описом різних схем шахрайства в блокчейн, редакція ITstatti.in.ua хоче розповісти один з найпопулярніших кейсів. А саме про підставні біржі та обмінники.

Вступ

Кожен учасник ринку криптовалют, чи то новачок, чи то досвідчений користувач, неминуче стикається з вибором платформ для обміну або торгівлі криптовалютою. У світі цифрових активів ці платформи відомі як VASP (постачальники послуг віртуальних активів), включно з криптобіржами та обмінниками криптовалют.

Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) визначає VASP як будь-яку організацію або приватну особу, що пропонує послуги з обміну, продажу або передачі віртуальних активів (VA), а також надає інструменти для їх управління. По суті, ці платформи дають змогу здійснювати операції з криптовалютами, включно з їх купівлею, продажем і зберіганням.

Опис і передумови виникнення схеми

Шахраї активно експлуатують недосвідченість і недостатні знання нових користувачів криптовалют. Використовуючи їхнє бажання купити або продати криптовалюту, зловмисники розробляють свої псевдо-криптобіржі та обмінники.

Як працює шахрайство

Зловмисники створюють підроблені сайти криптобірж або обмінників з привабливим дизайном і фальшивими юридичними згадками компаніями. Іноді це неіснуючі компанії, іноді чужі реально існуючі. Нерідко на таких сайтах стверджується, що вони дотримуються процедур AML (протидія відмиванню грошей), створюючи видимість легітимності. Шахраї також можуть створювати фальшиві позитивні відгуки та активно рекламувати свої сайти в соціальних мережах, на форумах і в тематичних групах.Як працює шахрайство

Ознаки шахрайства та як його уникнути

Користувачі повинні бути обережними з привабливими курсами обміну та пропозиціями, які здаються занадто гарними, щоб бути правдою.

За будь-яких ознак підозрілої активності, таких як вимоги внести додаткові кошти для "розблокування" вже внесених сум або сплати податків, слід негайно припинити всі транзакції.

Ось реальні висловлювання зловмисників, з якими ми стикалися під час розслідування і повернення вкрадених криптоактивів:

 • "Ваша криптовалюта "брудна", тому вам необхідно пройти розширену процедуру KYC, внести додатковий страховий депозит, який після перевірки буде повернуто".
 • "Під час обміну виник дохід, з якого необхідно заплатити податок."
 • "Ви невірно вказали суму виведення, тому її заблоковано. Потрібно дзеркальну транзакцію на аналогічну суму."
 • "Ви не внесли нативний токен для оплати комісії, тому вся сума заблокована. Вам необхідно доплатити суму для оплати комісії та дзеркальну транзакцію"Ознаки шахрайства та як його уникнути

Найчастіше зловмисники добре знаються на психології. Вони пропонують вам два варіанти рішення, свідомо знаючи, що один із них однозначно вам не підійде:

"У вас є два варіанти вирішення проблеми:

 1. Зробити дзеркальну транзакцію на точно таку саму суму.
 2. Чекати розблокування коштів від 60 до 120 днів."

Шахраї, активно будуть вас квапити, встановлюючи стислі терміни для прийняття рішення.

"У вас є 24 години, щоб внести дзеркальну транзакцію, інакше ваш початковий платіж згорить"

Важливо! Нормальні біржі та криптообмінники НІКОЛИ вас не просять внести ще грошей для розблокування раніше внесених коштів. Усі додаткові "інвестиції" тільки збільшать ваші втрати.

Запобіжні заходи

 • Вивчати відгуки про біржу або обмінник в інтернеті.
 • Перевіряти знаходження біржі щонайменше в кількох відомих і авторитетних порталах - криптовалютних агрегаторах, новинних виданнях тощо.

Приклад інтерфейсу шахрайського сайту

Погодьтеся, виглядає досить непогано, щоб здалося, що все це надійно.Приклад інтерфейсу шахрайського сайту

Дії у разі шахрайства

Якщо ви стали жертвою такого шахрайства, важливо:

 1. Не надсилати більше грошей. За жодних обставин!
 2. Зробити скріншоти всіх листувань і зберегти докази.
 3. Не інформувати шахраїв про свої підозри та звернутися по допомогу до фахівців.
 4. Структурувати інформацію про подію та звернутися до правоохоронних органів - кіберполіцію.
 5. За необхідності складання професійного звіту з доказами, звертайтеся до компаній, що спеціалізуються на роботі з виявленням шахраїв
 6. Заповнити бриф із блокчейн-адресами шахраїв для внесення їх до чорного списку і можливості їх блокування на біржах.

Що НЕ варто робити:

 1. Платити шахраям, сподіваючись на повернення коштів.
 2. Погрожувати зловмисникам і говорити, що ви їх знайдете.
 3. Просити повернути гроші з огляду на жалість, оскільки це ваші останні або кредитні.

Читайте також - Як підтверджується транзакція в блокчейні.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити