Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Оцінка стейблкоїнів

Останнє оновлення: Четвер, 29 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Оцінка стейблкоїнів

У цій статті редакція ITstatti.in.ua поговорить про всі стейблкоїни, які брали участь у рейтингу S&P Global Ratings, розповість вам про децентралізацію цих токенів і про те, з якими ризиками кожен може зіткнутися під час торгівлі та зберігання.

Вступ

12 грудня 2023 року американський медіахолдинг S&P Global, який займається і аналітичними дослідженнями, випустили нову систему оцінки стейблкоїнів.

Оцінка S&P Global Ratings створюється завдяки ретельному вивченню ризиків якості активів, як-от кредитні ризики, ризики ринкової вартості та депозитарні ризики, а також оцінці вимог до надлишкового забезпечення та механізмів ліквідації. Оцінок зазнали основні стейблкоїни на думку компанії S&P Global Ratings:

 1. DAI
 2. FDUSD (First Digital USD)
 3. FRAX
 4. GUSD (Gimini Dollar)
 5. USDP (Pax Dollar)
 6. USDT (USD Tether)
 7. TUSD (True USD)
 8. USDC (USD Circle)

Підсумковий рейтинг на думку агентства S&P виявився таким:Підсумковий рейтинг на думку агентства S&P

Рейтинг компанії S&P Global стейблкоїнів, де 2 - найкращий результат, 5 - найгірший.

Рейтинг S&P Global стверджує, що не всі стейблкоїни виявилися надійними. Наприклад, найпопулярніший стейблкоїн у світі (USDT) не те, щоб отримав найвищу оцінку, а впав ледве не в самий низ рейтингу.

У зв'язку з цією новиною, наша команда вирішила докладніше висвітлити стейблкоїни.

Стейблкоїн (stablecoin) - тип криптовалюти, вартість якого прив'язана до тієї чи іншої фіатної валюти (тобто звичайної валюти, наприклад, долара або євро) або фізичного активу (наприклад, золота). У теорії стейблкоїн можна в будь-який момент часу купити або продати за фіксованою ціною. Під час обміну монети на фіатні гроші стейблкоїн, як правило, "спалюється" і виходить з обігу.

Так само вкрай важливою характеристикою для стейблів є вид їхнього забезпечення.

Забезпечення стейблкоїна - це активи, які зберігаються емітентом стейблкоїна для підтримки його вартості. Забезпечення гарантує, що емітент стейблкоїна зможе виплатити власникам токенів їхню вартість у разі дефолту.

Існує три основні види забезпечення:

 • Фіатне забезпечення - це найпоширеніший вид. У цьому випадку емітент зберігає на своїх рахунках еквівалентну кількість фіатних грошей, до яких прив'язаний стейблкоїн.
 • Алгоритмічне забезпечення - це найбільш інноваційний вид. У цьому випадку вартість токена підтримується за рахунок алгоритмів, які регулюють пропозицію і попит на стейблкоїн.
 • Криптографічне забезпечення - це менш поширений вид. У цьому разі емітент зберігає на своїх рахунках еквівалентну кількість криптовалют, до яких прив'язаний стейблкоїн.
Вид забезпечення Переваги Недоліки
Фіатне + Висока стійкість ціни - Централізований контроль
Криптографічне + Висока децентралізація - Ризики, пов'язані з волатильністю криптовалют
Алгоритмічне + Найвища децентралізація - Складність реалізації, ризики, пов'язані з алгоритмами

USDT

USDT

Про токен:

Для тих, хто добре знайомий зі світом криптовалют, не стане новиною, що USDT від Tether посідає лідируючу позицію в нинішньому переліку стейблкоїнів.

Випущений токен і належить приватній компанії Tether Limited.

Вперше представлений під назвою Realcoin, стейблкоїн Tether був запущений у 2014 році, ставши одним із піонерів у цій категорії. Спочатку Tether був випущений за протоколом Omni Layer. Протокол рівня Omni - це децентралізована платформа з відкритим вихідним кодом, побудована на основі блокчейна Bitcoin. Теоретично кожен токен USDT має відповідний долар США, що зберігається як забезпечення в резервах компанії Tether.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: обмежений
 • Вид: централізований (Tether Limited)
 • Забезпечення: фіатне (долар США)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #3
 • Капіталізація: понад $97,9 млрд (на 26.02.24)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 29102 (на 26.02.24)
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0xdac17f958d2ee523a2206206994597c13d831ec7 (ETH)
  0x55d398326f99059ff775485246999027b3197955 (BSC)USDT

Особливості:

 • Згідно із заявами Tether Limited, технічно можливо, щоб загальну кількість токенів Tether в обігу можна було відстежувати і повідомляти через протокол. Однак це твердження викликало одне з найбільших критичних зауважень на адресу USDT, що полягає в їхньому небажанні пройти повний аудит.
 • Другою проблемою Tether є те, що Tether має власний blacklist. Таким чином, Tether має право внести будь-яку адресу до свого blacklist, тим самим блокуючи всі токени USDT на адресі. Це ставить під сумнів децентралізацію, роблячи цей токен централізованим.

Додаткова важлива інформація про USDT:

Тепер ваші USDT можуть бути заблоковані через санкції США.

Компанія Tether, що випускає стейблкоїн USDT, оновила свою політику щодо блокування гаманців. Тепер Tether буде обмежувати доступ до USDT для тих гаманців, які потрапили до списку санкцій США, відомого як SDN, яким керує Офіс з контролю за іноземними активами (OFAC).

Це означає, що власники цих гаманців більше не зможуть використовувати USDT для будь-яких транзакцій, включно з переказами, купівлею або продажем. За словами Tether, такі дії необхідні для відповідності міжнародним нормам у сфері запобігання відмиванню грошей (AML) і боротьби з фінансуванням тероризму (CFT).

"Це стратегічне рішення узгоджується з нашою непохитною прихильністю підтримувати найвищі стандарти безпеки нашої глобальної екосистеми та розширенню тісних робочих стосунків зі світовими правоохоронними органами та регулювальними органами", - заявив Паоло Ардоіно (Paolo Ardoino), генеральний директор Tether. "Здійснивши добровільне заморожування адрес гаманців згідно з оновленням списку SDN і заморозивши раніше додані адреси, ми зможемо ще більше посилити позитивне використання технології стейблкоїнів і сприяти створенню безпечнішої екосистеми стейблкоїнів для всіх користувачів".

USDC

USDC

Про токен:

USDC - це цифрова стабільна монета, випущена Circle Internet Financial Limited спільно з криптовалютною біржею Coinbase, прив'язана до долара США і забезпечена фіатом. Запущений у 2018 році токен USDC призначений для підтримки співвідношення 1 до 1 з доларом США.

За заявами компанії Circle, резерви USDC щорічно проходять аудит, результати якого публікуються в Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC).

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: сильний
 • Вид: централізований (Circle Internet Financial Limited, Coinbase)
 • Забезпечення: фіатне (долар США)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #7
 • Капіталізація: понад $28,1 млрд (на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 4129
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0xa0b86991c6218b36c1d19d4a2e9eb0ce3606eb48 (ETH)
  0x8ac76a51cc950d9822d68b83fe1ad97b32cd580d (BSC)

Особливості:

 • USDC є централізованим і забезпеченим фіатом стейблкоїном, повністю підконтрольним емітенту Circle. Ця проблема, найімовірніше, зберігатиметься протягом усього часу існування стейблкоіна USDC.
 • Як і будь-які інші, токенами USDC керують через смарт-контракт, у який розробники можуть закласти будь-які функції, наприклад, заморожування адрес і вилучення активів з обігу.

DAI

DAI

Про токен:

DAI - це стейблкоїн на основі Ethereum, випуском і розробкою якого керують протокол Maker і децентралізована автономна організація MakerDAO.

Стейблкоїн DAI - давній гравець на ринку криптовалют, його першу версію з одним забезпеченням SAI було запущено ще 2017 року, оновлена з мультизабезпеченням вийшла пізніше, 2019-го.

Ціну DAI м'яко прив'язано до фіата (долара США) і забезпечено поєднанням інших криптовалют, які вносять у сховища смарт-контрактів щоразу, коли карбують новий DAI. Таке забезпечення називають алгоритмічним.

Користувачі генерують DAI, вносячи криптоактиви в сховища Maker за протоколом Maker. Користувачі можуть отримати доступ до протоколу Maker через Oasis Borrow або інші інтерфейси, створені спільнотою. На Oasis Borrow користувачі можуть заблокувати заставу, наприклад в ETH або WBTC. Потім вони можуть брати в кредит DAI під заставу, якщо він перебуває в межах коефіцієнта застави, який коливається від 101% до 175%, залежно від рівня ризику заблокованого активу.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Ні
 • Рейтинг S&P: обмежений
 • Вид: децентралізований
 • Забезпечення: алгоритмічне
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #19
 • Капіталізація: понад $5,3 млрд (на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 677 (на 26.02.2024)
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0x6b175474e89094c44da98b954eedeac495271d0f (ETH)
  0x1af3f329e8be154074d8769d1ffa4ee058b1dbc3 (BSC)

Особливості:

 • Основна перевага DAI полягає в його управлінні не традиційною приватною компанією, а MakerDAO - децентралізованою автономною організацією, що функціонує на основі програмного протоколу. У зв'язку з цим усі операції з випуску та знищення токенів контролюються і відкрито реєструються через автономні смарт-контракти на платформі Ethereum, підвищуючи тим самим прозорість системи і знижуючи ризики корупції.
 • Токен DAI неможливо заблокувати за анологією з USDT і USDC. Цей токен контролюється виключно за допомогою смарт-контрактів, що працюють на блокчейні. Оскільки у токена немає централізованого управління, блокування адреси, що володіє токенами DAI неможливе.

TUSD

TUSD

Про токен:

TUSD являє собою стейблкоїн, який був створений компанією TokenTrust і підтримує паритет з американським доларом, підтримуючи співвідношення 1 до 1. Це досягається шляхом підтримки резерву в доларах США, відповідного кількості випущених токенів TUSD.

TUSD використовує смарт-контракти на блокчейні, які дозволяють випускати і гасити токенізовані версії долара США. Якщо користувачі хочуть купити TUSD, вони спочатку переказують долари США на вказаний банківський рахунок. Після отримання переказу смарт-контракт автоматично генерує і надсилає відповідну кількість токенів TUSD на гаманець користувача, тим самим поповнюючи кількість токенів в обороті.

Коли користувач продає свої TUSD, смарт-контракт негайно спалює викуплені токени, назавжди видаляючи їх з обігу TUSD. У цей же момент платформа нараховує користувачеві долари США.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: слабкий
 • Вид: централізований (TokenTrust)
 • Забезпечення: фіатне (долар США)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #64
 • Капіталізація: $1,6 млрд (станом на 26.02.24)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 262
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0x0000000000085d4780B73119b644AE5ecd22b376 (ETH)
  0x40af3827F39D0EAcBF4A168f8D4ee67c121D11c9 (BSC)

Особливості:

 • У лютому 2023 року, TUSD став піонером серед стейблкоїнів, прив'язаних до долара США, запровадивши автоматичну систему контролю за випуском монет, засновану на технології Proof of Reserve (PoR) від Chainlink. Цей алгоритм PoR забезпечує автоматичну перевірку наявності достатніх USD резервів. Інтеграція PoR у TUSD спрямована на поліпшення процесу випуску стейблкоїнів, підвищуючи їхню прозорість, безпеку та ефективність управління ризиками.
 • Компанія, що стоїть за TUSD, має можливість втручатися в токени з різних причин, таких як дотримання нормативних вимог, відповідь на запити правоохоронних органів або дії, пов'язані з виявленням шахрайських або незаконних транзакцій. Це включає в себе можливість заморожувати, блокувати або вилучати токени TUSD відповідно до їхніх політик і регуляторних вимог.

FDUSD

FDUSD

Про токен:

First Digital (FDUSD) є стейблкоїном, створеним FD121 Limited, фінансовим підрозділом First Digital Limited, що базується в Гонконзі. Цей стейблкоїн було запущено в червні 2023 року, і планується, що його буде підтримувати долар США або актив рівної вартості, який зберігатиметься у призначеного зберігача, First Digital Trust Limited.

Як трастова компанія, що працює відповідно до законів Гонконгу, First Digital Trust Limited забезпечує зберігання всіх резервів FDUSD на окремих рахунках, щоб уникнути їх змішування з іншими активами компанії. Компанія також зобов'язується зберігати резерви в готівці або у високоліквідних активах, що, за їхнім твердженням, гарантує співвідношення забезпечення FDUSD 1 до 1.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: обмежений
 • Вид: централізований (First Digital Limited)
 • Забезпечення: фіатне (долар США)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #36
 • Капіталізація: $3,3 млрд (на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 135 (на 26.02.2024)
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0xc5f0f7b66764F6ec8C8Dff7BA683102295E16409 (ETH, BSC)

Особливості:

Користувачам FDUSD варто бути обізнаними про ризики, пов'язані з цим стейблкоїном:

 1. Ризик втрати прив'язки: Якщо резерви FDUSD не зможуть підтримувати обмін за номіналом у будь-який час, це може підірвати стабільність вартості стейблкоїна.
 2. Операційні ризики: FDUSD схильний до ризиків, пов'язаних із шахрайством і кібератаками, особливо з огляду на його залежність від сторонніх сервісів.

USDP

USDP

Про токен:

Токен USDP, також відомий як USD Digital, є продуктом компанії Paxos, створеним на основі блокчейна Ethereum з використанням стандарту ERC-20 у 2018 році. Цей стандартний токен Paxos гарантовано підтримується у співвідношенні 1 до 1 американським доларом, випущеним Paxos Trust Company. USDP також перебуває під регуляцією і схваленням Департаменту фінансових послуг штату Нью-Йорк.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: сильний
 • Вид: централізований (Paxos)
 • Забезпечення: фіатне (долар США)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #254
 • Капіталізація: $215,1 млн (на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 27
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0x8e870d67f660d95d5be530380d0ec0bd388289e1 (ETH)
  0xb7f8cd00c5a06c0537e2abff0b58033d02e5e094 (BSC)

Особливості:

Концепція і програмна реалізація PAX не виділяються унікальністю. Незважаючи на твердження творців про новизну їхньої криптовалюти, вона не вносить інноваційних рішень на ринок. В основі стейблкоїна USDP лежить стандартний ERC-20 токен.

FRAX

FRAX

Про токен:

Frax було запущено 2020 року, натхненний DeFi-протоколом Aave, одним із піонерів у сфері децентралізованого кредитування. Основне завдання Frax - надати DeFi-спільноті стейблкоїн, який буде стійкий до сильних коливань цін і заснований на прозорій і стабільній фінансовій політиці.

FRAX являє собою стейблкоїн, що працює за частково алгоритмічним принципом. Це означає, що його вартість прив'язана до долара з використанням застави в інших токенах (подібно до DAI) і за допомогою свого токена FXS (аналогічно UST).

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Ні (з винятками)
 • Рейтинг S&P: слабкий
 • Вид: децентралізований
 • Забезпечення: алгоритмічне
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #213
 • Капіталізація: $648 млн (на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 136 (на 26.02.2024)
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0x853d955acef822db058eb8505911ed77f175b99e (ETH)
  0x90C97F71E18723b0Cf0dfa30ee176Ab653E89F40 (BSC)

Особливості:

 • FRAX працює так, що ринок сам вирішує, наскільки він буде підтримуватися іншими активами. Коли люди більше цікавляться і купують FRAX, ті, хто тримає спеціальний токен veFXS, заробляють гроші. Це відбувається тому, що гроші з каси FRAX вкладаються в інші надійні фінансові проєкти у світі криптовалют.
 • Якщо раптом FRAX стане дуже популярним і його почнуть активно купувати, тоді FXS, інший токен, пов'язаний з FRAX, буде знищуватися. Це зробить FXS більш рідкісним і можливо цінним. Оскільки багато FXS вже заблоковано на довгий термін в одному проєкті (Convex), їхня кількість в обігу з часом буде зменшуватися.
 • У FRAX є особлива система, яка поєднує в собі алгоритмічний підхід і підтримку за рахунок інших активів. Це робить його досить стійким і сильним серед інших стейблкоїнів, і захищає його від серйозних проблем, як це сталося з Luna і UST, двома іншими криптовалютами.

GUSD

GUSD

Про токен:

Стейблкойн Gemini Dollar (GUSD) випущено 10 вересня 2018 року. Це токен ERC-20, який працює на блокчейні Ethereum. Права належать однойменній біржі.

В офіційній документації щодо токена йдеться, що він прив'язаний до долара США 1:1. Реальні долари, які дають забезпечення активу, зберігаються в банку State Street, де рахунки застраховані FDIC. Аудит регулярно проводить компанія BPM Accounting and Consulting.

Короткий опис:

 • Чи можливо заморозити, заблокувати або вилучити: Так
 • Рейтинг S&P: сильний
 • Вид: централізований (Gemini)
 • Рейтинг за капіталізацією CMC: #342
 • Капіталізація: понад $146,4 млн ( на 26.02.2024)
 • Торгових пар на всіх CEX, DEX: 19
 • Адреса смарт-контракту токена:
  0x056Fd409E1d7A124BD7017459dFEa2F387b6d5Cd (ETH)
  056fd409e1d7a124bd7017459dfea2f387b6d5cd.factory.bridge.near (NEAR)

Особливості:

 • У цього токена розроблена система з трьох рівнів розумних контрактів. Перший рівень, "Proxy", займається випуском монет, їхніми транзакціями і може за необхідності зупиняти ці процеси.
 • Наступний рівень, "Impl", містить усі дані та механізми, необхідні для роботи розумних контрактів. Тут реалізовано процеси створення, видалення та пересилання токенів, що типово для більшості токенів стандарту ERC-20. Головна відмінність полягає в тому, що функції на цьому рівні активуються тільки з дозволу рівня "Proxy".
 • Третій рівень, "Store", можна порівняти з бухгалтерською книгою: тут фіксуються баланси користувачів і приналежність токенів. Також тут відображаються всі транзакції з токенами для загального доступу в блокчейні.

Така структура забезпечує гнучкість системи, але водночас дає змогу централізовано контролювати ключові процеси, коли це необхідно.

Блокування стейблкоїнів

На лютий 2024 року блокуваннями стейблкоїнів особливо вирізняється компанія Tether, що володіє токеном USDT. Це не означає, що тільки вони одні блокують адреси з токенами, але вони є лідером з блокування:Кількість заблокованих адрес Tether

У листопаді 2023 року компанія Tether здійснила блокування токенів USDT на суму $225 млн, що є рекордом, відповідно до даних компанії Tether. Блокування адрес відбулося у співпраці з біржею OKX:

"Завдяки активній взаємодії з міжнародними правоохоронними органами та прагненню до прозорості ми прагнемо встановити новий стандарт безпеки в індустрії криптовалют", - заявив керівник Tether Паоло Ардоіно.

Як ще один приклад, можна навести наступне блокування.

Кейс: Tether заблокував 17,4 мільйона USDT у мережі Ethereum.

Заблокована адреса була активною з листопада 2023 року і отримала 17 400 000 USDT від іншої адреси, яку також заблокувала Tether у грудні 2023 року. За даними Etherscan, заблокована адреса не здійснювала жодних транзакцій з моменту отримання USDT.

Tether не розкриває подробиць про причини блокування адрес, але стверджує, що співпрацює з правоохоронними органами і дотримується регуляторних вимог. Компанія також заявляє, що блокування адрес не впливає на стабільність і ліквідність USDT.

У токена USDC також безліч прикладів блокувань.

Кейс: Блокування $100 000 компанією консорціумом Centre.

Компанія Circle також вдається до заморожування адрес:Кількість заблокованих адрес Circle.

Згідно з даними транзакції, представленими оглядачем блоків Etherscan, функцію "blacklist (address investor)" було викликано 16 червня 2020 року. При цьому адреса, що викликала функцію, належить консорціуму Centre. Після блокування ця адреса не зможе приймати або відправляти активи через смарт-контракт USD Coin. Крім того, всі USDC, що зберігаються в гаманці, стануть недоступними. Цікаво, що в коментарях до гаманця, пов'язаного із заблокованою адресою, один із користувачів Etherscan також заявив про крадіжку токенів Loopring Coin (LRC) на суму близько 750 євро.

Чому блокування може мати загальний характер?

На підставі нашої практики, ми можемо зі 100% упевненістю сказати, що практично ніхто не застрахований від випадків блокувань. Наприклад, до нас звернувся користувач із запитанням: "чому моя адреса виявилася заблокованою?"

На підставі аналізу блокчейн-транзакцій, ми помітили, що токени USDT, які адреса жертви отримала двома транзакціями від іншого користувача, виявилися заблоковані компанією Tether. У цьому кейсі обсяг брудних токенів USDT становив близько 10%, які беруть свій початок на 4 кроки назад.

Простою мовою, невідома адреса, що володіє невеликою сумою брудних токенів, перевела на наступну, ця адреса на наступну і так далі. Через 4 кроки, ці токени потрапили в руки жертви блокування і, звісно ж, ніякого шахрайства жертва не здійснювала. Решта 90% токенів прийшли з верифікованих джерел, але цих 10 брудних % було достатньо, щоб внести всю адресу в блекліст. Внесення в блекліст адреси можна прирівняти до втрати токенів.

На щастя, є винятки. Якщо у вас є докази, то є шанс, що можна провести розблокування токенів.Схема

Якщо говорити про криптовалюту загалом, не прив'язуючись до стейблкоїнів, то ситуація може бути набагато гіршою. Наприклад, був кейс, у якому високоризиковані активи пройшли шлях від 7 до 14 кроків змішання доти, доки не потрапили на централізований сервіс. Ситуація склалася так само, що користувач не отримав кошти на баланс свого облікового запису на біржі та всі кошти були заблоковані.

Читайте також - Фішинг і шкідливі програми для викрадення даних.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити