Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як стати валідатором криптовалюти?

Останнє оновлення: Четвер, 04 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як стати валідатором криптовалюти

Одну з основних ролей у блокчейні відіграють валідатори. Редакція сайту ITstatti.in.ua розгляне їхні основні функції та вимоги до них на прикладі найбільш популярних альткоїнів. Таким чином для себе ви зможете реально оцінити привабливість і доцільність цього виду діяльності.

Хто такі валідатори і навіщо вони потрібні?

Оскільки блокчейн являє собою розподілену систему і ланцюжок блоків, то вкрай важливо виробити принципи надійного підтвердження транзакцій.

Валідатори (від англійського valid - "правильний, достовірний") - учасники блокчейн-системи, відповідальні за перевірку і підтвердження транзакцій. Завдяки їхній роботі інші стейкхолдери можуть бути впевненими, що блокчейн не зламаний і ніхто зі зловмисників не має змоги використати монети кілька разів або заволодіти чужими активами.

Функції валідаторів безпосередньо залежать від алгоритму консенсусу, що застосовується в конкретному блокчейні. Так, в історично першому алгоритмі proof-of-work валідатори підтверджують транзакції шляхом вирішення складних обчислювальних завдань за допомогою спеціального обладнання. Термін "майнери" вже став традиційним для валідаторів мережі ВТС та інших криптовалют, що використовують proof-of-work. Винагорода за кожен блок у мережі біткоїнів становить 3,125 BTC станом на 2024 рік, і вона зменшиться у 2 рази після чергового халвінгу. Більш детально про майнінг біткоїнів тут.

Багато альткоїнів відмовляються від алгоритму proof-of-work і переходять на proof-of-stake з метою досягти більшої масштабованості мережі та знизити витрати для користувачів. Законодавство про захист довкілля та його застосування до сфери криптовалют також сприяють поширенню proof-of-stake порівняно з іншими підходами до підтвердження транзакцій. Оскільки майнери відсутні за такого алгоритму консенсусу, то основну роботу з підтвердження всіх операцій виконують саме валідатори. Наразі термін "валідатори", як правило, застосовують виключно до осіб, які беруть участь у перевірці транзакцій у мережах proof-of-stake. Винагороду виплачують у нативних токенах конкретного проєкту. Блокування частини монет у кожного валідатора гарантує їхню чесність і прагнення найбільш професійно виконувати покладені на них функції.

Вимоги до валідаторів у головних альткоїнів

Загальні вимоги до всіх валідаторів включають необхідність застейкати певну кількість монет, встановити спеціальне обладнання або програми, а також виконувати вимоги блокчейна щодо підтвердження транзакцій і не брати участь у потенційно шкідливих діях, що можуть створити вразливості або проблеми для інших учасників мережі. Проте кожен альткоїн має певні особливості в практичній реалізації процесу валідації.

Наприклад, Ethereum, який здійснив перехід із proof-of-work на proof-of-stake, вимагав застейкати щонайменше 32 ETH (близько $105 000 станом на 04 квітня 2024 року). Крім того, валідатори мають використовувати клієнт Mainnet або Eth1, а також серверний API у процесі роботи з перевірки транзакцій. Після відправлення пакетних транзакцій у новий блок або перевірки дій інших валідаторів, цей учасник може бути допущений до роботи. Винагорода для валідаторів Ethereum, за даними CoinTelegraph, становить від 6% до 15%.

При цьому Віталік Бутерін зазначає, що відсоток за стейкінгом буде, ймовірно, знижуватися в міру розвитку мережі та зростання кількості валідаторів. Solana висуває також додаткові вимоги до сервера валідаторів, оскільки їхня потужність має бути не меншою за 2,8 ГГц. Кандидат також повинен брати участь у голосуванні за кожен блок і вносити оплату близько 1 SOL на день. Зарезервовано має бути не менше 5 000 власних токенів SOL або 50 000 SOL від делегатів мережі. Валідатори Polkadot повинні мати обсяг сховища від 80 ГБ, а також відповідати технічним вимогам до комп'ютера і сервера. Avalanche висуває порівняно незначні вимоги до технічного оснащення валідаторів, але передбачає необхідність зарезервувати еквівалент $2 000. Відсотки за стейкінгом для валідаторів із цих проєктів наступні :

 • Solana: 5%;
 • Polkadot: 14%
 • Avalanche: 9%.

За ринковою капіталізацією коштів, спрямованих на стейкінг, лідирують Ethereum ($21,98 млрд), Solana ($14,6 млрд) і Cardano ($14,5 млрд). Спостерігається стійка тенденція до збільшення кількості застейканих коїнів, зокрема й за рахунок активності валідаторів.Обсяг коштів, спрямованих на стейкінг і відсотки за стейкінгом у найпопулярніших альткоїнів на proof-of-stake.

Бути валідатором: плюси та мінуси

Участь у валідації криптовалюти має як суттєві переваги, так і низку мінусів та ризиків, які необхідно об'єктивно оцінювати.

Переваги:

 • Можливість отримання порівняно пасивного доходу;
 • Більш високий відсоток за стейкінгом або додаткові бонуси для валідаторів;
 • Вплив на ухвалення певних рішень під час голосування з внутрішніх питань розвитку проєкту;
 • Виконання суспільно важливої функції: підтримання стабільності роботи блокчейна;
 • Більш низький поріг входу порівняно з майнінгом.

Недоліки:

 • Додаткові технічні вимоги, що висуваються деякими проектами;
 • Втрата ліквідності частини коштів на період стейкінгу та валідації;
 • Значний обсяг резервування для найнадійніших проєктів (наприклад 32 ЕТН, або 105 тис. доларів);
 • Імовірність блокування коштів у разі здійснення помилки, що створила загрозу стабільності мережі;
 • Ризики збитків при значному падінні вартості нативного токена.

Таким чином, кожен повинен самостійно ухвалювати рішення про доцільність участі у валідації криптовалюти. Якщо ви добре розбираєтеся в конкретному проєкті, відповідаєте всім технічним і фінансовим вимогам, а також готові пожертвувати ліквідністю на певний час, то варто уважно розглянути перспективи участі в такій діяльності. Для всіх інших учасників ринку за стейкінг прийнято вважати ту класичну форму до якої ви звикли, тобто передавати третім особам (біржам, валідаторам) в пули під певний відсоток винагород.

Читайте також - Що робити якщо брудна криптовалюта вже на вашій криптоадресі?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити