Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Брудна криптовалюта ближче, ніж ви думаєте

Останнє оновлення: Четвер, 11 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Брудна криптовалюта

Редакція ITstatti.in.ua у цій статті розповість, що таке брудна криптовалюта, звідки вона з'являється і як може нашкодити вам.

Якщо ви думаєте, що здійснюєте тільки чисті угоди і жодні ризики вас не торкнуться...то ми б не радили поспішати з висновками.

Це цікаво - що робити, щоб не отримати брудну криптовалюту.

Вигідна угода з підступом

Давайте уявимо ситуацію... Через знайомого вам запропонували вигідну угоду з купівлі криптовалюти в обсязі 10 тисяч USDT. Ви заплатили всього 390 000 гривень. За поточного курсу - дуже вигідна угода. Передчуваєте заробіток, заводите криптовалюту на біржу для подальшого продажу, але акаунт виявляється заблокованим. Біржа вимагає від вас інформації про походження цих коштів.

Чому таке могло статися

Криптобіржі дивляться не просто на баланс вашої криптоадреси, а й на історію формування коштів у вас і ваших контрагентів. Наприклад, ви отримали кошти від друга дитинства, який у житті нічого поганого не робив. Але є нюанас, до цього він здійснював інші обміни. Один з обмінів був з криптоадресою, на які надходять кошти з даркнет майданчика. У результаті ознака брудних грошей дійшла і до вас.

Щоб потрапити під блокування біржі не обов'язково робити щось недобре, достатньо бути необережним і не розуміти історію походження коштів на вашій криптоадресі!

Хто дав право біржі блокувати ваші кошти

Розглянемо дані станом на 10.04.2024. Ринкова капіталізація криптовалют перевалила за 1 трлн доларів, згідно з Coinmarketcap, і за даними Triple-A зареєстровано понад 420 млн власників криптоадрес у світовому масштабі.

Однак криптовалюти приваблюють не тільки законослухняних користувачів. Вони стають інструментом для легалізації злочинних доходів. За останні 6 років через криптовалютні гаманці зловмисників пройшло 59,6 млрд доларів, як вказують дані. Реальна цифра, ймовірно, ще вища.

У світлі цього посилюються заходи регуляторної політики. У різних країнах до криптовалют застосовують різні підходи: десь її вважають засобом платежу (наприклад, у Сальвадорі та Мальті), десь - майном (у Сінгапурі), а в деяких країнах її взагалі заборонено (у Молдові, Китаї).

На міжнародному рівні варто виділити діяльність Міжурядової комісії з фінансового моніторингу (FATF). FATF розробляє рекомендації для VASРів (постачальників послуг віртуальних активів), як-от біржі та криптообмінники, у частині проведення процедур KYC (Know Your Customer - "Знай свого клієнта") і KYT (Know Your Transaction - "Знай свою транзакцію").

Біржам, які ігнорують вказівки FATF, загрожує неможливість отримання ліцензії. У разі порушення стандартів AML (протидія відмиванню грошей) регуляторні органи країни реєстрації можуть не тільки відкликати ліцензію, а й притягнути до відповідальності керівництво VASРа за сприяння в легалізації злочинних доходів. У зв'язку з цим, більшість значущих бірж проводять верифікацію своїх клієнтів і ретельно перевіряють походження коштів на клієнтських криптоадресах, блокуючи акаунти в разі виявлення підозрілої активності до отримання пояснень або проведення слідства відповідною владою.

Історія походження коштів на криптоадресі

Не завжди джерелом коштів на конкретній криптовалютній адресі є адреси, які спрямували на неї кошти, що може здатися дещо несподіваним для звичайного користувача.

Коли активи знаходяться на адресах певного типу, таких як Merchant services, Cex Licensed, Cex without KYC, ATM, Mixing service, SCAM та інших, вони набувають певного "забарвлення". Далі ці токени можуть переміщатися через безліч невідомих і проміжних адрес, однак зберігають своє первісне забарвлення.

Таким чином, під час аналізу складу ваших коштів, біржа розглядає транзакційну історію до першого відомого вузла зазначеного типу, що дає змогу визначити характер походження активів.Загроза може бути поруч

Що таке брудна криптовалюта?

"Брудна" криптовалюта позначає кошти, пов'язані з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму або придбання заборонених товарів і послуг, а також участь у низці інших незаконних дій. До числа інших незаконних операцій у сфері криптовалюти входять:

 1. Давання хабарів за допомогою криптовалют;
 2. Взаємодія з адресами та сутностями, що перебувають під санкціями;
 3. Участь у шахрайських схемах (отримання або надсилання криптовалюти, заробленої незаконними методами);
 4. Здійснення транзакцій з адресами з даркнет-маркетплейсів та інші схожі дії.

Наслідки взаємодій із брудною криптовалютою

Використання криптовалютних коштів, отриманих із високоризикованих джерел, може спричинити наступні проблеми:

 • тимчасове або постійне заморожування коштів / акаунта на біржі/криптообміннику;
 • вимога надати вичерпні докази джерел ваших коштів, інформації про ваших контрагентів, проходження розширеної процедури KYC;
 • відмова VASPa в обслуговуванні надалі;
 • блокування централізованих токенів (USDT, USDC) на вашій криптовалютній адресі;
 • вимога надання роз'яснень для правоохоронних органів у рамках адміністративних / кримінальних справ.

"Анонімність" криптовалюти, як захист від брудної крипти

Існує поширений міф про повну анонімність криптовалют, якому вірить досить багато людей. Вони вважають, що якщо "брудна" криптовалюта присутня на другому, п'ятому або десятому рівні глибини щодо їхньої блокчейн-адреси, це не вплине на них. Однак, на практиці, ситуація інакша.

Останнім часом дедалі частіше трапляються випадки, коли у користувачів блокуються кошти на різних біржах.

Біржі, на жаль, рідко надають докладні пояснення щодо зв'язків, що призводять до блокувань. У цій ситуації проводиться детальний блокчейн-аналіз транзакційної історії користувача.

А далі користувач, "озброєний" цим блокчейн-аналізом у компанії з юристами, вимагає розблокувати свої кошти.

І як показала практика біржі можуть побачити зв'язок, який ховається на 5, 6 і навіть 10 рівні адрес від вашого. Усе залежить від джерела коштів, і як здійснювалися транзакції.Дослідження

Невже комусь із брудними коштами є справа до мене?

Криптовалюта, придбана за допомогою незаконних операцій, часто прямує до інструментів конвертації у фіатні гроші.

Існує кілька шляхів для переведення криптовалюти у фіат: використання централізованих бірж (CEX), криптобанкоматів (ATM), а також здійснення P2P-угод, тобто прямих транзакцій між користувачами. Зараз ми поговоримо про P2P угоди, тобто угоди між користувачами.

Зловмисники бачать у вас лише засіб ЛЕГАЛІЗАЦІЇ злочинних доходів, або пряме ДЖЕРЕЛО ПРИБУТКУ, якщо вдасться вас обдурити. Ось і виходить - продати вам брудну криптовалюту, отримати від вас чисті кошти - ідеальний варіант для злочинців.

Багато користувачів стверджують: "Зловмисники від мене далеко" або "Мене це не стосується, я вже сто разів взаємодіяв і проблем не було".

Перш за все, варто пам'ятати, що минулий досвід не є гарантією майбутнього.

По-друге, регуляторний тиск на VASP (постачальників послуг віртуальних активів) постійно посилюється.

По-третє, технології виявлення "брудної" криптовалюти дедалі більше вдосконалюються.

Розглянемо цікаву концепцію, звану теорією шести рукостискань. Згідно з нею, кожна людина на Землі може бути з'єднана з будь-якою іншою через не більше ніж шість посередників. Тобто, знаючи когось, через шістьох людей ви можете встановити зв'язок із будь-якою іншою людиною на планеті.

Тепер давайте застосуємо цю теорію до криптовалюти. Припустимо, існує скам-адреса, на якій зберігається "брудна" криптовалюта. Ми можемо припустити, що ця адреса пов'язана з вами через не більше ніж шість проміжних контрагентів.

Таким чином, найближча скам-адреса з "брудною" криптовалютою може виявитися набагато ближчою, ніж ви думаєте. У підсумку, ви можете стати власником "брудної" криптовалюти, якщо не проявите обережність під час її купівлі або продажу.

Застосовуючи цю теорію, можна припустити, що навіть перевірений контрагент може передати вам "брудні" кошти. Під "перевіреним контрагентом" ми маємо на увазі ділового партнера або навіть вашого родича, наголошуючи, що обережність важлива навіть у перевірених стосунках.

Корисно - Що робити якщо брудна криптовалюта вже на вашій криптоадресі?

Як перевірити ймовірність блокування моєї адреси?

Основний інструмент для оцінки ризику блокування - це індикатор Risk-score. Він формується на основі джерел коштів криптовалютної адреси, моделей поведінки, а також даних про користувача. Значення оцінюється за 100-бальною шкалою і зазвичай поділяється на три категорії:

 • Зелена зона: Мінімальний ризик (0 - 39 балів)
 • Жовта зона: Середній ризик (40 - 69 балів)
 • Червона зона: Високий ризик (70 - 100 балів)Категорії

Зелена Зона

Адреси в зеленій зоні мінімально схильні до ризику блокування з боку VASP. Вони не згадуються в офіційних списках або скам-базах, і джерела їхніх коштів не викликають підозр. Такі адреси не були помічені в підозрілій активності.

Жовта Зона

Для адрес у жовтій зоні критичним є значення ризик-балу в межах 40-69: що вищий бал, то детальніше менеджер із дотримання нормативів (compliance manager) біржі аналізуватиме вашу адресу. Багато що тут залежить від політики АМЛ конкретної біржі. Причинами потрапляння в цю зону можуть бути часткове надходження "брудних" коштів, взаємодія з ненадійними контрагентами (наприклад, сервісами мікшування коштів або деплоєм скам-смарт-контрактів), або згадка в певних базах даних.

Червона Зона

Адреси, що потрапили в червону зону, високоймовірно піддадуться блокуванню, оскільки вони або їхні джерела коштів демонструють ознаки асоціації з "брудними" засобами.

Приклади сервісів:

 • https://amlbot.com/ua
 • https://getblock.net/en
 • https://misttrack.io
 • https://amlnode.com

Читайте також - Які існують види біткоїн-адрес?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити