Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке токени управління

Останнє оновлення: Четвер, 18 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке токени управління

Багато традиційних організацій управляються централізованим чином через єдиний орган, такий як рада директорів або невелика група осіб. Наприклад, у великих компаніях зазвичай діє рада директорів зі значною владою. Ці директори можуть призначати або звільняти керівників, ухвалювати рішення про проєкти для інвестування та встановлювати стратегію розвитку компанії.

У той час як традиційні компанії оперують подібною централізованою моделлю, токени управління пропонують альтернативний підхід, заснований на принципах справедливості, децентралізації та прозорості. Цей метод широко застосовується в децентралізованих автономних організаціях (DAO) і децентралізованих фінансах (DeFi). Зазвичай кожен токен надає право на один голос, що об'єднує учасників спільноти та сприяє ефективному розвитку блокчейн-проектів.

Як працюють токени управління

Токени управління - це основа децентралізованого управління в проєктах DAO, DeFi та децентралізованих додатків (DApp). Зазвичай користувачі отримують токени управління за лояльність і активність у спільноті.

Це надає їм можливість брати участь у голосуваннях з питань, пов'язаних із розвитком і поліпшенням проєкту. Зазвичай голосування проводяться з використанням смарт-контрактів, що гарантує автоматичне виконання результатів.

MakerDAO, одна з перших децентралізованих автономних організацій на базі Ethereum, випустила токен управління MKR, який дає право голосу власникам. Maker Protocol, контрольований власниками MKR, розробив стейблкоїн під назвою DAI, який криптозабезпечений. Кожен токен MKR надає власнику один голос, і рішення, які отримали більшу кількість голосів, впроваджуються в проєкті. Власники токенів голосують з різних питань, включно з призначенням членів команди, коригуванням розміру комісій і затвердженням нових правил. Цей механізм забезпечує стабільність, прозорість і надійність стейблкоїна DAI від MakerDAO.Вартість та основні дані токена MKR

Ще одним прикладом є протокол DeFi під назвою Compound, який надає можливість позичати і позичати криптовалюту. Для ухвалення ключових рішень у мережі Compound випущено токен управління COMP. Розподіл токенів COMP відбувається пропорційно активності користувачів у мережі: що більше користувач позичає і займає в Compound, то більше токенів COMP він отримує.

Аналогічно MakerDAO, кожен токен COMP дає право на один голос. Користувачі також мають можливість делегувати свої активи валідаторам. Важливо зазначити, що 2020 року Compound зробив крок до повної децентралізації, відмовившись від контролю над ключем адміністратора мережі, що означає, що проєктом тепер повністю керують власники токенів без будь-яких централізованих способів управління.Вартість та основні дані токена COMP

Кожен проєкт встановлює свої унікальні правила використання токенів управління. Залежно від моделі розподілу, ці токени можуть бути розподілені між засновниками, інвесторами та користувачами. Деякі токени управління дають змогу голосувати тільки з обмеженого набору питань управління, тоді як інші допускають голосування практично з усіх питань. Крім того, деякі токени управління можуть приносити дивіденди, тоді як інші цю можливість не надають.

Переваги та недоліки

Токени управління мають низку значущих переваг. Вони сприяють запобіганню конфлікту інтересів, що часто виникає при централізованому управлінні. Токени управління відіграють ключову роль у децентралізації, передаючи повноваження широкому співтовариству і враховуючи інтереси користувачів та організації.

Ще одна важлива перевага токенів управління полягає у створенні активних і лояльних спільнот. Кожен власник токена мотивований брати участь у голосуваннях і впроваджувати поліпшення в проєкт. Модель, де кожен токен прирівнюється до одного голосу, створює базу для прийняття більш справедливих рішень. Кожен власник токена має можливість запропонувати зміни, а результати та хід голосування відкриті для публічного ознайомлення, що знижує ймовірність маніпуляцій та обману.

"Проблема китів" є однією з основних проблем, пов'язаних із токенами управління. Кити - це користувачі, які володіють великою кількістю певної криптовалюти. Якщо великі кити володіють значною часткою токена управління в будь-якому проєкті, вони можуть мати значний вплив на результати голосування. Для запобігання такій ситуації проектам необхідно стежити за децентралізованим і рівномірним розподілом токенів.

Однак, навіть за справедливого розподілу токенів немає гарантії, що рішення більшості сприятимуть успішності проєкту. Виборчі системи з принципом "одна людина - один голос" існують уже давно, і їхня ефективність викликає питання. Бували випадки, коли власники токенів управління голосували на користь розробників і великих інвесторів, але це могло негативно позначитися на інтересах ширшої спільноти.

Майбутнє токенів управління

Токени управління є значною інновацією в криптовалютному світі і, безумовно, знайдуть широке застосування в багатьох секторах, особливо в контексті децентралізованого інтернету Web3. У міру зростання DeFi і DAO, ця модель управління може бути прийнята й іншими галузями, такими як ігрова індустрія.

Токени управління будуть продовжувати розвиватися і знаходити рішення для проблем, що виникають. Можливо, у майбутньому буде розроблено нові механізми для боротьби з проблемою китів або поліпшення процесу голосування. Також можуть з'явитися нові методи делегування голосів. З появою безлічі інновацій криптопростір і надалі буде ставати дедалі складнішим.

Ще одним важливим аспектом, який може вплинути на майбутнє токенів управління, є можливі зміни в законодавстві. Деякі держави розглядають токени як цінні папери і запроваджують суворі обмеження, що може суттєво вплинути на роботу проєктів у цій сфері.

Висновок

Токени управління перебувають на ранній стадії розвитку, але вже мали значний вплив на активне зростання багатьох проєктів у сфері DeFi і DAO. Ці токени відіграють ключову роль у забезпеченні децентралізації, надаючи право голосу з питань управління проєктом.

Принцип "один токен - один голос" дає змогу забезпечити справедливість під час голосувань, надаючи токени рівномірно між учасниками спільноти. У майбутньому їх використовуватиме дедалі більше проєктів, таких як мережі, керовані користувачами, проєкти Web3 та ігрові платформи, для створення динамічних і децентралізованих екосистем.

Читайте також - Брудна криптовалюта ближче, ніж ви думаєте.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити