Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке KYC (Знай свого клієнта)?

Останнє оновлення: Вівторок, 30 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке KYC

Процедура «Знай свого клієнта» (KYC) відіграє важливу роль для організацій, даючи їм змогу ідентифікувати та перевіряти своїх клієнтів. Це необхідно в контексті боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму (AML/CFT), а також для запобігання фінансовим злочинам і забезпечення надійності клієнтів.

Вступ

KYC активно протидіє злочинній діяльності, збираючи та аналізуючи інформацію про клієнтів. Ці заходи зміцнюють довіру до галузі та допомагають фінансовим сервіс-провайдерам управляти своїми ризиками. На криптовалютних біржах KYC стає стандартною практикою. Проте дехто висловлює критику на адресу цієї практики, стверджуючи, що вона погіршує ключові характеристики криптовалюти, такі як анонімність і децентралізація.

KYC являє собою необхідну законодавчу вимогу, яка є обов'язковою для дотримання фінансовими сервіс-провайдерами. Основна мета цієї практики - протидія фінансуванню злочинів і відмиванню грошей, отриманих незаконним чином. Саме тому KYC стає ключовим механізмом забезпечення безпеки, особливо в контексті криптовалют. Фінансові інститути та сервіс-провайдери, як-от криптовалютні біржі, дедалі частіше змушені впроваджувати такі процедури для захисту своїх клієнтів та їхніх активів.

Що таке KYC?

Під час реєстрації на криптовалютній біржі, ймовірно, буде потрібно пройти перевірку KYC. У рамках цієї процедури провайдери фінансових послуг зобов'язані запросити у клієнта документи, що підтверджують його особу, як-от офіційне посвідчення особи або виписка з банку. Аналогічно до положень AML, KYC спрямована на боротьбу з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму, запобіганням шахрайства та незаконними фінансовими операціями.

KYC відіграє ключову роль у запобіганні правопорушенням, а не тільки в їх реагуванні. Більшість фінансових сервісів запитують інформацію про клієнта під час реєстрації, ще до того, як їм дозволено здійснювати фінансові операції. Хоча в деяких випадках облікові записи можуть бути створені без проходження KYC, але їхня функціональність буде обмежена.

Під час процесу KYC можуть знадобитися наступні документи:

 • Паспорт
 • Посвідчення особи (ID)
 • Посвідчення водія

У процесі KYC не тільки перевіряється особистість клієнта, але також потрібне підтвердження його місця розташування та адреси. У документах, що засвідчують особу, міститься основна інформація, така як ім'я і дата народження. Однак для встановлення податкового резидентства можуть знадобитися інші документи. Найчастіше проходження KYC включає кілька етапів.

Хто регулює норми KYC?

Правила KYC різняться залежно від країни, проте існує міжнародна угода щодо базової необхідної інформації. У США Закон про банківську таємницю і Патріотичний акт від 2001 року встановили стандарти для процесів AML і KYC, які як і раніше діють. ЄС і країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону розробили свої власні правила, хоча вони мають багато спільного з американськими. Директива ЄС щодо боротьби з відмиванням грошей (AMLD) і правила PSD2 є основними нормативними актами, що діють у країнах ЄС. На глобальному рівні проблемою боротьби з відмиванням грошей опікується Група розроблення фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей (FATF).

Навіщо процедура KYC потрібна в блокчейні?

Анонімний характер криптовалюти часто призводить до її зловживання злочинцями для відмивання незаконних коштів та ухилення від сплати податків. Суворіше регулювання криптовалютної галузі робить позитивний внесок у її репутацію і забезпечує, що всі податкові зобов'язання будуть виконані. Існує три основні причини, через які практика KYC може бути необхідна в криптовалютній індустрії:

 1. У технології блокчейн транзакції незворотні. Якщо в процесі проведення транзакції виникла помилка, її неможливо скасувати або повернути кошти. Це означає, що зловмисники можуть вкрасти або перемістити кошти без можливості їх повернення.
 2. Криптовалюта забезпечує анонімність, оскільки користувачі можуть використовувати псевдоніми. Для створення криптовалютного гаманця не потрібне надання персональних даних.
 3. Оподаткування та законодавство щодо криптовалюти досі нечітко визначені в багатьох країнах.

Хоча процедура KYC вимагає деякого часу при створенні облікового запису, користь від цієї практики досить велика. Це може бути не одразу очевидно для середньостатистичного клієнта, проте KYC сприяє забезпеченню безпеки коштів і боротьбі зі злочинністю.

Основні переваги KYC

Незважаючи на те, що не всі переваги KYC одразу очевидні, ця практика справді сприяє не лише протидії шахрайству, а й поліпшенню фінансової системи загалом:

 1. Кредитори можуть точніше оцінити свої ризики, маючи інформацію про особу та фінансову історію клієнта. KYC сприяє більш відповідальному кредитуванню та ефективному управлінню ризиками.
 2. KYC спрямована на запобігання крадіжці особистих даних та інших видів фінансових шахрайств.
 3. KYC діє як превентивний захід проти відмивання грошей (AML).
 4. KYC підвищує довіру клієнтів до фінансових сервіс-провайдерів, допомагаючи контролювати безпеку та відповідальність цих сервісів. Репутація сервісів має безпосередній вплив на фінансову галузь загалом і може стимулювати інвестиції.

KYC і децентралізація

Криптовалюти від самого початку прагнули децентралізації та звільнення від посередників. Як уже згадувалося, будь-який користувач може створити гаманець і зберігати в ньому криптовалюту, не надаючи інформацію про себе. Однак саме через цю анонімність криптовалюту почали активно використовувати для відмивання грошей.

Уряди країн і регулюючі органи зазвичай вимагають, щоб усі криптовалютні біржі здійснювали перевірки KYC для своїх клієнтів. Однак впровадити обов'язкову процедуру KYC для криптовалютних гаманців досить складно і не завжди необхідно, тому сервіси обміну фіатної валюти на криптовалюту більш підходять для цього. Деякі інвестори використовують криптовалюту для спекуляцій, тоді як інші цінують її реальні можливості та переваги.

Аргументи проти KYC

KYC-процедура, незважаючи на низку переваг, все ж викликає певні суперечки. Багато користувачів висловлюють негативне ставлення до KYC через традиційно анонімний характер криптовалюти. Основні аргументи критиків зазвичай пов'язані з проблемами конфіденційності та комісій:

 1. Існують додаткові витрати, пов'язані з виконанням перевірок KYC, які часто перекладаються на клієнта у вигляді комісії.
 2. Деякі люди можуть виявитися не в змозі пройти перевірку KYC через відсутність необхідних документів або фіксованої адреси. Це ускладнює для них доступ до певних фінансових сервісів, що йде в розріз із принципами блокчейна.
 3. У ненадійних провайдерів може бути слабкий захист даних, і внаслідок зломів може статися крадіжка не тільки коштів, а й особистої інформації клієнтів.
 4. Дехто вважає, що KYC суперечить ідеї децентралізації криптовалюти.

Висновок

Процеси KYC є галузевим стандартом для фінансових сервісів і централізованих криптовалютних бірж. Цю практику вважають одним із найважливіших заходів у боротьбі з відмиванням грошей та іншими злочинами. Хоча ніхто не любить проходити KYC-перевірки, вони вкрай важливі, оскільки допомагають забезпечувати безпеку.

Читайте також - Як безпечно самостійно зберігати криптовалюту: простою мовою.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити