Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке стандарти токенів?

Останнє оновлення: Четвер, 02 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

стандарти токенів

Хоча на сьогоднішній день існує безліч різноманітних криптовалют, більшість із них базуються на одних принципах. Ці принципи, відомі як стандарти токенів, встановлюють основні характеристики та функціональні можливості блокчейн-токенів.

Вступ

Стандарти токенів являють собою набори правил і специфікацій, що визначають основні характеристики і функціональні можливості токенів, випущених на блокчейні.

Ці стандарти забезпечують єдиний формат для створення, передавання та управління токенами, що забезпечує їхню сумісність між різними додатками та сервісами в мережі блокчейна. Наприклад, стандарти токенів, такі як ERC-20, BEP-20 і TRC-20, визначають правила для створення токенів на блокчейнах Ethereum, Binance Smart Chain і Tron відповідно. Ці стандарти можуть включати в себе такі функції, як передача токенів, облік балансів, загальна кількість випущених токенів тощо. У результаті стандарти токенів полегшують розробку і використання різних токенів у блокчейн-екосистемі.

Навіщо потрібні стандарти токенів?

 • Сумісність

Стандарт токенів забезпечує сумісність між різними проєктами, створеними відповідно до цього стандарту, що дає змогу їм взаємодіяти і спільно функціонувати. Під час випуску токена на основі стандарту, він автоматично стає сумісним з уже наявними платформами та додатками, включно з гаманцями. Наприклад, токени ERC-20 можуть використовуватися з іншими продуктами і сервісами, розробленими за цим стандартом.

Це забезпечує можливість обміну токенів ERC-20 на інші токени, що відповідають цьому стандарту. Без таких стандартів торгівля різними криптовалютами ставала б значно складнішою. У такому разі кожен токен вимагав би створення окремого гаманця, замість можливості використовувати один гаманець для управління різноманітними криптовалютами.

 • З'єднуваність

У сфері програмування наявність з'єднуваної системи дає змогу розробникам ефективно скористатися вже наявними компонентами для створення нових продуктів. Аналогічно, у створенні токенів використання стандартів токенів значно спрощує процес розроблення основних функцій, що звільняє більше часу для проведення експериментів і впровадження інновацій.

 • Ефективність

Стандарти токенів також спрощують взаємодію між смарт-контрактами, надаючи їм можливість ефективно відстежувати створені токени. Наприклад, смарт-контракти, що реалізують стандарти токенів, такі як ERC-20 і BEP-20, містять важливі функції, такі як пошук адрес і відображення балансів токенів, що дає їм змогу ефективно відстежувати токени. Наприклад, для аналізу історії транзакцій та інших даних токена ERC-20 розробники можуть використовувати двійковий інтерфейс додатків (ABI) контракту.

Популярні стандарти токенів у криптовалютах і DeFi

 • ERC-20

У 2015 році Фабіан Фогельштеллер представив стандарт токенів ERC-20, який став основою для створення різних типів токенів, включно з віртуальними валютами, токенами для стейкінгу і віртуальними активами в DeFi. ERC-20 являє собою набір загальних правил, що забезпечують взаємозамінність активів, розроблених відповідно до цього стандарту. Наприклад, якщо створено 1000 одиниць токена ERC-20, кожна з них матиме однакові функціональні можливості.

Стандарт ERC-20 застосовується в блокчейні Ethereum.

 • ERC-721

Ви знали, що більшість невзаємозамінних токенів (NFT) на Ethereum створені відповідно до одного стандарту - ERC-721? Це можуть бути як унікальні колекції NFT, так і протокол Proof of Attendance Protocol (POAP). Ймовірно, ваш NFT був створений за цим стандартом. Але в чому особливість NFT? Одним із ключових принципів є унікальність кожного токена ERC-721, що означає, що кожен токен повинен мати унікальний tokenId.

Функціональні можливості ERC-721 включають передачу токенів, відстеження поточного балансу, управління загальною пропозицією і, звісно ж, унікальність.

 • ERC-1155

З розвитком стандартів токенів було розроблено схему, здатну задовольнити потреби криптовалютної індустрії в різних типах токенів. Стандарт ERC-1155 є стандартом декількох токенів, який дає змогу створювати різноманітні цифрові активи, включно з utility-токенами, такі як BNB, і NFT.

На додаток до інших функцій, ERC-1155 пропонує обробку партій токенів, яка включає в себе:

 1. Передання партії: одночасне переведення відразу декількох активів.
 2. Баланс партії: в один крок отримання балансів кількох активів.
 3. Підтвердження партії: всі токени можуть бути підтверджені для відправки на адресу.
 4. Підтримка NFT: якщо токен існує в єдиному екземплярі, то його розглядають як NFT.
 • BEP-20

Стандарт токенів BEP-20 являє собою специфікацію для BNB Smart Chain (BSC). Спочатку він був розроблений як технічний стандарт для цієї мережі. BEP-20 забезпечує можливість створення різноманітних токенів розробниками, включно з прив'язаними монетами, utility-токенами, стейблкоїнами та іншими. Цей стандарт також впроваджує функції, такі як чорний список, майнінг і припинення спалення токенів.

 • TRC-20

Стандарт токенів TRC20 - це технічна специфікація для створення та управління токенами на блокчейні Tron. Він аналогічний стандартам ERC-20 на Ethereum і BEP-20 на Binance Smart Chain. TRC20 дає змогу створювати різні типи токенів на Tron, включно з утилітарними і стейблкоїнами, визначаючи правила і функції для їхньої поведінки, як-от перекази та облік балансів.

Обмеження стандартів токенів

Токени, створені за єдиним стандартом, володіють однаковими основними функціями і можуть легко взаємодіяти один з одним, тоді як токени, що відповідають різним стандартам, рідко можуть це робити. Через різні правила, що регулюють стандарти токенів в індустрії, вони не завжди сумісні між собою. Це означає, що токени, розроблені за різними стандартами, іноді не можуть співіснувати на одній платформі, обмінюватися або взаємодіяти один з одним. Власники кількох криптовалют часто стикаються з проблемою використання BTC на платформі Ethereum. Для усунення таких обмежень розробники ввели новий тип токенів, відомих як обгорнуті токени (wrapped tokens).

Обгорнуті токени (wrapped tokens) - це цифровий актив, вартість якого прив'язана до вартості іншого активу. Оригінальний актив поміщається в спеціальну «обгортку» (від англ. wrapper) - цифрове сховище, що дає змогу створити обгорнуту версію цього активу на іншому блокчейні.

Висновок

Стандарти токенів являють собою набори правил і схем для створення і запуску токенів на блокчейні. Наразі в криптовалютній індустрії існує кілька таких стандартів, а також різноманітні інноваційні методи, такі як мости між блокчейнами і механізми обгортання токенів, які допомагають подолати проблему несумісності між ними.

Читайте також - Що таке гаманці Web3.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити