Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Гаманець з мультипідписом: що це і як працює?

Останнє оновлення: Четвер, 09 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Гаманець з мультипідписом

Що таке мультисиг криптогаманець?

Мультисиг гаманець або гаманець з мультипідписом (multisig or multi-signature wallet) - це криптовалютний гаманець, який, як випливає з назви, потребує кількох підписів для виконання та обробки криптовалютної транзакції. Мультисиг гаманець використовує кілька закритих ключів для доступу або передачі криптовалютних активів.

У зв'язку зі зростаючою популярністю криптовалют і цифрових активів зростає потреба в безпечному зберіганні цих коштів і вжитті ефективних заходів щодо їхнього захисту. Одним з ефективних методів забезпечення безпеки криптовалют є використання гаманців з мультипідписом, які надають собою додатковий рівень захисту. Такий підхід зменшує ймовірність виникнення єдиної вразливої точки в системі за рахунок використання декількох ключів. Як ми знаємо найчастіше саме людина є слабким місцем будь-якого контуру безпеки.

Перший мультисиг гаманець для біткойна був розроблений компанією BitGo в серпні 2013 року і став популярним засобом забезпечення безпеки після краху біржі Mt.Gox у 2014 році. Зараз безліч блокчейнів, криптовалютних бірж та інших сервісів підтримують використання мультисиг адрес для гарантування безпеки своїх операцій, підтримання довіри клієнтів і захисту коштів.

Зараз існує безліч постачальників мультисиг гаманців, такі як Argent, Safe, Trezor, Coinbase та інші.

Як працює мультисиг гаманець?

При налаштуванні мультисиг гаманця важливо спочатку згенерувати унікальну адресу з мультипідписом. Ця адреса прив'язана до конкретного гаманця і використовується для отримання коштів. Щоб здійснити транзакцію з такого гаманця, необхідно, щоб певна кількість підписантів підписали цю транзакцію. Наприклад, у схемі «два з трьох» для авторизації транзакції потрібен підпис щонайменше двох із трьох закритих ключів.

Щоб здійснити переказ коштів з гаманця з мультипідписом, усі учасники повинні спільно підписати транзакцію, використовуючи свої індивідуальні ключі. Щойно необхідну кількість підписів отримано, транзакція вважається авторизованою і може бути відправлена в блокчейн для обробки.

Такі гаманці знижують ризики, пов'язані з компрометацією єдиного ключа. Навіть якщо один із ключів стане доступним зловмиснику, йому однаково знадобиться доступ до додаткових ключів для завершення транзакції.Як працює мультисиг гаманець

Типи гаманців з мультипідписом

Мультисиг криптогаманці розрізняються за кількістю активних закритих ключів і необхідним числом підписів для проведення транзакції.

До популярних типів мультипідписних гаманців входять:

M-of-N

Декілька із загальної кількості. Цей тип мультипідписного гаманця вимагає загальної кількості «N» закритих ключів для авторизації. Для проведення, підтвердження та обробки транзакції необхідна підмножина ключів «M» із загального числа «N». Типові налаштування включають два з трьох, три з п'яти і так далі, вказуючи на кількість необхідних підписів із загального числа доступних ключів.M-of-N

N-of-N

Усі повинні підписати. Цей тип мультипсиг криптогаманця вимагає, щоб усі сторони, які беруть участь, підтвердили транзакцію для її виконання та обробки. Наприклад, у випадку «два з двох» або «три з трьох» усі сторони повинні підписати свої закриті ключі, щоб транзакція вважалася дійсною.N-of-N

Крім цих поширених типів, смарт-контракт може використовуватися для створення послідовного криптогаманця з мультипідписом, де порядок підпису закритих ключів заздалегідь визначений. Кожен закритий ключ повинен підписати транзакцію в певному порядку для її обробки. З іншого боку, мультисиг гаманці з блокуванням за часом можуть авторизувати транзакції тільки після попередньо заданої затримки за часом, що додає додатковий рівень тимчасово заснованої безпеки.

Переваги та недоліки

Рішення про використання гаманця з мультипідписом вимагає уважного вивчення його переваг і недоліків.

Криптовалютні гаманці з мультипідписом мають як переваги, так і недоліки.

Однією з основних переваг є збільшення рівня безпеки: для проведення транзакції потрібно декілька підписів закритим ключем. Це значно знижує ризики, пов'язані з компрометацією одного ключа, що робить такі гаманці привабливим вибором для захисту цифрових активів.

Крім того, такі гаманці розподіляють довіру між кількома сторонами, що робить їх чудовим вибором для сценаріїв спільної роботи, таких як управління активами компанії, фондами децентралізованих автономних організацій (DAO) або спільними сімейними рахунками. Мультипідписний гаманець ефективно запобігає зловживанню повноваженнями, надає сторонам почуття відповідальності і гарантує, що жодна транзакція не може бути проведена без необхідної згоди всіх учасників.

Криптовалютні біржі та постачальники рішень криптогаманців так само широко використовують гаманці з мультипідписом для забезпечення додаткового рівня захисту коштів користувачів.

Однак налаштування мультипідписного гаманця може бути складнішим порівняно з традиційними, оскільки вимагає узгодження декількох закритих ключів між учасниками. Управління цими ключами стає критично важливим, а також виникають потенційні проблеми, як-от проблеми з комунікацією або людські помилки, через залежність від кількох власників ключів.

У гаманці з мультипідписом авторизація транзакції залежить від взаємодії кількох власників ключів. Якщо одна зі сторін не відповідає або не бажає підписувати, це може перешкоджати процесу проведення транзакції. Крім того, не всі криптовалюти або блокчейн-платформи підтримують функцію мультипідпису, що вимагає від користувачів перевірки сумісності перед її впровадженням.

Варіанти використання

  • Управління казначейством бізнесу

Підприємства і децентралізовані додатки часто використовують загальні гаманці для управління казначейством, з метою розподілу фінансового контролю між ключовими особами, які приймають рішення. Це дає змогу знизити ризик незаконного привласнення коштів і забезпечити прозоріше та безпечніше управління фінансами.

  • Послуги умовного депонування

Послуги умовного депонування в блокчейні значно виграють від використання гаманців з мультипідписом у плані безпеки. У транзакціях, де третя сторона утримує кошти до виконання певних умов, гаманець з мультипідписом забезпечує участь кожної сторони в затвердженні випуску коштів. Це підвищує прозорість і забезпечує додаткові заходи безпеки, оскільки всі учасники повинні схвалити транзакцію перед її здійсненням.

  • Децентралізовані автономні організації (DAO)

Члени децентралізованих автономних організацій (DAO) прагнуть забезпечити прозорість і справедливість у своїх системах пропозицій, голосування, управління та розподілу коштів. Одним зі способів досягнення цієї мети є використання спільного гаманця з мультипідписом. Цей метод допомагає запобігти шахрайству та іншим видам недобросовісної діяльності, гарантуючи, що кошти ДАО захищені від несанкціонованого доступу за допомогою декількох ключів.

Читайте також - Що таке KYC?


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити