Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке регламент MiCA і як він шокував криптогалузь?

Останнє оновлення: Вівторок, 14 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке регламент MiCA

У цій статті редакція ITstatti.in.ua розгляне, що таке MiCA, її сферу застосування, потенційний вплив на криптовалютний сектор, а також чим цей регламент так налякав представників криптогалузі.

Вступ

За останні роки спостерігається значне зростання використання цифрових активів і криптовалют. Сплеск варіантів використання технології блокчейн і поява нових криптовалют призвели до суттєвих змін у світовій фінансовій системі.

Однак, оскільки криптовалюти піддаються обмеженому регулюванню, існує реальна загроза, що індустрія може стати об'єктом незаконних і небезпечних сценаріїв. Встановлення ефективного регулювання криптоактивів є вкрай важливим для захисту інтересів інвесторів, забезпечення відповідності вимогам фінансових регуляторів та запобігання потенційним кризовим ситуаціям, аналогічним до випадків інцидентів у Terra, Celsius, FTX тощо.

Європейський Союз зробив значущий крок, ставши першою великою юрисдикцією, яка в поточному 2024 році планує запровадити комплексні галузеві нормативи, що регулюють ринки криптоактивів - MiCA.

MiCA, вперше анонсували ще у вересні 2020 року. Європейський парламент у квітні 2023 року схвалив цю ініціативу, спрямовану на ініціювання нової епохи в регулюванні криптоактивів, підкреслюючи зростаюче значення цієї галузі у фінансовому секторі.

Єдине регулювання ринків криптоактивів

Пропозиція щодо єдиного регулювання ринку криптоактивів (Markets in Crypto-assets, MiCA) - є великим набором нормативних заходів для європейських криптоактивів і є частиною Стратегії цифрових фінансів Єврокомісії, що містить законодавчу пропозицію про пілотне тестування рішень у сфері торгівлі та розрахунків фінансових послуг з використанням технології розподіленого реєстру.

MiCA застосовується до всіх видів криптоактивів, на які наразі не поширюються стандартні фінансові правила ЄС. Ця ініціатива також поширюється на всіх постачальників послуг криптоактивів (CASP), які обслуговують європейську криптоіндустрію, незалежно від їхнього місця розташування або реєстрації.

«Операції з криптоактивами будуть відстежуватися так само, як і традиційні грошові перекази», - зазначали в Європарламенті.

Ця правова база, як повідомляється, спрямована на:

 • захист інтересів інвесторів,
 • запобігання неправомірному використанню криптоактивів,
 • забезпечення прозорості в регулюванні,
 • підтримання фінансової стабільності та захист від зловживань і маніпуляцій на ринку,
 • стимуляцію інновації в умовах невизначеності в секторі криптоактивів.

MiCA також обіцяє дотримання правил з протидії відмиванню грошей (AML) і фінансуванню тероризму. Це зобов'язання є результатом тиску з боку Групи з розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

До ухвалення MiCA криптокомпанії, що працюють у Європейському союзі, повинні були дотримуватися різних національних правил криптовалют 27 країн. Введення MiCA усуває необхідність у національних нормативах і вводить єдину структуру ліцензування для ЄС.

Графік реалізації

Постанова щодо MiCA була опублікована 9 червня 2023 року в Офіційному журналі Європейського Союзу і за 20 днів набула чинності. Однак крайній термін виконання всіх її положень встановлено на 30 грудня 2024 року. Хоча деякі положення, особливо ті, що стосуються стейблкоїнів, набувають чинності 30 червня 2024 року.Графік реалізації

Сфера застосування

Згідно з документацією MiCA, криптоактив - це цифрове представлення певної цінності або права, яке може передаватися і зберігатися в електронному вигляді з використанням технології розподіленого реєстру або аналогічних засобів.

Закон класифікує криптоактиви на три категорії з різними вимогами залежно від того, чи стабілізують вони свою вартість за рахунок прив'язки до інших активів:

 1. «Токени, прив'язані до активу» (Asset-Referenced Tokens - ART) - криптоактив прив'язаний до офіційної валюти і має відповідати суворим нормативним вимогам, наприклад, бути погашеним за номінальною вартістю у валюті прив'язки.
 2. «Токени електронних грошей» (E-Money Tokens - EMT). До цієї категорії входять будь-які криптоактиви, чия вартість забезпечена активами, а не електронними грошима.
 3. «Службові токени» (Utility Tokens). На відміну від перших двох пунктів директива про ринки фінансових інструментів (MiFID II), не класифікує їх як фінансові інструменти.

Що стосується NFT - MiCA не буде поширюватися на всі невзаємозамінні токени. Цей закон буде застосовуватися тільки до NFT, які мають характеристики активу, до якого безумовно застосуємо MiCA. Однак законодавство не застосовуватиметься, якщо NFT є унікальним. Що дивно, враховуючи популярність NFT як засобу відмивання брудних грошей.

Так само регулювання не буде поширюватися на діяльність децентралізованих автономних організацій (DEX), якщо їхня діяльність дійсно децентралізована.

Регулювання емітентів криптоактивів

Емітентам криптоактивів, за винятком ART і EMT, не потрібне отримання дозволу на випуск активів. Однак однією з ключових вимог MiCA є необхідність публікації офіційних документів емітентами криптоактивів перед випуском токена для широкої публіки або розміщенням його на торговій платформі криптоактивів. По суті йдеться про токеноміку проєктів.

Ба більше, якщо криптоактив ще не торгувався на торговій платформі на момент придбання, MiCA надає роздрібним власникам можливість відмовитися від угоди протягом 14 днів.

Регулювання емітентів ART і ЕМТ

MiCA запроваджує суворіше регулювання стейблкоїнів для емітентів таких варіантів, як EMT (токени електронних грошей) і ART (токени, прив'язані до активу), через побоювання, пов'язані з монетарним суверенітетом і фінансовою стабільністю.

Зазвичай емітентам таких активів потрібен попередній дозвіл перед проведенням лістингу ART або EMT на території Європейського союзу. Цей дозвіл може бути надано тільки самим емітентом, якщо він не отримає письмової згоди від іншої сторони.

Установи повинні повідомити наглядові органи та опублікувати документи перед наданням або перерахуванням EMT. Дозвіл на ART потрібен тільки для емітентів у ЄС, з попереднім повідомленням і публікацією документів. ART і EMT, що вважаються «значущими» за критеріями Європейського банківського управління, підпадають під більш суворе регулювання.

Регулювання роботи провайдерів віртуальних послуг

MiCA створює основу регулювання для постачальників послуг криптоактивів (CASP) і послуг, пов'язаних із криптоактивами. CASP є юридичними особами або іншими організаціями, чиєю основною діяльністю є професійне надання клієнтам однієї або декількох послуг з криптоактивів.

Поняття CASP аналогічне визначенню VASP у рекомендаціях ФАТФ, але охоплює значно ширший спектр послуг відповідно до цілей законопроєкту. До них належать біржі, обмінники та інші криптосервіси.

Згідно з постановою, CASP повинні отримати дозвіл для законного надання послуг криптоактивів на території ЄС.

Надання послуг на території ЄС обмежується для компаній низкою правил, таких як:

 • Юридична особа зареєстрована на території ЄС;
 • Наявність детального Whitepaper;
 • Дотримання професійних стандартів;
 • Вимоги до мінімального власного капіталу.

MiCA ж доповнює ці правила такими пунктами як присутність керівника компанії на території ЄС, правила управління капіталом та інше.

Так само передбачається поняття особливо значущі постачальники послуг криптовактивів (sCASP), коли їхня середньорічна кількість активних користувачів у ЄС сягає 15 мільйонів. Такі CASP підлягають посиленому моніторингу та нагляду з боку національних компетентних органів.

MiCA вимагає від усіх CASP діяти чесно, справедливо та професійно в інтересах клієнтів. Закон також зобов'язує CASP здійснювати маркетинг та інформаційну діяльність чесним і прозорим чином. Потенційні клієнти мають бути повністю поінформовані щодо стратегій ціноутворення криптоактивів, ризиків та впливу на клімат або навколишнє середовище.

Що не так з MiCA?

Ми в ITstatti.in.ua вважаємо, що регулювання Mica, з одного боку, є спробою Європейського Союзу встановити загальні норми і стандарти для криптовалютної галузі. Але з іншого боку є і ризики, пов'язані з цим процесом:

 1. Обмеження інновацій: Занадто суворі правила і регулювання можуть обмежити інновації в криптовалютній сфері. Криптопроєкти можуть зазнавати труднощів у реалізації нових ідей через високі бар'єри входу, що може уповільнити розвиток галузі загалом.
 2. Бюрократичне навантаження: Регулювання може спричинити значне бюрократичне навантаження для криптовалютних компаній, особливо для стартапів і малих підприємств. Це може призвести до додаткових витрат на дотримання норм і стандартів, що може виявитися важким тягарем для невеликих бізнесів.
 3. Втрата анонімності: Регулювання може призвести до втрати анонімності, яка часто асоціюється з криптовалютами. Це може виявитися проблемою для тих, хто віддає перевагу анонімним транзакціям з міркувань конфіденційності.
 4. Нерівність конкуренції: Більші компанії можуть легше впоратися з вимогами регулювання, ніж малі гравці. Це може призвести до нерівності в конкуренції та посилення монополістичних тенденцій у галузі.

Хоча регулювання може допомогти у створенні стабільного та безпечного середовища для розвитку криптовалютної галузі, важливо, щоб воно було збалансованим і враховувало потреби як користувачів, так і підприємств. Необхідно приділяти особливу увагу мінімізації негативних наслідків регулювання для інновацій та конкуренції в цій сфері, що швидко розвивається.

Читайте також - Гаманець з мультипідписом: що це і як працює.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити