Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке FATF

Останнє оновлення: Четвер, 16 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке FATF

Група розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), безсумнівно, є важливим і вельми помітним міжнародним органом, що встановлює стандарти у сфері боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Віднедавна криптосвіт теж потрапив у їхнє поле зору, і тепер практично будь-яке питання блокчейн-регулювання не обходиться без згадки цієї організації. У цій статті редакція ITstatti.in.ua розповість що ховається за абревіатурою FATF і чим вони займаються.

Що таке FATF

У 1989 році на саміті G7 у Парижі було створено організацію з метою боротьби зі зростаючою проблемою відмивання грошей. Цій організації було доручено аналізувати тенденції відмивання коштів, контролювати діяльність як на національному, так і на міжнародному рівні, складати звіти про дотримання вимог і розробляти рекомендації та стандарти для боротьби з цим явищем.

Основною метою цієї організації, відомої як FATF, є встановлення стандартів і норм, а також сприяння ефективному застосуванню правових і нормативних заходів з протидії відмиванню грошей (AML), фінансуванню тероризму та іншим загрозам для міжнародної фінансової системи.

Потрібно так само зазначити, що FATF є міжурядовою організацією і виступає в ролі «глобального органу, що визначає політику», який спрямовує зусилля на створення необхідної політичної волі для здійснення національних законодавчих і нормативних реформ у сфері боротьби з відмиванням грошей.

На поточний момент в організації бере участь 40 країн.

40 рекомендацій FATF

Найбільш значущою частиною роботи FATF є так звані «Рекомендації FATF». Їхня історія бере початок у 1990 році, коли вперше було опубліковано перші 40 рекомендацій щодо боротьби з відмиванням грошей. Ці рекомендації були і залишаються ключовим інструментом політики, розробленої FATF. У світі вони визнаються як глобальний стандарт у боротьбі з відмиванням грошей. Багато країн взяли на себе зобов'язання реалізувати ці 40 рекомендацій. Вони охоплюють систему кримінального правосуддя та правоохоронну діяльність, міжнародне співробітництво, а також фінансову систему та її регулювання.

Історично, FATF повністю переглянула ці 40 рекомендацій у 1996 і 2003 роках. Пізніше було додано дев'ять спеціальних рекомендацій.Зміст документа рекомендацій FATF

9 соціальних рекомендацій FATF

У жовтні 2001 року, у відповідь на терористичні атаки 11 вересня у США, FATF випустила вісім спеціальних рекомендацій щодо протидії фінансуванню тероризму. Пізніше було додано ще одну.

Разом із початковими 40 цими дев'ятьма спеціальними рекомендаціями встановлюють міжнародний стандарт заходів щодо боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму та терористичних актів. Обидва набори рекомендацій FATF призначені для впровадження на національному рівні через законодавство та інші юридично обов'язкові заходи.

У якийсь момент FATF випустила пояснювальні записки до своїх рекомендацій, і в кінцевому підсумку в 2012 році систематизувала свої рекомендації та пояснювальні записки в один документ. За заявою самих FATF їхніх рекомендацій на поточний момент дотримуються понад 200 країн.

Чим ще займається FATF?

FATF також здійснює відстеження прогресу в реалізації своїх рекомендацій шляхом проведення експертних оцінок країн-членів, відомих як взаємні оцінки. Це процес, за якого FATF оцінює діяльність країни на основі своєї методології оцінки, що включає два ключові елементи.

  • Перший елемент - це технічна відповідність, яка оцінює відповідність країни правовій та інституційній базі, а також повноважень і процедур компетентних органів.
  • Другий елемент - це оцінка ефективності, яка визначає ступінь, у якій правова та інституційна база призводить до досягнення очікуваних результатів у боротьбі з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму.

Таким чином, взаємні оцінки FATF дають змогу оцінити як технічну відповідність, так і ефективність дій країн у сфері протидії відмиванню грошей і фінансуванню тероризму.

FATF та блокчейн

У 2019 році FATF представила остаточну версію керівних принципів для криптовалютної індустрії. У цьому опублікованому документі FATF зобов'язала криптовалютні біржі та інших постачальників криптовалютних послуг (VASP) дотримуватися процедур з протидії відмиванню грошей (AML) і фінансуванню тероризму (CFT) аналогічно традиційним фінансовим компаніям. З того часу цей посібник для криптоіндустрії постійно оновлюється і доповнюється.

На саміті G20 ці рекомендації підтримали країни-учасниці, по суті ініціювавши процес створення відповідних регуляторних вимог.

Експерти галузі і тоді і зараз розходяться в оцінках такого регулювання. Прихильники регулювання стверджують, що це необхідний захід і вдатися потрібно було до нього набагато раніше. За їхніми словами, криптовалюти давно потребують інтеграції у світову фінансову систему. Але все ж для більшості з криптосвіту така новина стала шоком.

Що не так у регулюванні FATF криптосвіту?

Рекомендації FATF про криптовалюти містять дещо спірні визначення віртуальних активів і постачальників послуг у цій сфері. Вони також вимагають дотримання рекомендації 16, відомої як «Дорожнє правило» (Travel Rule), вимагаючи включення інформації про відправника та одержувача в безготівкові транзакції понад $1000 або €1000. Ці вимоги зазнали критики через складність їх дотримання в блокчейн-індустрії, але були схвалені країнами G20.Що не так у регулюванні FATF криптосвіту?

Що кажуть регулятори?

Регулятори висловлюють думку про те, що стандарти FATF допомагають легітимізувати криптовалюти, підвищити безпеку транзакцій і знизити їхнє використання в незаконних цілях. Рекомендації FATF формально не є обов'язковими до виконання, але країни, які не впроваджують їх, можуть потрапити до «чорного списку» з подальшими санкціями, такими як обмеження на іноземні інвестиції.

Що кажуть представники криптосвіту?

Представники криптовалютної індустрії критично налаштовані до рекомендацій FATF. Вони вважають, що їхня реалізація складна і призводить до негативних наслідків для галузі, особливо для постачальників віртуальних послуг (VASP). Деякі експерти вважають, що такі правила призводять до зниження прозорості ринку і переходу багатьох операцій у чорний ринок. Технічна несумісність архітектури блокчейна з вимогами FATF погіршує ситуацію, і деякі вважають, що ці вимоги неможливо виконати. Зрештою, багато хто вважає, що правила FATF призводять до переходу значної частини транзакцій у «сіру зону», що ускладнить роботу правоохоронних органів, фінансової розвідки та розслідувань криптоінцидентів.

Висновок

Ми не вважаємо питання регулювання однозначним. Ймовірно, створення такого інституту, як FATF, може переслідувати благородні цілі та справді чинити значну протидію вилученню коштів з незаконної діяльності та терористичної діяльності.

Але, з іншого боку, важливо враховувати інтереси криптокористувачів, їхнє право на анонімність і дотримання ключових принципів блокчейна. Законодавцям загалом і FATF зокрема необхідно глибше занурюватися в питання і вивчати технічний бік функціонування криптовалют. Заходи з класичних фінансів не завжди можуть тут працювати так само ефективно.

Читайте також - Гаманець з мультипідписом.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити