Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке токеноміка

Останнє оновлення: Четвер, 23 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке токеноміка

У світі блокчейна слово «токеноміка» звучить не менш загадково, ніж «Дарк Веб» для тих, хто любить занурюватися в технологічні таємниці. Але не дайте цьому терміну ввести вас в оману: токеноміка - це не просто незрозуміле слово зі світу криптовалют, а скоріше один із ключів до розуміння унікального економічного механізму, що підтримує блокчейн-платформи та цифрові активи.

Давайте розберемося, що ж ховається за цією криптовалютною таємничістю насправді. Редакція ITstatti.in.ua постарається розповісти просто і зрозуміло, а головне пояснить навіщо це потрібно.

Токеноміка

Токеноміка - це не тільки розуміння попиту і пропозиції криптовалюти, а й особливий економічний механізм, прив'язаний до блокчейн-платформ і цифрових активів. Якщо дуже спростити і навести аналогію, то це бізнес-план токена.

У класичних фінансах, економісти стежать за випуском валюти, використовуючи офіційні дані про грошову масу, які зазвичай позначають як M1, M2, та інколи M3 або M4 у деяких країнах. Однак, поглиблене пояснення кожної категорії M може бути складним для непосвячених. Просто пам'ятайте, що M1 відображає найбільш ліквідні гроші, а M2 вже менш ліквідні, і так далі... Ці дані важливі для забезпечення прозорості та моніторингу різних аспектів пропозиції класичної валюти.

  • Агрегат M1 (гроші для угод) включає в себе: монети, паперові гроші, гроші на поточних рахунках.
  • Агрегат M2 містить у собі: монети, паперові гроші, поточні рахунки, тобто агрегат М1 плюс гроші на ощадних і строкових вкладах.
  • Агрегат M3 включає в себе: агрегат М2 плюс вклади в спеціалізованих установах і особливі види накопичень.

Історично, уряди і монархи часто були схильні до випуску додаткової валюти у своїй країні. Управління державою або ведення війни можуть бути дорогими, і часто простіше було збільшити грошову масу. У наш час, коли виникають кризи, такі як порятунок банків або боротьба з пандеміями, уряди всього світу змушені швидко випускати нову валюту.

Однак цей процес може призвести до інфляції, коли валюта втрачає свою вартість через надлишковий випуск. Інфляція означає, що ціни на товари та послуги зростають, і наші гроші зменшують свою цінність.

У блокчейні все інакше, криптовалюти і токени мають заздалегідь визначені графіки і алгоритми випуску, які зазвичай прописані в токеноміці. Це означає, що кількість монет, які будуть створені в майбутньому, можна передбачити з деякою впевненістю. У той час як зміна графіка випуску для більшості криптовалют вимагає згоди багатьох людей, що робить цей процес складним, вона також забезпечує більшу передбачуваність і безпеку для власників криптовалюти. Вони знають, що кількість їхніх активів буде збільшуватися за певними правилами, на відміну від ситуації, коли уряди просто можуть натиснути на кнопку і роздрукувати більше грошей.

Загальна пропозиція токенів

Загальна пропозиція - це загальна кількість токенів, яку буде створено.

Наприклад Біткоїнів буде створено всього 21 мільйон і жодним біткоїном менше чи більше. Цей процес закінчиться приблизно в 2140 році. Кожні чотири роки кількість нових монет, що створюються під час майнінгу, буде зменшуватися вдвічі. Цей процес називається халвінг, і він сприяє створенню дефіциту, що чинить тиск на зростання цін.

21 мільйон може здатися величезним числом, але порівняно з населенням Землі, яке становить близько 8 мільярдів осіб, це насправді дуже мало. Саме через це багато хто порівнює біткойн із золотом і бачить у ньому «тверді» гроші.Приблизний графік видобутку біткоїна з самого старту криптовалюти і до найближчого часу.

Процес випуску біткойна і його графік стали зразком для багатьох інших криптовалют. Наприклад, у Bitcoin Cash, Bitcoin SV і ZCash також встановлена жорстка межа емісії в 21 мільйон монет. Є й інші монети, такі як Litecoin, які використовують схожу структуру, але мають більшу загальну кількість монет.

Однак існують криптовалюти із зовсім іншим підходом до випуску монет. Наприклад, у Dogecoin (привіт Ілон) правила емісії залишаються однаковими для кожного нового блоку назавжди. Це означає, що кількість токенів у цих мережах практично не обмежена. Вважається, що така модель допоможе підтримувати стабільну ціну і зробить їхню монету зручнішою для використання як засобу обміну. Однак, тільки час покаже, чи виправдаються ця теорія.

Безліч монет і токенів знаходяться між цими крайнощами. Частина з них засновані на платформі Ethereum, і хоча вони мають максимальну межу випуску, ця межа часто дуже висока. Наприклад, загальна пропозиція нативної монети мережі Tron - TRX обмежена більш ніж 100 мільярдами.Загальна пропозиція токена TRX за весь час існування

Не рідкісні також випадки, коли кількість монет або токенів скорочується. Деякі проєкти встановлюють правила, згідно з якими певну кількість монет періодично «спалюють». По суті, ці монети відправляються на адресу, з якої їх неможливо витягти. Зазвичай це відбувається внаслідок операційних зборів, і що більше актив використовується, то швидше відбувається скорочення його токенів.

Чому токеноміка важлива

Якщо коротко, то токеноміка - один із чинників оцінки надійності та стабільності криптопроєкту. Вона, серед інших показників, може допомогти визначити, чи є проєкт шахрайським чи ні, а також чи варто в нього інвестувати.

У досить відомій інвестиційній книзі «Margin of Safety», інвестор Сет Кларман каже, що «У короткостроковій перспективі ринкові ціни залежать тільки від попиту і пропозиції.» Якщо погодитися з цим твердженням і застосувати його до криптовалют, то розуміння чинників, що впливають на попит і пропозицію, критично важливе як для спекулянтів, так і для інвесторів.

Під час аналізу таких активів необхідно враховувати кілька факторів. Найважливішим вважається розуміння цілей використання конкретної криптовалюти. Чи існує міцний зв'язок між токеном і використанням відповідної платформи або сервісу? Якщо так, то ймовірність того, що зростаючий попит на сервіс призведе до збільшення попиту на купівлю і використання токена, і, як наслідок, до збільшення його ціни. Однак, якщо такого зв'язку немає, то для чого взагалі призначений цей токен?

Є й інші важливі питання, на які потрібно знайти відповідь:

  • Скільки токенів існує вже зараз?
  • Скільки всього буде токенів і коли вони всі будуть створені?
  • Хто творці проєкту і токенів? Який обсяг токенів дістанеться творцям проєкту?
  • Чи є інформація про великі втрати, спалення токенів?

Вивчення токеноміки зазвичай допомагає відповісти на ці запитання, а також зрозуміти, якою може бути ціна активу в майбутньому. Наприклад, багато людей, не дуже знайомих із криптовалютами, можуть думати: «Якщо ця монета стане такою ж цінною, як Bitcoin, то тоді ого-го...». Однак це уявлення не завжди відповідає дійсності.

Давайте розглянемо два приклади: Bitcoin Cash і TRX (мережа Tron). Bitcoin Cash має таку саму загальну кількість монет, як і Bitcoin, тож думка про те, що вона може стати так само цінною, має певне підґрунтя. Але якщо йдеться про TRX з його понад 100 мільярдами монет і одна з них коштувала тисячі доларів, то загальна капіталізація токенів має бути найвищою серед усіх бізнесів в історії людства. Наскільки це ймовірно?

Хоча ці питання можуть здатися складними, вони є додатковим способом оцінювання криптовалюти і допомагають визначити, чи є у конкретного активу потенціал для успішного майбутнього порівняно з іншими. Вивчайте токеноміку проєкту і не бійтеся цього здавалося б складного терміна.

Читайте також - Що таке FATF.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити