Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Різниця між блокчейном і криптовалютою

Останнє оновлення: Вівторок, 28 травня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Різниця між блокчейном і криптовалютою

Здавалося б елементарне питання, але якщо ви новачок у крипті або просунутий користувач, який хоче закріпити знання, - то ця стаття для вас. Редакція ITstatti.in.ua постарається коротко і максимально відповісти на це питання.

Вступ

Для тих, хто тільки починає розбиратися у світі криптовалют, термінологія може здатися складною і навіть заплутаною. Іноді, коли говорять про технологію блокчейн, люди можуть випадково згадати біткоїн, і навпаки, коли говорять про криптовалюти, можуть включити в це поняття і блокчейн.

Однак, важливо розуміти, що це різні поняття, і вони описують абсолютно різні аспекти криптовалютного світу. Давайте коротко розберемося в основах блокчейн-технології, а також розглянемо терміни, такі як біткоїн зокрема і криптовалюта загалом, щоб краще зрозуміти їхні відмінності.

Аналогія

Наводити аналогії - це не завжди найпрофесійніший спосіб навчання та пояснення, але він максимально мальовничий і доступний. Тому давайте розглянемо це на прикладі:

  • Інтернет-сайти являють собою унікальний інструмент для передачі інформації.
  • Пошуковики - одні з найпоширеніших і найвідоміших способів використання інтернет-технологій.
  • А ось Google - це найвідоміший і найпопулярніший пошуковик у всьому світі.

Так само розглянемо і нашу сьогоднішню тему:

  • Блокчейн як технологія призначений для реєстрації даних у формі блоків.
  • Криптовалюта - являє собою один із найпоширеніших способів застосування блокчейн-технологій.
  • Своєю чергою, Bitcoin є першим і найбільш відомим зразком криптовалюти.

Блокчейн

Більшість блокчейнів розроблено як децентралізовані системи цифрового обліку або електронні реєстри. Грубо кажучи, блокчейн - це цифрова записна книжка, що аналогічна електронній версії звичайної паперової бухгалтерської книжки, і її основна функція полягає в реєстрації всіх операцій у послідовному порядку.

Якщо бути точнішим - блокчейн являє собою лінійний ланцюжок, що складається з безлічі блоків, які взаємопов'язані та захищені криптографічними методами. Ця технологія може бути застосована в різних сферах, не обмежуючись тільки фінансовими операціями. Однак, коли йдеться про криптовалюти, блокчейн відіграє роль постійної реєстрації всіх підтверджених транзакцій.Блокчейн

Поняття, такі як «розподілений» і «децентралізований», застосовуються до структури та обслуговування регістра. Щоб зрозуміти різницю, розглянемо приклади централізованих регістрів, таких як державні записи про продаж нерухомості, банківські транзакції на банкоматах або список товарів, проданих на маркетплейсах. У цих випадках управління регістром здійснюється однією організацією: державним агентством, банком або маркетплейсом. Є тільки одна основна копія регістра, і всі інші - це просто резервні копії, які не мають офіційного статусу. Тому традиційні регістри є централізованими, оскільки управляються однією організацією і залежать від єдиної бази даних.

На відміну від цього, блокчейн являє собою розподілену систему, що функціонує як децентралізований регістр. Тут немає єдиної копії (замість цього використовується розподілене зберігання) і єдиного контролюючого органу (децентралізація). Простіше кажучи, кожен учасник, який вирішує приєднатися і брати участь у роботі блокчейн-мережі, зберігає електронну копію всіх даних, яку регулярно оновлюють із кожною новою транзакцією, аналогічно іншим учасникам.Системи

Тобто розподілена система ґрунтується на спільній діяльності безлічі користувачів, які перебувають у різних куточках світу. Ці учасники також іменуються вузлами (або нодами), і всі вони беруть активну участь у перевірці та підтвердженні транзакцій, дотримуючись встановлених правил. У результаті, вся система є так само децентралізованою, що означає відсутність контролю з боку обмеженої кількості учасників.

Блокчейн на практиці

Термін блокчейн походить від способу структурування записів у вигляді ланцюга взаємопов'язаних блоків. Визначення блоку містить дані і список останніх транзакцій, і вони, як і самі транзакції, є загальнодоступними і неможливими до зміни. У міру появи нових блоків у ланцюзі блокчейн формується безперервна послідовність, аналогічна фізичному регістру з безліччю сторінок. Це просте порівняння, але сам процес функціонування блокчейна набагато складніший.Блокчейн на практиці

Одним із ключових чинників, що забезпечують стійкість блокчейна, є його криптографічне забезпечення і взаємопов'язані блоки. Для створення нових блоків учасники мережі повинні займатися обчислювальними операціями, що вимагають витрат, і цей процес називається майнінгом. Здебільшого, майнери відповідають за перевірку транзакцій та їхнє групування в нові блоки, які потім додають у ланцюжок блокчейн (за виконання певних умов). Вони також відповідальні за введення нових монет у систему й отримують винагороду за свою роботу.

Кожен наступний блок, який підтверджується, має зв'язок із попереднім блоком, який безпосередньо передував йому. Перевага цієї характеристики полягає в тому, що практично неможливо змінити дані в блоці після його включення в ланцюжок блокчейн. Це зумовлено використанням криптографічних доказів, створення яких потребує значних витрат.

У підсумку можна зробити висновок, що блокчейн являє собою послідовний ланцюг блоків із даними, організованих у хронологічному порядку і захищених криптографічними методами.

Криптовалюта

Простими словами, криптовалюта - це електронна форма грошей, яка слугує засобом обміну між учасниками розподіленої мережі. На відміну від традиційних банківських систем, ці операції реєструються в публічному цифровому реєстрі (блокчейн), і вони можуть здійснюватися безпосередньо між учасниками без участі посередників.

Термін «крипто» відноситься до використання криптографічних методів для забезпечення безпеки системи та забезпечення надійності створення нових криптовалютних одиниць і перевірки транзакцій.

Не всі криптовалюти доступні для майнінгу, але біткойни та деякі інші токени залежать від процесу видобутку і мають повільне, контрольоване збільшення своєї загальної пропозиції. Таким чином, майнінг є єдиним способом створення нових грошових одиниць, і це дозволяє запобігти інфляції, яка може загрожувати традиційним фіатним валютам через державний контроль над кількістю в обігу.

Біткоїн

Біткоїн це перша і найбільш відома криптовалюта. Він з'явився 2009 року, коли невідомий розробник, відомий як Сатоші Накамото, представив цю ідею. Основна мета полягала у створенні незалежної та децентралізованої системи для електронних платежів, що ґрунтується на математичних доказах і криптографії.

Крім біткоїна існує безліч інших криптовалют, кожна з яких має свої характеристики та унікальний спосіб функціонування. Однак не всі ці криптовалюти мають власну блокчейн-технологію. Деякі з них засновані на вже існуючих блокчейнах, тоді як інші створені з нуля.

Як і багато інших криптовалют, біткоїн також має обмежену кількість монет, що означає, що система не буде генерувати нові одиниці після досягнення максимальної пропозиції. Хоча цей ліміт може відрізнятися від проєкту до проєкту, у випадку біткоїна максимальна пропозиція обмежена 21 мільйоном монет. Зазвичай загальна кількість пропозиції є загальнодоступною інформацією і встановлюється під час створення криптовалюти.

Блокчейн біткоїна використовує відкритий вихідний код, який доступний для перегляду і копіювання всім охочим. Це дає змогу безлічі розробників по всьому світу брати активну участь у поліпшенні проєкту.

Читайте також - Що таке вайтпейпер.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити