Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Оракули смарт-контрактів

Останнє оновлення: Четвер, 13 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Оракули смарт-контрактів

Раніше ми поверхнево розбирали суть цієї корисної технології. Багато хто вже користувався смарт-контрактами, купуючи різні токени на ICO або IPO. Ви, наприклад, переказували ефіріум на якусь адресу, автоматично отримуючи назад на свою адресу обумовлену в контракті й еквівалентну сумі платежу кількість токенів.

Коли модель взаємодії між сторонами проста, виглядає вона приблизно так.Модель взаємодії між сторонами

Оракул - арбітр для контрагентів

А що, якщо ви хочете обміняти "актив 1" на "актив 2" за допомогою смарт-контракту? Тоді вам знадобиться зовнішнє джерело інформації про поточний курс "активу 1" до "активу 2" - так званий оракул.Оракул - арбітр для контрагентів

Оракул (англ. Oracle) - це агент, який знаходить і підтверджує зовнішні події (курс валюти, котирування акцій, результат матчу, стан погоди тощо), а потім передає перевірені дані до блокчейну як необхідну умову для використання у смарт-контрактах.

Але в чому проблема?

Припустімо, ви живете у Варшаві й уклали парі з приятелем із Києва - чи буде дощ у Марселі наступної неділі. Ви вважаєте, що буде, а друг упевнений, що й краплі з неба не впаде. І щоб ніхто не зміг відмовитися від своїх слів, приятель складає смарт-контракт. За умовами цього документа кожен з вас відправляє по 0,1 ETH - як ставку на результат парі.

Джерелом інформації ви вибираєте відомий і авторитетний сайт прогнозів погоди. Але тут друг вдається до хитрощів: загальновідомий сайт із гарною репутацією він підміняє своїм, що відрізняється від оригіналу лише однією літерою в назві. Приятель заздалегідь прописує на сайті-обманці, що наступної неділі дощу в Марселі не буде. Так він свідомо стає стороною, яка виграла.

У цьому й криється головна проблема. Для смарт-контракту - як для машинного коду - істина не в тому, чи був у Марселі реальний дощ, чи там стояла засуха. У нашому випадку істиною вважається повідомлення, отримане від стороннього джерела - "оракула". Одна справа, якщо на кону стоїть 0,1 ETH, і зовсім інша, коли ставки обчислюються сотнями мільйонів. Тому вкрай важливо упевнитися в репутації та надійності обраного оракула, і це джерело інформації має бути схвалене всіма сторонами смарт-контракту.

Оракули різні важливі

У ролі оракулів можуть виступати джерела даних з інтернету. Це так звані програмні оракули. Наприклад, вологість повітря, вартість акцій, затримки рейсів або поїздів тощо. Інформація надходить з онлайн-джерел, аналогічних сайтам організацій. Оракул витягує необхідні відомості в певний момент часу (наприклад, курс BTC/USD станом на 13 червня 2024 р. о 10 a.m. GMT) і розміщує їх у смарт-контракті.

Апаратні оракули вміють відстежувати реальні об'єкти, наприклад, автомобіль, що в'їжджає в певну зону (у ситуаціях, коли компанія-перевізник отримує за смарт-контрактом оплату частинами під час проходження вантажем певної ділянки шляху). І для таких оракулів потрібні апаратні датчики реєстрації подій.

Оракул-людина - по суті, це експертна думка аудиторської фірми або працівника складу, який відстежує збереження вантажу.

Вхідні оракули. Користувачі звертаються до цих помічників, щоб налаштувати заздалегідь запрограмовані замовлення на купівлю: наприклад, укладений контракт підлягає виконанню, коли курс долара до гривні не вищий за певне значення.

Вихідні оракули. Використовуються при багатоступеневому смарт-контракті за участю великої кількості сторін. При складному ланцюжку логістичних поставок попередній смарт-контракт - у разі успішного виконання - сам стає оракулом і запускає реалізацію подальшого смарт-контракту.

Оракули консенсусу. Учасники, які укладають смарт-контракти, багато в чому залежать від оракулів і достовірності наданих ними відомостей. А тому можливе використання декількох джерел інформації, і, якщо розбіжність між ними не виходить за межі норми, контракт виконується. В іншому разі домовленості скасовують або до виконання контракту залучають заздалегідь обговореного оракула-людину. Саме він і ухвалює рішення в суперечках про достовірність наданих даних, забезпечуючи консенсус.

Смарт-контракти й оракули - реалії швидкого майбутнього

Як ви вже, напевно, зрозуміли, на основі смарт-контрактів працюють як децентралізовані біржі (DEX), так і децентралізовані фінанси (DeFi).

У принципі, будь-який паперовий договір можна перевести у формат смарт-контракту. Скажімо, власник прогулянкового катера готовий надати замовниці послугу у вигляді екскурсії морем в узгоджений заздалегідь день за умови, що на морі не буде шторму. А у замовниці є біткоїн, і ним вона може розплатитися з господарем катера, який запросив певну суму в доларах.

Схематично це буде мати такий вигляд:Схема

Хай там як, але сфера смарт-контрактів, організацій і сервісів, що забезпечують швидкий доступ до достовірної інформації для належного виконання цифрових угод, буде стрімко розвиватися й надалі. Хоча б тому, що цей сервіс забезпечує зручність, безпеку та оперативність - для будь-якого виду діяльності, а також дає змогу включати практично будь-які взаємно прийнятні умови, що можуть бути чітко сформульовані та відстежені.

Читайте також - Переваги та недоліки зберігання криптовалют на централізованих біржах.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити