Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Криптоф'ючерси та опціони: що потрібно знати трейдеру

Останнє оновлення: Четвер, 27 червня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Криптоф'ючерси та опціони

Розвиток крипторинку призвів до застосування деривативів (похідних фінансових інструментів - переважно ф'ючерсів та опціонів) до криптовалют як базових активів. Однак їхнє використання обіцяє не тільки високий потенційний прибуток, а й значні ризики.

Навіщо потрібні криптодеривативи?

Похідні фінансові інструменти на основі криптовалют виникли невипадково. Розвиток ринку і висока волатильність приваблюють професійних трейдерів, які ставлять за мету максимізувати свій дохід за рахунок коректного прогнозування зміни ціни або інших характеристик (наприклад, є деривативи на волатильність, де ключову роль відіграє не напрямок зміни ціни, а обсяг цінових коливань).

Більше того, деривативи створюють можливість левериджу (тобто торгівлі з кредитним плечем у співвідношенні 1:5, 1:10 або навіть 1:125), арбітражу та хеджування ризиків. Таким чином кожен трейдер може обрати стратегію, що відповідає його планам. За інших рівних умов криптодеривативи також сприяють більш ефективному ціноутворенню і поліпшенню координації між різними типами ринків.

Нарешті, похідні фінансові інструменти дають змогу заробляти на зміні ціни базової криптовалюти без необхідності її придбання. Так, якщо трейдер має вагомі підстави очікувати зростання біткоїна, він може отримати прибуток шляхом придбання криптоф'ючерсів або опціонів, навіть не маючи жодного сатоші у своєму криптогаманці. Правильно і зворотне: придбання деривативу не дає права на базовий актив.

Як працюють криптоф'ючерси та опціони?

Криптоф'ючерси являють собою угоду між сторонами про купівлю/продаж певного цифрового активу на певну дату в майбутньому. Який у цьому сенс? Трейдери спекулюють про майбутню ціну криптовалюти, не володіючи нею. Іншими словами, один з учасників очікує, що ринкова ціна буде вищою за ціну виконання, а інший - навпаки. Як підсумок - один з них опиниться в прибутку, а інший зазнає збитків, як зазвичай і буває при біржовій торгівлі. Найпопулярніші терміни для криптоф'ючерсів: тижневі, двотижневі та квартальні. Відповідно, довга позиція означає очікування зростання ціни криптовалюти, а коротка - навпаки, її зниження.

Порівняння спотової та ф'ючерсної криптоторгівлі

  Спотова Ф'ючерсна
Володіння криптовалютою так ні
Можливість отримання прибутку на бичачому ринку

на бичачому ринку та

на ведмежому ринку

Вимоги до капіталу оплата повної вартості активу оплата менш ніж 1% вартості активу
Ліквідність висока ліквідність дуже висока ліквідність
Ціна спотова ціна

спотова ціна

+/- премія

Існують також безстрокові ф'ючерси (хоча вони й менш поширені), які не мають встановленої дати виконання. Їхні власники можуть утримувати ці інструменти так довго, як вважають за потрібне, орієнтуючись на рух ринку та ціну базового активу.

Криптоопціони надають право (але не зобов'язання) їхньому власнику продати або купити обумовлену криптовалюту в обумовлену дату або раніше. Трейдери також можуть грати на підвищення або зниження за допомогою опціонів. Наприклад, колл-опціон передбачає відкриття довгої, а пут-опціон - короткої позиції. За рахунок того, що власник такого деривативу має право, але не зобов'язання купувати/продавати криптовалюту, то він скористається ним тільки в разі, якщо це йому буде вигідно (тобто ціна зросте в разі колл-опціону або знизиться в разі пут-опціону). 

Порівняння колл- та пут-опціонів

  Колл-опціон Пут-опціон
ДОВГА ПОЗИЦІЯ

опціонний контракт,

що дає право власнику купити

актив за ціною виконання


БИЧАЧИЙ ІНСТРУМЕНТ

опціонний контракт,

що дає право власнику продати

актив за ціною виконання


ВЕДМЕЖИЙ ІНСТРУМЕНТ

КОРОТКА ПОЗИЦІЯ

продавець опціону зобов'язаний

продати актив за ціною виконання

за запитом власника


ВЕДМЕЖИЙ/НЕЙТРАЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ

продавець опціону зобов'язаний

купити актив за ціною виконання

за запитом власника


БИЧАЧИЙ/НЕЙТРАЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ

Але, звісно, така зручність і додаткові можливості під час використання пов'язані з великими витратами для власників криптоопціонів: вони повинні оплачувати опціонні премії, комісії, контрактні збори, плату за виконання, маржинальний відсоток тощо. Тому не можна сказати, що краще для трейдера: ф'ючерси чи опціони. Криптоф'ючерси створюють можливість отримання вищого доходу, але й відповідні ризики за такої стратегії також вищі. Відповідно, криптоопціони знижують потенційні ризики (що може бути важливим на волатильному крипторинку), але їхнє використання дорожче, а отже, можливий прибуток нижчий.

Варіанти використання в трейдингу

Розглянемо кілька популярних практичних застосувань криптоф'ючерсів і опціонів трейдерами.

  1. Спекулятивна торгівля. Це найбільш традиційний варіант застосування деривативів. Трейдер оцінює ринкову ситуацію і купує фінансовий інструмент відповідно до своїх очікувань. Наприклад, сподіваючись на зростання курсу біткоїна, має сенс відкрити довгу позицію. А в разі очікування значних цінових коливань (під впливом регуляторних рішень чи інших чинників) має сенс відкривати ф'ючерси на волатильність.
  2. Хеджування ризиків і управління інвестиційним портфелем. Оскільки торгівля криптовалютами завжди пов'язана з високими ризиками, то ризик-менеджмент стає одним з найперспективніших напрямків для багатьох трейдерів. Так, для мінімізації ризиків падіння вартості криптовалют інвестор може придбати пут-опціон. Усі основні інвестиційні позиції можна ефективно захистити від значних втрат за допомогою опціонів.
  3. Арбітражні стратегії. Різні торгові майданчики можуть мати різні ціни, що створює можливість для реалізації арбітражних стратегій за рахунок заробітку на різниці курсів. Криптоф'ючерси та опціони можуть бути корисні для перепродажу активів на різних маркетплейсах. При цьому боти і автоматизована торгівля можуть допомогти реалізувати такі угоди практично миттєво.

Також слід реально оцінювати свої знання і навички біржової торгівлі, зокрема щодо криптодеривативів. Статистика ринку говорить про те, що понад 80% трейдерів зазнають збитків від біржових операцій. Тому доцільно використовувати демо-рахунки та послуги професійних аналітиків і консультантів (включно з довірчим управлінням) для підвищення шансів на стійке зростання вартості портфеля.

Підіб'ємо підсумки

Криптоф'ючерси та опціони створюють додаткові умови для реалізації різних торгових стратегій. Трейдери можуть використовувати як надто агресивний підхід (наприклад, за допомогою левериджу), так і більш консервативний, спрямований на зниження ризиків (наприклад хеджування). Опціони пропонують більшу свободу дій, але і є більш дорогим інструментом. У будь-якому разі детальна оцінка ймовірного прибутку та ризиків із можливим залученням висококласних експертів необхідна для підбору криптодеривативів відповідно до цілей конкретного інвестора.

Читайте також - що таке оракули смарт-контрактів.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити