Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Криптовалюта: що це таке простими словами і як їй користуватися

Останнє оновлення: Субота, 10 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Криптовалюта: що це

 

Криптовалюта - засіб платежу, який існує тільки в інтернеті. У неї немає паперового вираження, і її цінність не залежить від держави.

Зазвичай, щоб переказати гроші від однієї людини іншій, потрібен посередник — банк. З криптовалютою по-іншому: в обміні банк не бере участі. Криптовалюта побудована на системі блокчейн — ланцюжку інформаційних блоків. Їх використовують для переведення цифрових грошей від людини до людини без посередника.

У 2009 році з'явилася перша цифрова монета - біткоін, з тих пір кількість криптовалют зростає.

Розповідаємо, що таке криптовалюта, як вона влаштована, від чого залежить її ціна, як її отримати і використовувати.

Що таке блокчейн

Блокчейн - це спосіб зберігання інформації по ланцюгу. Записи про транзакції учасників мережі кодуються, розподіляються між іншими учасниками і формують пов'язані між собою блоки. Якщо хтось спробує внести зміни, щоб отримати валюту нечесним способом, наприклад переписати існуючу транзакцію або створити нову без згоди інших учасників, система порівняє цю інформацію з іншими базами даних і заблокує операцію.

Це як би свій філія банку на вашому комп'ютері.

Щоб вийшло провести транзакції, потрібно підтримувати мережу в робочому стані-це роблять Майнер. Вони віддають системі своїми обчислювальні потужності, щоб виробляти нові блоки і монети, і отримують відсоток від операцій. Творець блокчейна сам визначає, скільки ресурсів повинен надати майнер, щоб отримати нагороду. Всі учасники випуску криптовалюта наділені рівними правами і можливостями.

Розробники закладають в систему обмеження на емісію криптовалюти - наприклад, біткоіни можна зробити тільки 21 млн.

Форми криптовалюти

Цифрову валюту ділять на коіни і токени.

Коін. Це грошова одиниця криптовалюта, яка працює у власному блокчейне. Її можна добути за допомогою Майнінг — надання системі обчислювальних потужностей свого комп'ютера. Коіни можна переводити іншим користувачам системи блокчейн і продавати за звичайну валюту. Деякі компанії приймають їх в якості оплати товарів і послуг. Наприклад, Microsoft продає за біткоіни операційну систему Windows і ігрову приставку Xbox.

Є коіни, які працюють на переписаному блокчейні біткоіна. Їх називають альткоінами - альтернативними версіями біткоіна.

Токен. Ця грошова одиниця криптовалюти створюється на основі вже існуючого блокчейна. Їх не можна добути, але можна купити або отримати за активність. Токенами навіть в теорії не можна розплачуватися, їх використовують, щоб дати користувачеві доступ до функцій платформи. Якщо Коін - це купюра, то токен - квиток. Але якщо вивести токен на біржу, його можна обміняти на звичайні гроші за поточним курсом.

Токени можна використовувати як інструмент для інвестицій і свідоцтво права на бізнес, з їх допомогою можна брати участь в голосуваннях або опитуваннях.

У токенів більше можливостей, але серед інвесторів більше цінуються коіни: їх важче створити.

Як отримати криптовалюту

Для зберігання Коенів або токенів потрібен електронний гаманець. Наповнити гаманець криптовалюта можна декількома способами.

Майнінг. Створення нового блоку мережі, за який нараховується винагорода. Для цього треба надати системі свої обчислювальні потужності. Якщо на початку появи криптовалюта Майні можна було зі звичайного ПК, то тепер рівень мережі ускладнився. З'явилися спеціальні пристрої-майнінгові ферми. Окремі користувачі об'єднують потужності своїх комп'ютерів і створюють об'єднання Майнерів.майнінг криптовалюти

Стекінг. Якщо дохід в Майнінг залежить від потужності техніки, то в стейкінгу — від кількості вже наявних монет криптовалюти. Це своєрідна інвестиція: власник відправляє коіни на обслуговування блокчейна і отримує за це винагороду.

Покупка. Криптовалюту можна купити. Для цього існують обмінники, де бажаючі продають і купують цифрові монети за іншу криптовалюта або за національну валюту. За обмін потрібно заплатити комісію.

Альтернатива без комісії - p2p-обмінники, що дозволяють передати гроші від людини до людини, без посередників. Для їх використання обов'язкова верифікація-розкриття своїх паспортних даних.

Трейдинг. Крипто трейдинг схожий зі звичайним трейдингом. Він заснований на принципі «купити дешевше і продати дорожче». Висока мінливість ціни криптовалюта дозволяє укладати швидкі угоди. Трейдинг проводиться на торгових майданчиках.

Токени можна купити на біржі, в онлайн-обміннику або безпосередньо у компанії, яка пропонує частину прибутку з якогось проекту за покупку токена. Їх купують як за звичайні гроші, так і за криптовалюту.

Як використовують криптовалюту

Є кілька способів використовувати криптовалюту.

Інвестиції. Криптовалюта приваблює інвесторів високою прибутковістю вкладів. За підсумками першого кварталу 2024 року біткоїн став лідером серед інших інвестиційних інструментів — з 1 січня 2024 року його ціна зросла на 12%.

Спекуляція. Ціни на криптовалютному ринку — легкий предмет спекуляції. Мінливість вартості електронних грошей створює різницю в курсах валют. Цю різницю використовують трейдери та криптоброкери.

Спекуляції кардинально впливають на ціну криптовалют. Так, заява Ілона Маска про продаж криптоактивів у 2021 році за одну ніч знизила вартість біткоїну майже на 10 000 доларів.

Обмін криптовалюти на товари та послуги. Обмін поширений не скрізь, але набирає обертів. Платежі криптовалютою приймають компанії Amazon, EBay, електронна система PayPal. З'являються банкомати для переведення в готівку коштів, розробляється єдина форма оплати криптовалютними дебетовими картами — BitPay.

Чому використовувати криптовалюту безпечно

Дані, які потрапляють в інтернет, можна привласнити і змінити, але в блокчейні шахрайство з гаманцями або платежами практично неможливо. Високий рівень безпеки пов'язаний з тим, що інформація в кожному блоці зашифрована, а блоки пов'язані між собою по ланцюжку. Щоб зламати систему, потрібні занадто великі потужності, так як заради однієї комірки інформації доведеться міняти шифр у всіх інших.

У системи є й інші особливості, які гарантують безпеку операцій:

  • для переказу коштів використовують унікальні адреси: для кожної операції їх генерує сама система;
  • транзакції відкриті і прозорі, але зв'язати дані з конкретною людиною і його місцезнаходженням неможливо;
  • операції проводяться миттєво, їх не можна перехопити;
  • справжність адрес перевіряється ключами шифрування.

Є публічні та приватні ключі. Публічний ключ - це адреса електронного гаманця користувача, він знаходиться у відкритому доступі. А приватний ключ - це шифр, відомий тільки власнику гаманця. Ключі працюють так: один користувач хоче відправити криптовалюта іншому і шифрує її за допомогою публічного ключа, а одержувач використовує приватний ключ, щоб відкрити «лист».

Від чого залежить ціна криптовалюти

На ціну криптовалюти впливають попит і пропозиція користувачів мережі. Вона не залежить від держави і національної валюти.

Чим популярніше криптовалюта, тим більше користувачів вона приваблює. А значить, збільшується число операцій і зростає її цінність. Коли користувачів стає менше, ціна криптовалюти падає.

Для Майнер ціна інша: вона складається з вартості обладнання і витрат на електроенергію.

Види криптовалют

Децентралізовані. Це криптовалюта, які видобуваються Майнінгом. Наприклад, Bitcoin.

Псевдо децентралізовані. Випуск і оборот таких валют контролює закрита група людей, вона ж може приймати рішення про блокування рахунків власників. При цьому добути електронні гроші за допомогою Майнінг не можна — псевдодецентралізовану валюту купують. До таких криптовалют відносяться Bitcoin Cash, Ripple, TRON, EOS.

Стейблкоіни. Вартість такої валюти прив'язана до будь-якої цінності, рідше - до іншої криптовалюти, тому її ціна змінюється частіше, ніж у інших валют. Наприклад, Gemini Dollar дорівнює долару США, а DigixDAO - граму золота.

Стейблкоіни, випуск яких забезпечується національними грошима, повністю централізовані. Наприклад, компанія Tether Limited випустила криптовалюту Tether, яка на 20% забезпечується запасами доларів США з рахунків організації. А Gemini Dollar забезпечений повністю. Його контролює Департамент фінансових послуг штату Нью-Йорк.

Ризики

Використання криптовалюта пов'язано з ризиками через те, що воно не регламентовано державою. Ось з якими проблемами можуть зіткнутися Майнери і покупці криптовалюти:

  • нестабільність і різкі скачки курсу;
  • перспектива знецінення криптовалют з необмеженою емісією, наприклад Ethereum;
  • можливість втратити всі коіни, якщо втратити ключ до гаманця. Звернутися в банк або поліцію не вийде.

У більшості країн криптовалюта не можна офіційно обмінювати на товари і послуги. Це пов'язано з тим, що її видобуток і передача анонімна, а значить, учасники процесу можуть ухилятися від сплати податків. Її приймають деякі онлайн-магазини, а ще їй можна торгувати, але її ціна безпосередньо залежить від попиту. Якщо попит впаде, валюта знеціниться і власник може втратити всі вкладені в неї гроші.

Що важливо запам'ятати

  1. Криптовалюта - це віртуальні гроші, які зазвичай не підкріплені фізичними активами. Їх використовують лише в Інтернеті.
  2. Криптовалюта не керується державою і захищена від інфляції.
  3. Криптовалюту добувають за допомогою майнінгу. Її використовують для інвестицій, трейдингу, купівлі та продажу товарів.

Читайте також - Бізнес з нуля. Як почати свій бізнес?

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити