Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як працює майнінг біткоінів: майнінг криптовалют для чайників

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як працює майнінг біткоінів

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Якщо ви хочете розібратися, що таке майнінг, вам знадобиться ця стаття — з її допомогою ви зможете пояснити всі нюанси навіть своїй бабусі.

Майнінг криптовалют — справа копітка і витратна, та до того ж непередбачене в плані прибутку. І все ж багато інвесторів, зацікавлених в криптовалюті, не можуть встояти і перед майнінгом.

Можливо, справа в тому, що заповзятливий спекулянт бачить в ньому можливість заробити на рівному місці, — приблизно як у часи Золотої лихоманки в Каліфорнії. А якщо ви до того ж технологічно підковані, уникнути спокуси майже неможливо.

Але перш ніж витрачатися на обладнання, прочитайте це керівництво — воно допоможе вам зрозуміти, чи дійсно вам підходить майнінг. Ми орієнтуємося перш за все на біткоін.

Що таке Біткоін і як заробити на Bitcoin?

Навіщо мені майнінг?

Звичайно, щоб просто користуватися криптовалютою, майнером бути необов'язково. Цифрові токени можна придбати за фіатні гроші; обміняти через біржу на інші кріптовалюти. (Де і як купити біткоіни?)

Але сенс майнінгу не тільки в наповненні кишень майнерів: це єдиний спосіб випускати в обіг нові партії кріптовалюти. Іншими словами, майнери, по суті, «карбують» криптовалюту.

Наприклад, на 12 січня в обігу знаходиться близько 16,8 млн біткоінів. Не рахуючи монет, випущених з первинним блоком (створеним Сатоші Накомото), всі ці біткоіни з'явилися в результаті діяльності майнерів. Без майнінгу біткоін не зникне — їм навіть можна буде користуватися, але нових монет вже не з'явиться.

Одного разу видобуток біткоіна дійсно закінчиться: протокол обмежує максимальну кількість токенів 21 млн.

Скільки майнер може заробити на видобутку біткоіна?

У 2009 році, коли почався майнінг біткоіна, нагорода за блок складала 50 біткоінів; у 2012-му винагороду було зменшено до 25 монет, а в 2016-му — 12.5, в 2020р - 6.25. Такі дворазові зниження відбуваються регулярно; наступне заплановано приблизно на 2024 рік — тоді розмір винагороди буде зменшений до 3.125 біткоіна.

За що майнерам видають безкоштовні біткоіни?

По суті, майнери виступають в якості аудиторів: в ході видобутку нових монет одночасно відбувається верифікація всіх попередніх транзакцій. Завдяки такій системі, придуманої творцем біткоіна Сатоші Накамото, користувачі зацікавлені в стабільній роботі мережі.

Верифікуючи транзакції, майнери допомагають запобігти «проблему подвійного витрачання». Подвійним витрачанням називається ситуація, в якій користувач отримує можливість витратити одну і ту ж суму двічі.

Припустимо, у вас є купюра в 100 грн і дуже хороша ксерокопія тієї ж купюри. Якщо ви спробуєте їх витратити, хтось може поглянути на серійні номери і побачити, що вони співпадають, а значить, одна з купюр — підробка.

Чимось подібним займаються майнери: вони перевіряють транзакції, щоб переконатися, що користувачі не намагалися незаконно витратити одну і ту ж суму в біткоінах двічі.

Як тільки майнер верифікував транзакції на 1 Мб, він отримує право отримати 6.25 біткоіна. Поріг в 1 МБ був встановлений Сатоші Накамото, і зараз деякі майнери вважають, що розмір блоку повинен бути збільшений, щоб вміщати більше даних. Варто зауважити, що на 1 Мб теоретично може припадати як одна транзакція (хоча такого майже не трапляється), так і декілька тисяч — все залежить від того, скільки даних входить в конкретну транзакцію.

Зверніть увагу: верифікація транзакцій на 1 Мб лише дає майнеру право на отримання біткоінів, але не гарантує нагороду.

Тобто навіть після всієї роботи з верифікації транзакцій я все ще не можу отримати свої біткоіни?

Все вірно.

Щоб ви заробили биткоіни, повинні співпасти дві умови. Одна з них залежить від ваших зусиль, інша — виключно від удачі:

  1. Ви повинні верифікувати транзакції на 1 Мб. Тут все просто.
  2. Ви повинні першим з усіх майнерів знайти рішення для особливої математичної задачі. Цей процес також відомий як Proof-of-Work — «доказ роботи».

Що це за особлива математична задача?

Хороша новина: Вища математика вам не знадобиться. По суті, кожен майнер намагається першим вгадати 64-значне шістнадцяткове число (хеш), яке виявиться менше або дорівнює цільовому хешу. Тут-то і криється основна робота.

Погана новина: Хеш підбирається випадковим перебором, і, якщо ви хочете стати першим, вам знадобиться величезна обчислювальна потужність. Щоб успішно працювати, вам потрібно мати високий хешрейт — коефіцієнт хешування, який вимірюється в мегахешах в секунду (MH/s), гигахешах в секунду (GH/s) і терахешах в секунду (TH/s).

Яке обладнання мені знадобиться?

Для майнінгу підходять або відеокарти (graphics processing unit, GPU), або спеціалізовані пристрої — ASIC, інтегральні схеми спеціального призначення, які можуть коштувати від $500 до десятків тисяч доларів.

Деякі майнери, особливо в системі Ethereum, збирають обладнання відеокарт — це порівняно бюджетний спосіб домогтися прийнятного хэшрейта.

Це не найефективніший спосіб майнінгу, і, як ви можете здогадатися, багато майнерів бачать в ньому скоріше розвагу, ніж спосіб заробити.

Принципи майнінгу для чайників

Припустимо, я сказав трьом друзям, що задумав число від 1 до 100. Я записав це число на аркуші, який сховав у конверті. Моїм друзям не потрібно навіть вгадувати точне число — досить першим назвати число, яке менше або дорівнює числу у конверті. Кількість спроб не обмежена.

Припустимо, я задумав 19. Якщо друг А скаже «21», він програє, тому що 21 більше, ніж 19. Якщо друг Б скаже «16», а друг В — «12», обидві відповіді теоретично можуть бути зараховані, тому що і 16, і 12 менше, ніж 19. Друг Б не отримує ніякої додаткової переваги, хоча його відповідь була ближче до цільового числа — виграє той, хто запропонує свій варіант першим.

Що ж трапиться, якщо друзі Б і В відповіли одночасно? У біткоін-мережі одночасні відповіді виникають регулярно, але нагороду може отримати тільки хтось один. У цій ситуації вирішити, хто з майнер гідний нагороди, повинна вся мережа. Рішення приймається простою більшістю голосів — 51%. Як правило, нагорода дістається майнеру, який виконав більше корисної роботи, тобто верифікував найбільше транзакцій.

Тепер уявіть, що друзів у мене значно більше трьох, а задумане число не обмежена діапазоном від 1 до 100. В якості друзів виступають мільйони майнерів, а задумане число — 64-значне, і до того ж в шістнадцятковій системі числення. Як ви можете здогадатися, вгадати правильну відповідь буде дуже складно.

Що це взагалі таке — 64-значне шістнадцяткове число?

Ну, ось вам для прикладу:

00000000000000000c5819203e9f967ac56e4df598ee57fcc708cf0130d95e27

У цьому числі 64 цифри. Можливо, ви скажете, що це не тільки цифри, але й літери, а значить, це зовсім не число. Що взагалі відбувається?

Щоб зрозуміти, при чому тут літери, давайте розберемося, що означає «шістнадцяткове».

Як ви знаєте, ми використовуємо десяткову систему числення, — це означає, що вона заснована на числі 10. Це, в свою чергу, означає, що у нас є 10 окремих цифр від 0 до 9.

«Шістнадцяткова система, в свою чергу, показали на числі 16. У шістнадцятковій системі є 16 окремих цифр. Але в нашому алфавіті є тільки 10 «цифрових» знаків (0-9). Тому нам доводиться використовувати букви — А, B, С, D, Е, F. Кожній з них присвоюється числове значення.

Але! Якщо ви займаєтеся майнінгом, вам не потрібно обчислювати загальне значення цього 64-значного числа (хеш).

Слава богу! Але що ж мені робити з цими 64-значними шістнадцятковими числами?

Пам'ятаєте нашу аналогію з числом у запечатаному конверті? У криптотермінології це метафоричне невідоме число називається цільовим хешем. 

Монструозні пристрої з відеокарт і вентиляторів потрібні майнерам лише для того, щоб знайти цільовий хеш методом прямого перебору. Для цього система випадковим чином генерує як можна більше «nonce». Це слово утворене з фрази «number only used once» («число, використовуване тільки один раз») і означає короткий цифровий ключ, який можна використовувати для генерації горезвісних 64-значних хешей за певним алгоритмом.

У біткоін-системі розмір nonce складає всього 32 біт — набагато менше, ніж у хеша (256 біт). Перший майнер, чий nonce генерує хеш, який виявиться менше цільового хеша або дорівнює йому, отримує винагороду — 6.25 біткоіна.

Як збільшити свої шанси вгадати цільовий хеш раніше за всіх?

Вам потрібно обзавестися потужної установкою для майнінг або, що більш реалістично, приєднатися до майнінг-пулу — групі майнерів, які об'єднують свою обчислювальну потужність і поділяють здобуті біткоіни. Непропорційно велика кількість блоків видобувається пулами, а не окремими майнерами.

Чи є інші способи заробити на бумі криптовалют?

Звичайно. Як ми вже говорили, найпростіший спосіб придбати біткоіни — купити їх на біржі. В якості альтернативи ви завжди можете скористатися старою приказкою: «Під час золотої лихоманки потрібно продавати кірки». Або, якщо адаптувати її до сучасних умов, інвестувати в компанії, які виробляють ці кирки.

Відео

Читати також - Інвестиції в інтернеті у криптовалюту

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити