Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Трейдинг криптовалюти. Основи торгівлі на біржі криптовалют

Останнє оновлення: Субота, 10 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Трейдінг криптовалюти

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Більшість з нас починають знайомство з ринком криптовалют з питання "як я можу заробити на цьому?". І це цілком розумне питання, тому пора його прояснити.

Заробіток на криптовалюті за допомогою майнінгу ми вже розглядали в статті - "Майнінг криптовалют для чайників", в цій статті піде мова про трейдинг кріптовалюти, її ази та основи торгівлі на біржах. 

Трейдинг криптовалюти

Трейдинг криптовалютами на біржах - найпоширеніший спосіб почати заробляти. Відносно невисокий поріг входу і швидкий старт може забезпечити стабільний дохід. Можна почати торгувати хоч з 1$, але слід розуміти, що чим більше сумою ви граєте на біржі - тим більше маржа. Тому рекомендую почати хоча б з 100$.

В трейдингу виділяють 2 основні стратегії:

а) активний трейдинг (або денної трейдинг) - це безпосередньо щоденна торгівля на біржах: швидко купив - швидко продав, прибуток в кишеню. Торгівля на короткі позициии з надією на швидке зростання кріптовалюти в моменті.

Плюси активного трейдингу:

 • отримати високий дохід, деколи і більше 100% в день

Мінуси:

 • треба добре розбиратися в специфіці і психології трейдингу
 • постійна зайнятість
 • може забрати весь ваш час при активній торгівлі (навіть про сон забудете)

б) пасивний трейдинг (або інвест трейдинг) - це купівля кріптовалюти надовго, 1-3 місяці і очікування зростання. Ви вибираєте проект, вивчаєте якомога більше інформації і інвестуєте. Якщо проект вартий, то ціна на його токени за 3 місяці може дати зростання вище 300%. Ризик в цьому випадку набагато менше, ніж при активному трейдингу.

Плюси:

 • пасивний дохід без особливої участі

Мінуси:

 • кошти заморожені на кілька місяців (ви їх можете вивести в будь-який момент, але тоді який сенс?)
 • можливі "осідання" курсу, які заженуть в мінус

З урахуванням високого ризику при активному трейдингу, для новачків я рекомендую починати з пасивного трейдингу.

Тому в першу чергу слід визначитися з самим головним питанням "яку криптовалюту вкладатися, щоб заробити?"
Щож, однозначної відповіді ні в кого немає, але всі сходяться в одному: для першого разу інвестуйте в надійні криптовалюти. На даний момент найбільш надійними вважаються Біткоін і Ефіріум.

Таким чином, для старту я рекомендую визначитися з сумою грошей, які ви готові інвестувати, і купити на них Біткоін і Ефіріум в пропорції 50/50. Цей крок знизить ваші ризики, розділивши їх між 2 криптовалютами.

Основи торгівлі на біржі криптовалют

Які бувають біржі криптовалют і як на них торгувати

Біржа кріптовалюти – майданчик для торгівлі і обміну одних цифрових грошей на інші або ж на різні світові валюти (USD, EUR, RUR, CNY). Крім майнінгу, який є початковим способом створення криптовалют, біржі є способом їх отримання. Крім цього тільки за допомогою бірж можна обміняти їх на реальні гроші.

Типи Бірж

Типи бірж

Поділ усього списку бірж можна провести умовно по одному з найбільш важливих критеріїв:

 • Біржі, на яких біткоінти та частина основних форків можна обміняти на національні, світові валюти (фіатні гроші).
 • Біржі, на яких виконують торгівлю виключно між bitcoin і форками і обміном одних криптовалют на інші.

Форками називають цифрові гроші, похідні від основного біткоіна. Багато форків можна обмінювати лише на певних біржах.

Принципи торгівлі

Обмінні операції та спекуляції на біржах криптовалют ідентичні будь-який інший. Для одержання прибутку треба купити дешевше, продати дорожче. Тобто, точно також, як і при інвестиціях в звичайну валюту. Природно, що база інструментів і принцип визначення цілей для торгівлі ставляться таким же чином, як і на ринках цінних паперів або форексі. Отримати прибуток, торгуючи віртуальними грошима, не становитиме проблеми для тих, хто знає основи торгівлі на ринку акцій, цінних паперів та національних валют.

Основні складові, якими оперує учасник торгівлі на біржі криптовалют можна представити наступним списком:

 • графік;
 • ордери sell, buy для продажу і покупки;
 • історія укладених угод;
 • обсяги торгів, що проводяться на біржі(-ах).

Для розуміння основ біржі криптовалюти варто розглянути всі ці елементи по черзі.

Графіки

Графіки

Графік являє собою історію курсу однієї криптовалюти по відношенню до іншої або до фіатних грошей. Найчастіше графік представлений у вигляді японських свічок, наочно демонструє розвиток у часі співвідношення різниці спреду. Спред – це різниця між запропонованими на поточний момент, кращими значеннями на продаж (ask) і купівлі (bid) валюти, які актуальні на біржі.

Подання графіка у вигляді японських свічок прийняте на фондовій, валютній біржі, так як вважається найбільш інформативною, щоб торгувати. Особливо це стосується питань проведення технічного аналізу.

Японська свічка вказує на рух ціни за певний період часу. Графіки однієї і тієї ж пари криптовалюти можуть бути представлені з різними часовими осями, наприклад часовий графік або 15-хвилиний, на яких відповідно одиницею часу є година або 15 хвилин. Одна свічка показує значення, які були актуальними на цьому проміжку часу.

Тіло свічки, тобто прямокутник, формується із значень на момент початку чергового періоду часу і його закінчення. У разі якщо рівень відкриття нижче рівня закриття, то називається така свічка бичачою, забарвлюється в червоний або чорний колір. У зворотному випадку свічка ведмежа зафарбовується синім або білим кольором. Так візуально стає зрозумілим, що при бичачій свічці курс зростав, а при ведмежій падав. Лінії, що відходять від свічки, називаються тінями, вказують на наявність максимумів і мінімумів, які були зареєстровані за час формування свічки. У відсутність верхньої тіні кажуть, що у свічки зрізана верхівка, відсутність нижньої тіні – зрізано основу. Доджами називають свічки, у яких фактично відсутнє тіло, значить ціна на початку часового періоду і в його кінці дорівнює. Дзиґами називають свічки з малим розміром тіла. Уміння читати свічки значно полегшує торгівлю криптовалютами та іншими фінансовими інструментами.

Ордери купівлі та продажу

Ордери купівлі та продажу

Ордери на покупку/продаж від учасників торгівлі на біржі криптовалют формують так званий стакан. Це список або таблиця, в якій перераховані запити від користувачів на придбання або продаж однієї криптовалюти за іншу або за фіатні гроші і близькі за значенням до поточної ціни, за якою пара торгується.

У трьох позиціях надається уваги учасників торгівлі курс пропозиції, сумарна кількість криптовалюти, яку хочуть купити або продати за цим курсом і сумарна кількість другої криптовалюти або реальних грошей, за які виконується операція.

Стакан відображає бажання торгувати криптовалютою за його курсом. Якщо є зустрічна пропозиція продати або купити, то відбувається угода, і поточна ціна за торгуємою парою коригується в бік досконалої операції. Варто враховувати, що, наприклад, при наявності ордера на продаж шукаються зустрічні пропозиції покупки за ціною, рівною або більшою. У відсутності відповідних пропозицій ордер залишається в списку до запитання, або поки не прийде команда скасування ордера від учасника, який виставив його.

Аналіз ринку по стакану котирувань

Тільки грунтуючись на даних зі стакану котирувань, можна виконати аналіз і приймати рішення для ведення торгівлі. Перше, що можна обчислити на підставі списку – це поточний спред по торгується парі. Для цього беруться перші значення зі списку, і обчислюється їх різниця.

На підставі ордерів, виставлених у стакані з великим об'ємом, можна прогнозувати подальшу поведінку графіка ціни перед тим, як торгувати на біржі криптовалют. Так якщо виявлені великі ордера на покупку, то можна очікувати швидкого зростання. У зворотній ситуації великий ордер на продаж, швидше за все, підштовхне курс до зниження.

Важливо пам'ятати, що в списку вказані далеко не всі запити, виставлені учасниками. Відображаються в ньому тільки позиції найбільш близькі до поточної ціни, тому дізнатися, як відреагує курс після низки відпрацьованих великих позицій вже досить складно, так що при врахуванні лише котирувань розраховувати можна тільки на короткостроковий аналіз. Найпростіше фільтрувати список на предмет великих запитів та лише на підставі їх відпрацювання робити відповідні висновки. Для більш глибокого аналізу потрібно застосувати такі підходи, які включають в себе огляд новин стосовно цікавої пари, на якій будете торгувати, або засоби технічного аналізу.

Поділ ордерів на пасивні й агресивні

Ордер можна назвати пасивним, якщо він виставлений на виконання не за поточним курсом, а на певному рівні, який передбачається сильним опором або підтримкою. Такі ордера якраз формують силу рівнів опору/підтримки (sup/res). Тільки у момент, коли курс криптовалюти підійде до вказаного рівня буде зрозуміло, чи зможе вона подолати або після тестування розгорнеться в зворотному напрямку. Визначальним при цьому буде співвідношення списку позицій на продаж і купівлю, а також активність торгівлі, коли виставляють ордера лише за поточним курсом.

Агресивними ордерами є ті, які призначені торгувати на біржі за поточним рівнем. Іншими словами вони називаються моментальними, так як виконуються при першій же можливості, наявності відповідної пропозиції. Основну частину руху на графіку пари формують та підтримують саме агресивні ордера. Після виконання великого агресивного ордера курс на біржі може здійснити значний рух і викликати спрацьовування цілого списку відкладених пасивних ордерів.

Рівні підтримки і опору для ціни

Ціна постійно змінюється, формує графік, далекий від прямолінійного руху. На ньому присутні піки і провали, які відзначають максимуми і мінімуми, часто званими локальними екстремумами. На додаток до цього, крайні екстремуми на значному інтервалі часу називаються значущими або абсолютними. Якщо можна провести лінію по послідовному ряду максимумів чи мінімумів, то вона визначить рівень підтримки і опору, відповідно. Це рівні і значення котирувань, на яких курс кріптовалюти явно відчуває значну перешкоду, після чого здійснює розворот.

Сильні рівні підтримки виникають у місцях скупчення значного списку ордерів на покупку. Також з рівнем опору, який визначається наявністю значного списку ордерів на продаж. Власне основна мета більшості гравців біржі полягає в купівлі криптовалюти під час падіння курсу продажу в момент, коли ціна досягає більш високих значень.

Якщо уявити лінії опору і підтримки у вигляді каналу, то найбільш вигідно торгувати на кордонах каналу. Визначення значущих рівнів для цінового графіка, це одна з основних завдань для будь-якого аналізу і прогнозування.

Одним з основних визначень, з якими зіштовхуються учасники ринку – це тренд і трендовий рух ціни. Важливо при цьому знати напрям тренда. Сам по собі тренд – це як раз канал, складений з паралельних рівнів опору/підтримки.

Напрямок трендового руху визначається нахилом рівнів. Якщо вони спрямовані вгору, то тренд називається висхідним. Це означає, що торгівля криптовалютой ведеться з переважанням покупок. Для низхідного тренду все навпаки. Боковий тренд – це рух, при якому рівні опору/підтримки розташовані горизонтально і спостерігається зразкова рівність обсягів продажів і покупок.

Історія здійснених угод

З історії здійснених операцій можна судити про загальні обсяги торгівлі на біржі і конкретної пари. Це допомагає в першу чергу оцінити інтерес основної маси учасників до тієї чи іншої ціни на наданий інструмент.

Історія здійснених угод

Використання обсягу торгів в аналізі

Обсяг торгівлі представляється як загальна кількість одиниць торгуємої криптовалюти, яка перейшла з рук у руки на підставі виконаних ордерів за певний період часу. Зрозуміло, що говорити про пряму передачу чогось речового мови не йде. Для аналізу дуже важливим є показник обсягу, який виник при досягненні ціною якогось рівня. Це може бути сильним сигналом, щоб почати торгувати в очікуванні подальшого руху ціни.

У різних програмних платформах для ведення торгівлі криптовалютами використовується подання вертикального і горизонтального обсягу. Найбільшу поширеність на біржах отримав вертикальний об'єм.

Використання обсягу торгів в аналізі

Вертикальний об'єм

В даному випадку формується список з відомостями про розмір усіх укладених угод за певний період часу і відображається у вигляді стовпчиків під графіком ціни в прив'язці по часу. Часовий інтервал для побудови одного стовпчика такий же, як і на графіку цін. Тобто якщо використовується часовий графік, то обсяг представляється у вигляді стовпчиків, кожен з яких вказує на загальний обсяг торгівлі за минулу годину. Для денного графіка він розраховується за весь торговий день.

Найбільш практичним варіантом використання обсягу може бути визначення закінчення корекційного руху в складі тренда. Сильно збільшений обсяг за ціною, що йде проти основного тренда, може сигналізувати про його закінчення. Цей вигідний момент, щоб почати торгувати в напрямку тренда.

Однак слід враховувати, що наявність великого обсягу торгівлі по криптовалюті не завжди може вказувати на подальший сильний рух ціни. Основним стимулом для зміни котирувань є агресивні ордера, і неможливо лише за обсягом визначити переважання ведмежих або бичачих настроїв. У цьому допоможе спільний аналіз стакану котирувань і обсягу.

Відмінності біржі криптовалюти від фондових і валютних ринків

На відміну від фондового або валютного ринку волатильність, яка спостерігається на біржі криптовалют, в сотні разів більше. Волатильність визначає розмір руху ціни за певний період у часі. Приміром, за 2021 рік курс bitcoin піднявся більш ніж на 1700%. Подібних перепадів протягом року неможливо знайти на ринку цінних паперів, акцій або реальних валют.

Враховуючи розмірений рух курсу на фондових біржах, щоб торгувати з відчутним доходом, необхідно вкладати значні кошти в оборот. З іншого боку для всього списку бірж криптовалют цілком ймовірно, вклавши всього 5000 грн, отримати вже через кілька днів чистий дохід в розмірі 10000-20000 грн. Звісно разом з можливістю швидкого зростання накопичень також можна швидко втратити все, тобто неймовірна волатильність несе в собі високі ризики. Все впирається в можливості учасника торгівлі на біржі правильно прогнозувати курси. Для цього можна скористатися як фундаментальним аналізом, спираючись в основному на новини, пов'язані з важливими криптовалютами, так і довіритися технічного аналізу.

Технічний аналіз по своїй ефективності стосовно до бірж криптовалют викликає деякий сумнів. Все впирається саме в високу волатильність торгових інструментів та наявність малої частки систематичних подій на даному ринку. У підсумку курсами керують розрізнені по специфіці та цілеспрямованості групи гравців, здатних в один момент збільшити торгуючі обсяги. І все ж багато учасників успішно застосовують невеликий список елементів технічного аналізу для прогнозування ціни. При цьому використовуються лише основні інструменти й прості підходи, які простіше інтерпретувати.

Новинні стратегії торгівлі більш ефективні, однак, знайти адекватні новини по криптовалютам і, головне, вчасно гранично складно. Одним з найкращих джерелом новин є тематичні форуми і блоги, в яких гравці нерідко викладають свої міркування і зауваження щодо подальшого розвитку подій. У засобах масової інформації новини за списками криптовалют якщо з'являються, то з великою затримкою, що зводить нанівець їх актуальність.

Слід враховувати, що на біржі криптовалют основну частину руху створюють обмежені групи учасників, які торгують великими обсягами коштів і здатні провести значну корекцію курсу. Говорити заздалегідь про свої наміри такі групи або окремі гравці навряд чи будуть, залишається тільки встигати вчасно виявляти початок подій і розміщувати відповідні ордери.

Іншими, більш небезпечною для початківця гравця стають ситуації, коли деякі учасники ринку навмисно викликають різкий рух ціни з метою привернути увагу мас до початку більш істотного просування. У результаті безліч поспішних учасників ринку підхоплюють початковий ривок, починають торгувати і вже власними силами стимулюють рух.

Важливі правила для біржі криптовалют

Новачкам, так і багатьом вже ознайомленим з біржами криптовалют бажано ознайомитися зі списком основних тез:

 • Жадібність — основний ворог будь якої торгівлі. Ніколи не варто очікувати на додаткове зростання або падіння, якщо про це переконливо не свідчить прогноз, краще перестрахуватися і зупинитися вчасно або увійти на існуючих умовах, не чекаючи ідеального варіанту.
 • Терпіння гарантія успіху. Це стосується як супроводу відкритих позицій, так і вичікування для отримання більш переконливих сигналів для входу. Ця проста теза дозволить зрозуміти, як торгувати криптовалютою, уникаючи зайвих імпульсних входів і виходів в очікуванні сильного руху.
 • Гранично важливо завжди контролювати стакан зі списком котирувань. Стакан – це основне джерело інформації для біржі.
 • Обсяг і капіталізація для ринків є ключовими факторами, що відображають настрій інших гравців. Бо тільки знаючи дані характеристики, можна чітко прогнозувати поведінку котирувань.
Словник криптовалютных бірж
 • Фіат – позначення звичних багатьом національних, світових валют (USD, RUR, EUR тощо).
 • Бики – позначення для учасників ринку, які своїми покупками піднімають курс.
 • Ведмеді – позначення для учасників ринку, які своїми продажами знижують курс.
 • Тренд – це спрямованість загального руху ціни. Момент, коли кожен наступний екстремум вище попереднього (висхідний тренд) або нижче (спадний тренд). Боковий тренд або флет показує урівноважений стан ринку.
 • Зростання – переконливе підвищення курсу.
 • Злив – різке падіння курсу.
 • Стінка – ордер або група ордерів, які можуть зробити істотний вплив на рух ціни. Іншими словами передбачуваний рівень опору або підтримки.
 • Стакан (біржовий стакан, список котирувань) – таблиця із зазначенням заявок від учасників ринку, в яких запропонована ціна, наближена до поточної.
 • Хом'як – новачок на біржі криптовалют, який мало розуміє обстановку, приймає рішення і торгує без урахування навіть основних особливостей ринку, аналізу і прогнозування.
 • Кіт – професійний і досвідчений учасник ринку.
 • Стрижка – визначення ситуації, коли кошти від хом'яків переходять до більш досвідчених гравців. Часто визначення застосовується до ситуацій зливу коштів хом'яків, які повелися на провокацію, помилковий рух ціни.
 • Памп – провокаційне наповнення ринку об'ємними угодами спрямоване на вимушену реакцію менш обізнаних гравців увійти в ринок і підтримати рух.
 • Дамп – обвал курсу, аргументований спрямованою торгівлею окремих учасників ринку.
 • Шорт – короткі позиції, які розраховані на одержання прибутку, коли торгувати вирішено на малих часових періодах і різких рухах курсу.
 • Лонг – тривалі довгі позиції, отримання прибутку передбачається через довгий період часу (тиждень, місяць і т. д.)
 • Волатильність – різкі рухи ціни з великою амплітудою.
 • Ванговать, ванговання – передбачити важливі рівні, від яких вигідно торгувати, прогноз з високим ступенем реалізації.
 • Розворот – ситуація, коли рух пари змінює напрямок. Наприклад, криптовалюта зростала і після досягнення деякого рівня опору почала зменшуватися.

Як правильно торгувати криптовалютою?

Оскільки крипта є біржовим активом, правила роботи з нею мало відрізняються від роботи з валютними парами, цінними металами, товарами і природними копалинами. Заробляти на торгівлі біржовими активами можна двома способами:

 • Купити актив за низькою ціною, щоб продати за високою.
 • Продати актив за високою ціною, щоб викупити за низькою.

В обох випадках заробіток трейдера складуть гроші, залишені їм собі за рахунок різниці курсів. Дана різниця називається маржею.

Потрібно враховувати, що частина заробітку піде на оплату послуг брокера – біржового посередника. Тільки великі біржові гравці, які пройшли відповідну акредитацію, можуть працювати на біржі самостійно. Решта змушені користуватися послугами брокерів-посередників, які пройшли акредитацію і володіють правом надавати доступ до біржових торгів дрібним трейдерам.

Деякі брокери не тільки надають трейдерам доступ, але і всіляко сприяють їх заробітку. Наприклад, проводять навчальні курси, публікують інформаційні огляди ринку і прогнози щодо вартості активів у майбутньому. Таким чином, вибір брокера – важливий крок у житті кожного трейдера.

Щоб укладати прибуткові контракти, необхідно вміти аналізувати ринок. Якісний і глибокий аналіз дозволить з високою часткою ймовірності спрогнозувати, як буде рухатися ціновий графік обраної крипти і, відповідно, вибрати ефективну стратегію роботи.

Стратегії торгівлі на біржі криптовалют

Оскільки криптовалюта є звичайним біржовим активом, то при роботі з нею можна застосовувати ті ж стратегії, що і при торгівлі валютними парами, наприклад, скальпінг.

Вибір стратегії залежить від таймфрейма (тимчасового періоду) на якому працює трейдер. Якщо торговець віддає перевагу коротким проміжкам часу, то можна використовувати скальпінг або внутрішньоденні стратегії. Як правило, при роботі з подібними стратегіями трейдери використовують невеликий капітал. Сподіватися на великі заробітки не варто, але і в разі «просадки» втрата буде мінімальною.

Для тривалих таймфреймів необхідно використовувати відповідні стратегії. Але трейдеру потрібно дотримуватися обережності і бути готовим до того, що стратегію доведеться коригувати, так як з плином часу ситуація з активом може змінитися, особливо з таким непередбачуваним як криптовалюта.

Краща стратегія торгівлі на біржі криптовалюта – скальпінг або Внутрішньоденна. Стратегії тривалого періоду для криптовалюта підходять гірше в зв'язку з їх високою волатильністю. Хоча для популярних цифрових монет, щодо зростання ціни яких є якась впевненість, вони можуть підійти.

Читайте також - Як заробити Біткоіни (Bitcoin, BTC, Біток)

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити