Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

ICO криптовалют що це і чи можна на цьому заробити?

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

ICO криптовалют

На тлі цінових рекордів Біткоіна і Ethereum з'явився і дістав визнання новий спосіб виведення на ринок криптовалют – ICO, або «первинний випуск монет». Не всім, однак, зрозуміло, що це таке і чи варто інвестувати в ICO.

Що таке ICO?

Абревіатура ICO розшифровується як Initial Coin Offering, тобто первинне розміщення монет (токенів). В ході ICO команда проекту розпродає цифрові токени за кріптовалюти або фіатні гроші серед інвесторів. Пізніше ці монети можна використовувати на платформі проекту в якості внутрішньої валюти або торгувати ними на біржах. Також замість ICO часто використовується термін «краудсейл» (англ. — crowdsale).

З якою метою проекти проводять ICO?

Випускаючи свої власні токени і обмінюючи їх на популярні кріптовалюти (наприклад, біткоін або Ethereum) або на фіатні валюти (долари або євро), проект залучає фінансування, необхідне для запуску або розвитку. Як правило, ICO проводяться на ранніх етапах існування проектів, до їх створення повноцінної інфраструктури. Залучені кошти йдуть на фінансування фінальної стадії розробки, маркетинг або направляються у спеціальні фонди розвитку для підтримки проектів у довгостроковій перспективі.

Який правовий статус ICO?

Зараз ICO не можна назвати як легальним, так і нелегальним способом залучення інвестицій. Його правовий статус, порядок проведення та вимоги до компаній, які збирають таким чином залучити кошти, на даний момент не визначені ні в одній країні світу (окрім Китаю, там ICO заборонено). Крім того, складно визначити правову природу відносин, що виникають при проведенні ICO. Оскільки фінансовими відносинами в їх класичному розумінні такі відносини назвати складно. У той же час можна з упевненістю сказати, що в основі цього процесу лежить репутація людей, що стоять за криптовалютним стартапом, і довіру користувачів (потенційних інвесторів).

Чи можна порівняти ICO з IPO?

Коли компанія хоче запропонувати свої акції широкому загалу, вона проводить IPO (Initial Public Offering – первинне розміщення акцій на біржі). ICO може працювати за схожим принципом: інвестори, вкладаючи кошти, що отримують «частку» в компанії у вигляді криптографічних токенів. При цьому ICO має спільні риси і з краудфандінгом: кошти, як правило, збираються для реалізації певної ідеї, тобто ще на стадії, коли у проекту немає готового продукту.

У той же час проведення IPO регулюється національним законодавством. Наприклад, у США для публічного розміщення акцій компанія повинна бути інкорпорована як акціонерне товариство, а також зареєстрована в SEC (Комісії з цінних паперів і бірж). Все це робить процес залучення інвестицій в проект на ранній стадії його розвитку більш складним, проте надає певні гарантії інвесторам.

У випадку з ICO процес залучення інвестицій виявляється значно легше, але користувачі ніяк не застраховані.

Що приваблює інвесторів у ICO?

Купуючи пропоновані на ICO токени, інвестори в першу чергу розраховують:

  • Отримати вигоду від їх продажу за більш високою ціною в майбутньому (класичний приклад — Ethereum, чиї токени під час ICO влітку 2014 року коштували менше одного цента, а сьогодні їх ціна зросла майже до $1000);
  • Скористатися токенами за прямим призначенням, отримавши заявлені послуги по більш низькій ціні.

Які є ризики при участі в ICO?

Мабуть, найбільшим ризиком можна назвати звичайне шахрайство, коли творці проекту переслідують лише одну мету: зібрати гроші користувачів. Крім того, оскільки законів, які б регулювали проведення криптовалютних краудсейлів, на даний момент не існує, з позиції інвестора ця угода завжди базується на довірі. Не можна виключати і того, що проект може не дожити до стадії появи продукту або розчарувати інвестора своєю реалізацією.

Крім того, у своєму нинішньому вигляді ICO, як правило, проводяться в один раунд, а шанси отримати додаткове фінансування у них невелика. Це також можна розглядати як потенційний ризик з точки зору довгострокового існування проекту.

На що слід звернути увагу перед участю в ICO?

Велика кількість різних ICO може збентежити багатьох недосвідчених інвесторів. Тому в першу чергу необхідно уважно вивчити угоду про продаж (Token Sale Agreement). При прочитанні цього документа можуть спливти на поверхню цікаві деталі, про які організатори ICO, можливо, публічно не заявляли. Крім того, існують негласні індикатори сумлінних намірів проекту:

  • Наявність всіх необхідних угод і правил, опублікованих на веб-сайті в якості публічної оферти.
  • Готовий робочий прототип.
  • Грамотно складені white paper та інша документація.
  • Наявність escrow (спеціальний умовний рахунок, на якому враховуються майно, документи або грошові кошти до настання певних обставин чи виконання певних зобов'язань).
  • Інкорпорірованність (реєстрація) самої компанії.
  • Незаплямована репутація людей, що стоять за проектом.

Які були приклади найбільш успішних ICO?

Успішність ICO – річ досить умовна. Проте загальноприйнятим показником вважається кількість зібраних коштів. В цьому відношенні лідерство в даний момент (ми говоримо про сухою статистикою, відкидаючи в інші сторони можливо спірні аспекти кампаній) належить проекту Bancor, який у червні 2017 року не менш ніж за три години зібрав 396 720 ETH. Прикладом ще одного стрімкого краудсейла стала кампанія інноваційного браузера Brave: приблизно за 30 секунд проекту вдалося досягти фінансової мети і зібрати $35 млн.

У травні 2017 року список успішних криптовалютных краудсейлів поповнили проекти Storj ($30 млн менш ніж за тиждень) і Aragon – всього за 15 хвилин з моменту старту ICO проект зібрав заплановані 275 000 ETH (близько $25 млн).

Також можна згадати проекти mobileGo ($53 млн), Gnosis ($12,5 млн за 10 хвилин), Blockchain Capital ($10 млн за два години), Aeternity (23,4 CHF) і, нарешті, призвів до збою в роботі мережі Ethereum проект Status (близько $100 млн).

Також не варто забувати і про вже став частиною історії криптовалютного світу проекті The DAO, в результаті краху якого влітку 2016 року з'явився Ethereum Classic.

Що спільного у IPO і ICO?

Initial Public Offerings (IPO) — це так звані первинні публічні пропозиції. Йдеться про акції, однак IPO дійсно вплинули на ICO. Тим не менш, це дві абсолютно різні моделі.

ICO не обіцяють інвесторам права власності, більше того-більшість, якщо не взагалі всі проекти, що виходять на ICO, взагалі ще не встигли розробити або створити товар або сервіс.

Крім того, провести ICO куди дешевше, ніж IPO, так як тут зникає необхідність роботи з біржами акцій і заповненням купи відповідних документів.

Крім того, стартап може зібрати через ICO куди більше, ніж зможе залучити через біржу або отримати від венчурних фондів.

Читайте також - Криптовалюта: що це і як заробити?

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити