Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Фармінг криптовалюти: що це таке і як отримувати дохід

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Фармінг криптовалюти

Все активніше набирає обертів заробіток на DeFi-інструментах, таких як лендінг, стейкінг та фармінг. За даними сервісу DeFi Pulse, капіталізація сектора перевищує $87 млрд і продовжує зростати. Розкажемо, що таке фармінг криптовалюти, як він працює та як на цьому заробити.

Що таке фармінг криптовалюти

Фармінг (Yield Farming) або прибуткове фермерство – це спосіб заробітку криптовалют та токенів шляхом додавання криптоактивів у пули ліквідності або надання флеш-кредитів*.

Іншими словами, farming в DeFi є міксом лендінгу і стейкінгу криптовалют. Фармінг криптовалюти на ПК та смартфонах став найпопулярнішим видом отримання доходу в DeFi.

Флеш-кредити – заставні кредити, які видаються через смарт-контракт DeFi-платформи.

У чому відмінність фармінгу від майнінгу

Майнінг криптовалюти вимагає покупки/оренди та налаштування обладнання. Крім того, для видобутку криптовалюти майнери несуть витрати на електрику, що впливає на рентабельність майнінгу.

Друга ключова відмінність від майнінгу – для фармінгу інвестор купує цифрові активи в той час, як майнерам не потрібні вкладення в криптовалюту, але потрібна купівля майнінг-ферм. При фармінг дохід приносять куплені крипто активи.

Відмінність фармінга від лендінгу

Лендінг - це одна з форм кредитування учасника ринку криптовалют. Холдер здає криптовалюту в оренду біржам або трейдерам для маржинальної торгівлі. Дохід інвестори отримують у тій самій криптовалюті, яку надають у кредит.

Але головна відмінність – централізованість. Лендінг за принципом роботи скоріше нагадує банківські вклади. Причому прибутковість також виходить невисокою, оскільки централізовані біржі забирають левову частку прибутку собі.

У разі фармінгу холдери одержують дохід у криптовалюті децентралізованої платформи незалежно від того, які монети вони надають у кредит чи додають до пулів ліквідності. Платформи, на відміну бірж, що неспроможні привласнити активи собі, оскільки вони перебувають на особистих гаманцях користувачів.

Важливо! Фармінг може нести більш високі ризики, ніж лендінг або стейкінг. Криптовалюти і токени DeFi-платформи можуть сильно вирости в ціні, так і впасти. Від цього залежатиме прибутковість.

Які криптовалюти доступні для фармінгу

Фармінг доступний тільки для монет та токенів, які працюють на блокчейні зі смарт-контрактом. Фармінг доступний для наступних криптовалют, у функціонал яких входить можливість створення смарт-контрактів на:

 • Ethereum (ETH) та токени ERC-20;
 • Binance Coin (BNB) та токени BEP-20 (Binance Smart Chain);
 • TRON (TRX) та токени TRC-20.

Фармінг біткоїнів недоступний, але блокчейн-розробники знайшли вихід і створили токенізовані біткоїни. Найвідоміший із них – Wrapped Bitcoin (WBTC).

Що таке Wrapped BTC

WBTC – це токен стандарту ERC-20, забезпечений біткоіном. Коли холдер BTC резервує кілька монет через смарт-контракт, отримує еквівалентну суму WBTC, яку може використовувати для фармінгу.

На замітку. Повний список токенізованих біткоїнів ви знайдете в розділі Bitcoin At Work на сайті DeFi Pulse.

Як працює фармінг біткоїну:

 1. Користувач блокує, наприклад, 1 BTC через смарт-контракт.
 2. Платформа емітує еквівалентну кількість - 1 WBTC і відправляє на гаманець користувача.
 3. Користувач може тепер додати 1 WBTC у пул ліквідності, надати токен у кредит чи обміняти його на будь-який інший цифровий актив на децентралізованій біржі.

Корисно знати. Смарт-контракт лише обробляє операції та гарантує повернення монет BTC. За їхнє зберігання відповідають інші платформи. Серед них є кастодіальні, керовані організацією, децентралізовані та гібридні. Наприклад, WBTC надає кастодіальну платформу, а TBTC – децентралізовану.

Як працює фармінг

Фармувати криптовалюту можна двома способами: надати флеш-кредит іншим користувачам під заставу криптовалюти або додати монети до пулів ліквідності. Фармінг відноситься до пасивних, але ризикованих способів заробітку. Розглянемо кожен із способів докладніше.

Кредитування

Суть цього способу полягає в тому, що користувач надає кредит іншому користувачеві. Процес кредитування управляє смарт-контракт. Ось як це працює:

 1. Холдер здає свої кошти у смарт-контракт DeFi-платформи.
 2. Користувач бере їх у кредит, надаючи заставу у криптовалюті.
 3. Після цього кредитор починає отримувати відсотки у токенах платформи. Наприклад, Compound платить холдерам токенами COMP.

Важливо! При падінні ціни криптовалюти, наданої у заставу, зменшується сума забезпечення. Якщо вона дорівнює сумі позики з урахуванням нарахованих відсотків, то застава згорить, а криптовалюта позичальника вирушить на гаманець кредитора.

Плюси

 • Вища прибутковість порівняно зі вкладами та депозитами – від 3,8% до 8,4% річних.
 • Активи захищені запорукою;
 • Низькі ризики: навіть якщо надана в кредит криптовалюта впаде в ціні, вона, як і раніше, застрахована запорукою.

Мінуси

 • Велика сума мінімальних вкладень, яка сягає кількох тисяч доларів. Це пов'язано з дорогими транзакціями у мережі Ethereum.
 • Ризик потрапити до шахраїв.

Порада. Стережіться маловідомих платформ, які пропонують високі відсотки. Можливо, за ними ховається звичайна піраміда, яка лише імітує децентралізовану платформу. У смарт-контрактів можуть бути бекдори, через які шахраї легко виведуть кошти.

Децентралізовані платформи кредитування:

DeFi-платформа Прибутковість, річних Відсоткова ставка за кредитом, річних
Compound 3.8% 5.4%
Aave 6.7% 9.0%
Maker 0.05% 3.9%
dYdX 8.0% 12.7%
C.R.E.A.M. Finance 8.4% 16.6%
DeFiner 4.9% 5.4%

Майнінг ліквідності

Холдери формують пули ліквідності для трейдерів та заробляють на цьому. Докладніше надання ліквідності розбирали в іншій статті. Коротко опишемо, як це працює:

 1. Користувач вибирає платформу та пару, в якій надаватиме ліквідність, наприклад, ETH-USDT.
 2. У гаманці дозволяє смарт-контракту здійснювати транзакції і додає монети в пул.
 3. Платформа регулярно нараховує винагороду.

На замітку. Винагороди можуть нараховуватися одночасно в платформах, що надаються криптовалютах і токенах, або окремо. Наприклад, Pancake Swap нараховує фармерам лише токени CAKE.

Плюси

 • Висока доходність, яка може варіювати від 10% до 1000% річних та більше.
 • Пасивність;
 • Великий вибір пар цифрових активів;
 • Можливість знімати нагороди у будь-який час;

Корисно знати. Холдери можуть одночасно стейкати криптоактиви і додавати їх у пули ліквідності, підвищуючи цим дохідність від майнінгу ліквідності. Наприклад, користувачі Sun.io можуть стейкати TRX, SUN або BTT і додатково формувати цифрові активи в пулі ліквідності. За здачу в пул ліквідності можна отримувати як трон, так і інші токени на троні, btt sun, які можуть дати згодом гарний прибуток на зростанні курсу.

Мінуси

 • Високі ризики. При падінні ціни криптоактивів, доданих до пулу, падатиме і портфель, і прибутковість. Це не стосується стейблкоїнів: вони схильні до ризиків, але менше.
 • Можливість непостійних збитків (Impermanent Loss). Через великі покупки та продажі курс криптовалюти в парі може сильно змінитися. Поки холдер не вивів активи з пулу, збитки не враховуються. Але якщо за наявності вивести активи з пулу, то збитки стануть перманентними.
 • Динамічна прибутковість. Прибутковість знижується зі зростанням пулу ліквідності.

На замітку. На ринку DeFi є агрегатори пулів, які допомагають підібрати найбільш прибуткові пари та майданчики для фармінгу, наприклад Yearn Finance, Autofarm, BIFI. Також є платформи, які ще й дозволяють формувати із позиковими коштами: Alpha Homora та нещодавно запущений проект Kalmar.

Популярні платформи для майнінгу ліквідності:

 • Uniswap;
 • Pancake Swap;
 • Curve Finance;
 • Sun;
 • Sushi Swap;
 • Yearn Finance;
 • Balancer;
 • Synthetix.

Бонусний спосіб

Ще один спосіб заробити на фармінгу – комбінувати стейкінг та фармінг. Наприклад, ви можете застікати TRX та застікані токени використовувати для застави, щоб взяти кредит. Потім на отримані в кредит криптоактив знову купити TRX і далі по колу.

Так ви в рази збільшите прибутковість, але разом з цим зросте ризик: якщо курс TRX впаде, то зменшиться заставне забезпечення, через що ви можете втратити монети.

Деякі криптоентузіасти вдаються ще до однієї цікавої схеми – арбітражу кредитів. Вони беруть кредит на одній платформі під нижчий відсоток і видають його на іншій за вищою ставкою. Наприклад, можна взяти флеш-кредит під 3,9% річних на платформі Maker та видати його під 8.09% на платформі dYdX. Але ризики залишаються тими самими.

Скільки можна заробити на фармінгу

Прибутковість фармінгу у DeFi-проектів може сильно відрізнятися. Як правило, чим більше коштів заблоковано на платформі, тим нижча прибутковість. Платформи новіше пропонують більш високу прибутковість, але ризикованіші.

Також прибутковість залежить від типу криптоактивів, наприклад, прибутковість у пулах ліквідності від пар зі стейблкоінами менша, але й ризики не такі високі. Якщо додаєте в пули пару стейблкоїнів, то доходність рідко перевищує 20%. А пари волатильних альткоїнів можуть приносити сотні і навіть тисячі відсотків річних, але ризики будуть дуже високими.

Які переваги та ризики фармерства

Головні переваги фармерства – простота, пасивність та висока прибутковість за відносно невисоких ризиків у порівнянні з трейдингом криптовалют. Найбільше фармінг підходить холдерам, оскільки збільшує доходність від інвестицій.

Порада. Більш відчутну прибутковість від фармінг можна отримати при довгострокових вкладеннях.

Фармінг потребує великих вкладень. Якщо вкладете лише $100, то можете витратити більше на комісії, аніж заробити. Наприклад, у мережі Ethereum нерентабельно вкладати суму менше $5000, оскільки тільки комісія за одну транзакцію іноді сягає $150.

Головний ризик фармінгу – падіння курсу криптоактивів, через що холдери можуть втратити частину прибутковості та власних коштів. Але це єдиний ризик. Фармери також ризикують натрапити на шахраїв, які заведуть активи, або стати жертвою атак хакерів.

Нові платформи не завжди проходять всебічний аудит безпеки і смарт-контракти можуть виявитися вразливими перед атаками. У цьому випадку кожен гаманець, який взаємодіяв зі смарт-контрактом, є під загрозою.

З чого починати фармерство

Перший крок – вибір платформи. Знайти відповідні платформи для фармінгу вам допоможуть сервіси DeFi Prime, DeFi Pulse та DApp Radar. Вам потрібно заздалегідь визначитися з тим, яку мережу підтримує платформа (Ethereum, Binance Smart Chain або Tron) та які криптоактиви використовуватимете.

Не менш важливий критерій – сума інвестицій. Якщо можете інвестувати не більше кількох сотень доларів, то доцільно вибирати лише платформи на блокчейнах BSC або Tron, інакше не заробите та більше втратите на комісіях.

Другий крок – вибір гаманця. Найбезпечніші – апаратні гаманці, але їх незручно використовувати. Найпростіші та зручніші – мобільні гаманці та плагіни. З їх допомогою ви зможете швидко підключити гаманець до платформи.

Потім залишається лише зарезервувати активи для видачі кредитів чи майнінгу ліквідності. Інтерфейси платформ можуть відрізнятися, але для кожної з них можна знайти окремі гайди. Як правило, самі майданчики публікують докладні посібники для користувачів.

Як отримувати прибуток від фармерства: гайд для початківців

Покажемо, як розпочати фармінг у Compound на прикладі гаманця Trustee. Ось покрокова інструкція для фармерів-початківців.

Підключення гаманця

Як тільки ви перейдете на платформу Compound, вам запропонують підключити гаманець кількома способами. Гаманець Trustee працює через WalletConnect.

 1. Виберіть WalletConnect у списку та натисніть на нього.Підключення гаманця
 2. Платформа Compound відобразить QR-код, який потрібно рахувати через мобільний гаманець Trustee.Підключення гаманця
 3. Тепер відкрийте програму Trustee Wallet і на головній натисніть значок QR-коду. Наведіть камеру так, щоб QR-код опинився у зазначеній області, щоб рахувати його. Відскануйте QR-код.
 4. Потім натисніть Так у відповідь на запит.Підключення гаманця
 5. Гаманець успішно підключений до Compound. У колонці Supply Markets можна надавати доступні криптоактиви в кредит, а в колонці Borrow Markets – займати.Підключення гаманця
 6. Щоб надати актив у кредит, виберіть його зі списку та натисніть на нього.Підключення гаманця
 7. Спочатку потрібно дозволити платформі здійснювати транзакції їхнього гаманця. Для цього натисніть кнопку Enable. Тут відображається доходність від кредитування. Наприклад, для USDT дохідність становить 13.56% річних у токенах USDT та 2.99% у токенах COMP, які нараховуються додатково.Підключення гаманця
 8. Потім знову дайте відповідь Так на запит платформи.Підключення гаманця
 9. Зачекайте, доки транзакція підтвердиться. Платити за неї не треба.Підключення гаманця
 10. Після підтвердження ви зможете надати в кредит будь-яку суму USDT, а у вкладці Withdraw вивести свої токени.

Відео

Якщо у вас є ідеї, питання чи бажання поділитися власним унікальним досвідом фармінгу, пишіть у наш чат, або залишайте коментарі тут!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити