Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Лендінг, стейкінг та фармінг

Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Лендінг, стейкінг та фармінг

У цій статті розглядаються варіанти одержання так званого пасивного доходу, тобто збільшення суми своїх інвестицій не за рахунок трейдингу чи зростання вартості активу, а отримання від них відсотків тими чи іншими методами. Нині у світі криптоактивів таких шляхів кілька – лендінг, стейкінг та фармінг. Незважаючи на загальний підсумок у вигляді отримання дивідендів, ці методи істотно відрізняються один від одного, як по реалізації, так і з точки зору безпеки для кінцевого користувача.

Лендінг

Лендінг (Lending) – найстаріший і традиційний метод отримання відсотків. Це надання своїх коштів у борг. Лендінг найчастіше є кредитуванням біржових спекулянтів для торгівлі з плечем, що здійснюється на маржинальне забезпечення або позикові кошти. Для забезпечення угод із плечем потрібна ліквідність, яку сама біржа не надає. Біржа використовує кошти користувачів, готових позичати під відсотки, заробляючи тим самим додатково - не тільки на торгових комісіях, а й комісіях за обслуговування кредиту, а також на більш вищій ставці, за якою кредит надається трейдерам.

Для кінцевого користувача на всіх біржах загальним у лендінгу є переказ коштів на так званий Funding Wallet, кошти з якого надаються біржею трейдерам, але схема на різних біржах відрізняється:

  • На низці бірж користувачам пропонується якась усереднена поточна ставка, свого роду аналог банківського депозиту визначений термін.
  • На інших кредитодавець може сам відстежувати поточні ставки, які змінюються динамічно в залежності від попиту, і пропонувати свій актив за будь-якою ставкою, яка його влаштовує, на будь-яке число днів (мінімум - 2 дні, максимум найчастіше 30). Потенційно це дає більшу прибутковість, ніж у першому варіанті.

Лендінг популярний також тим, що у позику можна надавати не тільки криптовалюти, а й фіатні кошти. Середня прибутковість по лендінгу на рік може становити близько 10-12%.

У разі лендінгу гарантом для кредитодавця є біржа, яка здійснює обслуговування позичок, стежить за своєчасною ліквідацією позицій трейдерів, щоб кошти кредиторів залишалися в безпеці. В історії криптотрейдингу через технічні аспекти відбувалися випадки втрати коштів, що використовувалися для маржинального забезпечення, але так як репутація для бірж вкрай важлива, і масовий відтік користувачів відразу ж позначиться на заробітках самої біржі, подібні втрати завжди відшкодовувалися хоча б і з часом.

Окрім бірж послуги лендінгу сьогодні пропонують і численні лендінгові платформи як централізовані, так і децентралізовані (сервіси DeFi). Говорити про однакову надійність даних сервісів не можна, тому що в даному випадку криптозайми можуть використовуватися для фінансування абсолютно різних завдань, у той час як гарантії безпеки коштів і програмна реалізація цього можуть бути не до кінця опрацьовані з урахуванням хайпу, що виник навколо сфери DeFi.

Стейкінг

Стейкінг – це можливість отримувати пасивний дохід від заблокованих монет. Термін стейкінг (staking) з'явився з назви концепції розподіленої мережі Proof-of-Stake (PoS), розробленої та покликаної як мінімум частково замінити модель Proof-of-Work (PoW), яка в даний час найчастіше використовується для валідації блокчейну за допомогою вельми енерговитратних обчислень, чи класичного “обчислювального” майнінгу.

Різниця між PoW та PoS:

  • У PoW монети-винагороди в мережі заробляє вузол, що має обчислювальну потужність. Він підтримує працездатність мережі та проводить розрахунки та валідацію. Чим більша обчислювальна потужність такого вузла, тим більше він заробляє винагороди.
  • У PoS валідація відбувається власниками монет, за принципом - чим більше у даного вузла монет, які не беруть участь у транзакціях, тобто більше ніяк не використовуються, окрім як для підтримки роботи мережі, тим більше в нього прав на валідацію. Відповідно винагорода пропорційна числу "заморожених" для мережі монет, що знаходяться у даного вузла.

З точки зору технічного функціонування самої мережі алгоритм PoS є виграшним, оскільки стейкінг не вимагає великої обчислювальної потужності і мережа, що працює за принципом PoS, є більш швидкою та менш енерговитратною.

Заморожування монет та отримання подібної винагороди і називається стейкінгом. Стейкінг можна назвати "пасивним" майнінгом монет. З цієї причини стейкинг можливий лише для монет, мережа яких підтримує алгоритм PoS, але не для фіатних коштів.

Правила та обмеження стейкінгу залежать від конкретних монет. Обмеження стосуються насамперед мінімальної суми, яку потрібно заморозити і в терміні, необхідному для участі монет у стейкінгу. Наприклад, у планованому та давно очікуваному PoS Ethereum мінімальна кількість монет для стейкінгу - 32 ETH, що на момент написання статті становить округлено 2,37 BTC або 39.000 доларів США.

З цієї причини з'являються послуги, які забезпечують стейкінг шляхом об'єднання власників меншого, ніж необхідно, числа монет. Також як класичні майнери об'єднуються за допомогою пулів для підвищення ефективності роботи, аналогічно виникають і "пули" для стейкінгу, що розподіляють винагороду за стейкінг пропорційно внесеним засобам.

На відміну від лендінгу, в стейкінгу передаються не самі монети, а лише їхні права. Монети продовжують належати власнику, захищені смарт-контрактом. Технічно існує кілька видів стейкінгу, але у всіх них важлива кількість монет. Середньорічна прибутковість класичних PoS криптовалют коливається в межах 5-15%.

Фармінг

Фармінг, або Yield Farming (у перекладі означає “вирощування доходності”), не є окремим механізмом отримання дивідендів. Це гібрид, що складається з лендінгу та стейкінгу, суть якого для користувача полягає в тому, щоб перерозподіляти свої кошти між різними сервісами для досягнення максимальної ефективності від своїх вкладень. Деякі навіть називають фармінг альтернативою класичному трейдингу для лінивих.

Наприклад фармінг на одній з платформ DeFi може надавати послуги з лендінгу своїх монет, але при цьому частина винагороди буде виплачуватись не у вигляді монет, а у вигляді токенів самої платформи. У свою чергу, дані токени можна продавати, або ж генерувати ще більше подібних токенів, вже за рахунок їх стейкінгу.

Незважаючи на популярність фармінгу, що стрімко зростає, необхідно відзначити, що сам сектор DeFi ще вкрай молодий. Для залучення ліквідності та можливості заробити платформи можуть використовувати різні методи, деякі з яких мають великі шанси перетворитися на справжні бульбашки. Зокрема, наведений вище приклад із нагородою у вигляді токенів платформи, цінність яких може виявитися цілком сумнівною та впасти в десятки разів. В даний час спостерігається памп вартості багатьох подібних криптоактивів, а в ряді випадків пропоновані нагороди за стейкінг таких токенів досягають 30-50% і навіть більше.

Уявіть ситуацію, що ви вкладаєте деяку суму реальних коштів на депозит із середньою ставкою, але додатково отримуєте щомісяця кілька "листиків подорожника", які з важко пояснювальною причиною також ростуть у ціні. А якщо ви погоджуєтесь не продавати їх, а утримувати, то кількість цих листків у вас за рік подвоїться. Заманливо, чи не так?

Висновок + відео

Усі три методи отримання пасивного доходу мають право на існування і можуть розглядатися трейдерами як варіант хеджингових стратегій.

Повернемося до ключових аспектів кожного:

  • Лендінг – класичний варіант видачі позик. Доступний для будь-яких видів активів. Кошти передаються у користування. Збереження коштів має забезпечувати біржа чи майданчик для лендінгу.
  • Стейкінг – пасивний майнінг, використовуються лише права активу за аналогією з голосами акціонерів. Самі кошти не передаються. Доступний для криптовалют із алгоритмом PoS.
  • Фармінг - така собі комбінація перших двох методів з можливістю отримання додаткового доходу. Теоретично є найпривабливішим варіантом з точки зору пасивної відсоткової прибутковості, але без будь-яких гарантій її досягнення.

Пасивна прибутковість за варіантами лендінгу або стейкінгу не передбачає наддоходів у відсотковому вираженні. З цієї точки зору стратегія active HODLing, що пропонується автоматичними високочастотними ботами Bitsgap, є більш виграшним варіантом.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити