Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке смарт-контракти і навіщо вони потрібні

Останнє оновлення: Вівторок, 09 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке смарт-контракти

До появи децентралізованої технології blockchain усі угоди на фінансових ринках здійснювалися під контролем центрального органу, що забезпечує виконання умов контракту обома сторонами.

Щоб укласти будь-яку угоду, необхідно було звернутися до нотаріуса або адвоката, оплатити їхні послуги і чекати оформлення документів. Тобто витрачати багато часу і багато грошей. А також повністю довіряти посереднику і його рішенням.Що таке смарт-контракти?

Але все змінилося, коли на основі блокчейна було розроблено смарт-контракти.

Смарт-контракт (англ. smart contract - розумний контракт) - це комп'ютерний алгоритм, призначений для формування, контролю та надання інформації про володіння чим-небудь.

У вужчому сенсі смарт-контракти являють собою набір функцій і даних, що знаходяться за певною адресою в блокчейні.

Smart-контракти дають змогу учасникам угоди безпечно обмінюватися грошима, акціями, власністю та іншими активами безпосередньо, без участі посередників.

Простою мовою, "ти - мені, я - тобі".

Призначення розумних контрактів - стежити за виконанням зобов'язань обох сторін, прописаних у контракті, а також автоматично штрафувати за порушення або невиконання умов угоди. Вони засновані на криптографії та працюють за суворим математичним алгоритмом, що виключає ризики неоднозначного трактування умов.

Ба більше, такі угоди здійснюються з мінімальними витратами на їхній супровід. Не потрібно платити юристам та іншим посередникам, а в разі невиконання угоди звертатися до суду.

Ця стаття про те, що розумні контракти - це просто, вигідно і безпечно. Смарт-контракти: що, навіщо і як.

Як працюють смарт-контракти

Схема роботи розумного контракту відрізняється від традиційної моделі взаємовідносин учасників фінансової угоди.

Як ми вже говорили, розумний контракт виключає з процесу посередників.Традиційний контракт передбачає участь в угоді третьої особи

Розумний контракт сам усе перевіряє і сам себе виконує. Він відстежує виконання всіх умов, прописаних у ньому, і на основі цього самостійно ухвалює рішення.

 • Якщо всі прописані умови угоди виконані, розумний контракт завершує угоду, розподіляючи активи між учасниками;
 • Якщо умови не виконані, розумний контракт накладає штрафи або автоматично закриває учасникам доступ до активів.

Смарт-контракт набуває чинності після підписання його обома сторонами угоди. Для цього використовують методи, аналогічні підписанню надсилання коштів у чинних криптовалютних мережах.

Для автоматизованого виконання всіх пунктів договору всі умови смарт-контракту повинні мати математичний опис і ясну логіку.

Особливістю смарт-контрактів є те, що вони можуть існувати тільки всередині середовища, що забезпечує безперешкодний доступ програмного коду до об'єктів розумного контракту.

До основних об'єктів смарт-контракту відносять:

 • Підписанти або учасники договору, які приймають або відмовляються від умов смарт-контракту. Учасників договору може бути двоє і більше, і вони можуть бути приватними особами або організаціями.
 • Предмет договору - вміст смарт-контракту.
 • Умови виконання контракту - чіткий математичний алгоритм, що описує виконання всіх пунктів контракту.
 • Децентралізована платформа, де буде розміщено запис про смарт-контракт для його розподіленого зберігання.

Таким чином, основний принцип розумного контракту полягає в повній автоматизації та достовірності виконання договірних відносин між учасниками фінансової угоди.

Історія

Ідея розумних контрактів з'явилася набагато раніше, ніж блокчейн і криптовалюти - у 1996 році. Її запропонував відомий американський учений і криптограф Нік Сабо, описавши смарт-контракт як "комп'ютеризований транзакційний протокол, який виконує умови договору".

Згідно з концепцією Сабо, розумні контракти являють собою цифрові протоколи для передачі інформації, які працюють на основі математичних алгоритмів і автоматично виконують транзакції після виконання встановлених сторонами умов.

Але в 1996 році рівень розвитку технологій не дозволяв цій ідеї втілитися в життя. І тільки поява технології блокчейн і першої криптовалюти біткоїн послужила основою для розробки смарт-контрактів. Однак, можливостей біткоїн-мережі на той момент було недостатньо.Блокчейн став основою для укладення "розумних" контрактів

Широке використання смарт-контрактів стало можливим завдяки блоковій платформі Ethereum, яка, як і раніше, залишається однією з найпоширеніших. Віталій Бутерін, творець Ефіру, дав змогу розробникам створювати додатки, не запускаючи власний блокчейн.

Це стало можливим завдяки тому, що смарт-контракти в Ethereum написані тьюринг-повною мовою.

Перші розумні контракти мали завдання формалізації найпростіших взаємовідносин, що складаються з невеликої кількості умов. Згодом їхня складність і функціональність розширювалася, і тепер про самовиконувану угоду говорять як про одну з найбільш вражаючих правових інновацій нашого часу.

Види контрактів

Класифікація смарт-контрактів заснована на рівні їхньої автоматизації.

Згідно з нею, виділяють:

 • контракти, в яких автоматизовано всі стадії виконання;
 • контракти, в яких основна частина прописана на папері або запраграмований один з етапів;
 • контракти, які прописані і в блокчейні, і мають паперову копію.

Найбільшою популярністю користуються контракти, в яких автоматизовано тільки один з етапів.

Середовище для роботи розумних контрактів

Для функціонування розумних контрактів потрібні певні умови:

 • Методи електронних підписів на основі публічних і приватних ключів (асиметричне шифрування);
 • Відкриті та децентралізовані бази даних, що повністю виключають людський фактор;
 • Децентралізоване середовище виконання контракту;
 • Достовірне джерело цифрових даних.

Приклади використання

А де в реальному житті використовують самоздійснювані контракти?

Реальні приклади впровадження смарт-контрактів легко можна знайти в найрізноманітніших сферах життя, починаючи від виборів і всіляких голосувань, закінчуючи мистецтвом.

Спектр застосування смарт-контрактів дуже широкий:

 • Логістика та ланцюжки поставок;
 • Аудит та бухгалтерський облік;
 • Страхування та кредитування;
 • Охорона здоров'я;
 • Нерухомість;
 • Ідентифікація особистості;
 • Реєстрація прав;
 • Ігрова індустрія;
 • Краудфандінг;
 • Інтернет речей;
 • ICO;
 • та інші.

Проводити голосування за допомогою розумних контрактів і блокчейна - значить унеможливити будь-які фальсифікації, розв'язати питання низької явки виборців і забезпечити максимально чесний результат.

Смарт-контракти застосовуються і для побутових цілей. Візьмемо знайоме кожному питання оренди житла. Власник нерухомості та орендар можуть взаємодіяти за допомогою смарт-контракту, який перекаже першому гроші, коли другий отримає ключі від житла. А в разі, якщо орендар прострочить оплату, розумний контракт автоматично заблокує йому доступ до приміщення, нарахує пеню або винесе інше покарання, прописане в умовах угоди.

Але якщо в одних галузях застосування розумних контрактів перебуває на стадії планування або тестування, то в деяких вони на повну використовуються.

Наприклад, у сфері первинного розміщення токенів (ICO), де за допомогою розумних контрактів, що самоперевіряються і самовиконуються, збирають кошти на запуск і розвиток проєктів і стартапів. І якщо компанія зі збору коштів провалилася, розумний контракт автоматично повертає активи кожному вкладнику.

Проблеми смарт-контрактів

Проблеми смарт-контрактів

Смарт-контракти - абсолютно нове явище для правової дійсності, тому його впровадження в існуючу правову систему відбуватиметься поступово. А в деяких випадках навіть болісно, враховуючи консервативність законодавчої галузі.

Правовий статус розумних контрактів юристи обговорюють практично на кожній конференції, присвяченій цифровій економіці.

З одного боку, усталеного або законодавчо оформленого поняття "смарт-контракту" наразі немає. З іншого - поки що немає серйозних правових проблем із застосуванням смарт-контрактів, проте, вони можуть виникнути в майбутньому.

Але як би там не було, для подальшого розвитку технології потрібне нове регуляторне середовище, яке б визначило юридичну силу смарт-контрактів і внесених до нього даних.

Оракули

Код смарт контрактів прописується в блокчейн і обмежений цим середовищем. Однак, для дотримання умов угоди вони повинні мати можливість отримати відповідну інформацію із зовнішнього світу.Що таке Оракул?

І тут у справу вступають оракули, які забезпечують зв'язок між зовнішніми і внутрішніми джерелами.

Оракул (англ. оracle) - це агент, який знаходить і підтверджує реальні події та передає ці дані в блокчейн для використання смарт-контрактів.

Оракули пов'язують смарт-контракти з різними джерелами даних в офчейні (за межами блокчейна). Їх класифікують залежно від низки якостей:

 • Від якого джерела виходять виходять дані: програмного чи апаратного?
 • Який напрямок інформації: вхідна чи вихідна?
 • Як здійснюється довіра: централізація чи децентралізація?

Примітно, що один оракул може підпадати відразу під кілька категорій.

Оракули є необхідним елементом блокчейн-екосистеми, оскільки розширюють можливості смарт-контрактів. Без оракулів смарт-контракти зможуть отримувати доступ до даних виключно в межах своєї мережі.

Правове регулювання

Смарт-контракти дають змогу спростити відносини між людьми, даючи їм змогу швидко і без посередників укладати угоди. Проте, для широкого застосування такі угоди зобов'язані мати певну юридичну силу. Правовий статус смарт-контракти можуть отримати за умови відповідності законам держави, в рамках якої вони функціонують. А для цього - містити умови та обмеження, встановлені законодавством.

На практиці смарт-контракт може бути інтегрований у чинну систему договірного права двома способами:

 • як угода, яка сама по собі є правовим договором (гібридна модель інтеграції);
 • як доповнення до основного правового договору (відокремлена модель інтеграції).

Відокремлена модель інтеграції передбачає, що звичні для нас правові договори у формі документів і надалі існуватимуть у незмінному вигляді, але частину умов, прописаних у ньому, буде занесено у смарт-контракт.

За гібридної моделі більша частина правового договору залишиться в його традиційному вигляді, але певна його частина, що піддається автоматизації, буде записана однією з мов програмування. Завдяки цьому буде відбуватися її автоматичне виконання, на підставі прописаного в договорі програмного коду.

Недовіра до блокчейну

Як відомо, найширшого поширення блокчейн набув у криптовалютах. У створенні багатьох користувачів цифрові гроші досі асоціюються з чимось забороненим, нелегальним, неправильним.

Складно заперечувати, що існує взаємозв'язок криптовалют і тіньового сектору економіки: біткоїн все ще є улюбленою валютою кіберзлочинців.

І справді, багато власників біткоїна познайомилися з криптовалютою, купуючи на одному з безлічі ринків даркнету заборонені речовини.Кіберзлочини та криптовалюти

Прикладами ситуацій, у яких кіберзлочинці користуються перевагами біткоїна, є програми-здирники, атаки DDoS, криптоджекінг і ринки даркнету.

Недовіра до технологій, що функціонують на основі блокчейну, позначається і на ставленні користувачів до смарт-контрактів. Фахівці вважають, що тісний взаємозв'язок понять "смарт-контракт" і "криптовалюта" (а саме завдяки криптовалюті забезпечується функціонування "розумних" договорів) негативно позначається на повноцінному розвитку технології.

Крім того, висловлюються побоювання, що подібні автоматизовані технології можуть призвести до ослаблення соціальних інститутів, які людство створювало протягом багатьох поколінь. Це загрожує зникненням великої кількості адміністративних робочих місць, оскільки не буде потреби в нотаріусах, банківських службовцях і фахівцях, які займаються реєстрацією угод.

Перспективи розвитку смарт-контрактів

У тому, що за розумними цифровими технологіями майбутнє - вже ніхто не сумнівається. Передові країни та світові корпорації вже кинули сили та суттєві фінансові активи в розробку та вивчення цифрових контрактів.

Британський журнал The Economist характеризує розумні контракти як найважливіший додаток технології блокчейн.

Перспективи у смарт-контрактів дійсно великі. Вони мають потенціал кардинально змінити багато сфер життя. Проте, для цього технологія має бути успішно і багаторазово протестована. Поки ж смарт-контракти сприймаються як експериментальне рішення, хоча приклади використання розумних контрактів у реальному житті трапляються все частіше.

За допомогою смарт-контракту було укладено угоду на купівлю нерухомості. Квартиру було продано в Україні на правому березі Києва. Для проведення операції використовували смарт-контракт Ефіріума, а також децентралізований американський маркетплейс Propy.

Чому укласти розумні контракт вигідніше, ніж звичайний договір?

Розумний контракт Традиційний контракт
Виконує себе сам; Для виконання потрібні посередники;

Переказ коштів відбувається

автоматично;

Гроші переказуються вручну;
Витрати скорочені до мінімуму; Необхідно оплачувати послуги посередників;
Пункти контракту тлумачаться однозначно; Можливі різночитання умов контракту;

Код не можна змінити,

всі умови контракту залишаються незмінними.

Підкупивши посередників,

можна переписати умови контракту заднім числом.

Таким чином, засновані на криптографії, розумні контракти здатні забезпечувати кращу безпеку та суттєво знизити трансакційні витрати, пов'язані з укладенням договорів, і можливі судові витрати. А також повністю виключити людський фактор, завдяки чому угоди між учасниками угоди будуть максимально чесними та прозорими.

Плюси та мінуси

Розумні контракти все ще перебувають на експериментальній стадії розвитку. Одні користувачі вже оцінили їхню зручність і використовують у побуті. Інші зі скепсисом ставляться до подібних автоматизованих технологій і діють по-старому.

Перші оперують численними перевагами розумних контрактів, другі - підтверджують свої побоювання низкою недоліків.

Основні плюси та мінуси смарт-контрактів:

Плюси:

 • Самоперевірюваність і самовиконання
 • Незмінність і захист від несанкціонованих поправок
 • Прозорість умов угоди
 • Конфіденційність учасників
 • Автоматизований процес
 • Зниження витрат за рахунок усунення з процесу посередників
 • Точність: чіткі математичні алгоритми та відсутність людського фактора
 • Безпека: дані шифруються і зберігаються в розподіленому реєстрі

Мінуси:

 • Недовіра до блокчейну
 • Негнучкість
 • Імовірність заміни даних на зовнішніх джерелах інформації
 • Відсутність правового регулювання
 • Необізнаність користувачів і мала поширеність
 • Витрати і складність впровадження нової технології
 • Неможливість зміни

Висновок

Роботу розумних контрактів можна порівняти з автоматом із газованою водою та снеками. Кидаєш монетку - і отримуєш бажане. Без посередників і третіх осіб.Висновок

У світі грошей людський фактор часто стає причиною серйозних проблем і порушень. Прихильники автоматизованих технологій вважають, що фінансові стосунки стосуються тільки двох, а за технічний бік процесу повинні відповідати машини, які не переслідують особистих цілей і користі.

Розумні контракти самовиконуються відповідно до закладеного алгоритму дій і дають змогу обмінюватися інформацією, укладати угоди та укладати угоди значно швидше й дешевше, ніж традиційні договори.

Незважаючи на безліч переваг, у смарт-контрактів є і низка недоліків: складність упровадження в реальні бізнес-процеси, відсутність регулювання, брак фахівців і, як не дивно, неможливість зміни контракту.

Смарт-контракти поки що залишаються експериментальною технологією, яка не застрахована від помилок та існує без чіткого правового регулювання. Утім, її перспективи очевидні. Інтелектуальні контракти суттєво економлять сили, час і гроші під час проведення угод, тому їхня цінність у майбутньому лише зростатиме.

Читайте також - Технічні індикатори в трейдингу.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити