Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке майнінг (mining) простими словами

Останнє оновлення: Вівторок, 09 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке майнінг

Експерти всі як один заявляють - майнінг стає більш зрілим. Ринок рясніє обладнанням, виробники якого навчилися швидко нарощувати збут і, тим самим, забезпечують стабільний рівень прибутковості майнінгу. То що таке майнінг простими словами?

Майнінг - це діяльність зі створення нових блоків у блокчейні за винагороду.

Якщо давати більш розгорнуте визначення суті майнінгу, то це процес, який передбачає використання комп'ютерних потужностей для створення нових блоків, забезпечення їхньої безпеки та формування нових записів у загальній розподіленій базі базі даних - блокчейні.

На криптовалютному сленгу добувачів називають майнерами. Що більша кількість майнерів і що більше комп'ютерів бере участь у процесі, то надійніше і стабільніше працює вся система. Таким чином, майнери підтримують життєдіяльність мережі і за свою роботу отримують винагороду в криптовалюті.

В оглядах і статтях про майнінг, де аналітики прогнозують розвиток індустрії у 2023 році, можна прочитати про зниження частки китайського майнінгу і збільшення значущості Казахстану, США і Канади.

Казахстан вважається найсприятливішою країною на євразійському континенті для інвестицій у майнінг: уряд підтримує IT-компанії і відкритий для роботи з іноземними інвесторами.

Редакція сайту ITstatti підготувала майнінг-гайд, у якому з нуля розповімо, що означає майнінг, навіщо він потрібен і як почати добувати криптовалюту самостійно.

Як працює майнінг криптовалют

Процес майнінгу полягає у розв'язанні комп'ютерами математичних задач, результатом чого є знаходження нового блоку і додавання його в блокчейн. За виконання цієї роботи майнерам належить нагорода у вигляді цифрових монет.

Таким чином, три основні складові майнінгу:

Майнер + Блок + Винагорода

Як відбувається створення блоку?

 1. Майнери проводять складні обчислювальні операції, щоб знайти хеш, який є свого роду ключем для появи нового блоку в блокчейні;
 2. Коли код розшифровано, відкривається новий блок, захищений криптографічним підписом;
 3. Цей підпис містить у собі хеші всіх попередніх блоків і випадкового числа;
 4. Майнер або майнінг-пул, який першим підібрав правильне хеш-значення, отримує винагороду;
 5. Новий блок додається в самий кінець блокчейна, продовживши ланцюжок, і все повторюється заново.

Отримані як нагороду за знайдений блок монети майнер виводить на десктопний, мобільний, холодний або будь-який інший гаманець, який використовує для цієї криптовалюти.Принцип роботи майнінгу криптовалюти

Час, за який майниться черговий блок, залежить від складності мережі. На створення 1 блоку потрібно від кількох секунд до 10 хвилин (у мережі Біткоїн) і більше.

Складність мережі постійно збільшується, а кількість монет, які ще можна добути, зменшується. Разом із цим - скорочується нагорода за блок, і, як наслідок, майнери заробляють менше.

У 2020 році нагорода за блок зменшилася рівно у 8 разів порівняно з 2009 роком: 50 BTC → 25 BTC → 12,5 BTC → 6,25 BTC.

Початкові 50 BTC, які майнери отримували за намайненний біткоїн-блок, за 4 роки перетворилися на 25 BTC, а в 2016 році знизилися до 12,5 BTC. У 2024 році відбудеться черговий халвінг біткоїна (наполовину зменшиться нагорода за блок), після якого майнери отримуватимуть 3,125 BTC.

Майнінг є єдиним способом збільшення кількості криптовалюти, і завдяки йому забезпечується цілісне функціонування всієї системи.

Основні види майнінгу

Майнінг криптовалюти можна класифікувати залежно від використовуваного обладнання. А вибір обладнання обумовлений тим, яку криптовалюту ви плануєте майнити.

Виділяють 7 основних способів майнінгу:

 • Хмарний;
 • Серверний;
 • На процесорі;
 • На асіках;
 • На відеокартах;
 • Майнінг-ферми;
 • На жорсткому диску.

Хмарний

Щоб ефективно займатися майнінгом, потрібна наявність серйозних обчислювальних потужностей. Очевидно, що придбання обладнання вимагає великих фінансових ресурсів, які не завжди є у розпорядженні звичайного користувача. Тому з'явився новий вид майнінгу без вкладень - хмарний.

Хмарний майнінг або клауд майнінг (англ. cloud - хмара) являє собою видобуток криптовалюти у віддаленому режимі, коли користувач платить компанії за оренду її майнінг-обладнання.

Таким чином, майнер звільняється від купівлі дорогого обладнання, налаштування і цілодобового контролю за його роботою. Він користується послугами хмарних сервісів, які беруть на себе всі ці функції.

Щоб мінімізувати ризик шахрайства, важливо обирати перевірені сайти, з гарною репутацією і відгуками користувачів.

ТОП сервісів хмарного майнінгу в 2023:

Назва Адреса Статус
Gate.io Сloud Mining https://www.gate.io/cloudmining Платить
Binance Cloud Mining https://pool.binance.com/ Платить
Hashshiny https://hashshiny.io/ Платить
Hashing24 https://hashing24.com/ Платить
Ecos Cloud Mining https://ecos.am/ Платить
Dualmine https://dualmine.com/ Платить
IQ Mining https://iqmining.com/ Платить
BeMine https://bemine.club/ Платить
Hashmart https://hashmart.io/ Платить
BitDeer https://www.bitdeer.com/ Платить

Будучи прибутковим бізнесом кілька років тому, майнінг у хмарі вже не в змозі давати інвесторам гідні винагороди. Навіть найполулярнішим сервісам хмарного майнінгу дедалі складніше залучати нових клієнтів.

Серверний

Серверний майнінг передбачає необхідність підключення до певного мережевого вузла (сервера), який займається опрацюванням даних з їхньою подальшою передачею в мережу. По суті, цей спосіб майнінгу мало чим відрізняється від майнінгу на одному процесорі.

На процесорі

У 2010 році mining здійснювався на звичайному ПК, а прибутковість майнінгу повністю залежала від потужності процесора. Користувач встановлював на комп'ютер необхідне ПЗ, створював електронний гаманець і виводив на нього здобуту криптовалюту. Для безперебійного процесу потрібні були підключення до інтернету і цілодобова робота комп'ютера.

В умовах 2023 року майнити криптовалюту на процесорі або CPU - нерентабельно. Багато майнерів займаються ним пасивно: якщо в обладнання залишається надлишок потужності, вона спрямовується на майнінг.

У зв'язку з відносно невисокою обчислювальною потужністю процесорів, дохід від такого способу майнінгу можна отримати тільки добуваючи криптовалюту, спеціально оптимізовану для цього, наприклад Монеро.

На асіках

ASIC (application-specific integrated circuit) являє собою дороге комплексне рішення для майнінгу, здатне обробляти величезні масиви інформації. Особливість асіків у тому, що часто вони "заточені" на видобуток конкретної криптовалюти. Асіки потужніші, ніж відеокарти, споживають менше енергії і прості в налаштуванні.

До недоліків можна віднести ціну, можливість майнити обмежену кількість криптовалют, високий рівень шуму і слабку ремонтопридатність у разі виходу обладнання з ладу.

На відеокартах

Для майнінгу альткоїнів приватні майнери створюють ферми відеокарт. Стандартна ферма являє собою блок з декількох відеокарт, але для її роботи також необхідні материнська плата, процесор, оперативна пам'ять, жорсткий диск і блок живлення.Ферми відеокарт - популярний варіант майнінгу у приватних майнерів

Оптимальна кількість відеокарт для однієї ферми - 4 шт, оскільки "материнки" на 4 слоти вважаються найнадійнішими. Що більше слотів у материнської плати для відеокарт, то частіше відбуваються поломки, що веде до простою обладнання.

Головний показник відеокарт - обчислювальна потужність (хешрейт), яка вимірюється в hash/s. Крім цього, варто звертати увагу на такі параметри, як енергоспоживання і ціну.

Інші вимоги до обладнання:

 • Простий 2-х ядерний процесор (потужність процесора не відіграє великої ролі);
 • Об'єм оперативної пам'яті - мінімум 4 Гбт;
 • Жорсткий диск краще вибрати SSD з об'ємом 50 - 60 Гбт;
 • Блок живлення (вибираючи його, потрібно розрахувати сумарну потужність всієї системи).

Під час майнінгу на відеокартах діє правило: що більше коштів вкладено в обладнання, то більше можна заробити.

Переваги майнінгу - відеокарти VS асіки:

 • Відеокарти дешевші за асики;
 • Дають змогу майнити практично будь-яку криптовалюту;
 • Легше ремонтувати, можна продати на вторинному ринку;
 • Менш гучні.

Однак, відеокарти набагато менш потужні. Зараз на відеокарті комп'ютера є сенс майнити тільки нові криптовалюти з маленькою складністю алгоритму. Популярні монети, такі як біткоїн і лайткоїн, уже виробляють тільки за допомогою ASIC.

Майнінг ферми

Для створення власної майнінгової ферми необхідно вирішити низку питань:

 • Придбати потужне електрообладнання для дотримання правил пожежної безпеки. Під час інвестування в майнінг потрібно враховувати, що одна ферма з 4-6 відеокартами споживає приблизно 1 кВт/год, а за добу витрачається місячна норма на людину. Це дає серйозне навантаження на енергомережу, з яким не впораються стандартні електропроводка та електрощиток. Щоб уникнути пожежі, потрібно придбати відповідне навантаженню електрообладнання.
 • Правильно обладнати приміщення. Створюючи ферму, враховуйте, що обладнання для майнінгу виробляє багато шуму і тепла. Тому вкрай важливо розташувати ферму далеко від житлового приміщення і продумати варіанти охолодження.
 • Забезпечити безперебійний доступ до інтернету. Стабільний сигнал - головна умова для роботи майнінг-ферми. Швидкість не так важлива: від 2 Mb/s цілком вистачить.
 • Вибрати сервер (pool) для вироблення криптовалют. Під час вибору пулу звертайте увагу на простоту налаштування, потужність, розмір комісії (зазвичай 1%) і, звісно, захищеність.
 • Зареєструвати гаманець для зберігання криптовалют або акаунт на криптобіржі, щоб на нього автоматично зараховувалася намайнована криптовалюта.

Гаманець криптовалют - це програмне забезпечення, яке встановлюється на смартфон або ПК і дає можливість зберігати ключі для отримання доступу до криптовалюти.

Ключі, які відкривають доступ до вмісту гаманця, вкрай важливо не загубити: у разі їхньої втрати губляться назавжди і самі коїни, і повернути їх ніяк не вдасться.

Зараз усе йде до того, що заробляти на майнінгу буде тільки великий бізнес. Дрібні ферми стануть нерентабельними через занадто маленьку маржу.

На жорсткому диску

Разом зі створенням алгоритму Proof of Capacity (PoC) з'явився новий спосіб майнінгу - на HDD.

Алгоритм консенсусу PoC використовує фізичну пам'ять пристрою. Варіанти рішень для генерації нового блоку записуються на вільному просторі вінчестера. І після збереження всіх можливих рішень, починається процес майнінгу на жорсткому диску.

На відміну від відеокарт, майнінг на жорсткому диску не вимагає великих вкладень, і запустити його можна в будь-якій операційній системі.

Алгоритми майнінгу криптовалют

У кожній криптовалюті використовується певний алгоритм шифрування, і саме його розшифровують у процесі майнінгу.

Алгоритми криптовалют - це набір специфічних криптографічних механізмів і правил, які шифрують цифрову валюту.

Більшість мереж використовують Proof-of-Work або Proof-of-Stake.

Proof of Work

Алгоритм Proof of Work (PoW) або Доказ роботи передбачає, що майнер, який має найбільшу обчислювальну потужність, може знаходити більше блоків і отримувати більшу винагороду.

Таким чином, прибуток майнера залежить від потужності його обладнання (хешрейту). Майнери здійснюють обробку транзакцій, включаючи їх у новий блок, і отримують винагороду, пропорційну витраченій потужності.

PoW ще називають "консенсус Накамото": він був першим і довгий час залишався основним алгоритмом майнінгу. Але поступово стали з'являтися більш енергоефективні та безпечні алгоритми, що дають змогу отримати більшу рентабельність від майнінгу.

Proof of Stake

PoS (Proof of Stake) або Доказ частки - це консенсус майнінгу, що ґрунтується на інвестиційній можливості.

"Гроші роблять гроші" - прибуток майнера залежить не від потужності обладнання, яка для PoS-алгоритму взагалі не потрібна, а від кількості монет у гаманці.

Головна умова - постійно синхронізувати своє криптосховище з мережею. Таким чином, власники цифрових активів підтримують працездатність мережі і за свою роботу отримують винагороду. При цьому що довше гроші перебувають у цифровому сховищі, то вищий гонорар майнера.

Існують і інші, новіші алгоритми для майнінгу, які є доопрацьованими копіями основних алгоритмів.

Наприклад, алгоритм PoC (proof of capacity), який раніше називався proof of storage. PoC передбачає отримання прибутку кількома способами:

 • здача в оренду простору на своєму жорсткому диску;
 • передача в спільне користування точки доступу WiFi;
 • продаж корпоративному сектору невикористаних користувачем пакетів СМС.

Для майнінгу деяких криптовалют використовують гібридні алгоритми консенсусу, наприклад:

 • Siacoin видобувається за алгоритмами PoW (хешування Blake2b) і PoC;
 • Dash, Decred, Peercoin - PoW + PoS;
 • криптовалюти, що використовують безліч хеш-функцій. Наприклад, Digibyte з п'ятьма алгоритмами PoW - Groestl, Skein, Qubit, Scrypt і Sha256.

Скільки можна заробити?

Тепер займемося підрахунками: скільки зараз можна заробити на майнінгу? Скільки грошей приносить видобуток криптомонет?

Щоб майнінг приносив дохід, потрібно, щоб заробіток покривав витрати на обладнання, електроенергію тощо.

Прибутковість майнінгу залежить від монети, яку ви плануєте добувати. Що більше її вже намайнено, то складнішим стає процес майнінгу і вищими вимоги до потужності обладнання.

У 2018 році майнери заробили понад $4,8 млрд. Але чим нижче падає курс біткоїна, тим менше заробляють майнери.

Кожен, хто хоче заробляти на майнінгу, може це робити самостійно на власному обладнанні. І якщо спочатку можна було заробляти гроші, добуваючи монети на власному ПК, то поступово прибутковість майнінгу поодинці стала нульовою. Щоб підвищити окупність майнінгу, користувачі стали об'єднуватися в майнінг-пули.

Майнінг пул - це об'єднання обчислювальних потужностей кількох майнерів для збільшення шансів на знаходження блоку.

У першому випадку винагорода повністю дістанеться майнеру. Нагорода за блок, здобутий пулом, розподіляється між усіма учасниками пулу.

Від теорії до практики: як дізнатися, скільки приносить майнінг тієї чи іншої криптовалюти?

Калькулятор майнінгу

Як ми вже говорили, рентабельність майнінгу конкретної криптовалюти залежить від складності мережі, яка постійно зростає. Актуальну складність майнінгу криптовалюти, що цікавить, можна підрахувати за допомогою калькулятора майнінгу. Для цієї мети створюються спеціальні сервіси, що дають змогу прогнозувати прибуток на підставі заданих параметрів.

Серед найпопулярніших - coinwarz.com і bitinfocharts.com.

Формула для підрахунку прибутковості майнінгу з урахуванням складності мережі розраховується так:

I = ( D * t * H)/(X * 2^32)

де:

 • I - дохід у монетах;
 • D - нагорода за блок у монетах;
 • T - період майнінгу в секундах (у добі - 86400 секунд);
 • H - обчислювальна потужність, hash/s;
 • X - складність майнінгу.

Однак, жоден калькулятор і жодна формула не в силах спрогнозувати зміну ціни криптовалюти. Тому при розрахунку прибутковості варто враховувати сильне коливання ціни в короткострокові періоди часу. Протягом місяця вартість криптовалюти може коливатися в межах 30-50% у бік збільшення або у зворотний.

Складність

Зараз усі говорять про збільшення складності майнінгу. Що це означає?

Складність мережі залежить від того, скільки комп'ютерів займаються пошуком хеша. Якщо в процес залучаються нові пристрої, то складність майнінгу збільшується і падає прибутковість. І рівно навпаки: якщо комп'ютерів стає менше, то складність мережі падає, а прибутковість зростає.

Складність видобутку криптовалюти було введено з двох основних причин:

 1. Контроль за емісією та унеможливлення ймовірності занадто раннього створення всіх блоків;
 2. Підвищення цінності криптовалюти: обмежена пропозиція породжує підвищений попит.

Через те, що складність - величина, що змінюється, яку неможливо точно спрогнозувати, розрахунок прибутковості будується на даних сьогоднішньої складності майнінгу.

Дійсна прибутковість майнінгу, як правило, виявляється нижчою за розрахункову.

Споживання електроенергії

Одним з основних факторів, що визначають успішність майнінгу, є вартість електрики. Прибутковість майнінгу безпосередньо залежить від того, скільки електроенергії споживає обладнання.

У 2016-2017 році більшість майнінг-ферм базувалися в Китаї. Але вже до кінця 2017 року тарифи на електроенергію та оподаткування в країні зросли настільки, що ведення майнінг-бізнесу стало безглуздим. Щоб майнінг став рентабельним, необхідно було скорочувати витрати на електрику. Тому багато майнінг-ферм стали переносити в регіони з дешевшою електроенергією: країни Східної Європи, Канада та Ісландія.

Для прибуткового майнінгу оптимальною є вартість енергії нижче $0,03 квт/год.

Таким чином, термін окупності майнінгу залежить від 5 основних факторів:

 1. Ціни на обладнання;
 2. Щоденної прибутковості обладнання;
 3. Складнощі мережі;
 4. Курсу криптовалюти, що видобувається;
 5. Вартості електрики в регіоні.

Як почати майнити?

Підрахувавши, скільки можна заробити на майнінгу, і якщо результат вас влаштовує - саме час запустити процес. Що потрібно зробити з самого початку? З яких етапів складається підготовка?

Ми зробили для вас покрокову інструкцію, як і в якій черговості правильно організувати процес майнінгу.

Яку криптовалюту обрати для майнінгу?

Для вибору монети для майнінгу необхідно відштовхуватися від розміру інвестицій. Майнінг топових криптовалют, того ж біткоїна, вже має надзвичайну складність і вимагає великих витрат на обладнання. Тому якщо ваш стартовий капітал становить пару тисяч доларів, то розумніше буде вкластися в майнінг більш доступних за ціною альткоїнів.

Диверсифікуйте свій криптовалютний портфель, майніть різні криптовалюти, роблячи основний наголос на монети з першої десятки, якщо дозволяють можливості. Регулярно читайте новини криптовалютного ринку, стежте за складністю майнінгу та перекидайте потужності на більш вигідні варіанти, шукайте перспективні монети та інвестуйте в них у розрахунку на значне зростання курсу в майбутньому.

Саме такий підхід перетворить майнінг на прибутковий бізнес.

Вибір обладнання

Майнінг на перший погляд здається простим заняттям: підключив обладнання та отримуєш прибуток. Проте, прибутковість майнінгу безпосередньо залежить, наскільки грамотно ви витратите свої кошти на це саме обладнання.

Тим, хто хоче почати цей бізнес, але поки мало грошей, найкраще починати майнінг на невеликих обсягах і не найпотужнішому обладнанні. Для вивчення нюансів майнінгу на практиці чудово підійдуть відеокарти. Наприклад, ферма з 4 недорогих відеокарт обійдеться приблизно в $1500. Такі вкладення окупляться приблизно через рік. А розташувати домашню ферму відеокарт можна в житловому приміщенні.

Потренувавшись на дрібних сумах і набувши достатньо знань і досвіду, можна братися за реалізацію серйозніших проєктів.

Якщо готові до серйознішого старту, то можна відразу перейти на промисловий майнінг, що передбачає створення майнінгової ферми. Для створення потужних ферм найкраще підійдуть асики.

З обслуговуванням ферми на ASIC впорається будь-хто, для цього не потрібні особливі досвід і знання. Таке обладнання не потребує особливого догляду: достатньо знайти відповідне приміщення з постійним доступом до електроенергії та інтернету.

Яке обладнання ви б не вибрали, завжди перед покупкою важливо прорахувати його окупність. Зробити це найпростіше за допомогою калькулятора прибутковості майнінгу.

Якщо термін окупності обладнання більше року, то купівля не має сенсу.

Вибір пулу

Соло-майнінг або видобуток криптовалюти самотужки втрачає актуальність. Складність мережі біткоїна або ефіру така, що ймовірність самостійно знайти блок наближається до нуля. Зараз навіть великі майнінгові ферми з величезними обчислювальними потужностями добувають криптовалюту в пулах.

Пул - це об'єднання майнерів і їхніх обчислювальних потужностей для видобутку певної криптомонети. Нагорода за видобутий блок розподіляється серед усіх учасників пулу пропорційно витраченим потужностям.

Майнінгові пули заробляють тим, що отримують невелику частку від кожного майнера. Розмір цієї плати залежить від пулу і є одним із чинників, що впливає на прибутковість майнінгу. Тому важливо вибрати надійний пул із прийнятними комісіями.

Проходьте повз майнінг-пули з маленькою кількістю майнерів і низьким хешрейтом. Великі та популярні серед майнерів пули надають більш високий хешрейт і з більшою ймовірністю знаходять блоки. А це означає, що виплати будуть регулярними, хоч ними і доведеться ділитися з іншими учасниками пулу.

Серед великих і прибуткових пулів у 2023 році відзначимо:

Назва Адреса Статус
Gate.io Cloud Mining https://www.gate.io/cloudmining Платить
Binance Cloud Mining https://pool.binance.com/ Платить
Hashshiny https://hashshiny.io/ Платить
Hashing24 https://hashing24.com/ Платить
Ecos Cloud Mining https://ecos.am/ Платить
Dualmine https://dualmine.com/ Платить
IQ Mining https://iqmining.com/ Платить
BeMine https://bemine.club/ Платить
Hashmart https://hashmart.io/ Платить
BitDeer https://www.bitdeer.com/ Платить

З метою безпеки мережі часто рекомендується розподіляти хешрейт по різних майнінг-пулах.

Де буде зберігатися криптовалюта?

2 способи, як вивести намайнену криптовалюту:

 1. Криптовалютна біржа .Це найвигідніший спосіб. Здобуті біткоїни виводите на біржовий гаманець і вже там продаєте або обмінюєте на фіат і виводите реальні гроші.
  Для цих цілей найкраще підійде гонконгська біржа криптовалют Binance, у лістингу якої тільки надійні валюти від серйозних розробників.
  Бінансе - велика і надійна платформа, інтерфейс якої перекладено 16 мовами і з якою працюють мільйони трейдерів по всьому світу.
 2. Мультивалютний онлайн-гаманець. Веб-гаманці дають змогу отримувати, відправляти й обмінювати цифрові валюти між собою або на фіатні валюти. Найкраще обирати сервіси, що дають змогу керувати кількома активами з одного рахунку.

Платформи для обміну та торгівлі

Виведення грошей з майнінгу для подальших операцій з ними можна здійснити кількома способами:

 1. На біржу криптовалют, наприклад, Binance;
 2. На онлайн-обмінники.

Зручним рішенням для пошуку надійного обмінного пункту є сервіси, які акумулюють пропозиції від різних майданчиків і надають користувачам найактуальнішу інформацію про умови обміну.

В україномовному сегменті найбільш популярним є сайт Bestchange.

Bestchange збирає надійні обмінники і в режимі реального часу відображає їхні умови обміну: курс, способи виведення, резерви. Усі обмінні сервіси перед потраплянням до лістингу моніторингу проходять перевірку, тому ймовірність обману зводиться до мінімуму.

Завжди пам'ятайте про безпеку. Тому після того, як вибрали якийсь обмінник за допомогою Bestchange, пошукайте ще додаткову інформацію про нього в інтернеті.

Регулювання майнінгу

Для інвесторів вкрай важлива юридична прозорість майнінгового бізнесу. Тому для них важливо, щоб майнінг був легалізований і законний.

Правовий статус майнінгу залежить від країни. У таких країнах, як Єгипет та Індія, майнінг перебуває під забороною, як і криптовалюта загалом. Інші держави вже розробили відповідні закони і створили нормативну базу для криптогалузі, що містить податки і тарифні пільги для компаній, які працюють у галузі.

Очікується, що скоро правове регулювання криптопростору буде розроблено в США, Великій Британії, Франції, Німеччині, Сінгапурі, Ізраїлі, Україні, Казахстані та Малайзії.

Перспективи та актуальність майнінгу у 2023 році

Рентабельність майнінгу сильно залежить від курсу видобутої криптовалюти. Спочатку, коли мало хто знав, що таке майнінг і криптовалюти взагалі, на майнінгу заробляв хто завгодно за допомогою свого CPU. Але менш ніж через три роки після появи першої криптовалюти такий спосіб видобутку нових монет став невигідним.

Майнінг-індустрія змінюється із запаморочливою швидкістю. Оскільки процес видобутку криптовалют став ускладнюватися, а прибутковість падати, почали змінюватися види майнінгу: з'явився GPU-майнінг, який потім витіснив майнінг на асіках. І якщо спочатку добували тільки Біткоїн, то в якийсь момент майнери переключилися на майнінг альткоїнів.

Чи буде вигідний майнінг у майбутньому? Чи можна займатися цим бізнесом і заробляти у 2024 році?

Дехто вважає, навіщо майнити, якщо можна просто купити криптовалюту і дочекатися зростання її вартості? Не бачачи сенсу в майнінгу, багато хто заробляє на криптовалюті, купуючи її дешево і продаючи дорожче.

З іншого боку, є й ті, хто майнив, майнить і буде майнити. Але зараз усі розуміють: щоб заробляти, потрібно змінювати способи майнінгу. І тут на допомогу приходять нові технології, які змінюють індустрію: щоб збільшити шанс знаходження блоку, майнери об'єднуються в пули, будують потужні майнінг-ферми, а хмарний майнінг дає змогу добувати криптовалюту на орендованих потужностях.

Експерти виділяють наступні тенденції розвитку майнінгу у 2024 році:

 • Нові майнінг ферми будуть будуватися в регіонах з дешевою електрикою (Східна Європа, Канада та Ісландія);
 • Крім дешевої електроенергії, майнери будуть віддавати перевагу країнам із прихильним ставленням до криптогалузі;
 • Енерговитратний і дорогий алгоритм майнінгу Proof of Work, за якого для майнінгу потрібне спеціальне обладнання, відійде в минуле. Основним алгоритмом стане Proof of Stake, який використовує систему, де майнери вибираються випадково або за спеціальною схемою;
 • Популяризація скриптів для майнінгу в браузері;
 • Хмарний майнінг буде поступово зникати;
 • Останній тренд у криптовалютних мережах - премайнінг (pre-mining). Творець нової криптовалюти може згенерувати певну кількість монет, перш ніж криптовалюта почне поширюватися.

Інвестиційні ризики

Ризики в майнінговому бізнесі такі ж високі, як і в трейдингу. Пов'язані вони з постійно мінливим курсом криптовалюти. Інвестуючи в майнінг, ви повністю стаєте залежними від курсу. А що буде з курсом завтра, не кажучи вже через рік, точно ніхто не знає.

Існують експертні прогнози, що передбачають поведінку тієї чи іншої монети, але ринок криптовалют є одним із найбільш нестабільних.

Навіть біткоїн, вартість якого зросла дуже сильно, неодноразово падав у ціні в кілька разів. І немає жодної гарантії, що після чергового обвалу, який може статися в будь-який момент, курс валюти знову піде вгору.

Крім того, незрозумілий правовий статус криптовалюти, який різниться в різних країнах, виступає серйозною перешкодою для рішення інвестувати в майнінг. В умовах сьогоднішнього глобального фінансового ринку інвесторам важлива впевненість і стабільність.

Прихід на ринок майнінгу криптовалют великих інвесторів із серйозними фінансовими ресурсами різко знизив ефективність майнінгу. Отриманий прибуток не окуповує витрати на електроенергію, які становлять основну частку витрат, крім купівлі дорогого обладнання.

Переваги та недоліки

Майнінг, як і будь-який інший бізнес, має свої плюси і мінуси.

Переваги:

 • Спосіб пасивного заробітку в мережі;
 • Немає прив'язки до місця і часу: майнити можна де завгодно і коли завгодно;
 • Автоматичний процес видобутку;
 • Розмаїття криптовалют;
 • Майнінг без вкладень (хмарний);
 • Різноманітність способів майнінгу: хмарний, серверний, на процесорах, на асіках, на жорсткому диску тощо;
 • Можливість підрахувати рентабельність за допомогою калькулятора прибутковості майнінгу;
 • Різні способи виведення намайненной валюти;
 • Високий рівень прибутковості деяких способів майнінгу (майнінг-ферми);
 • Використання альтернативних джерел енергії.

Недоліки:

 • Високоризиковані інвестиції;
 • Високий поріг входу: купівля дорогого обладнання, оплата рахунків за електроенергію, система охолодження;
 • Енергетична неефективність: отриманий прибуток не окупає витрат на електроенергію;
 • Складно спрогнозувати прибутковість: курс криптовалюти постійно змінюється;
 • Нерентабельність багатьох способів майнінгу;
 • Прибутковість майнінгу на одному і тому ж обладнанні постійно знижується;
 • Майнінг самотужки став нерентабельним;
 • Висока конкуренція;
 • Різниця між ранніми та пізніми майнерами;
 • Ризик злому мережі та розкрадання коштів.

Висновок

Поняття майнінгу з'явилося одночасно з виникненням криптовалют. Майнінг - це процес, який дає змогу створювати криптовалюту.

Майнінг став прибутковим бізнесом, що приваблює інвесторів з усього світу. Через те, що до мережі приєднуються нові учасники, а не видобутих монет стає дедалі менше, складність майнінгу постійно зростає (у мережі біткоїнів у середньому на 5% щотижня).

Зі зростанням складності мережі пропорційно скорочується дохід. Тому під час підрахунку прибутковості майнінгу потрібно закладати стабільне зменшення потенційного прибутку.

Більше того, все залежить від курсу. Окупність майнінгу можлива тільки при зростанні курсу. А передбачити це нікому не під силу. За складності мережі, що постійно збільшується, падіння курсу валюти означатиме, що термін окупності майнінгу розтягнеться на роки. Тому ніколи не переплачуйте за обладнання: зекономлені гроші зменшать терміни окупності ферми.

Для успішного майнінгу важливо стежити за новинами індустрії: входити в майнінг найкраще в період зростання курсу і незмінності складності мережі.

Цікавтеся діяльністю постачальників обладнання: кілька разів на рік виробники асіків починають поставки за попередніми замовленнями, що позначається на складності видобутку валют і ціні обладнання. Складність зростає, ціна - різко падає.

Ну і, як у всіх інвестиціях: спочатку досконально вивчіть ринок, усі можливості та підводні камені, і тільки потім вкладайте свої гроші. "Сім разів відміряй, один раз відріж", як то кажуть.

Це цікаво - майнінг (видобуток) криптовалюти на телефоні.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити