Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

IT-сфера - що це за сфера діяльності?

Останнє оновлення: Середа, 17 січня 2024 Автор: Марина Швець

IT-сфера

IT - дуже молода сфера діяльності. Сьогодні, звичайно, IT-фахівці з нашої країни стрімко скорочують відставання від зарубіжних колег. Починають цікавитися інформаційними технологіями і пересічні громадяни. IT-сфера - що це? Люди яких професій зайняті в ній? Складна робота у сфері IT-технологій?

Теорія

Інформаційні технології (англійська абревіатура - IT, а повністю - "information technologies") - сукупність галузей діяльності людини, а також навчальних дисциплін, що мають відношення до процесів створення, зберігання, обробки даних, а також управління ними з використанням комп'ютерів (і інших видів обчислювальної техніки).

IT: міжнародна трактування

IT-сфера - що це - наука чи прикладна діяльність? Є думка, що і те, і інше. Підкріплено воно може бути, наприклад, авторитетом великих міжнародних організацій. Є, зокрема, два популярних визначення сутності IT від ЮНЕСКО. Згідно з першим, інформаційні технології - це сукупність дисциплін (несучих характер технологічних, наукових або інженерних досліджень), які вивчають способи організації діяльності людей, що здійснюють обробку і зберігання даних. Друге визначення, яке дають експерти ЮНЕСКО, звучить так. IT - це обчислювальна техніка, а також методи її взаємодії з людьми і промисловим обладнанням, її прикладні програми, а також мають відношення до її роботи аспекти соціально-економічного та культурного розвитку людей.

Яке місце займає Інтернет в структурі такого явища, як IT-сфера? Що це в розумінні теоретиків інформаційних технологій? Трактувань ролі Інтернету, звичайно, багато. Але в більшості інтерпретацій експертів Всесвітня мережа - це просто інструмент передачі (взаємообміну) даних. Інтернет зазвичай не зараховують до окремого класу IT-активностей.

IT-сфера

IT: люди і професії

Люди, чий профіль діяльності пов'язаний з реалізацією завдань в рамках інформаційних технологій, в загальному випадку іменуються IT-спеціалістами. Конкретних прикладів видів діяльності, що підходять під це визначення, досить багато. Розглянемо деякі поширені IT-професії: програміст, системний адміністратор і веб-майстер.

Програміст

Це людина, що володіє кваліфікацією для створення і редагування алгоритмів, написаних на особливих мовах і призначених для організації та впорядкування процесу введення-виведення даних за допомогою комп'ютера або іншого виду обчислювальної техніки. Мова йде Про що? Про програми, звичайно ж. Ці самі алгоритми, які задаються людиною, комп'ютера роблять його зрозумілими "розпорядження". Приклади мов програмування - С ("Сі"), Perl або java.

Програміст: теоретик чи практик?

Програміст - це не вчений і не теоретик. Навіть якщо він працює у Вузі і виконує завдання, пов'язані з дослідженнями. Тобто важливо розуміти, що ця людина, перш за все, щось виробляє, і тому його діяльність можна вважати прикладною. Програмування - сфера IT-технологій, в якій найважливішу роль відіграє аспект практичної корисності вироблених людьми дій. Тут завжди очікується, що будь-яка теоретична напрацювання призведе до конкретного результату.

Комп'ютерна програма - це не просто текст на особливому мовою. Це також самостійний продукт, здатний працювати автономно від інших. Ключовою ознака програми - незалежне функціонування. Її можна передати кудись у вигляді файлів або, як варіант, продати. Бізнес в сфері IT, власне, по більшій частині і заснований на продажу результатів праці програмістів. На цьому заробляють найбільші IT-компанії: Apple, Microsoft та інші.

Багатомовність - головна вимога

Зазвичай програмісти знають аж кілька мов побудови алгоритмів. Якщо навіть і немає, то освоювати нові, як правило, нескладно, так як базові принципи "спілкування" з ПК в цілому однакові. Одні мови краще адаптовані до створення комп'ютерних ігор, інші - до випуску текстових редакторів. В дуже багатьох випадках, написавши програму на одній мові, можна "перевести" її на інший без втрати функціональності.

Системні адміністратори

Приклад іншою поширеною професії в IT-сфері - системний адміністратор. Це людина, що володіє кваліфікацією для забезпечення стабільної роботи ввіреній йому комп'ютерної техніки. Тобто мова йде, в першу чергу, про найманого працівника. Системний адміністратор - це в меншій мірі професія, більшою - функціональна роль. Про це також може свідчити той факт, що у списках вузівських спеціальностей "системний адміністратор" зустрічається вкрай рідко. У той час як "програміст" - регулярно. Проте обидва види діяльності визнаються професіями.

Робота людини на посаді системного адміністратора в загальному випадку не пов'язана з написанням програм. Найчастіше "адмін" має справу з апаратними компонентами комп'ютерів, займається налаштуванням принтерів, модемів, моніторів і т. д. Часто робота системних адміністраторів зводиться до навчання (інструктажу) інших співробітників основам коректної роботи з комп'ютерами та іншими пристроями. Якщо компанія велика, і в її штаті кілька "адмінів", то кожен може відповідати за якусь окрему область. Умовно кажучи, Іванов - за працездатність внутрішньої комп'ютерної мережі, Петров - за стабільність каналу зв'язку з інтернетом, Сидоров - за коректне функціонування програм на ПК співробітників. Ми бачимо, що системне адміністрування - приклад професії, в якій людина зайнята роботою з апаратної областю тієї глобальної категорії, якою є IT-сфера. Що це так само, як і програмування, найважливіша частина інформаційних технологій, сумніватися не доводиться.

IT-сфера

Веб-майстер

Це людина, що займається створенням сайтів в інтернеті, представник однієї з найбільш молодих IT-професій. Програмісти і системні адміністратори були ще тоді, коли всесвітня мережа перебувала на стадії теоретичної розробки. Веб-майстер і програміст - певною мірою близькі професії. Їх об'єднує те, що вони створюють продукт, важливий з точки зору користування комп'ютером - сайт або програму. IT - сфера діяльності, де дуже багато професії та спеціалізації схожі. Але відмінності все ж багато.

Веб-майстер оперує особливою мовою - HTML. Він має певні риси схожості з мовами програмування, а саме - алгоритми, за допомогою яких людина дає зрозуміти комп'ютера, чого він хоче. В даному випадку - те, як повинна виглядати веб-сторінка, яка відображається браузером. Але HTML має одну особливість, яка не дозволяє зараховувати його до мов програмування: створювані їм алгоритми не здатні виконуватися самостійно. Справа в тому, що веб-сторінка - це не програма, а документ, створюваний так, щоб інтернет-браузер розпізнав коректно його. Безумовно, дуже багато веб-майстри користуються спеціалізованими мовами програмування, покликаними наділити створюваний сайт покращеною функціональністю. У цьому випадку мова йде про розміщення в інтернеті не веб-сторінок, а здатних самостійно виконуватися алгоритмів. І тоді дві професії об'єднуються: веб-майстер в доповнення до основної діяльності стає програмістом.

IT-літературознавці

Варто зазначити, що створення веб-сайтів - сфера IT-технологій, яка є суміжною з великою кількістю дуже різних галузей. Часто веб-майстри звертаються до дизайнерам, психологів, які можуть допомогти зробити сайт здатним справити враження на користувачів. Важливу роль у сфері створення сайтів відіграють гуманітарні галузі - лінгвістика, філологія, літературознавство, бо як найважливіша складова веб-документів - це текст. Він повинен бути грамотним і привабливим для відвідувачів віртуальних порталів. IT - сфера діяльності, суміжна з дуже великою кількістю інших галузей. Це, насамперед, маркетинг. Воно і зрозуміло - бізнес у сфері IT передбачає просування комп'ютерних продуктів на різних ринках. Це може бути соціологія, яка дозволяє зрозуміти специфіку суспільних настроїв, що стосуються розвитку комп'ютерних мереж або розповсюдження будь-яких програмних або апаратних рішень. Допомагати IT-фахівцям можуть математики, економісти, екологи.

Коли професії не схожі

Незважаючи на те, що всі перераховані вище види діяльності відносяться до IT, люди, що представляють один з них, можуть взагалі не мати ніякого відношення до двох інших. Цілком можливо, що програміст, який знає десятки комп'ютерних мов, може й гадки не мати, як працює внутрішньокорпоративна мережа або як налаштовувати бухгалтерське ПЗ. У той час як всі ці завдання легко вирішує "адмін". У свою чергу, веб-майстер, володіючи неабияким талантом у побудові класних сайтів, може не впоратися з коректного налаштування колірної гами власного монітора і покличе на допомогу того ж системного адміністратора. Останній, прекрасно розбираючись в тонкощах установки з'єднання внутрішньокорпоративних ПК з серверами інтернет-провайдера, не виключено, що не зрозуміє жодного слова з мови розмітки гіпертексту.

Ключові переваги такої роботи

Робота в IT, незалежно від того, працюєте ви в офісі або є вільнонайманим співробітником, може істотно поліпшити ваше матеріальний добробут і забезпечити стабільний дохід.

Але не варто забувати, що для досягнення цих цілей необхідно не тільки володіти спеціальними знаннями і розуміти всю природу процесів, що відбуваються, а й бути організованим і постійно навчатися, удосконалюючи свою майстерність і застосовуючи нові знання на практиці.

Для людей, які володіють необхідними критеріями, переваги роботи в IT компанії очевидні:

  • високий рівень доходів. Зарплати стартують від 200-300 доларів з перспективою зростання до десятків тисяч;
  • комфортні умови праці. Для постійних співробітників це сучасні обладнані робочі місця, зручні крісла і новітня апаратура, для фрілансерів-вільний графік роботи, домашня обстановка і можливість співпрацювати віддалено (включаючи роботу над міжнародними проектами);
  • цікава робота. Кожен програміст завжди відчуває гордість, коли закінчує проект, особливо якщо завдання було складним і від успіху виконання залежав не тільки рівень винагороди, але і престиж всієї команди розробників;
  • стабільність. Ринок IT технологій завжди буде розвиватися, а це означає, що без роботи справжній фахівець ніколи не залишиться;
  • відсутність вікового цензу. Це одна з небагатьох сфер бізнесу, де ключову роль відіграють знання співробітника, а не його стать, вік або зовнішній вигляд.

Враховуючи зазначені переваги і перспективи, напрошується висновок, що людям, які володіють необхідним рівнем знань і прагненням до нового і невідомого, така робота може забезпечити Популярність, стабільність і фінансове благополуччя.

Вузький профіль або широка спеціалізація?

Є версія, що робота у сфері IT-технологій повинна являти собою як можна більш вузький профіль. У деяких випадках це виправдано, але тільки якщо та спеціалізація, яку обере людина, дійсно затребувана ринком в стратегічній перспективі. Фахівець в IT-сфері, яка знає тільки одну мову програмування, нехай і досконало, може рано чи пізно зіткнутися з ситуацією, коли його навички застарівають. У зв'язку з цим багато експертів рекомендують програмістам проходити підготовку в рамках вивчення кількох мов - нехай не так глибоко, але з подальшою можливістю змінити профіль залежно від ситуації на ринку праці. Те ж саме стосується і системних адміністраторів, веб-майстрів. Щоправда, вкрай малоймовірно, що обидві ці посади в сфері IT перестануть бути актуальними для ринку. Складно уявити, що у фірмах зникнуть такі посади, як системний адміністратор або веб-майстер. Як би не мінялася IT-сфера, компанія-розробник сайтів і бренд-постачальник бухгалтерського чи іншого спеціалізованого ПЗ, швидше за все, будуть залишатися в числі найпоширеніших бізнес-одиниць.

Як створити свій сайт самостійно безкоштовно з повного нуля

Часті запитання (FAQ)

Чи є інформаційні технології гарною кар'єрою?

Коротка відповідь - так, безумовно! Інформаційні технології забезпечують кар'єру різного рівня складності і дозволяють працювати практично в будь-якій вертикальній галузі, яка вам подобається. Оскільки інформаційні технології є основою для більшості наших бізнес-операцій, можливості безмежні. Заробітна плата також дозволяє забезпечити хороший рівень життя, і є мало шансів, що ваша робота застаріє.

Інформаційні технології - це не просто хороша робота. Існує безліч можливостей для розвитку та безперервної освіти, які дозволять вам контролювати свій кар'єрний шлях. Наприклад, ви можете почати з посади технічного спеціаліста служби підтримки 1-го рівня, а з набуттям досвіду та вдосконаленням навичок переходити на 2-й і 3-й рівні. Або ж ви можете перейти від служби підтримки до мережевого адміністрування, кібербезпеки чи будь-якої іншої ІТ-спеціальності. Світ у ваших руках!

Що таке хороша робота для початківців в ІТ?

Якщо ви шукаєте роботу в ІТ початкового рівня, вам може пощастити, якщо ви почнете з наступного:

  • Спеціаліст з ремонту комп'ютерів
  • Довідкова служба
  • Веб-розробник
  • Технічна підтримка

Що таке робота в ІТ?

Робота в ІТ - це будь-яка посада, яка передбачає впровадження, підтримку, обслуговування, ремонт або захист даних чи комп'ютерних систем. Ті, хто займається розробкою, впровадженням або підтримкою систем або додатків, якими користуються інші, є найпоширенішими прикладами ІТ-роботи. Якщо вам подобається вирішувати проблеми та бути активним учнем, робота в сфері технологій може бути для вас ідеальним варіантом.

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити