Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Вірусний маркетинг

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Марина Швець

Вірусний маркетинг

Вірусний маркетинг - дія на цільову аудиторію, просування товарів і послуг за рахунок і силами самої цільової аудиторії, добровільно (свідомо чи не усвідомлено) бере участь у поширенні інформації про предмет маркетингу.

Суть вірусного маркетингу

Рекламна комунікація, так впливає на людину, що він «заражається» ідеєю і усвідомлено чи не усвідомлено поширює інформацію про продукт, послугу і сам стає активним її рекламоносієм.

Сам термін «вірусний маркетинг», означає поширення від людини – до людини в рамках цільової групи, яке лягає в основу всієї ідеї «вірусного» процесу. Оригінальну інформацію, ідею у вигляді готового маркетингового повідомлення (ролика, тексту), вірусно передають один одному у вигляді «хохми», рекомендованої до перегляду інформації, посилань; в результаті чого, інформація асоціюється швидше з користю і (або) розвагою, ніж з нав'язаним рекламним зверненням.

Популярність вірусного маркетингу останнім часом помітно зростає: швидкі інтернет-канали дозволяють користувачам легко обмінюватися відеокліпами, фотографіями та музичними файлами; сприяє поширенню вірусного маркетингу і зростаюча популярність всіляких онлайнових співтовариств і блогів. Майже кожен третій отримавши цікаве повідомлення, пересилає його своєму знайомому. Як відомо, для того, щоб змусити людину купити продукт, необхідно сформувати у нього потребу в цьому продукті. Люди пересилають посилання, які вважають цікавими, ті, які підсвідомо зачіпають сферу їх інтересів і потреб. Таким чином, грамотно зроблений вірусний продукт актуалізує проблему, вирішити яку, покликаний продукт.

Переваги вірусного маркетингу:

 1. Поширення вірусної реклами економічно вигідно.
 2. Вірусна реклама формує ставлення споживачів.
 3. Вірусна реклама вільна від цензури і обмежень Закону про рекламу.
 4. Життєвий цикл вірусної реклами не менше трьох років.

Реклама на телебаченні, крім витрат на виробництво відео ролика, вимагає значних вкладень в прокат. У випадку з вірусною рекламою, поширення інформації безкоштовно. Навіть якщо замовник віддає впровадження та поширення вірусної реклами на аутсорсинг, вартість послуг в десятки, а іноді і в сотні разів нижче вартості розміщення на ТБ.

Відсутність цензури, обмежень, самообмежень є одним із стимулів розвитку вірусного маркетингу. Основний інтерес широкої публіки звернений у бік матеріалів сексуальної або скандальної спрямованості, які не завжди знаходять місце на телебаченні, рівно, як і використання в рекламі образів дітей або медпрацівників. Крім цього, існують рекламодавці, які не мають можливості трансляції в ЗМІ, згідно із законом про рекламу. Це виробники алкоголю, тютюну і ряду інших «заборонених» продуктів, для яких вірусна реклама є найбільш перспективною областю просування.

Якщо ж говорити про життєвий термін вірусного маркетингу, то варто зауважити, що на ТБ ролик демонструється в строго певний час, яке ретельно підбирається, щоб застати цільову аудиторію. В Інтернет інформація поширюється в зручний для користувача час. Ролик, збережений у вигляді посилання, можна переглядати в будь-який зручний час і будь-яку кількість разів. В результаті цього, за оцінками експертів, період життєвої активності вірусної реклами не менше трьох років.

Добре зроблена вірусна реклама - мистецтво. Деякі зразки вірусних робіт можна віднести до області мистецтва. Такі роботи, крім прямого призначення вірусної реклами, виставляються також на фестивалях реклами і рекламних ідей.

 Кращі прийоми вірусного маркетингу

Прийом №1: Визначте вашу аудиторію і канали

Самий перший крок у розробці вірусної маркетингової кампанії полягає в тому, щоб з'ясувати, хто є вашою цільовою аудиторією і де вона мешкає. Ніщо не стає вірусним саме по собі. Вам необхідно відправити правильне повідомлення потрібним людям. Ваше повідомлення повинно викликати інтерес. Це основа. Що цікаво вашому ідеальному клієнту?

Цікаве повідомлення + Цільова аудиторія + Правильні канали = Успішний запуск вірусу

Канал настільки ж важливий, як і сам контент. Ви вибрали неправильний канал? Значить не зможете досягти вашої цільової аудиторії. Якщо ви не в змозі досягти цільової аудиторії, то ви не викличете інтерес.

Якщо ваша цільова аудиторія — це жінки у віці 18-24 року середнього класу, то вже цього може бути достатньо, щоб включити Instagram в список своїх каналів.

Instagram - мережа 80% активних користувачів якої є молоді дівчата. Якщо ви зробите нове нереальне відео з котиками, але будете показувати його бабуся на лавках, то навряд чи запустите вірус. Не та цільова аудиторія, не той канал.

Ключові питання:

 • хто ваша цільова аудиторія?
 • що їх хвилює і захоплює?
 • яку соціальну мережу вони використовують частіше?
 • що публікують на своїх сторінках зараз?

Прийом №2: Створення відео

Відео - відмінний інструмент для створення вірусу. На YouTube люди зможуть поділитися вашим відео з друзями. І вони будуть робити це, якщо знайдуть його цікавим або корисним. Відео стає все більш популярним і поширюється дуже швидко.

Крім того, якщо ваше відео дійсно цікаво, то люди будуть вставляти його на свої сайти. В результаті його будуть дивитися не тільки з YouTube, але і з інших сайтів. Це дасть вам ще більше охоплення.

Самі вірусні відео найчастіше:

 • шокуючі
 • запам'ятовуючі
 • смішні

Ключові питання:

 • Як зробити відео більш запам'ятовуючим?
 • Як зробити його більш смішним?
 • Як зробити більш шокуючим?

Прийом №3: Запропонуйте цінний продукт або послугу безкоштовно

Хто не любить отримувати щось цінне безкоштовно?

Не думаю, що ви зможете знайти багато людей, які відмовляться від безкоштовного.

Ось чому «безкоштовно» є самим потужним словом в словнику маркетолога. Правда і самим заспамленним. Тому не треба наклеювати його скрізь, де попало. Не пропонуйте те, що не викликає інтересу в аудиторії.

Більшість вірусних маркетингових програм пропонують цінний продукт або послугу безкоштовно, щоб залучити до себе увагу. Другий закон Вільсона в інтернет-маркетингу називається «Закон подарунків і продажів». Це означає, що ви почнете більше продавати після того, як почнете більше віддавати. Подарувавши щось цінне, ви не отримаєте прибуток сьогодні або завтра. Але якщо ви створите інтерес, то продажі з'являться після.

Як?

Безкоштовні матеріали, як правило, привертають увагу людей. Потім люди звертають увагу на ваші продукти і послуги, які ви продаєте. Тільки після того у них виникає інтерес до купівлі. Безкоштовні матеріали приносять можливості продажів, базу фоловерів і, можливо, доходи від реклами.

Подумайте над тим, що ви можете віддавати безкоштовно? Якщо ви вже даруєте, але без бажаних результатів, то подумайте про цінності подарунка.

Ключові питання:

 • Що ви можете запропонувати безкоштовно?
 • Це дійсно цінно для вашої цільової аудиторії?

Прийом №4: Викликайте емоції

Контент втрачає велику частину сили, якщо він не є емоційно привабливим. Чим більше емоцій, тим більше шансів створення вірусу. Ось чому це найважливіший прийом. Тепер постає питання про те, як ви можете створити дуже сильні емоції?

Ось деякі напрямки, які можуть вам допомогти:

 • створіть матеріал, який наповнений любов'ю або ненавистю
 • зробіть так, щоб вас вважали ідіотом або ж генієм
 • створіть те, що робить людей щасливими або злить їх

Ключові питання:

 • Які емоції викликає ваш контент?
 • Як їх можна підсилити?
 • Ваш контент робить людей щасливіше або викликає обурення?

Прийом №5: Недитяча несподіванка

Якщо ви хочете, щоб люди помітили вашу маркетингову кампанію, вам потрібно зробити щось несподіване й незвичайне. Ніхто не будуть відчувати емоції від того, що вже бачив. Люди хочуть нові враження, новий контент.

Забудьте про спроби зробити щось ідеальним — так роблять всі.

Забудьте про спроби просувати свій товар/послугу, спираючись тільки на відмінну якість — інші роблять теж саме. Ви багато знаєте компаній, які кажуть «У нас погана якість»?! На кожному розі розповідають, що їх якість найякісніше якість в світі.

Подумайте про те, чого НЕ роблять ваші конкуренти. Подумайте про те, що незвичайного може бути у вашому відео і контенті.

Ключові питання:

 • Що найочевидніше у вашій галузі?
 • Як ви можете перевернути це?
 • Які незвичайні приклади з інших ніш ви можете використовувати у себе?

Прийом №6: Полегшіть їм життя

Порада лікарів в сезон грипу — триматися подалі від заражених людей. Не рекомендується торкатися очей, носа або рота, так як віруси швидко поширюються.

У маркетингу все схоже. З тією лише відмінністю, що треба заразити якомога більше людей. Якщо вашим матеріалом легко обмінюватися з іншими, завантажити або вбудувати на свій сайт, то він зможе поширюватися також швидко, як вірус.

Значить ви повинні дозволити людям:

 • легко ділитися своїм матеріалом
 • легко вставляти його на свої сайти
 • скачувати його

Крім того, люди повинні легко розуміти, як поділитися вашим матеріалом з іншими. Все, що ви робите для полегшення цього процесу поліпшить вашу кампанію. В YouTube це вже продумали за вас. Але якщо ви використовуєте свій сайт, то не забудьте встановити зручні кнопки для шарінга.

Ключові питання:

 • Легко ділитися Вашим контентом?
 • Ваш контент легко скачати?
 • Легко вставити на сайт?

Прийом №7: Геть традиційний маркетинг

Традиційний маркетинг просуває ваш продукт або послугу, показуючи людям, наскільки він хороший і якими характеристиками володіє. Часто для цього використовують зірок або супермоделей. Тут ви робите акцент на ваших можливостях і функціональності.

Думаєте, ви і ваш продукт цікавлять людей? Не хочу вас засмучувати, але це не так. Люди завжди очікують чогось цікавого. Вони звертають увагу на те, що потрібно їм. На тій вигоді, що отримують від вашого продукту.

Показуйте вигоди, а не характеристики.

Люди люблять історії. Використовуйте це замість чергових демонстрації функцій вашої нової мультиварки. Тому зосереджуйте виключно на створення гарної і цікавої історії, а не на продукт або послугу.

Ключові питання:

 • Ви говорите про вигоди чи характеристики?
 • Ви розповідаєте історії?
 • Які історії будуть цікаві вашим клієнтам?

Прийом №8: Соціальна пропаганда

Соціальна пропаганда є ще одним потужним методом вірусного маркетингу. Простіше залучити велику кількість відвідувачів, коли ваш продукт або послугу рекомендують експерти галузі.

Запропонуйте впливовим людям галузі спробувати ваш продукт або послугу, але не просіть безпосередньо рекомендувати його. Якщо вони вважатимуть, що ваш товар може бути корисний для їх послідовників, то вони зроблять це так.

Важливо дати унікальний контент, який може принести користь фоловерам експерта. А потім використовувати це, щоб вони поділилися інформацією. Якщо галузеві експерти рекомендують ваш продукт або послугу, то інші будуть охоче їх купувати.

Ключові питання:

 • Хто експерти у вашій ніші?
 • Який контент буде цікавий фоловерам (вашій цільовій аудиторії)?
 • Який контент може залучити експертів?

Прийом №9: Постійність

Одноразові акції швидко забувають.

Люди побачили ваш матеріал. Він сподобався. Цікавий і новий. Вам вдалося викликати потрібні емоції у своїх читачів. Загалом, ви захопили увагу. Думаєте, на цьому ваша робота закінчується? Не хочеться вас розчаровувати, але будь-який вірус не буде вічним. Через якийсь час його забудуть.

Що тепер робити?

Коли ви захопили увагу людей, потрібно діяти. Один з найпростіших способів зробити це — дати людям більше.

В якості прикладу візьмемо рекламну кампанію в ніші страхування. Подумайте про те, як часто ви бачите рекламу однієї компанії. Людині, можливо, не потрібна страховка, коли він вперше побачив рекламу. Але після перегляду декількох версій з одним і тим же повідомленням він згадає про цю компанію, коли йому знадобиться страховка.

З вірусами точно також. Кілька вірусних матеріалів підсилює результат.

Ключові питання:

 • Який сюжет ви можете використовувати для створення серії вірусів?
 • Як можна розбити контент на частини?

Особливості вірусного маркетингу в Інтернеті

Головна його особливість в тому, що повідомлення поширюють люди, а не компанія. Компанія створює контент-відео, статтю, книгу або використовує інший інструмент вірусного маркетингу. Потім робить посів вірусу, і якщо контент потрапив в точку, люди починають ним ділитися.

Вірусна реклама поширюється в геометричній прогресії: одна людина передає повідомлення двом, двоє — чотирьом, чотири — восьми і так далі. Зазвичай про те, чи вийшло повідомлення вірусним, можна судити по першому тижні. У статті Harvard Business Review, аналізуючи досвід майданчика з виробництва та розміщення відеореклами Unruly, пишуть:

«Чим більше розшарувань отримує відео в перші два дні після запуску, чим вище вірусний пік, тим більше загальне число розшарувань».

 Людмила Саричева, головний редактор блогу «Модульбанку», при запуску вірусних статей також використовує метрику «відвідувачі за перший тиждень». Вона пише:

«Цю метрику я вибрала, тому що по ній зрозуміло, як спрацювали платні посіви і наскільки стаття вийшла вірусною. Потім починають впливати таргетована реклама і SEO».

Ще одна властивість вірусної реклами - умовна безкоштовність. Компанія вкладає гроші в розробку контенту і посів в спільнотах, через лідерів думок. І якщо вірус підхоплюють, він поширюється безкоштовно від людини до людини.

Плюси вірусного маркетингу

 • Вірусна реклама не сприймається як реклама, тому у неї більше шансів пробитися крізь інформаційний шум.
 • Люди отримують вірусні повідомлення від друзів і знайомих. А друзям довіряють більше, ніж компаніям.
 • Вдала вірусна реклама може бути набагато дешевше традиційної, так як компанія вкладає тільки у виробництво контенту, а поширюється він безкоштовно.

Мінуси вірусного маркетингу

 • Головний мінус вірусного маркетингу - його складно прогнозувати і управляти. Можна витратити сили і гроші на створення ролика, а потім виявиться, що він не «зайшов».
 • Якщо рекламу сприймуть негативно, її не можна буде вимкнути, як таргетовані оголошення.
 • Успіх вірусної реклами складно повторити. Реклама стає вірусною багато в чому завдяки новизні і несподіваним підходам. А придумувати щось кардинально нове складно.

Прийоми вірусного маркетингу

Створити контент, яким люди захочуть ділитися

Багато хто намагається розгадати секрет, чому деякі повідомлення стають вірусними і набирають сотні тисяч розшарувань і коментарів. Гарантованих прийомів поки немає. Але можна проаналізувати повідомлення, які вже стали вірусними, і постаратися знайти закономірності.

Сет Годін, який сформулював концепцію вірусного маркетингу в книзі "ідея-вірус? Епідемія!"пише, що люди діляться контентом, коли:

 • розуміють його ідею;
 • мають базові знання, щоб сприйняти нову ідею;
 • вірять, що поділившись, отримають вигоду-піднімуть статус — збільшать дохід, коло знайомств;
 • довіряють або поважають відправника настільки, щоб витратити на нього свій час.

Книги Ніцше поширюються повільно, так як складні для сприйняття. Якщо ділитися ними, є ризик, що тебе не зрозуміють. Зате пісня Gangnam Style розлетілася блискавично - вона зрозуміла, Весела, нею легко поділитися.

Зміст і характеристики вірусного контенту:

 1. Несподівані факти, підкріплені дослідженнями, провокаційними заголовками і представлені в легкому для сприйняття форматі.
 2. Обговорення популярної теми або тренда.
 3. Надихаючі цитати, статті-списки, які легко і швидко читати.
 4. Добірка карколомних фотографій.
 5. Мі-мі-мішний контент з тваринами і дітьми.
 6. Забавний контент.
 7. Контент, який оскаржує традиційний підхід або тренд.
 8. Прості інтерактивні тести, які щось розповідають про людину.
 9. Застереження та попередження.
 10. Секрети успіху. Поради про те, як бути успішним, практичним. Контент, який використовує тренд "прагнення до усвідомленості".
 11. Поради про здоров'я, дієтах, заняттях спортом. Інструкції про те, як поліпшити себе.
 12. Любов і залицяння.
 13. Секрети довголіття.
 14. Душевні історії, наприклад, про те як люди прожили в парі до 100 років.

У дослідженні робиться висновок про те, що вірусність визначають чотири параметри:

 1. Емоційна складова - веселощі, здивування, душевність, натхнення, застереження, шок.
 2. Тип контенту - фотографії, факти, графіки, цитати, відео, інтерактивний контент.
 3. Тема - популярний тренд, здоров'я і фітнес, діти і тварини, довголіття, любов.
 4. Формат - списки, тести, історія, добірки, результати наукових відкриттів.

Зробити поширення максимально зручним і швидким

Друга складова успішного вірусу-простота передачі. Чим менше зусиль потрібно, щоб поділитися роликом або статтею, тим більше ймовірності, що ними поділяться.

Як допомогти вірусу поширитися:

 • попросити користувачів ділитися контентом і розповісти, як це зробити;
 • прописати open graph, щоб превью статті правильно відображалося в соцмережах;
 • вставити в контент кнопки Like і Share;
 • прибрати обов'язкову реєстрацію, щоб при переході за посиланням можна відразу переглянути ролик або інший контент.

Продумати, про що повинні говорити розповсюджувачі

Люди можуть передавати один одному зовсім не те повідомлення, яке вам потрібно. Тому в контенті роблять цитати і ставлять заклик «поділитися». Так більше шансів отримати поширення важливих вам ідей.

Зробити "посів" вірусу

Повідомлення стає вірусним, коли набирається критична маса «заразилися» з цільової аудиторії. Щоб поширити вірус серед якомога більшої кількості користувачів, роблять його посів. Де і як посіяти вірус, розповімо в наступному розділі.

Висновок + відео

Методи вірусного маркетингу постійно змінюються.

Реалізуючи представлені вище прийоми, ви збільшуєте шанси при створенні вірусу.

Читайте також - Реклама в інтернеті — ТОП-10 найефективніших видів інтернет-реклами

 Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити