Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Що таке бренд простими словами: види брендів + інструкція з розробки бренду для компанії

Останнє оновлення: Понеділок, 20 січня 2020 Автор: Марина Швець

Бренд

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! У цій статті ми поговоримо про бренд.

Ім'я компанії приносить більше грошей, ніж її продукти. Популярність, реклама і те, що про вас говорять, вирішують набагато більше, ніж якість продукту. І все це можна назвати одним словом — бренд. У цій статті ми будемо розмовляти про бренд з точки зору маркетингу, а не юриспруденції. Я розповім вам про те, що таке бренд; чим він відрізняється від торгової марки, якими бувають бренди і як розробити свій.

Що таке бренд простими словами

Бренд — це асоціація з товаром, продуктом або компанією, яка виникає у споживача.

Це ментальна складова бренду. Її не можна доторкнутися, помацати, але тим не менш, вона є. Фізична складова бренду - сукупність всього, що можна побачити, почути і помацати. Це можуть бути фірмові кольори, логотип, назва компанії або товару, певні звуки або слова. Тобто все, що використовується компанією з того, що ми можемо помітити.

Бренд не можна помацати або доторкнутися. Це те, що в голові споживачів. І для того, щоб працювати з брендом, потрібно впливати на свідомість покупців. Бренд не можна назвати об'єктом торгових відносин, на відміну від товарної марки, логотипу або чогось ще. Його не можна продати.

Цінність продукту відходить на другий план.

Таку тенденцію ми можемо простежити у всіх сферах, але найпростіше її помітити в навчанні. Найбільш розпіарений курс дасть менше інформації, ніж той, що коштує в кілька разів дешевше і про який менше знають люди.

Грамотна побудова бренду дозволяє компанії заробляти набагато більше, прикладаючи до цього менше зусиль. Адже люди все одно куплять, тому що вони про вас знають.

Давайте поговоримо про приклади, які у більшості повинні бути на слуху:

Ви навряд чи пропустили осінній ажіотаж, який був створений навколо персони Конора Макгрегора. Не будемо обговорювати його спортивні досягнення. Цікавіше те, що у нього є свій бізнес. Боєць створив завод з виробництва віскі. І після бою запустив продажі. Пляшки змітали з полиць. Незважаючи на те, що всі відгуки твердили «віскі поганий, їм тільки коней поїти». А все тому, що Конор і його бізнес — світовий бренд.

І ми можемо навести приклад ще десятки історій. І Apple, і Microsoft, і Гугл, і ПриватБанк, і інші компанії в Україні і за кордоном. І якщо розібрати продукти цих фірм, з'ясується, що ціни завищені, та й взагалі, умови то не краще, ніж у конкурентів. Але у них купують. Ось що робить бренд, коли їм займаються грамотні маркетологи.

Відмінність від торгової марки

При перегляді статей в інтернеті і читанні книг про маркетинг, я зіткнувся з тим, що існує якась плутанина з термінами «торгова марка» і «бренд». Хтось каже, що ці поняття в деякому роді тотожні, і можна замінювати одне одним. Хтось каже, що торгова марка - одна зі складових бренду, але чомусь ставлячи знак рівності між торговою маркою і товарним знаком. Давайте трохи розберемося з цією плутаниною.

Торгова марка — сукупність всіх відмінних рис компанії, які виділяють організацію в ніші.

Простою мовою, торгова марка — спосіб виділитися на тлі конкурентів. Всі відмітні риси, які включає в себе і товарний знак, і товар, і цінову політику, і всі матеріали, які ви публікуєте. Все це можна з'єднати в товарну марку. Але це поняття вузче, ніж бренд.

Товар або послуга — це фундамент. Те, на чому буде заснований ваш бізнес. Те, що ви будете продавати, просувати і всіма силами відстоювати.

Товарний знак — це юридичне втілення вашого товару. Просто для того, щоб його не вкрали конкуренти, і для того, щоб ви могли просуватися далі на законному рівні.

Торгівельна марка — сукупність всього, що виділяє вас на тлі інших конкурентів. Навіть якщо ваш товар неунікальний, якщо на ринку дуже багато схожих речей. Торгівельна марка зробить вас краще / гірше інших.

Концепція бренду — сукупність асоціацій, які ви викликаєте у споживачів. Всі їхні думки про вас. Бренд товару не просто робить вас краще або гірше інших. Він робить вас індивідуальним.

Види брендів

Є одна загальна класифікація брендів:

  • бренд з розширенням;
  • парасольковий бренд;
  • лайн-бренд;
  • бренд для кожного найменування продукції.

Бренд з розширенням. Це ситуація, коли сильна компанія, з уже закріпленими на ринку брендом, починає випускати додаткову продукцію в тій же ніші, під своїм брендом. Це підвищує довіру покупців, тому що ви знаєте свою справу з одним схожим товаром, отже, не прогадаєте з іншим. Приклад: бренд Ariel, який почав з порошків, а зараз випускає безліч засобів для миття.

Перевага такого підходу зрозуміло. В одній з Ніш Вас вже знають, ви створили собі класну репутацію, а значить, використовувати відоме ім'я набагато легше, ніж придумувати і просувати нове.

Парасольковий бренд. Схожий на бренд з розширенням, але головна відмінність в тому, що сильна компанія з відомим брендом освоює нові ніші. Плюси ті ж самі, товарам під відомою маркою більше довіряють. Тільки рівень споживчої довіри помітно нижче, ніж у випадку з розширенням бренду. Але і доходу такий підхід приносить більше.

Приклад зонтичного бренду — компанія Яндекс. У них є пошуковик, електронні гроші, таксі, каршерінг, мобільний телефон, доставка Їжі і т. д. не все спочатку було успішно, але частку ринку компанія займає.

Лайн-бренд. Цей підхід кардинально відрізняється від двох попередніх. Лінійний бренд освоюють компанії, що просувають на ринку товари і Послуги з мінімальною відмінністю від їх основного продукту. Простий приклад: лінійка напоїв Coca-Cola. Різні смаки, які відрізняються по мінімуму.

Перевага лінійного бренду в тому, що ви більш повно можете закрити нішу. Це означає, задовольняти клієнтів з різних категорій і з різними потребами, при цьому витрачаючи мінімальні гроші на просування брендів і розробку нових товарів або послуг.

Товарний бренд. Це найскладніший вид просування. Суть цього бренду в тому, щоб для кожного окремого продукту на ринку придумувати власну історію і власні асоціації. Розробляти окремі бренди в кожній назві. Це дорого, це не завжди може давати результати, але такий підхід — кардинальне розширення бізнесу всіма доступними способами. Приклад: Facebook, який купує нові стартапи, розвиває їх і виводить на ринок.

Товарний бренд складно реалізувати. По суті, це запуск нового бізнесу кожен раз, коли компанія займається новим товаром. Але якщо компанія зі своїм досвідом може розвивати додаткові продукти, то це відмінний варіант розвитку.

Як розробити бренд

Тепер про більш практичні речі. Є проста, на перший погляд, інструкція, як розробити бренд для компанії. Але незважаючи на те, що вона виглядає просто, реалізувати її на ділі буде набагато складніше.

Крок 1. Цілепокладання.

Перше, що потрібно зробити — визначити місію компанії. Це наріжний камінь бренду. Від вашої глобальної мети багато в чому буде залежати те, що про вас подумає ваш споживач. Потім потрібно пройтися по декількох пунктах:

  1. Позиціонування бренду. Визначити місце, яке буде займати ваш бренд на ринку.
  2. Визначення стану. Сформулювати якості, якими ви хочете наділити бренд, як він повинен жити, як ви можете отримати бажану позицію на ринку.
  3. Сформувати параметри бренду. Визначити те, як ви хочете відстежувати ефективність бренду для компанії.

Крок 2. Планування.

Потрібно чітко спланувати всі дії. Починається все з аналізу власних ресурсів. Корисно зрозуміти, скільки у вас є людей для роботи з брендом, скільки грошей ви можете витратити на його просування, які способи підходять для просування, а які ні. Визначити терміни і умови, в яких буде працювати ваша команда з просування бренду.

Крок 3. Аналіз ринку.

Тепер можна приступати до аналізу поточної ситуації на ринку. Які бренди в топі, чому вони там, який портрет ідеальної компанії складається в умах споживачів? Важливо провести аналіз вашої аудиторії, яку ви хочете залучити. Як ви можете це зробити, на що потрібно впливати, в чому її головний інтерес канали, які можна використовувати, щоб достукатися до аудиторії, що потрібно публікувати?

На цьому етапі доведеться провести повноцінне розслідування і відповісти на багато фундаментальних питань.

Крок 4. Формулювання особливостей бренду.

Потрібно розробити:

  • Місію, позиціонування і корисність бренду для цільової аудиторії.
  • Індивідуальність: цінності бренду, асоціації, риси, конкурентні переваги.
  • Атрибути бренду (ім'я, логотип або фірмовий знак, персонаж або герой, шрифт, упаковку і т. д.).

Крок 5. Просування бренду.

Тепер можна приступати до реклами. Потрібно починати задіяти ті канали залучення користувачів, які ви визначили на етапі аналізу.

Крок 6. Відстеження ефективності просування бренда.

Після того як ви почали просувати бренд, потрібно оцінити показники ефективності ваших дій. Скільки людей зацікавилося, який образ ви у них сформували, чи домоглися ви бажаного чи ні? Етап вдосконалення ефективності реклами практично нескінченний. Ви можете змінювати стиль подачі матеріалу, формат, канали просування і т. д. Важливо, щоб способи вас влаштовували і давали ті показники, які ви визначили спочатку.

Просування бренду — важлива і довга робота. Для неї потрібна команда хороших фахівців. Маркетологи, дизайнери, неймер, хороші автори. Без достатньої кількості ресурсів, часу і грошей, неможливо просунути бренд і створити в голові у споживача потрібні враження про компанію і товар.

Бренд — те, що думають про вашу компанію, товар або послугу. Зараз це цінується набагато більше, ніж користь продукції. На бренді можна заробляти також, як і на товарі. Але іноді виходить заробляти на порядок більше грошей саме на доброму імені, ніж на якісному продукті. Рекомендую поєднувати ці підходи.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити