Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Що таке контент-маркетинг простими словами: як він працює, коли застосовується, його плюси і мінуси

Останнє оновлення: П'ятниця, 09 лютого 2024 Автор: Марина Швець

контент-маркетинг

 Здрастуйте! У цій статті ми поговоримо про контент-маркетинг.

Бізнес не працює без реклами. Навіть якщо у вас кращий товар і краще обслуговування, який в цьому толк, якщо про продукт ніхто не знає. Для того щоб про вас дізналася більша кількість людей, придуманий маркетинг. У цій статті поговоримо про один з його напрямків — контент-маркетингу (що це таке, навіщо він потрібен і скільки коштує).

Що таке контент-маркетинг простою мовою

Контент-маркетинг — це стратегія просування товару або послуги через корисні для потенційних клієнтів матеріали.

Простими словами — продаж через якісні матеріали. Причому продаж не явна, а завуальована. Ви начебто розповідаєте клієнту, як вирішувати його проблему, але робите це під своїм брендом. І читачеві вигідно, якщо матеріал дійсно якісний, і вам, тому що про вас говорять.

Він виник як противага  рекламі, яка прямо-таки благає "ну купи". Такий підхід залишився далеко в минулому. Зараз за увагу споживача конкурує занадто багато компаній, величезна кількість брендів. Саме на загальній хвилі війни за увагу покупців і з'явився контент-маркетинг.

З'явився він на Заході і там активно розвивався. Його основний принцип: створення корисного контенту для споживачів. Так компанія вирішує два завдання: показує свою експертність і розповідає про свій продукт. І це працює. Дійсно, великі компанії, які використовують цей метод залучення клієнтів, отримують додаткові продажі.

Принципи контент-маркетингу залишилися незмінними:

 • Зробити корисний контент.
 • Відповісти на запитання читачів.
 • Продати свої товари / послуги.

Є кілька фундаментальних відмінностей:

 1. Відповісти на питання споживача максимально докладно, розвіяти його страхи і мотивувати на цільову дію.
 2. Велика орієнтація на клієнтів, а не на пошукові запити.
 3. Формується певна стилістика подачі матеріалу.
 4. Повністю вивчається галузь, аж до дрібних деталей.

Контент-маркетинг має на увазі під собою глибоку роботу з галуззю. Потрібно досконально вивчити бізнес і товар, а після цього вже розповісти, приправивши правильною подачею. Контент-маркетинг — складний рекламний напрям, який підходить тільки професіоналам у своїй галузі.

Коли застосовують контент-маркетинг 

Конкретні ніші для контент-маркетингу назвати важко. Просто тому, що для різних компаній будуть ефективні різні канали залучення клієнтів. Для нього є умови результативної роботи:

 • У споживача виникають питання по продукту. Це головне, з чим працює контент-маркетинг. Потрібно пояснити потенційному клієнту, чому йому потрібен цей товар (з чим допоможе і які проблеми вирішить).
 • Питання шукають в пошукових системах. Більшість контенту буде текстовим, а значить, потрібен трафік з пошукачів. Якщо є запити, значить, контент-маркетинг буде ефективний.
 • У компанії є експерти. Якщо у вас працюють люди, які можуть просто і зрозуміло розповісти про продукт, значить, все добре. Але якщо їх немає, і ви самі насилу можете пояснити, чому у вас повинні щось купувати, то контент-маркетинг не допоможе. Для написання хорошої статті потрібен не тільки ідеальний автор, але ще й експерт, який дасть всю необхідну інформацію.
 • Є ресурси для виробництва контенту. Якщо у вас є хороший спец, але він постійно завантажений роботою, або у вас немає вільного рекламного бюджету, займатися контент-маркетингом не потрібно. Постійне, невідривне виробництво корисних матеріалів - запорука успішної роботи.

Якщо дотримується всі умови, то контент-маркетинг буде ефективним. Якщо ж все спірно, то краще дивитися на інші рекламні канали на кшталт контексту у Гугла, таргета в соцмережах і холодних продажів.

Методи контент-маркетингу

Тепер давайте детально зупинимося на тому, як взагалі працює контент-маркетинг. Основне завдання — продати, через корисні клієнту матеріали. Отже, потрібні об'єктивні матеріали фахівців, які покажуть переваги продукту, а також дадуть багато корисної інформації потенційним покупцям.

Контент-маркетинг додатково допомагає вибудувати свій бренд так, щоб у споживачів не виникали сумніви у вашому професіоналізмі.

Контент-маркетинг - це не тільки статті. Це і розсилки, і публікації в соціальних мережах, відео на Youtube і робота з тими медіа, до яких можна дотягнутися. Вся стратегія виглядає приблизно так:

Скласти контент-план -> знайти відповідні медіа для компанії -> зробити матеріал -> опублікувати -> прорекламувати і збільшити охоплення -> відпрацювати зворотний зв'язок.

Зазвичай використовують такі інструменти:

 • Власний сайт. Це ядро. На сайті публікуються текстові матеріали, посилання на соціальні мережі, всі відео, анонси.
 • Соціальні мережі. Підходять далеко не для кожного бізнесу. При правильному виборі ніші і грамотному просуванні можуть дати більше клієнтів, ніж будь-яка інша реклама.
 • Пошта. Звичайно, email-розсилки майже мертві. Але в деяких галузях це все ще ефективний інструмент залучення клієнтів.
 • ЗМІ. Без них складно обійтися. Це нотатки про компанію, розповіді про товар і послуги, ненав'язлива реклама.

Є ще одна важлива штука, на якій обпеклися деякі маркетингові агентства. Треба писати для потенційних клієнтів, а не для фахівців, яким потрібні практичні знання. Яскравий приклад такої помилки — MadCats. Вони створювали матеріали для копірайтерів, редакторів, менеджерів, для кого завгодно, але тільки не для бізнесменів. Компанія зарекомендувала себе в середовищі професіоналів як круте агентство, але клієнтів ця інформація так і не дійшла.

Підіб'ємо проміжний підсумок: основний інструмент продажів — корисний контент. Він може бути текстом, відео, картинкою. Можна публікувати свій контент на своєму сайті, на Youtube, в соцмережах і в ЗМІ.

Переваги та недоліки контент-маркетингу

У кожного способу реклами є свої плюси і мінуси.

Плюси контент-маркетингу:

 • Підвищує статус. Якщо ви робите корисні матеріали, в очах читачів ви виглядаєте як експерт. А значить, і ваш продукт повинен бути таким же. А це вже зайвий привід задуматися про покупку.
 • Працює довго. Якісний контент живе довго. Особливо в тих нішах, де фундаментально нічого не змінюється. Є багато реальних прикладів того, як люди змінювали нішу, але крутий контент приводив їм клієнтів ще протягом 2-3 років.
 • Не викликає роздратування. Доведений факт: нативна реклама практично не викликає роздратування у читачів.
 • Можна створити вірусний контент. Якщо ви зробите по-справжньому якісний матеріал для користувачів, вони швидко поширять його. А це збільшить охоплення, дасть гарне зростання показникам і в підсумку збільшить продажі.

Мінуси контент-маркетингу:

 • Довго призводить перших клієнтів. Щоб контент привів перших клієнтів, має пройти 3-6 місяців. Це стандартний мінімальний термін, після якого зусилля дають результат.
 • Дорого коштує. Контент-маркетинг можна створювати і ресурсами компанії. Але це не так ефективно, як віддати все на аутсорс. А це принесе додаткові витрати, мінімум 15-20 тисяч грн на місяць.
 • Вимагає постійної роботи. Контент-маркетинг занадто активно розпіарений. Кожна друга компанія вважає своїм обов'язком створювати корисний контент і за рахунок цього намагатися залучити нових клієнтів. Тому це безперервна гонка, коли доводиться робити все більш корисні і якісні матеріали.
 • Не гарантує результат. Якщо правильно використовувати контент-маркетинг, він, безумовно, дасть результат. Але у випадку з малим бізнесом і навіть деякими нішами в середньому буде набагато дешевше і ефективніше купувати просту рекламу або розповідати про свій товар у лоб.

Контент-маркетинг - не найкращий вид реклами. І це не наступний ступінь еволюції маркетингу. Це ще один інструмент, який може приводити клієнтів. Але немає гарантій, що він буде ефективніше, ніж стандартні способи. І, звичайно ж, немає гарантій, що вкладення окупляться.

Приклад успішного контент-маркетингу

Для наочності поговоримо про успішні приклади контент-маркетингу. З цієї невеликої збірки ви зможете побачити, на що потрібно орієнтуватися при створенні якісних матеріалів.

Thinkwithgoogle

Thinkwithgoogle — проект Гугла, який розповідає про все, що пов'язано з рекламою, пошукачами і бізнесом. Багато корисних статей по галузях, рекламі для мобільних і десктопів, дослідження і маркетингова аналітика. Є навіть кейси від читачів. На першому місці в блозі стоїть саме користь. Кожна стаття відповідає на конкретне питання або пропонує рішення. Про популярність говорить і те, що сайт переведений більш ніж на 10 мов. І під кожен регіон - окремі статті.

В якійсь мірі Thinkwithgoogle — еталон світового контент-маркетингу. Це корисні статті для споживачів мінімум словесного сміття і максимум користі. Це те, до чого повинна прагнути будь-яка людина, яка вирішила займатися контент-маркетингом.

Скільки коштує контент-маркетинг

Щоб не бути голослівним, я поспілкувався з хлопцями з діджитал-агентства «Зробимо». Вони займаються контент-маркетингом і прекрасно знають, скільки він коштує. І ось що вони мені сказали:

Дешевше 12 тисяч грн складно знайти тлумачного фахівця, який буде займатися контент-маркетингом. Саме редактора. Автори вторинні.

Середній чек в студії - 20-30 тисяч грн на місяць. Це статті, соціальні мережі, іноді розсилки в соціальних мережах, ще рідше - Зовнішня реклама.

Середній цінник на якісний контент-маркетинг — 20 тисяч грн на місяць. Але можна робити хорошу рекламу в регіональних ЗМІ за 5 тисяч, і це теж буде працювати. Все залежить від конкретних умов.

В окремих випадках можна займатися контент-маркетингом безкоштовно. Якщо підприємець сам розуміє, що йому потрібно робити, і змушує своїх співробітників регулярно писати придатні матеріали.

З цього можна зробити прості висновки:

 • Якщо віддавати на аутсорс і використовувати його на максимум, то це коштує дорого. Мінімум 20 тисяч грн на місяць.
 • Якщо є свої співробітники, які вміють добре писати, і знають свою тему, то це можна зробити недорого.

Контент-маркетинг — один з напрямків реклами. Основна його думка: дати максимальну користь через контент. І попутно розповісти про товар (чому він набагато краще за інших). Контент-маркетинг не панацея, з його допомогою можна залучити багато клієнтів в будь-який бізнес. Ця робота може окупитися тільки на довгій дистанції. А може і не окупитися зовсім.

Як і для чого потрібно вивчати аудиторію

Свою аудиторію потрібно знати, щоб розмовляти з нею однією мовою, розуміти її потреби і усвідомлювати, що впливає на клієнта в момент прийняття рішення про покупку Вашого товару. У Ключі контент-маркетингу аудиторію потрібно знати ще й для того, щоб створювати матеріали, корисні як для потенційних споживачів, так і для всіх інших людей. Це допоможе сформувати позитивний імідж компанії, а в майбутньому — отримати статус експерта у своїй темі.

Знання аудиторії дозволить вам визначитися з майданчиком/майданчиками, на яких ви будете публікувати свої матеріали, а також їх тематикою, жанрами, обсягом, подачею.

Якщо ви запускаєте контент-маркетинг з нуля, вивчіть цільову аудиторію свого продукту, а також ЦА медіаплощадок продуктів-конкурентів.

Щоб зрозуміти, хто ваша цільова аудиторія, потрібно знайти відповідь на наступні питання:

 • Де живе типовий представник вашої аудиторії?
 • Його соціально-демографічні характеристики: стать, вік, освіта, Професія, рівень доходу, сімейний стан, чи є діти.
 • Модель споживання: типовий представник вашої ЦА новатор або консерватор?
 • Він приймає рішення самостійно або радиться? Якщо радиться, то з ким? Чи впливають на його думку і вибір лідери думок / експерти? Якщо впливають, то хто ці лідери? І хто-експерти?
 • Де клієнт купує ваш продукт?
 • Яким соціальним мережам віддає перевагу? Яким новинним / аналітичним порталом приділяє більше часу?
 • Які у представника вашої ЦА є страхи, пов'язані з вашим продуктом? Що заважає йому купувати ваш продукт? Які сумніви він відчуває? Яку емоційну та функціональну перевагу отримує споживач, використовуючи ваш продукт?

Виходячи їх отриманої інформації ви вже можете зрозуміти, наскільки ваш майбутній контент буде залежати від таких параметрів, як регіональність, ставлення до фінансів, нові технології, думка експертів.

Крім того, Ви отримаєте уявлення про те, на яких майданчиках найкраще починати роботу — чи потрібно наповнювати контентом сайт або краще кинути всі сили на соцмережі, і яким саме соцмережам віддати перевагу.

Як і де шукати теми

Будь-який контент-план починається з пошуку тем. Де їх шукати?

Найпростіше - на майданчиках конкурентів. Вивчіть публікації на сайті і в соціальних мережах. Подивіться, які з них користуються найбільшою популярністю. Зверніть увагу на перегляди, лайки, репости, кількість (і якість) коментарів. Виходячи їх отриманих даних, накидайте власні теми, але з таким підходом, щоб це виглядало не як плагіат, а як свіжий підхід до відомої проблеми.

Далі, щоб урізноманітнити свою тематичну палітру, вивчіть зарубіжний досвід. Подивіться, що публікують зарубіжні компанії, схожі на вашу, в своїх блогах / соцмережах. Маленький лайфхак, як це зробити. Заходимо в Google, в пошуковому полі вводимо назву вашої ніші, наприклад, artificial intelligence, додаємо слово blog — вуаля, у нас є список блогів по нашій темі. Вивчаємо, вибираємо те, що буде корисно для нашого майбутнього майданчика.

Ще один варіант: придумайте теми, виходячи з особистого досвіду. Ви ж працюєте на цьому ринку і приблизно знаєте, що і з чим тут взаємопов'язано, які проблеми у бізнесу і клієнта. Влаштуйте мозковий штурм в команді, а потім відберіть відповідні варіанти. Пам'ятайте, вони повинні бути релевантні для максимально великої кількості представників вашої аудиторії.

Попрацюйте з сервісами запитів - serpstat.com, Semrush.com (для США). Вводьте в пошуковий рядок ключові запити по вашій темі і дивіться, в якому контексті люди шукають. Це і стане вашою темою.

Вивчіть тематичні форуми: просто випишіть найбільш обговорювані теми - це і стане основою для ваших майбутніх публікацій.

Попрацюйте з сервісами питань і відповідей. Дивіться, що запитують люди по вашій темі-деякі з відповідей можуть стати темою для експертної статті.

Відео

І ще: обов'язково звертайте увагу на те, що відбувається не тільки у вашому сегменті ринку, але і в регіоні/ країні в цілому. Подавайте новину з акцентом на те, як це вплине на вашу сферу, як торкнеться інтереси Вашої цільової аудиторії.

Читайте також: Інтернет-маркетинг - з чого почати?

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити