Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Що таке digital-маркетинг: основні інструменти, канали та метрики

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Що таке digital-маркетинг

Привернути увагу клієнтів все складніше через рекламний шум. За даними комунікаційної групи Granat у середньому людина бачить та чує понад 400 рекламних оголошень на день. Сюди входять пости в соцмережах, розсилки, поп-апи, чати на сайті, інтернет-реклама, реклама в мобільних додатках, теле- та радіореклама. А скільки при цьому справді запам'ятовується? Щоб клієнт звернув увагу на вашу пропозицію, вона повинна відповідати її інтересам та опинитися перед очима у потрібний момент. Все це допомагає врахувати та зробити digital-marketing.

Digital-marketing — це комплексне просування товарів та послуг за допомогою цифрових технологій, яке охоплює онлайн- та офлайн-аудиторію.

Він допомагає просунути вашу пропозицію у всіх цифрових каналах: інтернеті, телебаченні, радіо, смарт-гаджетах та додатках, смс-розсилках. Рекламний ролик у мобільному додатку, пост з нативною рекламою у блогера, push-повідомлення, реклама на радіо або по телевізору – це приклади використання digital-маркетингу.

Digital-маркетинг працює на всіх етапах взаємодії з клієнтами в b2b та b2c. Digital-маркетологи займаються такими завданнями:

 • працюють з даними та збирають інформацію про потенційних покупців;
 • просувають товари та послуги;
 • відстежують результати рекламних кампаній;
 • визначають найефективніші канали для подальшого просування.

Чим digital-маркетинг відрізняється від інтернет-маркетингу

Digital-marketing часто плутають із інтернет-маркетингом, але це різні поняття.

Інтернет-маркетинг використовує лише ті інструменти, за допомогою яких просувають товари та послуги в мережі: email-розсилки, SMM, SEO, контекстну та таргетовану рекламу.

Digital-marketing – ширше поняття. Він охоплює всі інструменти інтернет-маркетингу, але не обмежується ними та включає інструменти, які не пов'язані з інтернетом безпосередньо. Так digital-marketing дозволяє перетягнути аудиторію з офлайну до онлайн.

Приклади:

 • QR-коди у журналах;
 • промокоди, які потрібно зареєструвати на сайті;
 • смс-розсилки з посиланнями на сторінку з товарами;
 • рекламні ролики в іграх та додатках.

Цілі та завдання digital-маркетингу

Мета digital-marketing – збільшити продажі. Він допомагає довести користувача до цільової дії — зробити покупку, замовити послугу, прочитати статтю в блозі — утримати його, стимулювати робити повторні покупки та замовлення.

Digital-marketing допомагає компаніям вирішувати такі завдання, щоб довести користувача до цільової дії:

 • Підвищувати впізнаваність бренду. Багатьом клієнтам важлива популярність бренду. Digital-marketing допомагає вибудувати потрібний асоціативний ряд, щоб, коли у людини виникла потреба у товарі чи послузі, він згадав конкретну торгову марку, зміг відрізнити одного виробника від іншого.
 • Залучати трафік. Діджитал-маркетинг допомагає компаніям більше взаємодіяти з клієнтами, залучати їх до своїх онлайн-майданчиків. Для цього використовують інструменти інтернет-маркетингу – email-розсилки, SEO, SMM, таргетовану та контекстну рекламу. А також офлайн-рекламу: смс-розсилки, цифрові дисплеї та інтерактивні екрани.
 • Генерувати лідів. Лідогенерація дозволяє зібрати контактні дані лідів — електронну пошту, телефон — щоб спілкуватися з ними надалі, стимулювати до покупок, підвищити їхню лояльність до бренду та перетворити на постійних покупців. Генерувати ліди в digital-marketing можна за допомогою чатів на сайті, поп-апів, емейлів, форм на сайті, контекстної та таргетованої реклами, гостьових постів у партнерських блогах.
 • Кваліфікувати лідів. Кваліфікація допомагає виділити цільових лідів, щоб передати їх менеджерам з продажу. Так вони працюватимуть лише з тими, хто справді готовий здійснити покупку, і не витрачатимуть часу на тих, хто поки що на це не наважується. Кваліфікація лідів допомагає зробити роботу команд маркетингу та продажу ефективнішою.
 • Утримувати клієнтів. Digital-marketing допомагає компаніям зберігати довгострокові відносини з клієнтами, стимулювати їх робити повторні покупки. Утримати клієнтів допомагають корисні емейл-розсилки, статті у блозі та пости в соцмережах, програми лояльності, чуйна та компетентна служба підтримки.

Переваги digital-маркетингу

Діджитал-маркетинг дозволяє ефективно доносити повідомлення до аудиторії, тому що з ним ви можете:

 • Працювати і з офлайн-і онлайн-клієнтами. Бренд спілкується з ширшою аудиторією, взаємодіє навіть із тими, хто не користується інтернетом. Наприклад, за допомогою інтерактиву німецька рекламна агенція Jung Von Matt приваблювала глядачів на ТВ-канал 13th Street прямо з кінотеатру. Для цього агентство випустило незвичайний трейлер-жах, який показували перед основним фільмом. Коли глядачі заходили до зали, їм роздавали флаєри з унікальними кодами — їх треба було відправити смс на вказаний номер. Потім на екрані запускався той самий трейлер, у якому дівчина тікала від маніяка. Періодично вона дзвонила одному з глядачів, які надсилали коди по смс, ставила запитання та просила про допомогу. Від відповідей залежало те, що відбувається на екрані. Так глядачі самі «на ходу» створювали сюжет фільму, отримували яскраві емоції та запам'ятовували бренд.
 • Вибудовувати персональну комунікацію з користувачами. У digital-marketing ви працюєте з даними, сегментуєте користувачів за статтю, віком, місцем розташування, рівнем освіти, категоріями товарів, що цікавлять, кількістю сеансів на сайті. Це допомагає вибудовувати комунікацію з користувачами, відштовхуючись від їхніх інтересів та поведінки.
  Персоналізована комунікація доступна у більшості каналів діджитал-маркетингу, але не у всіх. Наприклад, ви можете розіслати лист з добіркою нових парфумів лише тим відвідувачам сайту, яких останнім часом цікавила ця категорія товарів. За такою ж схемою можна налаштувати показ чат-ботів, поп-апів чи реклами у соцмережах. Але персоналізувати комунікацію в рекламі на телевізорі або на цифрових стендах не вийде.
 • Аналізувати ефективність кампаній. У більшості каналів діджитал-маркетингу ви можете відстежити дії користувачів та їхню реакцію на рекламну кампанію. Це дозволяє визначити, яка саме кампанія з просування та які її елементи дали результат, а від чого варто відмовитись. Наприклад, ви можете відстежити, скільки людей з яких оголошень перейшли на сторінку, виконали цільову дію та скільки коштував такий перехід. Така аналітика знову ж таки не доступна в теле- і радіорекламі, в рекламі на цифрових екранах.
 • Використовувати різні інструменти. Digital-marketing використовує весь інструментарій інтернет-маркетингу, а також офлайн-інструменти: ТВ-рекламу, радіорекламу, рекламні ролики в іграх, push-сповіщення на смарт-годинниках та фітнес-браслетах, смс-розсилки, цифрові дисплеї. За рахунок цього ви можете залучати та утримувати користувачів «з усіх боків».

Основні інструменти digital-маркетингу

Кожен інструмент digital-marketing має свої особливості. Наприклад, SEO-просування спрямоване на довгострокову перспективу та не дає миттєвого ефекту. Контекстна реклама, навпаки, дозволяє отримати результат у стислі терміни. SMM-просування та email-розсилки допомагають утримувати користувачів, підвищувати їхню лояльність до бренду.

У комплексі всі інструменти дозволяють взаємодіяти з клієнтами у різних каналах, допомагають запам'ятатися та стимулювати користувачів здійснити цільову дію. Наприклад, користувач побачив таргетовану рекламу з товаром в Instagram, потім натрапив на банер із цим же товаром на сайті, а потім побачив ту ж пропозицію на цифровому стенді в торговому центрі — вирішив зайти в магазин і зробив покупку.

Розглянемо основні інструменти digital-marketing.

CRM-маркетинг

CRM-маркетинг — стратегія комунікації, що ґрунтується на знаннях щодо поведінки клієнтів. CRM-маркетинг допомагає об'єднати всі канали зв'язку та побудувати персоналізовану комунікацію з кожною людиною.

Ви не просто надсилаєте повідомлення всім, хто є в базі, а аналізуєте, кому коли і яке повідомлення відправити, який канал для цього використовувати. Наприклад, немає сенсу пропонувати промокод на знижку тим, хто й так часто робить покупки. А ось тим, хто давно нічого не купував, можна запропонувати бонус чи подарунок.

Завдання CRM-маркетингу – збільшити продажі на сайті. У цьому допомагають різні інструменти та механіки: трипвари, чат-боти, лід-магніти, поп-ап вікна, email-маркетинг.

Email-маркетинг

За даними Statista, електронною поштою користуються 3,9 млрд осіб щодня. А за даними Holistic Email Marketing та GetResponse, email-розсилки дають найвищі показники окупності в порівнянні з іншими рекламними інструментами.

Email-маркетинг – це взаємодія з аудиторією через електронну пошту. Ви збираєте базу email-адрес потенційних клієнтів і складаєте план розсилок. Важлива вимога — тримати баланс: не бути нав'язливим, але й не соромитись розповідати про себе. Збирати email-адреси допомагають чати на сайті, поп-ап вікна, форми на сайтах, пости в соцмережах та чат-боти.

Контент-маркетинг

Контент-маркетинг - створення та поширення корисної інформації для залучення цільової аудиторії. Це весь матеріал, який ви створюєте, щоб довести свою експертність та корисність: статті, лід-магніти, презентації, пости у соцмережах, розсилки, подкасти, відео.

Цей інструмент рідко конвертує у продажу безпосередньо. Він більше працює на впізнаваність бренду, формує довіру аудиторії, доводить експертність.

Через контент ви розповідаєте про користь продукту, закриваєте можливі заперечення та формуєте попит. Люди, які підписалися на вас заради безкоштовної інформації, поступово можуть перетворитися на покупців.

Контент-маркетинг дозволяє поступово продавати складні продукти, формує імідж компанії та підтримує статус експерта. Він допомагає утримувати клієнтів та підвищує їх лояльність.

SMM

SMM – просування у соціальних мережах. Ви аналізуєте цільову аудиторію, вибираєте соцеті, якими вона користується, та заводите там акаунти. На основі інтересів та потреб клієнтів розробляєте контент-план та починаєте вести сторінку: ділитися постами, викладати сторіс, відповідати на коментарі.

SMM допомагає підтвердити вашу експертність та підвищити довіру аудиторії, а в довгостроковій перспективі перетворює передплатників на покупців та збільшує продажі. Коли людина щодня спостерігає за брендом у соцмережах, формується емоційна прихильність, і їй простіше зважитися на покупку. Згадайте себе: у кого ви швидше купите товар — невідома фірма чи компанія, чиї пости читаєте щодня?

SEO-просування

SEO-просування — комплекс дій щодо внутрішньої та зовнішньої оптимізації, спрямованих на підвищення позицій сайту у пошуковій видачі.

SEO дозволяє виявити, що шукають користувачі в інтернеті, та оптимізувати відповідний контент під ці запити – додати ключові фрази, побудувати структуру матеріалів.

Influencer marketing

Influencer marketing – просування через рекомендації лідерів думок. Сенс у тому, що людина, популярна серед вашої цільової аудиторії, згадує ваш продукт чи робить огляд нею. Мета - сформувати довіру до бренду та підвищити продажі.

Мобільний маркетинг

Користувачі проводять 89% свого часу в мобільних програмах, що робить мобільні пристрої основними засобами комунікації. Мобільний маркетинг – це просування продуктів за допомогою мобільних пристроїв.

Реклама всередині додатків, смс-розсилки, push-сповіщення, гео-маркетинг, QR-коди, голосовий маркетинг – все це інструменти мобільного маркетингу.

Відеомаркетинг

Відеомаркетинг - перспективний напрямок digital-marketing та тренд останніх років. Серед маркетологів 84% відзначають, що відео допомогло їм збільшити відвідуваність сайту, а розміщення відео на цільових сторінках збільшує конверсію на 86%.

Відеомаркетинг - просування брендів, товарів та послуг за допомогою відео. Він охоплює широку аудиторію та посилює залучення до продуктів бренду. Також він знижує навантаження на сервісні відділи бізнесу – call-центри та служби підтримки. Наприклад, компанія може викладати відео про свої продукти та розповідати в них про особливості використання.

Платне просування у digital-маркетингу

Щоб максимально залучати та утримувати користувачів, збільшувати продажі, потрібно підключати платні інструменти просування. Розглянемо, які вони бувають у digital-marketing.

Таргетована реклама - це оголошення для залучення лідів у соціальних мережах: VK, Facebook, Instagram. Її налаштовують на аудиторію конкретної статі, віку, рівня та сфери освіти, інтересів, гео. Або формують базу користувачів, які вчинили певні дії на сайті, та показують рекламу їм.

Іноді рекламні пости додають форми для збору заявок або посилання на лендинги з такими формами. У формах користувачів запитують їх email і номер телефону, щоб використовувати в майбутніх розсилках.

Контекстна реклама - це оголошення, які відображаються на сторінках з результатами пошуку в Google, на сервісах пошукових систем - Гугл.Мапс, - а також на сайтах-партнерах.

Такі оголошення digital-marketing показуються користувачам, які зараз ввели конкретний запит у пошуковику або вводили його раніше. Така реклама показується "в потрібний час і в потрібному місці" - коли людина шукає вирішення своєї проблеми.

Банерна реклама – розміщення банерів на цільових сайтах для залучення потенційних клієнтів на онлайн-майданчики компанії. Чинний за принципом вуличних білбордів, але в інтернеті. Кожен банер – рекламне повідомлення у вигляді статичного зображення чи анімації. Коли людина натискає на неї, потрапляє на сайт рекламодавця.

Нативна реклама – все, що дає корисну інформацію у прив'язці до бренду: експертні статті, огляди-порівняння, історії з лайфхаками, рекомендації, пости у блогерів. У нативній рекламі немає відкритої демонстрації продукту, немає прямих закликів до дії, тому вона викликає подразнення. Завдання нативної реклами digital-marketing — ненав'язливо зацікавити користувачів, розповісти про користь продукту та його переваги.

Радіореклама у digital-marketing дозволяє швидко охопити велику аудиторію. Її використовують, щоб представити бренд або розповісти про акції та знижки. Основний мінус - неможливість порахувати конверсію та ефективність. Радіореклама не впливає на продаж безпосередньо, але допомагає збільшити впізнаваність.

Телереклама – показ реклами на телебаченні. Один із наймасовіших та найефективніших каналів digital-marketing, але при цьому один із найдорожчих. Телереклама підвищує впізнаваність через повторні покази, стимулює продаж.

Реклама в мобільних програмах з'являється у форматі банерів або відеороликів. У більшості випадків користувач перегляне рекламу в додатку, тому що її не можна заблокувати безкоштовно.

Офлайн-реклама - QR-коди, цифрові екрани, виставкові LCD-стенди, смс-розсилки. Інструменти офлайн-реклами охоплюють широку аудиторію та допомагають швидко донести інформацію. З їх допомогою можна розповідати про знижки та акції, підвищувати продаж, формувати лояльність та перетягувати офлайн-аудиторію в онлайн.

Канали digital-marketing

Крім інструментів діджитал-маркетингу, є канали: інтернет, цифрове телебачення, мобільні гаджети, інтерактивні дисплеї, ЗМІ. Кожен інструмент можна використовувати у різних каналах. Наприклад, рекламний ролик можна використовувати у соціальних мережах, а можна запустити на телебаченні.

Але не всі канали digital-marketing однаково добре працюють із різними інструментами. Ви можете опублікувати експертну статтю у ЗМІ та зробити гарну нативну інтеграцію. Але якщо викладете її в Instagram, не отримайте такого відгуку — швидше за все, пост просто перегорнуть.

Щоб просування дало результати, важливо правильно підбирати канали digital-marketing. Вибір каналів у digital-marketing залежить від:

 • цільової аудиторії;
 • особливостей продукту, що просувається;
 • цілі та етапи рекламної кампанії.

Наприклад, бренд випустив нові перламутрові тіні, які дають яскраве сяйво і добре розтушовуються. Основна аудиторія – молоді дівчата та візажисти. Щоб вони довідалися про продукт і захотіли спробувати його, краще використовувати соціальні мережі: запустити таргет і опублікувати посади у beauty-блогерів. Блогери на собі покажуть, як використовувати ці тіні і як вони виглядають на шкірі, розкажуть, чим вони кращі за аналоги. Друковані ЗМІ не дадуть такого ефекту, тому що не зможуть розкрити всі переваги такого продукту, не зможуть зробити це так динамічно та привабливо.

FAQ

Що таке digital-marketing?
Digital-marketing — просування товарів та послуг з використанням цифрових технологій, яке застосовується на всіх етапах взаємодії з аудиторією у b2c та b2b.

У чому відмінності в digital-marketing від інтернет-маркетингу?
Digital-marketing використовує інструменти інтернет-маркетингу, але не обмежується ними. Він також залучає цифрові канали, які не належать до інтернету: радіорекламу та ТВ-рекламу, мобільну рекламу, QR-коди, смс-розсилки.

Які цілі та завдання у digital-marketing?
Завдання, які вирішує digital-marketing:
― підвищує впізнаваність бренду;
― залучає трафік;
― генерує та кваліфікує ліди;
― утримує клієнтів.

Кінцева мета – збільшення продажів.

Які переваги digital-marketing?
Переваги digital-marketing:
― використовує офлайн- та онлайн-інструменти;
― працює з ширшою аудиторією, охоплює тих, хто не користується інтернетом;
― вибудовує персоналізовану комунікацію з користувачами;
― дозволяє аналізувати ефективність рекламних кампаній.

Які основні інструменти є digital-marketing?
До основних інструментів digital-marketing відносять:
― SEO-просування;
― контекстну рекламу;
― таргетовану рекламу;
― CRM-маркетинг;
― influencer marketing;
― мобільну рекламу;
― відеорекламу;
― email-маркетинг;
― контент-маркетинг;
― SMM;
― офлайн-рекламу: смс-розсилки, рекламу на цифрових ТВ-каналах, радіорекламу, цифрові дисплеї, ― промокоди, QR-коди.

Які канали digital-marketing?
До основних каналів digital-marketing відносять:
- Інтернет;
- цифрове телебачення;
- Мобільні гаджети;
- смарт-гаджети - фітнес-браслети, смарт-годинник та інші пристрої, що мають підключення до Wi-Fi;
- Інтерактивні дисплеї.

Відео

Читайте також: Як заробити на Digital-маркетингу: основи професії.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!

 


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити