Валерій МайбородаАвтор: 

Валерій Майборода

В.о. керівника Німецько-українського фонду. Найбільш відомий особливою увагою до кредитування малого і середнього бізнесу.

Як правильно планувати сімейний бюджет

Що таке сімейний бюджет?

Сімейний бюджет – як ви усередині своєї сім'ї розподіляєте доходи та витрати. Існує кілька узвичаєних способів вести сімейний бюджет.

Інструкція: як вести сімейний бюджет?

Тут ви знайдете покрокову інструкцію про те, як спланувати та вести сімейний бюджет. Нижче ви також зможете завантажити файл в Excel з приблизною таблицею для ведення сімейного бюджету.

Виберіть модель планування бюджету

  1. Спільний сімейний бюджет. Ви об'єднуєте ваші доходи, плануєте та оплачуєте ваші поточні витрати разом. У цій моделі суттєвим недоліком є неможливість влаштовувати другові сюрпризи.
  2. Змішаний сімейний бюджет. Кожен виплачує рівну суму грошей чи еквівалент у відсотках. В даному випадку істотним мінусом буде, якщо один із подружжя віддаватиме всю зарплату і на особисті потреби у чоловіка не залишається коштів. У разі можна домовитися, що вносяться суми пропорційні доходам.
  3. Роздільний сімейний бюджет. Ви ділите загальні витрати навпіл, решту коштів витрачаєте він. Мінус – при плануванні великі покупки чи поїздки потрібно домовлятися про те, який внесок потрібен від кожного. Такий бюджет легко вести, коли в сім'ї лише двоє, і доходи приблизно однакового рівня.

Ведіть облік доходів, витрат та заощаджень

Можна записувати в блокноті або вести облік в Excel, а можна використовувати спеціальні програми, головне, щоб ваш спосіб ведення фінансів допомагав вам, а не створював ще більше плутанини.

Нашу таблицю для розрахунків сімейного бюджету ми зробили в Excel. Туди включені такі категорії, як

  • Доходи: заплановані та незаплановані
  • Обов'язкові виплати: податки, комунальні послуги, кредити
  • Регулярні витрати: їжа, транспорт, косметика
  • Освіта
  • Накопичення: подушка безпеки, пенсія, ціль
  • Розваги

Плануйте витрати

На початку кожного місяця плануйте свої витрати, розрахуйте, скільки ви готові витратити на нерегулярні витрати.

Домовляйтесь про всі нерегулярні витрати під час планування домашнього бюджету, щоб не брати грошей із заощаджень. Це можуть бути подарунки на дні народження, корпоративи та спільні походи у кіно, театри.

Найлегше на початку місяця запланувати щоденні витрати на 1,000 грн більше, ніж в один день забрати із заощаджень 10,000 грн.

Створіть подушку безпеки

Для початку заведіть подушку безпеки - вона допоможе вам в екстрених ситуаціях - наприклад, якщо раптово занедужає один із членів сім'ї або один із подружжя втратить роботу. Нехай це буде, скажімо, ваш спільний двомісячний оклад на депозиті.

Зберігайте щонайменше 10% від доходу

Відкрийте спільний накопичувальний рахунок (депозит) та відкладайте щонайменше 10% від ваших доходів відразу після отримання зарплати. Так ви позбавите себе витрати грошей не за призначенням. Можна почати з меншої суми. Найголовніше – запровадити цю дію у звичку.

Допустимо, ви отримуєте на місяць 15000 грн, а ваш партнер 10000, відкладаючи щомісяця по 10% від зарплати, наприкінці року ви отримуєте значну суму 30000 грн.

Це ще не рахуючи відсотків від банку. Якщо раптово здобули премію – постарайтеся відправити на рахунок хоча б половину.

Заведіть кілька накопичувальних рахунків

Це необхідно, щоб не було ілюзій, що у вас накопичилася значна сума і ви використовуєте їх одним махом, допустимо на відпустку. Краще відкрити кілька депозитів і збирати окремо на освіту, відкладати на машину або збирати на іпотеку.

Іншим важливим кроком буде інвестувати. Інвестування – пасивний дохід, практично нічого не потрібно робити, щоб ваші гроші почали працювати на вас.

Скоротіть витрати сім'ї

Після 2-3 місяців обліку витрат у вас почне вимальовуватись картина, на що ви витрачаєте ваші кошти. Проаналізуйте структуру витрат і подумайте, які витрати сімейних грошей можна скоротити, а на що можна витратити більше.

Якщо ви давно хотіли менше витрачати на проїзд, ходити барами або вживати м'ясо – аналіз допоможе зробити переоцінку ваших витрат. Ознайомтеся з нашим списком порад з економії та дізнайтеся, на чому ви можете почати економити вже зараз.

Заведіть спільний рахунок

Щоб спільно платити за комунальні послуги, купувати продукти та товари для дому – заведіть сумісний рахунок. І тоді не буде непорозумінь, що не було вчасно сплачено рахунки і не виникне ситуації, що холодильник виявиться порожнім.

До того ж, спільний рахунок звільнить вас від взаєморозрахунків: отримали зарплату, скинулися до загального бюджету, перерахували 10% на рахунок-скарбничку, а що залишилося лише ваше.

Складіть фінансовий план

Якщо ви складете фінансовий план на найближчі 3-6 місяців, то вам буде легше впоратися з майбутніми витратами. Допустимо, до нового року вам на подарунки знадобиться сума у розмірі 5000 грн.

Якщо ви щомісяця відкладатимете по 1000 грн, вам буде легше впоратися з фінансовим навантаженням. Враховуйте сезонність – коли наближається осінь – підвищуються витрати на дітей-школярів, узимку – треба «перевзути» машину.

Привчайте дітей до фінансової дисципліни

Ми часто говоримо, як шкода, що цього не навчають у школі. Займіться фінансовим вихованням дітей самостійно. Скористайтеся нашою інструкцією, яка допоможе вам легко говорити про гроші з дітьми будь-якого віку.

Як економити щодня?

1. Складіть список продуктів на тиждень

У вихідні зробіть спільну закупівлю необхідного продуктового кошика. Виходячи за покупками, суворо дотримуйтесь списку. Якщо немає можливості виїжджати за покупками всім разом, розділіть обов'язки з покупок, приблизно розрахувавши яку суму доведеться витратити.

2. Готуйте вдома

Це дешевше, ніж харчуватися в кафе та ресторанах, тим паче ще й корисніше. Зробіть запас напівфабрикатів: наріжте яловичину на рагу, натріть моркву для засмаження в суп, зваріть каструлю бульйону і розлийте її по контейнерах.

Все це чудово зберігається в морозильнику, а в потрібний момент можна просто дістати, розморозити та використовувати за призначенням. Це буде суттєвою економією часу та грошей.

3. Слідкуйте за акціями та знижками

Наприкінці сезону великі торгові мережі зазвичай роблять знижки, інтернет-магазини влаштовують акції. Тут також допоможе планування покупок заздалегідь.

Бюджет має відповідати дійсності

Чим раніше ви почнете планувати сімейний бюджет, тим раніше привчіть себе до спільної фінансової дисципліни. Складіть реальний фінансовий бюджет, дотримуйтесь його, і ви побачите, як ваше сімейне фінансове життя покращало. У вас почнуть з'являтися зайві гроші, за допомогою яких ви зможете зайнятися інвестуванням у себе та своїх дітей, і таким чином значно збільшити свої прибутки.

Саме сім'я мотивує досягнення поставлених цілей. Коли ви знаєте, що від вас залежить життя близьких вам людей, стає легше вчитися самому і бути дисциплінованим у фінансових справах і привчати до цієї дисципліни своїх дітей.

І пам'ятайте: гроші - це інструмент, Як ви ним скористаєтеся - залежить тільки від вас.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити