Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке Joomla

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Вивчення сайтобудування я почав саме з з'ясування питання: Що таке Joomla і як вона може мені допомогти в створенні сайтів). Якщо не вважати невеликого досвіду роботи на Ucoz, який мене зовсім не вразив, то пізнань у цій галузі у мене практично не було.
Крім того я взагалі не знав, що таке HTML і вже тим більше CSS. Але в Джумла, в принципі, можна працювати і без знань мови гіпертекстової розмітки і стильового оформлення, хоча ви і будете при цьому відчувати певні труднощі.

 

Своє знайомство з цим движком, навчений гірким досвідом спілкування з юкозом, я спускався, як ви вже, напевно, здогадалися, доскональним вивченням великого і жахливого мови гіпертекстової розмітки, всі свої пізнання в якому я відобразив у рубриці HTML для чайників, а так само не менш великого, але ще більш жахливого мови стильової розмітки, який описав з усіма подробицями і хитрощами в рубриці Уроки CSS.

Що таке Джумла і з чого почати її вивчення?

Ну, гаразд, я вивчив HTML і CSS, хоча, звичайно, про стильову розмітку це голосно сказано. Вивчити, як ходять шахові фігури, ще не означає навчитися грати в шахи. CSS дійсно дуже непроста річ і навчитися щось робити з його допомогою самому не так просто, як здається спочатку. Наприклад, ті ж основи блокової верстки побудовані на знанні стильової розмітки.

Тим не менше для того, щоб поправити в чужій таблиці стилів щось незначне, ну, типу колір і розмір шрифту в тій чи іншій області шаблону, відступи між якимись елементами макета — це запросто. Поворожити, звичайно, трохи доведеться на перших порах, але потім все піде на автоматі.

Дуже рекомендую для більш продуктивної роботи встановити на свій браузер Фаєрфокс чудовий плагін Firebug (можете почитати і про інші, не менш интереные плагіни для Мазилу) — не пошкодуєте. Хоча, зараз всі браузери вже включають в себе його аналоги, але Фаєрфокс все ж дещо крутіше буде.

Добрався я, нарешті, до питання, що таке за звір ховається під дивною назвою Joomla, знову-таки, до речі, з використанням відео курсів шановного Євгена Попова. Його відео курси дуже підходять саме новачкам в області сайтобудування, т. к. пояснює він все настільки досконало і розжовує це так ретельно, що користувач вже знайомий з основами створення сайтів, відразу почне нудьгувати і, не дочекавшись чогось дійсно цікавого для нього, закінчить прослуховування.

Я прослухав все, що там було, повторюючи дії лектора. Особисто мені це не дуже допомогло і надалі я просто слухав, а робив вже потім, по пам'яті. Цей метод для мене виявився більш продуктивним, оскільки відразу розкривалися моменти в роботі з цим безкоштовним движком, які я не зрозумів. Загалом про те, що таке Джумла, я отримав подання саме таким способом.

Давайте все ж перейдемо від опису того, як відбулося моє знайомство, до того, що насправді представляє з себе цей движок, тобто спробуємо систематизувати тези на тему, що це таке все-таки за движок і які можливості по створенню і управлінню сайтом він вам надає:

 1. В першу чергу це безкоштовна система управління контентом, яка з'явилася як відгалуження від платної CMS Mambo. Розробкою і оновленням движка займається ціла група ентузіастів, що в деякій мірі і пояснять якусь неоптімізірованность коду і ваговитість ресурсів на ньому працюють.
 2. Існує три основні версії движка, які не сумісні між собою (не можна оновитися з більш ранньої версії на більш пізню):
  - Джумла 1.0 — стара і вже офіційно не підтримується гілка
  - 1.5 — найтриваліша версія движка, до якої має безліч розширень і шаблонів. -Оновлюється і підтримується досі.
  - Joomla 3.0 — зовсім нова версія CMS, до якої ще дуже мало розширень, але за нею майбутнє.
 3. Всередині самих лінійок Joomla відбуваються постійні оновлення та доробки движка, в яких усуваються знайдені несправності і уразливості (читайте про те, як оновити Джумлу і звідки можна завантажити ці самі оновлення).
 4. Установка Джумли 1.5 здійснюється простим копіюванням файлів движка на хостинг (є цілком зрозумілі варіанти навіть безкоштовного хостингу для сайту на Joomla) та прописування назви та пароля до заздалегідь створеної на хостингу базі даних.
 5. Вся робота з вашим сайтом буде здійснюватися з адмінки, статті в якій ви зможете писати в зручному візуальному редакторі, схожому по своїй простоті на роботу в Ворді (за замовчуванням використовується візуальний редактор на базі плагіна TinyMCE). Тому для того, що створити і успішно наповнювати свій сайт матеріалами, вам зовсім не потрібно буде знати основи блокової верстки, що є величезним плюсом систем управління контентом, які підкоряться навіть абсолютним новачкові в сайтобудуванні.
 6. Зовнішній вигляд вашого вебсайту може бути кардинально змінено в один момент з допомогою зміни шаблону (теми), яких можна знайти в інтернеті безліч (як платних, так і безкоштовних).
 7. Joomla, відразу після установки, має ряд вбудованих безкоштовних модулів, плагінів і компонентів, які ви можете використовувати для своїх потреб. Але крім цього існує величезна кількість розширень для цього движка від сторонніх розробників, які допоможуть вам реалізувати з допомогою них будь-які ваші ідеї та проекти (без перебільшення).
 8. У відповідь на питання, що таке Джумла і що на неї можна зробити, можна привести приклади сайтів на цьому движку, серед яких є ціла низка дуже популярних проектів з високою відвідуваністю, як в українськомовній частині інтернету, так і в буржунете.


Незрозуміло було, як прив'язати до пункту меню ряд статей, відсортованих, скажімо, по даті створення в такому порядку, щоб нові статті перебували завжди вище більш старих. Тобто зробити те, що реалізовано за замовчуванням WordPress — блозі. На розуміння цього моменту у мене пішло більше часу, ніж для написання кількох статей в цьому блозі.

Причому, це не тільки у мене виникла така незрозумілість, це, як виявилося, загальний спотыкастый момент майже у всіх початківців джумловодов, і тому я хочу спробувати роз'яснити цей момент як можна більш доступно і трохи відступивши від термінологією Joomla, яка тільки мене заплутувала.

Поняття розділів і категорій в Джумла

Повісити на пункт меню всі статті з розділу або категорії можна двома способами, і, у результаті, ми отримаємо різне відображення цих статей на сайті. При створенні нового пункту меню потрібно буде вибрати або «Шаблон блогу категорії» (або розділу), або «Шаблон списку категорії» (розділу). У першому випадку, ми отримаємо той самий блог, що і в WordPress, але створений засобами Джумли.

У другому випадку, при активації цього пункту меню, ми побачимо лише список із заголовків статей в обраній категорії або розділі, відсортований по даті створення статей.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі  

# Денис Глушаков 02.12.2019, 07:32
Дуже хороша стаття, все відмінно пояснили. Дуже вдячний автору.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата