Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як створити сайт на Joomla!: покрокове керівництво для початківців

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

Як створити сайт на Joomla

 Всього 11 уроків, трохи уваги і терпіння, і ось ви вже вмієте користуватися однією з найбільш гнучких систем управління контентом (CMS) — Joomla. Це насправді універсальний движок, який підходить для всіх проектів.

Зміст:

 1. Знайомство з Joomla
 2. Установка Joomla на localhost
 3. Установка Joomla на хостинг
 4. Знайомство з адмінкою і базові настройки
 5. Встановлення шаблону на Joomla
 6. Створення сторінок і пункту меню
 7. Створення категорій
 8. Типи меню в Joomla
 9. Створення форми зворотного зв'язку
 10. Модулі, плагіни, компоненти
 11. Створення фотогалереї

1. Створення сайту на CMS Joomla самостійно: введення

 Я вже розповідав про одну з систем управління контентом — WordPress. Однак крім неї є інші безкоштовні і не менш цікаві CMS. Одна з них — Joomla! (саме так, зі знаком оклику в кінці, який я, порушивши правило, ставити не буду, щоб не допускати неправильної структури речень).

Трохи історії

Спочатку розробники займалися створенням CMS Mambo, але потім в команді виникли розбіжності, внаслідок яких частина учасників залишилася розвивати Mambo, інші зайнялися створенням нового движка — так з'явилася Joomla, перша версія якої побачила світ у вересні 2005-го року.

На сьогоднішній день розробка Mambo припинена, а Joomla продовжує успішно існувати.

Joomla стабільно займає другі місця за популярністю серед CMS у відповідних рейтингах. На цій системі керування вмістом працює ресурс Гарвардського університету, сайт Linux і, звичайно ж, самої Joomla.

Можливості Joomla

Движок дозволяє створювати веб-сайти різного рівня складності: від сайту-візитки або особистого блогу до великого інформаційного порталу або інтернет-магазину. У своїй роботі CMS використовує стандартний набір компонентів (PHP/MySQL) і може бути встановлена навіть на недорогий хостинг.

Відразу після інсталяції ви отримуєте основу сайту з зручною адміністративною панеллю — вам залишається тільки налаштувати його під свої потреби і заповнити контентом. Практично все, що Joomla не може робити за замовчуванням, вирішується шляхом установки розширень, яких під неї написано чимало.

З різноманітністю в оформленні теж проблем немає - в мережі можна знайти безліч як платних, так і безкоштовних шаблонів.

Відразу після установки сайт на Joomla виглядає приблизно так.

Джумла

Але він цілком може бути і таким.

Джумла

Управління ресурсом здійснюється зі зручної панелі адміністратора, яку ми скоро детально розглянемо.

Джумла адмінпанель

2. Установка Joomla 3 на Denwer (localhost на комп'ютері)

 Перш, ніж розміщувати сайт в мережі, краще налагодити його на локальному сервері. Що це таке і як встановити DENWER, щоб динамічні сайти могли працювати прямо у вас на комп'ютері без підключення до Інтернету, я докладно описав у першій частині цієї статті. Тут же я опишу процес установки тільки самої Joomla, маючи на увазі, що DENWER вже налаштований і включений.

Завантаження і розпакування CMS

1. Перейдіть на сайт Joomla і скачайте найсвіжішу версію движка (https://downloads.joomla.org/).

2. Будь-яким зручним способом розпакуйте завантажився ZIP-архів в папку, де буде розташовуватися сайт (при Налаштуваннях за замовчуванням це Z:\home\test1.ru\www\).

Створення бази даних

1. Перейдіть в phpMyAdmin. Для цього при запущеному DENWER або в адресному рядку браузера введіть localhost/Tools/phpmyadmin/ і підтвердьте її, або перейдіть за адресою localhost, прокрутіть з'явившуся сторінку вниз і перейдіть за посиланням phpMyAdmin — адміністрування СУБД MySQL.

Джумла

2. На сторінці, що відобразилася, клацніть Бази даних.

Джумла

3. У полі Створити базу даних введіть ім'я бази (у мене це буде JDB) і натисніть Створити.

Джумла

Установка через веб-інтерфейс

1. У браузері відкрийте локальний сайт, на якому буде працювати Joomla (у мене це test1.ru). Перед вами з'явиться перша сторінка майстра установки.

Джумла

Введіть назву сайту, логін, e-mail і пароль адміністратора. При бажанні можна ввести опис сайту, яке потім буде відображатися під посиланням на нього в пошукових системах. Інсталятор дозволяє також «вимкнути» сайт. Якщо ви скористаєтеся функцією, то відвідувачі будуть бачити повідомлення про те, що на ресурсі проводяться технічні роботи. Хоча на локальному хостингу сенсу в цьому немає, на цьому сервері «вимикати» сайт буває дуже корисно. Після того, як поля форми заповнені, натисніть Далі.

Джумла

2. Заповніть форму наступної сторінки: у полі Ім'я користувача введіть root, поле Пароль залиште порожнім, у відповідне поле введіть ім'я бази даних (у мене це JDB), якщо хочете, змініть Префікс таблиць бази, проте в принципі можна цього не робити. Натисніть Далі, щоб перейти до наступного кроку.

Джумла

3. На етапі завершення установки можна переглянути деякі налаштування, а також встановити демо-дані, які допоможуть швидше навчитися користуватися движком. Так як ми вчимося, то логічно буде встановити перемикач демо-даних на Вивчаємо Joomla, після чого натиснути кнопку Установка.

Джумла

4. Через деякий час Установка Joomla буде завершена, повідомлення про це і відобразить Наступна сторінка. З неї ви можете перейти на сайт або в панель керування ним, але перш за все краще натиснути кнопку Видалити директорію 'Installation', так як після установки ця папка не потрібна і навіть небезпечна.

Джумла

5. З допомогою будь-якого файлового менеджера, крім Провідника (FileZilla, Total Commander і т. п.) перейдіть в кореневу папку сайту, знайдіть там файл htaccess.txt і перейменуйте його в .htaccess (саме так, не залишивши розширення .txt).

Тепер, коли все створено, а каталог installation видалено, установка завершена повністю, і можна перейти до перегляду або адміністрування сайту.

3. Установка CMS Joomla на хостинг: на прикладі Beget

 Процес практично нічим не відрізняється від інсталяції движка на localhost, якщо тільки хостинг-провайдер її не спростив:

 • Створюється база даних.
 • В одну з папок (зазвичай в корінь сайту, щоб зробити працюючим на CMS весь ресурс) файли розпаковуються движка з попередньо скачаного з офіційного сайту архіву.
 • Виконується робота з інсталятором у веб-інтерфейсі (для цього достатньо просто перейти на сайт).

Я буду розглядати установку Joomla на прикладі хостингу Beget, який дозволяє поставити будь-яку CMS буквально в два кліка.

1. Насамперед потрібно зареєструвати хостинг і або припаркувати свій домен, або отримати безкоштовний. Про оплату хостингу турбуватися не варто, так як Beget дає всім бажаючим тридцятиденний тестовий період, протягом якого можна оцінити усі принади роботи з ним, зрозуміло, безоплатно. 

2. Відкрийте панель керування хостингом, клацніть CMS.

Джумла

3. На наступній сторінці праворуч від імені домену натисніть кнопку Встановити CMS.

Джумла

4. З великого списку движків виберіть Joomla, клацнувши на її значку кнопкою миші.

Джумла

5. З розкривного списку Версія для установки Joomla виберіть свіжу (3.4.8), інакше буде встановлена вже не настільки актуальна 2.5.11, так як саме вона пропонується за замовчуванням. Заповніть поля форми і натисніть кнопку Встановити на сайт.

Джумла

6. Якщо дані введені правильно, перед вами з'явиться сторінка з відомостями і посиланнями. Ви вже можете відкрити свій сайт і він буде працювати.

Джумла

7. Однак 3.4.8 - не найсвіжіша редакція CMS. Перейдіть в Панель управління Joomla (адреса виду site.ru/administrator) і натисніть кнопку Оновити зараз.

Джумла

8. На наступній сторінці клацніть Інсталювати оновлення.

Джумла

9. Через нетривалий час з'явиться сторінка з повідомленням про те, що оновлення успішно завершено, на цьому повністю завершена і установка свіжої версії движка на хостинг.

Джумла

10. Останнє, що залишається зробити — перейменувати знаходиться в корені сайту файл htaccess.txt у .htaccess.

4. Адмін панель Joomla 3

Joomla має потужну, функціональну, але при цьому досить зрозумілу панель адміністратора, за допомогою якої можна змінювати дизайн і функціональність сайту, а також наповнювати його контентом і налаштовувати через зручний графічний інтерфейс.

Щоб потрапити в панель управління движком, достатньо перейти за адресою виду адрес_сайта/administrator/ (наприклад, у мене на локальному хостингу цей URL такий: test1.ru/administrator/), на відобразившійся сторінці авторизуватися (ввести зазначені під час установки движка логін і пароль) та натиснути кнопку Увійти.

Джумла

Після цього в браузері відкриється головна сторінка панелі управління, основна частина якої зайнята блоками з попередженням про наявність важливих повідомлень (щоб він зник, досить прочитати їх і для кожного натиснути кнопку Приховати це повідомлення), про перенесення сайту на хостинг, списком авторизацій і популярних статей, розміщених на вашому сайті (у нас їх список не порожній, тому що при установці була обрана завантаження демо-контенту).

Джумла

Вгорі адмін-панелі відображається головне меню, яке від сторінки до сторінки залишається незмінним. У міру установки розширень воно буде поповнюватися новими пунктами. Зліва знаходяться свого роду швидкі посилання. Вони дублюють пункти основного меню, але набір їх змінюється в залежності від того, на якій сторінці адмінки ви зараз перебуваєте. Призначено бічне меню виключно для зручності і прискорення роботи з панеллю керування движком. В самому низу сторінок можна побачити деяку допоміжну інформацію, там же є посилання для переходу до перегляду сайту.

Джумла

Практично на всіх сторінках крім головної в правому верхньому куті ви побачите кнопки Довідка та Налаштування. Клацання на першій відкриє допомогу по поточному розділу панелі управління, натискання другої перенесе вас в Налаштування цього розділу.

Джумла

Тепер прийшов час коротко розповісти про пункти головного меню, попутно змінюючи движок.

Система

Джумла

 • Панель управління. Цей пункт дозволяє перейти на її головну сторінку. На жаль, доступний він не завжди, і в такі моменти новачкам відчувають дискомфорт. А тим часом все просто: якщо пункт Панель управління недоступний, то ви, ймовірно, відкрили одну зі сторінок редагування, для виходу з якого досить натиснути кнопку Закрити.
 • Загальні налаштування. Зверніть увагу, що вони розбиті на вкладки. У першій (Сайт) можна змінити заданий під час інсталяції Joomla ім'я ресурсу, закрити сайт на час виконання технічних робіт (при цьому налаштовується видиме користувачам повідомлення і картинка), прибрати показ версії Joomla, вказати метадані (ключові слова й опис для пошуковиків) та настроїти інші параметри SEO.

Найкориснішою налаштуванням вкладки Система є, мабуть, час життя сесії. За замовчуванням в однойменному полі встановлена цифра 15, саме тому адмін-панель вимагає реавторизации кожні 15 хвилин. З одного боку, це зроблено з метою підвищення безпеки, з іншого боку, такий час сесії доставляє масу незручностей, тому збільшіть його, змінивши значення 15 на своє, і натисніть кнопку Зберегти у верхній частині сторінки зліва, щоб зафіксувати зміни.

Подивіться на меню зліва: із загальних налаштувань ви можете потрапити в Налаштування якого завгодно розділу панелі управління движком.

 • Зняти блокування. Дозволяє розблокувати той чи інший матеріал.

Джумла

 • Очистити весь кеш і очистити застарілий кеш. Пункти призначені, щоб видаляти тимчасові файли, створювані CMS для прискорення завантаження сторінок сайту. Особливо рекомендується очищати кеш після внесення серйозних або численних змін.
 • Інформація про систему. Сторінка містить відомості про Joomla і про сервер, на якому вона працює.

Користувачі

Джумла

Це підменю призначено для роботи з обліковими записами.

 • Менеджер користувачів. Дозволяє управляти окремо взятими обліковими записами — активувати, блокувати, видаляти і т. д. Є функції пакетної обробки на випадок, якщо реєстрацій було надто багато. Підрозділ Створити користувача дає можливість додати обліковий запис безпосередньо з адмін-панелі, не реєструючи її на сайті стандартним способом.
 • Групи. Якщо попередній пункт забезпечує індивідуальний підхід, дозволяючи працювати з окремо взятим користувачем, то тут робота ведеться з групами облікових записів, яких в Joomla налічується близько десятка. Категорії безпосередньо пов'язані з привілеями. Найбільше прав має група користувачів Super Users — вони можуть робити на сайті все, що завгодно. Самі безправні — гості (Guest), вони можуть тільки переглядати сайт. Якщо існуючих груп вам мало, ніхто не забороняє створювати власні.
 • Рівні доступу. Тут можна управляти привілеями користувачів. Розбиття на групи дозволяє дозволяти якісь дії одним і забороняти їх іншим. Рівнями доступу має сенс користуватися на великих сайтах, де працює безліч людей, серед яких є копірайтери, адміністратори, контент-менеджери.
 • Нотатки про користувачів. До кожного облікового запису можна прикріпити примітки, але, знову-таки, ця функція доцільна лише для великих порталів з значною кількістю реєстрацій.
 • Категорії нотаток. Примітки, як і користувачі, групуються, і це підміню дозволяє категоріями управляти, але на початковому етапі створення сайту функція не потрібна.
 • Масова розсилка повідомлень. Дозволяє оповістити про що-небудь відразу всіх користувачів або окрему їх групу, що буває вкрай зручно, знову ж таки, коли відвідувачів зареєструвалося вже досить багато.

Меню

Джумла

Про створення пунктів меню ми детально поговоримо в цій статті, а поки обмежимося знанням, що цей розділ містить всі присутні на сайті меню та інструменти управління ними.

Матеріали

Джумла

З цього розділу можна управляти статтями, їх категоріями, а також медіа-контентом (картинки, звук, відео).

Під час інсталяції Joomla ми встановили демо-дані, в теорії які дозволяють швидше навчитися керувати CMS, а на практиці є англійськими і тільки ускладнюють процес. У зв'язку з цим пропоную видалити демо-дані, тим більше що цей корисний навик може не раз стати в нагоді в майбутньому.

1. Відкрийте Матеріали -> Вибрані матеріали.

2. Виділіть демонстраційні статті (тобто все, якщо самі жодної не створювали) і натисніть кнопку В корзину.

Джумла

3. Крім матеріалів при установці демо-даних були створені ще й пункти меню. Перейдіть в розділ Меню -> Менеджер меню.

4. Виділіть непотрібні пункти і видаліть їх.

Джумла

Компоненти

Джумла

Розширення в Joomla діляться на три типи: плагіни, компоненти і модулі. Докладно про це ви дізнаєтеся трохи пізніше, але якщо говорити коротко, компонент — самий функціональний вид розширень движка, який по суті сам являє собою невелику CMS і навіть може мати свої плагіни. Саме такі розширення і містить підменю Компоненти. Відразу разом з Joomla встановлюються наступні розширення такого типу.

 • Банери. Додавання рекламних банерів на сторінки ресурсу і отримання по них вичерпної статистики в подальшому: перегляди, кліки — все, як годиться.
 • Контакти. Призначений для створення сторінки з формою зворотного зв'язку і, власне, контактними даними власника сайту.
 • Стрічки новин. За допомогою цього компонента можна легко наповнити свій сайт чужим контентом, виводячи новини з сторонніх RSS-стрічок.
 • Оновлення Joomla. Розширення, що дозволяє встановлювати свіжі версії движка. Заглядати в нього необов'язково, так як відразу після нового релізу CMS інформація про це і кнопка оновлення чекатимуть вас на головній сторінці адмінки.
 • Мітки. Дозволяє управляти тегами. Якщо матеріал прийнято відносити до однієї категорії, то міток йому можна задати скільки завгодно, завдяки чому користувачеві буде ще простіше орієнтуватися на сайті та шукати статті на тему, яка цікавить його.
 • Перенаправлення. Налаштування переадресацій з одного сайту на інший (наприклад, 301-й редирект).
 • Пошук. Познайомить вас з аналізом пошукових запитів.
 • Системні повідомлення. Компонент вже переслідував нас на головній сторінці панелі управління, кажучи, що є непрочитані системні повідомлення-з ним ви вже трохи знайомі.
 • Повідомлення. Призначений для читання і відправки приватних повідомлень.
 • Розумний пошук. Компонент, який допомагає користувачеві ввести запит, доповнюючи незакінчене слово, як це роблять Google. Використання компонента збільшує навантаження на сервер, тому як цей інтелектуальний пошук не працює без індексації сторінок.

Розширення

Джумла

У цьому підменю зібрані плагіни, модулі, шаблони і мови - практично всі доповнення, крім компонентів, хоча встановлюються останні саме звідси.

 • Менеджер розширень. Дозволяє встановити все: мова, шаблон, компонент, плагін або модуль, а після інсталяції-всім цим управляти.
 • Менеджер модулів. Дозволяє управляти видом розширень, які виводиться в спеціально відведених для цього місцях теми оформлення (приблизно як віджети в WordPress) і всередині матеріалів.
 • Менеджер плагінів. Плагіни розширюють функціонал Joomla, а це підмінно дозволяє ними управляти.
 • Менеджер шаблонів. Відповідає за управління темами оформлення движка.
 • Менеджер мов. Тут можна побачити, які пакети вже встановлені, при необхідності завантажити нові і налаштувати мови.

Довідка

Джумла

5. Встановлення шаблону на Joomla 3

Тем оформлення для Joomla створено дуже багато, але всі вони розкидані по просторах Інтернету і єдиного сховища, на жаль, немає. Шаблони, як водиться, бувають комерційними і безкоштовними. Щоб було, з чого почати пошуки, дам кілька сайтів з вільно поширюються темами оформлення для цієї CMS.

 • joomla24.com
 • joomlahacks.com
 • bestofjoomla.com

Після того, як шаблон обраний, його необхідно встановити і активувати.

Установка з архіву

1. Скачайте архів теми оформлення.

2. Відкрийте архів і переконайтеся, що в його корені знаходиться тема оформлення, а не ще кілька архівів. Якщо його структура приблизно така ж, як на малюнку нижче, то відразу переходите до наступного кроку. Якщо ж всередині одного архіву є кілька інших, розпакуйте його в окрему папку.

Джумла

3. Увійдіть в панель управління Joomla і відкрийте Розширення -> Менеджер розширень -> Встановити.

Джумла

4. На сторінці, що з'явилася, є три вкладки: Завантажити файл пакета (відкрита за замовчуванням), Встановити з каталогу і Встановити з URL. Якщо ви хочете встановити шаблон з папки, то спочатку розпакуйте архів в одну з директорій (наприклад, у каталог tmp, розташований в корені сайту), потім перейдіть на вкладку і натисніть кнопку Встановити. Для інсталяції за посиланням перейдіть на вкладку Встановити з URL, введіть адресу, за якою Joomla зможе завантажити тему і натисніть Встановити. Для інсталяції з архіву натисніть кнопку Вибрати файл на вкладці Завантажити файл пакета і виконайте наступні кроки.

Джумла

5. У вікні Провідника виберіть файл і натисніть Відкрити.

6. Після того, як архів теми обраний, клацніть кнопку Завантажити і встановити в адмін-панелі Joomla.

Джумла

7. Повідомлення на наступній сторінці проінформує про успішну установку. Шаблон інстальований, залишилося його активувати.

Джумла

8. Відкрийте Розширення -> Менеджер шаблонів.

Джумла

9. На сторінці, що з'явилася, клацніть "зірочку" праворуч від імені шаблону, який хочете встановити за замовчуванням.

Джумла

Коли побачите повідомлення Стиль призначений використовуваним за замовчуванням (або щось подібне), відкрийте сайт і подивіться, як змінився його зовнішній вигляд. Потрібно розуміти, що ресурс може виявитися практично порожнім, тому що якщо шаблон був встановлений без демонстраційних даних, то всі елементи, включаючи меню, модулі, компоненти і контент, вам доведеться налаштувати самому, тому якщо побачите практично порожній сайт — не лякайтеся, так і повинно бути.

6. Створення сторінок і пункту меню в CMS Joomla 3

Створимо сторінку з контентом і ведучий на неї пункт меню.

Як створити матеріал

1. У головному меню панелі керування Joomla виберіть матеріали - > Менеджер матеріалів.

2. Відкриється сторінка з вже створеними статтями. Їх можна переглянути, відредагувати або видалити, але зараз нас це не цікавить. Щоб додати нову статтю, натисніть кнопку Створити в лівій верхній частині сторінки.

Джумла

3. У полі Заголовок введіть назву статті.

4. В основне поле вставте її текст. Створювати матеріали прямо з адмін-панелі зручно, тому як Joomla пропонує для цієї мети функціональний і зручний візуальний редактор, основні інструменти форматування в якому не заховані глибоко і у більшості користувачів не викликають питань. Однак є деякі можливості, про які варто згадати.

 • Редактор може працювати як у візуальному режимі, так і в режимі перегляду коду матеріалу. Щоб активувати його, натисніть Інструменти -> Вихідний код.

Джумла

 • Зверніть увагу на вкладки. Найпопулярніша дія, крім правки тексту — додавання в нього картинок. Ця функція в розширеному вигляді доступна на вкладці Зображення і посилання.

Джумла

 • Проста вставка картинок (без широких можливостей) захована не так далеко: Вставити -> Вставити/редагувати зображення.

Джумла

Однак замість завантаження файлу картинки такий підхід передбачає вставку посилання, що веде на малюнок.

Джумла

 • На вкладці Матеріал є кнопка Модуль, за допомогою якої можна вивести різного роду вміст (архіви статей, останні, найбільш популярні пости і т. д.) прямо в матеріалі. Натисніть кнопку Модуль і виберіть інформацію якого саме хочете вивести, натиснувши на його назві.

Джумла

Після вибору в матеріалі з'явиться новий рядок коду.

Джумла

5. Коли матеріал готовий, з розкривного списку Категорії виберіть розділ, якому він належить. Крім того, ви можете додати запис в обране, якщо натиснете так в однойменній області.

6. Зі спадного списку доступ виберіть, хто може переглядати матеріал. За замовчуванням встановлений рівень доступу Public — це означає, що сторінка буде перебувати в публічному доступі і переглянути її зможе будь-хто.

7. У полі мітки введіть теги поста.

8. Коли матеріал буде повністю готовий до публікації, натисніть кнопку Зберегти.

Джумла

Як створити пункт меню

1. В панелі керування Joomla відкрийте Меню -> Менеджер меню.

2. Завантажиться сторінка зі списком доступних меню. Клацніть на тому, в якому повинен з'явитися новий пункт. Шаблон, установлений за замовчуванням, містить три меню: Top (верхнє), Main Menu (відображається праворуч) і User Menu (меню користувача, яке з'являється тільки після авторизації на сайті). Новий пункт можна додати в будь-який з них, але я створю його в меню Top.

Джумла

У ньому ми бачимо два абсолютно непотрібних пункти (Sample sites і Joomla.org) і один (Home), який треба перейменувати, він веде на головну сторінку сайту. Встановіть прапорці поруч з непотрібними пунктами і натисніть кнопку в кошик, клацніть на пункті, що залишився, в поле Заголовок меню сторінки замість Home введіть Головна і натисніть Зберегти. В результаті верхнє меню сайту повністю змінить структуру.

3. Для додавання пункту в редакторі меню Top натисніть кнопку Створити.

Джумла

4. Натисніть кнопку Вибрати області тип пункту меню сторінки, що відкрилася.

5. З списку виберіть матеріали - > Матеріал.

Джумла

6. В області Вибір матеріалу натисніть кнопку Вибрати.

7. Або знайдіть потрібний матеріал в списку наявних, або скористайтеся Пошуком - в поле Фільтр введіть заголовок вашої статті і натисніть Шукати. Коли пост буде знайдений, клацніть на ньому кнопкою миші.

Джумла

8. Щоб додати пункт, натисніть кнопку Зберегти. Зверніть увагу на додаткові налаштування: зокрема, ви можете задавати батьківський елемент меню (за допомогою цієї функції можна створювати підменю), встановлювати рівень доступу (як в матеріалах), змінювати порядок розташування елементів і т. д.

Джумла

Тепер можна перейти на сайт і подивитися, що вийшло — клацніть на новостворений пункт меню і подивіться свій перший матеріал.

Джумла

7. Створення розділів і категорій в Joomla 3

Ми створювали матеріал і пункт меню для його виведення. Такий підхід виправданий, якщо додається окрема сторінка сайту, така як «Про нас» або «Прайс-лист».

Якщо ж ресурс являє собою блог або інформаційний портал, створювати для кожного поста окремий пункт меню в ньому неприйнятно. На цей випадок в Joomla існують категорії. Вони являють собою рубрики, їх можна виводити в меню. В одну категорію поміщається необмежену кількість статей, проте один пост може ставитися тільки до однієї категорії (для множинної класифікації існують мітки).

Окремо стоїть розділ Вибране. Це єдина категорія, в якій пости можуть перебувати крім основної. Вибраними записами можна управляти, відкривши пункт Матеріали -> Вибрані матеріали панелі управління движком.

Щоб створити категорію в Joomla, виконайте наступне.

1. В панелі управління CMS відкрийте Матеріали -> Менеджер категорій і натисніть кнопку Створити в лівому верхньому кутку з'явилася сторінки (або відразу виконайте команду меню Матеріали -> Менеджер категорій -> Створити матеріал).

Джумла

Тут же, в менеджері, можна видалити зайві категорії. Для цього достатньо виділити їх і клацнути по кнопці в кошик.

Джумла

2. Заповніть поля форми і натисніть Зберегти. Після збереження ви можете перенести в нову категорію раніше створений матеріал. Для цього відкрийте його, Виберіть Новий Розділ у спадному списку категорія та натисніть Зберегти.

Нижче я розповім про елементи форми редактора категорій. До речі, більшість його елементів є і в редакторі сторінок, так що інформація актуальна і для нього.

Поза вкладок розташовано всього два елементи.

 • Заголовок. Назва розділу.
 • Аліас. Псевдонім, що використовується для формування URL-адрес сторінок сайту. Його можна не заповнювати, так як цілком осудні аліаси Joomla створює сама по собі.

Інші налаштування розподілені по вкладках.

Категорія

Джумла

Основна вкладка, більшість адміністраторів використовують при створенні розділів тільки її.

 • Опис. Сюди можна вставити все, що завгодно: від коротенького пояснення до повноцінної сторінки з картинками, відеоматеріалами і музикою.
 • Батько. З розкривного списку можна вибрати розділ, якому створювана категорія буде належати. Так створюється ієрархічна структура з рівнями вкладеності. Щоб категорія нікому не належала, залиште в списку значення Немає батька.
 • Стан. В залежності від вибраного значення після збереження категорія буде опублікована (варіант Опубліковано), додана замість публікації в чернетки (Не опубліковано), поміщена в архів (В архіві) або у Кошик (кошик). Найчастіше цей розкривний список не чіпають, залишаючи в ньому значення за замовчуванням — Опубліковано.
 • Доступ. Визначає, хто зможе переглядати розділ. За замовчуванням встановлено значення Public (доступно всім).
 • Мова. Мова категорії, можна залишити значення Все, тим більше що української мови часто навіть немає в списку.
 • Мітка. Теги, які звичніше додавати до матеріалів, а не до категорій. В принципі мітки — теж свого роду категорії, тільки для одного матеріалу їх можна вказати безліч. Надалі, коли користувач клацне на одну з міток, він побачить сторінку зі списком всіх матеріалів, позначених нею. Для перегляду всіх міток і управління ними перейдіть на сторінку Компоненти -> Мітки.

Публікація

Джумла

Ця вкладка має в своєму розпорядженні наступні елементи.

 • Дата створення. Поле, що зберігає час додавання елемента. В редакторі матеріалу крім цього є також поля Початок публікації і Завершення публікації, з допомогою яких можна, по-перше, налаштувати відкладену публікацію, щоб запис з'явилася на сайті в означений час без вашої участі, по-друге, налаштувати його зняття з публікації в автоматичному режимі (може використовуватися, наприклад, для сторінки термінового конкурсу або акції).
 • Автор. Тут можна перепризначити автора публікації. В редакторі матеріалів є також поле Псевдонім автора, куди можна ввести довільне ім'я для відображення на сайті.
 • Дата модифікації. Поле зберігає час, коли категорія була змінена.
 • Змінивши. Ім'я користувача, що вніс правки. Для матеріалів доступно також поле версія, що дозволяє дізнатися, скільки разів редагувалася сторінка.
 • Кількість переглядів. Число переглядів розділу.
 • ID. Ідентифікаційний номер категорії, який система присвоює автоматично.
 • Мета-тег Description. Дозволяє вставити опис категорії для SEO-просування.
 • Мета-тег Keywords. Поле для ключових слів.
 • Мета-тег Robots. Зі спадного списку можна вибрати директиви для файлу robots.txt, що впливають на індексацію розділу пошуковими системами. Варіанти списку — комбінації, що дають команду або індексувати документ, і розміщення в ньому посилання (Index, Follow), або нічого не індексувати (No index, no follow), або індексувати або одне, або інше (два варіанти).

Права доступу

Джумла

Ця вкладка повністю присвячена налаштуванням доступу до категорії (в редакторі матеріалів теж така є). Тут можна відкрити або закрити доступ персонально кожній групі користувачів.

Параметри

Джумла

Тут розмістилися всі залишилися настройки, що не потрапили на інші вкладки.

 • Альтернативний макет. У розкривному списку можна задати налаштування відображення розділу.
 • Зображення. До категорії можна прикріпити картинку.
 • Альтернативний текст. Тег alt зображення.

8. Створення пунктів меню: які типи є в Joomla 3?

Коли ми створювали в Joomla пункт меню, щоб вивести посилання на сторінку, то використовували тільки один тип пункту - матеріал, хоча бачили, що список типів досить великий. Цей підпункт розповість про них детальніше.

Джумла

Отже, на сторінці створення пункту меню є два обов'язкових елемента - Заголовок меню і Тип пункту меню. Для установки типу потрібно натиснути кнопку Вибрати і вказати значення в списку, що з'явився. Список типів складається з розділів і підрозділів, так що встановити значення вийде не менше, ніж в два кліка. Вибір типу здатний істотно змінити набір доступних в редакторі пункту меню налаштувань.

 • Контакти. Використовується, якщо потрібно вставити посилання на контакти. Пропонується чотири варіанти вставки: вибрані контакти, одиночний контакт, список груп контактів або перелік контактів певної групи.

Джумла

 • Стрічки новин. Як ми пам'ятаємо, стрічок новин в Joomla приділено багато уваги: за замовчуванням навіть встановлюється однойменний багатофункціональний компонент для роботи з ними. Також їм присвячений цілий тип пунктів меню. Можна відобразити як окрему стрічку, так і список стрічок окремої категорії або всі існуючі групи стрічок.

Джумла

 • Матеріали. Єдиний вже знайомий розділ. Можна відобразити вступні частини матеріалів, окремий запис (як ми це вже робили), обрані і архівні пости, список категорій і перелік статей в межах конкретної групи, а також форму створення нового матеріалу.

Джумла

 • Менеджер налаштувань. Містить всього два підпункту. Параметри конфігурації сайту — посилання на основні параметри ресурсу (назва, технічне відключення, рівень доступу, метадані), і Параметри шаблону — пункт буде вести на налаштування теми оформлення, якщо такі в активному шаблоні є.

Джумла

 • Менеджер користувачів. Все, що пов'язано з обліковими записами. Дозволяє вивести посилання на відновлення, зміна пароля і вихід з аккаунта, перегляд і зміна профілю користувача, форму реєстрації і авторизації. Особливо цією групою елементів добре поповнювати User Menu.

Джумла

 • Мітки. Висновок, орієнтований на теги: можна відобразити або самі мітки, або список пов'язаних з ними елементів у компактному і розширеному вигляді (самі теги вибираються в редакторі пункту меню після установки типу — у формі з'являться потрібні елементи).

Джумла

 • Обгортка (Wrapper). Виводить інформацію з вказаної сторінки у фреймі.

Джумла

 • Пошук. Відображає пошукову форму і видачу.

Джумла

 • Системні посилання. Цей тип дозволяє додавати зовнішні посилання-URL, що веде на матеріал поза вашого сайту, задати роздільник пунктів меню, послатися одним пунктом меню на інший.

Джумла

 • Розумний пошук. Дозволяє вставляти посилання на розумний пошук. Власне, тип пункту з'явився завдяки присутності в Joomla однойменного компонента.

Джумла

Ось і всі елементи, присутні «з коробки». Однак список типів меню може поповнюватися новими розділами при установці додатків Joomla.

9. Створення форми зворотного зв'язку Joomla 3

Зворотній зв'язок на сайті дуже важлива, так як полегшує життя відвідувачам, дозволяючи оперативно налагодити з вами контакт.

Щоб створити сторінку контактів, ні до яких стороннім розробок вдаватися не потрібно — Joomla має в своєму арсеналі компонент Контакти. Теоретично з його допомогою можна створити скільки завгодно сторінок зворотного зв'язку (наприклад, для кожного власника сайту, для кожної філії магазину), але на практиці сторінка зворотного зв'язку буває потрібна всього одна, її створенням зараз і займемося, а після додамо пункт меню, щоб відвідувачі могли до неї дістатися.

Створюємо сторінку контактів

Алгоритм створення вам вже знайомий.

1. У головному меню панелі керування Joomla відкрийте компоненти - > контакти.

2. На сторінці, що відкрилася, натисніть кнопку Створити.

3. Відредагуйте сторінку контакту. Щоб з'явилася форма зворотного зв'язку, достатньо заповнити поле Ім'я, вибрати пов'язаного користувача, на вкладці Налаштування відображення у спадному списку Формат відображення вибрати варіант Звичайний, а також на вкладці Налаштування відображення контактів з розкривного списку Показувати форму зворотного зв'язку вибрати Показати.

Джумла

4. Натисніть кнопку Зберегти.

В принципі сторінка з формою зворотного зв'язку, через яку будь-який користувач зможе відправити вам листа, вже створена, і вам залишається тільки додати ведучий на неї пункт меню, але якщо використаних функцій вам здалося мало, огляд вкладок редактора є внизу сторінки.

Створюємо ведучий на неї пункт меню

1. Перейдіть до створення нового пункту в тому меню, куди хочете помістити посилання на сторінку контактів.

Джумла

2. У полі Заголовок введіть назву нового пункту.

3. В області тип пункту меню натисніть кнопку Вибрати, у списку клацніть контакти - > Контакт.

Джумла

4. Натисніть кнопку Вибрати в області Вибір контакту і клацніть на найменуванні сторінки зворотного зв'язку.

Джумла

5. Натисніть кнопку Зберегти.

В результаті ви створили пункт меню, що веде на форму зворотного зв'язку, яка виглядає, як на малюнку нижче.

Джумла

Редактор контактів

На випадок, якщо ви захочете заглибитися в питання роботи з контактами в Joomla, залишаю тут додаткову інформацію про форму Налаштування контакту і її елементах.

Єдине обов'язкове і не заповнюється автоматично поле - Ім'я. Судячи з усього, розробники компонента мали на увазі створення великої кількості форм і хотіли, щоб ви ввели сюди ім'я конкретної контактної особи, одного з багатьох, але якщо на сайті планується розмістити лише одну контактну сторінку, то замість імені краще ввести назву (h1), так як воно буде відображатися на сторінці, і користувачі будуть його бачити. Сюди можна ввести «Контакти», «Зворотній зв'язок» або щось подібне.

Поле Аліас нам вже знайоме, наприклад, по роботі з менеджером категорій.

Інші налаштування розподілені по вкладках.

Контакт

Джумла

Крім вибору користувача та фотографії до нього тут можна вказати найрізноманітнішу контактну інформацію: від посади та адреси до сайту і телефону. Також на цій вкладці присутні вже знайомі елементи: статус публікації, вибір категорії, кнопка додавання в Обране, управління доступом, вибір мови, поле тегів і коментарів версії.

Додаткова інформація

Джумла

При переході на цю вкладку створюється відчуття, що відкрилося вікно створення сторінок: той же візуальний редактор, та ж область вводу. Приблизно так воно і є: ви можете вказати довільну інформацію на контактній сторінці. Функцію можна використовувати, наприклад, щоб відобразити схему проїзду або вивести якесь уточнення.

Параметри публікації

Джумла

Ті ж елементи, що і в редакторі сторінок: початок/кінець публікації, дата створення, інформація про автора, зміни та кількості переглядів, а також поля для введення метаданих.

Налаштування відображення

Джумла

Тут можна відобразити або приховати кожне з відомостей, зазначених на вкладці Контакт, наприклад, заховати посаду, але відобразити країну та поштовий індекс, або зробити навпаки. Також тут можна налаштувати показ опублікованих користувачем матеріалів і вибрати альтернативний макет відображення сторінки, щоб вона набула відмінний від решти частини сайту зовнішній вигляд. Однак найцікавіша з простих можливостей — розкривний список Формат відображення.

У ньому можна вибрати, як будуть згруповані дані на сторінці. Справа в тому, що за замовчуванням вони розбиваються на блоки: розділ Контакти містить інформацію з першої вкладки (посада, адреса, телефон тощо), розділ Форма зворотного зв'язку дозволяє налаштувати зв'язок з адміністрацією сайту, розділ Додаткова інформація буде створено, якщо ви вводили текст на відповідній вкладці. У списку Формат відображення можна вибрати один з чотирьох варіантів показу інформаційних блоків.

 • За замовчуванням. Якщо не чіпати настройку, буде обраний згортається список.
 • Згортаючийся список. Варіант, при якому блоки розташовуються один під іншим, і щоб відкрити розділ, треба клацнути кнопкою миші на його назві.
 • Вкладки. Дані розподіляються по вкладках, горизонтально.
 • Звичайний. Користувач побачить відразу всі контактні дані-якраз те, що потрібно, якщо ви хочете відразу показати форму зворотного зв'язку.

Налаштування відображення контактів

Джумла

Крім того, що тут можна показати або сховати форму зворотного зв'язку, налаштування вкладки дозволяють також прибрати прапорець, завдяки якому користувач може відправити копію адресованого вам листа на всяк випадок самому собі. На цій же вкладці можна заблокувати певні e-mail-адреси, теми і тексти листів, щоб захиститися від спаму (фрагменти забороненого тексту або записуються кожен з новою рядки, які відокремлюються один від одного крапкою з комою). Включення функції Перевіряти сесію призведе до того, що вам не зможуть написати користувачі з відключені cookie, Якщо хочете, щоб після успішної відправки листа відвідувач був перенесений на іншу сторінку, введіть її адресу в полі Перенаправлення.

10. Розширення для Joomla 3: модулі, плагіни, компоненти

Для Joomla написано безліч розширень (extensions), що дають движку ще більшу функціональність, ніж він володіє за замовчуванням. Я вже говорив, що розширення в термінології цієї CMS діляться на три типи: плагіни, модулі та компоненти. Прийшов час розповісти про це детальніше.

Компоненти

Джумла

Найскладніша, громіздка, але і функціональна група розширень, під яку навіть виділено спеціальний пункт меню панелі управління движком. Компонент-це свого роду CMS в CMS. Він теж управляє вмістом, має свою панель управління і навіть може володіти власними доповненнями, встановлювати які треба з адмін-панелі компонента, а не движка. У комплекті з Joomla поставляється кілька компонентів, про них ви дізналися, коли знайомилися з адмінкою системи.

Вміст компонента зазвичай виводиться на сторінці замість основного вмісту (наприклад, замість статті) — пригадайте: використовуючи компонент Контакти, ми отримали сторінку, вміст якої повністю було взято з компонента.

Плагіни

Джумла

Плагіни в Joomla - це якраз розширення (плагіни) в класичному розумінні-функціональні доповнення, що реагують на різного роду події. Користувач перейшов на сторінку, що завантажив файл, зібрався покинути сайт, настала північ, на ресурсі з'явився мільйонний відвідувач або просто у статті був знайдений код виклику — все це приклади подій, на які плагіни можуть реагувати.

Хороший приклад плагіна - редактор TinyMCE, за допомогою якого Joomla дозволяє редагувати статті. Ви натиснули кнопку — текст жирним, натиснув іншу — став курсивним — вся робота з редактором побудована на тому, що в залежності від вчиненого користувачем дії (події) плагін виконує якийсь код. В цьому і полягає їх суть.

Модулі

Джумла

Від компонентів ця група розширень відрізняється тим, що їх вміст виводиться не у основній області сторінки (не там, де розміщено контент), а в спеціально відведених місцях, зазначених у шаблоні. Меню, віджет погоди, форма пошуку, блок архіву статей — у принципі, все, що виводиться на кожній сторінці сайту, але не в статті, а близько (збоку, зверху, знизу) відповідають модулі.

Де скачати?

Величезна кількість розширень можна знайти на офіційному сайті Joomla в розділі Extensions Directory. Всі вони розподілені по групах і доступні для завантаження, але і сам сайт, і розділ розширень, і кожна його сторінка заповнені англійським текстом, так що йти туди доведеться або з перекладачем, або з деяким знанням мови.

Джумла

Щоб розміщені на офіційному сайті CMS доповнення можна було знаходити прямо з вашої панелі керування, відкрийте Розширення -> Менеджер розширень і натисніть Додати закладку "Встановити з JED".

Джумла

Після цього в менеджері розширень з'явиться нова вкладка з каталогом.

Джумла

Звісно, розширення можна знайти і на сторонніх ресурсах, але поручитися за їх якість Я не можу, а тому і посилання давати не буду.

Як встановити з архіву?

Установка доповнень анітрохи не відрізняється від інсталяції шаблонів.

1. Скачайте архів.

2. Перейдіть в розділ Розширення -> Менеджер розширень -> Встановити меню панелі управління движком

3. Клацніть на кнопці Вибрати файл, знайдіть його, натисніть кнопку Завантажити і встановити.

Як інсталювати з JED?

1. Відкрийте Розширення -> Менеджер розширень.

2. У JED знайдіть потрібне Доповнення. Клацніть на одну з букв під його картинкою:

 • С — компонент;
 • M — модуль;
 • P — плагін;
 • $ — платно.

Джумла

3. Натисніть Install.

Джумла

4. Клацніть на кнопці Встановити на наступній сторінці.

5. Через деякий час з'явиться повідомлення про успішне завершення установки.

Джумла

Помилка завантаження файла на сервер

Іноді під час установки можуть виникати різного роду помилки. У повідомленні на малюнку нижче можна побачити відразу три з них. Найпоширеніші.

Джумла

Вирішити подібні проблеми може установка не з архіву, а з директорії.

1. Розпакуйте архів в яку-небудь папку на сервері (можна в каталог tmp, який створюється при установці Joomla, треба думати, спеціально на такий випадок).

2. На сторінці Розширення -> Менеджер розширень відкрийте вкладку Встановити з каталогу.

3. При необхідності змініть адресу в поле Каталог установки і натисніть Встановити.

4. Через незначний час шкідливе Доповнення, скоріше за все, встановиться успішно.

Джумла

Як видалити?

Перед дєїнсталлятор всі рівні — плагіни, модулі, компоненти, теми оформлення і мови видаляються однаково.

1. Відкрийте Розширення -> Менеджер розширень -> Управління.

2. Ви побачите всі доповнення, якими володіє ваша Joomla. Щоб видалити одне з них, встановіть в його рядку прапорець, натисніть кнопку деінсталювати і підтвердіть дію у спливаючому вікні браузера. Зверніть увагу, що іноді досить просто вимкнути розширення. До речі, включаються вони теж тут.

Джумла

3. Через нетривалий час завантажиться сторінка зі звітом. Якщо щось не віддалилося або віддалилося не до кінця, то ви можете спробувати прибрати це вручну, через диспетчер файлів.

Джумла

11. Phoca Gallery: створення фотогалереї на Joomla 3

Галерея фотографій на сайті — явище буденне, причому створюють фотогалереї не тільки професійно пов'язані з зображенням люди, щоб розмістити своє портфоліо або зробити сайт-колекцію, але також і власники ресурсів компаній для демонстрації робіт фірми, і просто веб-майстри, які бажають графічну інформацію відображати красиво.

За замовчуванням функцією створення фотогалереї Joomla не має, зате в каталозі розширень є цілий розділ, присвячений тільки виконують її доповненням — Photos & Images -> Galleries.

Джумла

Найпопулярніше доповнення цієї категорії - Phoca Gallery. Про нього і розповім.

Це розширення можна завантажити як компонент, як модуль і як плагін. Відмінності кожного типу доповнень один від одного ми вже розглянули тут, з Phoca Gallery ситуація точно така ж. Компонент дозволить створювати галереї в основній частині сторінок, заміщаючи контент, модуль — виводити зображення в спеціально відведених місцях, плагін — додавати їх всередину статей з допомогою спеціального коду.

Можливості Phoca Gallery, особливо з огляду на безкоштовне поширення, воістину великі. Розширення дозволяє створювати розділи фотографій з містять описи підкатегоріями, виводити знімки в повноекранному режимі різними способами, автоматично додавати на них водяний знак із створеного заздалегідь PNG, прив'язувати картинки до координат Google Maps, давати користувачам можливість коментувати, оцінювати знімки, переглядати статистику, і навіть красиво виводити замість картинок відеоролики з YouTube.

Але краще, ніж сто разів почути, зайти на демо-сайт доповнення і один раз побачити галерею в дії, переконатися, переходячи по пунктах меню в лівій частині сторінки, у тому, що вміє вона дійсно багато.

Джумла

Знайти Phoca Gallery можна або в каталозі Joomla, або на сайті розробника, або в адмін-панелі (JED). Про те, як встановлювати доповнення, ви вже знаєте.

Після інсталяції меню Компоненти поповниться ще одним пунктом, перейшовши в який, ви зможете управляти галереєю.

Джумла

За замовчуванням встановлюється англійська версія галереї, але для неї доступний русифікатор, скачайте його, Увага: завантажувати треба саме другий архів з одним файлом всередині: перший — застарілий, і русифікувати ним не вийде.

Джумла

Розпакуйте завантажений архів і скопіюйте єдиний витягнутий файл ru-RU.com_phocagallery.ini в дві директорії:

 • В папку виду http://адрес_сайта/language (у мене на локальному сервері це шлях Z:\home\test1.ru\www\language).
 • В каталог виду http://адрес_сайта/administrator/language (за замовчуванням на localhost — Z:\home\test1.ru\www\administrator\language).

Інтерфейс Phoca Gallery відразу стане російськомовним.

Джумла

Перед тим, як компонентом користуватися, вкрай бажано його правильно налаштувати. Щоб перейти до параметрів, відкрийте компоненти - > Phoca Gallery і в правому верхньому куті з'явилася сторінки натисніть кнопку Налаштування. Параметрів дуже багато, для зручності вони згруповані по вкладках.

Категорії View. Вкладка, що відкривається за замовчуванням. Тут настроюється зовнішній вигляд списку категорій: за яким критерієм вони будуть відсортовані, розмір і порядок зображень категорій і т. д. Тут же можна показати/приховати підкатегорії, порожні і недоступні категорії, а також сховати ті з них, які, на вашу думку, деякі групи відвідувачів бачити не повинні.

Вид за категоріями. Тут налаштовується відображення фотографій всередині категорій, тобто відображення в той момент, коли група картинок вже відкрита, але ні по одному з них користувач ще не клацнув. Сортування, показ іконок і назв, можливість прямого завантаження картинок, показ списків і кнопок Категорії і Назад, а також параметри статистики і багато іншого. Втім, розписувати елементи особливого сенсу немає, так як практично для кожного доступна спливаюча підказка: перемістіть покажчик миші на назву пункту і через деякий час підказка повідомить, для чого він потрібен.

Джумла

Детальний перегляд. Те, яким чином зображення буде відкриватися на весь екран, налаштовується саме тут. Види повноекранного вікна можна налаштувати. Тут же можна задати параметри слайд-шоу (до речі, перегортати фото в цьому режимі Phoca Gallery дозволяє не тільки кнопками на екрані, але і клавішами).

Джумла

Головні Налаштування. Незважаючи на символізує назву вкладки, далеко не всі адміністратори змінюють її параметри. А даремно, адже тут можна задати мета-дані, налаштувати RSS і геолокацію.

Джумла

Користувачі. За характером налаштувань — соціальна вкладка. Тут можна задати рівень доступу і налаштувати призначену для користувача панель управління, дозволити додавати картинки в вашу галерею відвідувачам сайту, включити рейтинг і коментарі.

Джумла

Ескізи. Містить параметри створення мініатюр і додавання водяного знака, настройка розмірів картинок і навіть пара параметрів безпеки.

Тут знаходиться одна з найважливіших налаштувань — розміри зображень. Справа в тому, що після завантаження картинки компонент створює три її копії: велику (вона відкривається на весь екран), середню (ескіз, видно в категоріях, щоб користувач відкривав саме ту картинку, яку хоче подивитися) і малу (відображається в адмін-панелі, щоб вам було простіше працювати з колекцією).

В області Налаштування розмірів зображень і детального вікна можна налаштувати ширину і висоту кожної копії, причому зробити це краще до того, як у галереї буде повно зображень, тому що для подальшої зміни розмірів копії доведеться перестворювати.

Права. Вкладка стане у нагоді, якщо на сайті працює кілька груп користувачів і ви хочете встановити, що кому робити можна, а кому не можна.

Джумла

Коли фотогалерея налаштована, можна перейти до створення категорій.

Клацніть категорії в панелі управління Phoca Gallery і натисніть кнопку Створити в лівому верхньому кутку відобразилася сторінки. Налаштуйте категорію (як мінімум, введіть її назву), пройдіться по вкладках — параметри досить різноманітні. Не буду загострювати на них увагу, так як після знайомства з Joomla їх призначення повинно бути цілком зрозумілим, а в крайньому випадку допоможуть підказки.

Джумла

Після того, як категорії і підкатегорії створені, можна приступати до завантаження зображень.

Перебуваючи в панелі управління Phoca Gallery, натисніть зображення, на наступній сторінці клацніть Додати кілька, внизу чергової сторінки натисніть кнопку Мульти завантаження, якщо хочете закачати відразу кілька зображень, потім клацніть Add files, виберіть картинки і натисніть Start Upload.

Джумла

Джумла

Вивести галерею на сайт можна вже перевіреним способом - створити відповідний пункт меню.

Часті питання (FAQ)

Як зайти в адмінку Joomla

Щоб потрапити на сторінку авторизації, введіть в пошуковому рядку доменне ім'я вашого сайту і додайте до нього /administrator. Вийде так: site-name/administrator. Для ідентифікації вкажіть логін і пароль від облікового запису, який ви створили при установці Joomla. Якщо установка була автоматичною, то зазвичай використовуються ті ж дані, що і для авторизації на хостингу. Після введення логіна і пароля натисніть «Увійти», щоб перейти в адміністративну панель CMS.

Як прибрати напис «Сайт працює на Joomla»

На одному з етапів попереднього налаштування ви додали в футер копірайт-інформацію про сайт. Однак на більшості шаблонів разом з цим записом відображаються додаткові посилання: на сайт Joomla, сторінку розробників шаблону, відомості про ліцензію. Щоб прибрати ці рядки, необхідно поправити файл default.php.

 1. Розкрийте меню «Розширення».
 2. Виберіть розділ «шаблони».
 3. Натисніть на пункт «шаблони».
 4. Знайдіть використовувану тему і натисніть на посилання, яке веде до її параметрам.
 5. В меню зліва розкрийте папку html, знайдіть каталог mod_footer і відкрийте файл default.php.

Код, який відповідає за виведення напису в футері, лежить між тегами div. Про всяк випадок скопіюйте його в інше місце, а потім видаліть окремі частини. В першу чергу слід позбутися від фрагментів коду, які знаходяться між тегами <a> (самі теги теж треба видалити). Зазвичай в них текст типу "Designed by назва студії". Щоб позбутися від посилання на сайт Joomla та інформації про ліцензію, видалити нижню строчку, обгорнуту тегами <small>, разом з самими тегами.

Оптимальний набір правил в robots.txt для Joomla

При налаштуванні сайту ви кілька разів стикалися з параметрами індексації. Перший час можна не чіпати їх, залишивши значення файлу robots.txt за замовчуванням. Однак для максимальної оптимізації необхідно сформувати власний набір правил, за якими пошукові роботи будуть забирати інформацію з сайту. Він не повинен бути унікальним-найчастіше працюють речі, протестовані на інших сайтах.

У базовому вигляді файл robots.txt на Joomla містить тільки основні правила. Щоб розібратися в ньому, запам'ятайте головні елементи синтаксису:

 • User-agent - оголошує робота, для якого призначені зазначені нижче правила. За замовчуванням стоїть знак *, який говорить, що правила поширюються на всі пошукові роботи. Але ви можете формувати різні умови, задаючи імена. Наприклад, User-agent: Googlebot і далі список правил тільки для гугловского бота.
 • Disallow - заборона на індексацію. За замовчуванням у файлі robots.TXT на Joomla заборонено індексувати системні папки.
 • Allow - дозвіл на індексацію.

Крім того, в robots.txt також має бути вказано основне дзеркало сайту, яке прописується командою Host. Ще один важливий момент-карта сайту в форматі XML. Посилання додається після команди Sitemap. Ці рядки розміщуються в самому кінці документа, після всіх заборон і дозволів на індексацію.

Ви можете знайти різні набори правил robots.txt для всіх або окремих пошукових роботів і спробувати переробити їх під свої потреби. Оптимальні настройки для конкретного проекту підбираються досвідченим шляхом. Для перевірки файлу використовуйте інструменти Google Search Console. Вони допоможуть знайти помилки, усунення яких зробить файл Управління роботами краще.

Читайте також: Як створити свій сайт

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!

Відео


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити