Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Як прискорити завантаження сайту: ТОП-10 способів

Останнє оновлення: Вівторок, 02 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Швидкість завантаження сайту - один із головних чинників, що впливають на його позиції у видачі. Пошукові системи ранжирують веб-сторінки, виходячи не тільки з їхньої релевантності запитам, а й зручності для користувачів.

Низька продуктивність, коли контент відображається довго, збільшує показник відмов. Це означає, що багато відвідувачів залишають сайт, не переходячи до інших його сторінок. За статистикою, при уповільненні завантаження з 1 секунди до 3 кількість відмов зростає на третину, а якщо швидкість знижується до 6 секунд, кількість відвідувань з відмовами подвоюється.

У цій статті редакція ITstatti.in.ua розповість, які методи прискорення сторінок актуальні сьогодні, і як збільшити швидкість завантаження сайту. Їх застосування позитивно впливатиме на його позиції в майбутньому.

Це цікаво - SEO просування сайту самостійно.

Як виявити проблеми зі швидкістю на сайті?

Серед нещодавніх оновлень алгоритмів Google - Core Web Vitals. За показниками LCP (Largest Contentful Paint) і FID (First Input Delay) пошуковик оцінює ефективність сайту. LCP говорить про час відтворення сторінки на екрані, а FID - наскільки швидко браузер реагує на взаємодію відвідувача з елементами інтерфейсу.

Один зі способів дізнатися Core Web Vitals сторінок - сервіс для веб-майстрів Google Search Console. Статистика знаходиться в розділі "Основні інтернет-показники" і доступна після підтвердження прав на сайт.Google Search Console

Використовуючи онлайн-інструмент PageSpeed Insights, можна перевірити швидкість певної сторінки, дізнатися, які чинники негативно впливають на її продуктивність, а також отримати рекомендації щодо оптимізації завантаження сайту.PageSpeed Insights

Ще один варіант, що підходить для комплексного аналізу швидкості сторінок, - аудит сайту за допомогою платформи для SEO-фахівців. Наприклад, у звіті сервісу SE Ranking можна побачити Core Web Vitals будь-якого ресурсу, дані за обсягом HTML-коду, розмірами зображень, файлами CSS і JS та інші показники, що впливають на час відображення контенту.Core Web Vitals

Core Web Vitals

Як прискорити завантаження сайтів? ТОП-10 способів

Завантаження кожної сторінки - це результат обміну даними між браузером і сервером. Сервер отримує запит і передає відповідний набір даних, розміщених на хостингу. Після цього браузер відтворює контент на екрані користувача.

Продуктивність ресурсу пов'язана з об'ємом файлів і кількістю запитів, які повинен обробити сервер. Метою оптимізації є зниження навантаження на сервер, і, як наслідок, прискорення роботи сайту.

1. Проводьте мініфікацію файлів CSS та JS

Мініфікація коду - це процес видалення з нього зайвого синтаксису, що не впливає на функціональність ресурсу, наприклад, коментарів, повторюваних відступів і пробілів. Це дає змогу зменшити розмір вихідних CSS/JS-файлів.

Для мініфікації CSS можна використовувати такі інструменти, як Pretty Diff або CSSmin. Для коду JavaScript будуть корисні компресори UglifyJS і Microsoft Ajax Minifier. Для оптимізації різних видів файлів CSS, JS і HTML підійде програма Google Closure Compiler.

2. Зменшуйте кількість HTTP-запитів

За відображенням однієї сторінки часто стоїть група запитів серверу. Браузер може одночасно запитувати різні компоненти HTML-документа - текст, зображення, таблиці стилів CSS, сценарії JavaScript тощо.

Що вища кількість таких запитів, то більший обсяг переданих даних, а також інформації в заголовках запитів. Мінімізувати кількість звернень до сервера допомагають наступні методи:

 • об'єднання елементів CSS і JS в окремі файли;
 • балансування навантаження шляхом розподілу компонентів сторінок між серверами;
 • вбудовування inline-картинок у таблиці файли CSS;
 • об'єднання графічних елементів формату SVG в один файл.

3. Використовуйте піддомени для паралельного скачування

Ще один варіант, спрямований на збільшення швидкості завантаження сайту, - часткове переміщення даних на окремий піддомен і зазначення шляху до них у кореневому файлі config.php, розміщеному на хостингу.

Наприклад, у ресурсу багато зображень. Якщо перенести папку з ними на інший піддомен, браузер буде сприймати запити, як адресовані різним серверам. Таким чином, навантаження на сервер знизиться, а можливості паралельного завантаження файлів зростуть.

4. Розміщуйте елементи CSS на початку сторінки

Рендеринг, тобто візуалізація контенту браузером, відбувається поетапно, починаючи з верхньої частини сторінки (head). У разі розміщення стилів внизу HTML-документа та низької швидкості інтернету може виникнути ситуація, коли контент не відображається до завантаження стилів, і користувач у цей час бачить білий екран.

Підключення основних стилів у верхньому блоці head зробить процес візуалізації послідовним - від відтворення базових елементів до повного завантаження всіх компонентів сторінки.

5. Розміщуйте елементи JS у кінець сторінки

Скрипти, в яких прописані динамічні сценарії, роблять дизайн інтерактивним і привабливим. Вони доповнюють сторінку, але порівняно з текстом і зображеннями не є пріоритетним контентом.

Особливість елементів JavaScript у порівняно великому обсязі та синхронному завантаженні. Якщо їх розмістити у верхній частині HTML-документа, вони можуть блокувати відображення інших його блоків. Для збільшення швидкості завантаження сторінки рекомендуємо додавати скрипти в нижній її частині.

6. Використовуйте кеш браузера

Домогтися прискорення завантаження сторінок можна завдяки кешуванню. Цей процес полягає у створенні копій контенту раніше завантажених файлів. У результаті швидкість відтворення зростає, оскільки браузер відтворює збережені дані, не звертаючись до сервера знову. Налаштувати кешування CSS і JS - це означає дозволити браузеру зберігати їхні копії.

Оптимізація завантаження сторінки передбачає налаштування HTTP-заголовків кешування. Розглянемо дві схеми, як прискорити завантаження інтернет-сторінок:

 1. HTTP-відповідь Expires, коли під час первинного запиту сервер віддає значення - дату, до якої дані будуть зберігатися в кеші.
 2. HTTP-відповідь Cache-Control, коли період кешування визначено в директиві max-age.

До зазначеного часу зберігання кешу браузер буде звертатися до збережених копій.

7. Використовуйте CDN для завантаження JS-контенту

На швидкість завантаження сторінки може впливати місцезнаходження користувача і сервера і те, наскільки далеко вони розташовані один від одного. CDN (Content Delivery Network) - це система, за якої сервери географічно розосереджені. Під час опрацювання запиту вона обирає сервер із найменшим числом проміжних вузлів (хопів), що прискорює передачу даних.

У Google є CDN - Google Libraries, що застосовується для популярних бібліотек JavaScript. Спільне використання JS-фреймворка jQuery з Google Libraries знижують навантаження на сервер. Крім того, за такого підходу браузер кешує файли зі скриптами, не завантажуючи їх повторно.

8. Використовуйте архівацію gzip

За допомогою архівування контенту можна знизити вагу сторінок і, як наслідок, обсяг переданих даних. Gzip - це формат, отриманий у результаті стиснення файлів. Його використовують для документів із розширенням .html, .css, .js.

Сервер повертає інформацію в зменшеному форматі gzip, після чого браузер розпаковує і відображає вміст сторінки у вихідному вигляді. Це прискорює процес завантаження загалом.

Content-Encoding - це заголовок стиснення текстового контенту. З його допомогою сервер стискає вміст сторінки і повідомляє метод стиснення: Content-Encoding: gzip. Архівування gzip налаштовують у файлі конфігурації. Для серверів типу Apache зміни потрібно вносити в документ .htaccess, для Nginx - у nginx.conf.

9. Зменшуйте вагу зображень

Важкі зображення часто є причиною низької швидкості відображення сторінок. Оптимізація картинок передбачає зменшення їхнього обсягу. Один зі способів це зробити - зробити стиснення файлів. Це означає зменшення ваги зображень без втрати якості.

Також на обсяг візуальних файлів впливає їхній формат. До популярних розширень належать jpeg і png. Під час оптимізації зображень зазвичай використовують jpeg, оскільки за аналогічної якості вони можуть важити набагато менше. У рекомендаціях веб-майстрам щодо того, як прискорити завантаження сторінок, вказані такі формати, як WebP і AVIF.

Конвертувати розширення зображень можна вручну, застосовуючи графічні редактори. Також є безкоштовні сервіси для масового перетворення фото одного формату в інший, наприклад Png2jpg і Convertio.

10. Зменшуйте розмір зображень

Використання візуальних файлів у великому масштабі часто невиправдане, оскільки для чіткого відображення на комп'ютерах, планшетах і смартфонах може бути достатньо зображень меншого розміру.

Наприклад, ширина і висота вихідного зображення - 3000х2000 пікселів. При цьому її зменшена версія 1500х1000 пікселів має гарну якість і великий розмір відносно екрана. Якщо зображень на сторінці кілька, їхня оптимізація дасть змогу знизити обсяг переданих даних і, як наслідок, прискорити завантаження сторінки.

Крім розміру вихідної картинки можна встановлювати атрибути width (ширина) і height (висота) на рівні HTML-сторінки. У цьому разі браузер отримує інформацію про формат зображень із тегів і відтворює їх у зазначеному вигляді.

Важливим є те, що вага вихідних файлів за такого підходу залишається незмінною, і найкращим рішенням буде редагування файлів в оригіналі за допомогою графічного редактора, як-от Photoshop або простіші більш варіанти з пакета стандартних програм операційної системи - Paint, Microsoft Pictures Office Manager та інші.

Висновки

Швидке завантаження веб-сторінок є важливим критерієм під час оцінювання сайту, що впливає на його позиції у видачі. За допомогою онлайн-сервісів можна виявити сторінки з низькою продуктивністю і провести оптимізацію швидкості сайту.

До основних рекомендацій, що допомагають поліпшити швидкість завантаження, належать:

 • стиснення й архівування HTML-сторінок та їхніх компонентів;
 • мініфікація коду CSS та JS;
 • оптимізація зображень;
 • зменшення кількості запитів до сервера;
 • налаштування кешованих копій;
 • розміщення таблиць стилів угорі сторінки, а скриптів - знизу.

За допомогою цих прийомів ви зможете прискорити роботу сайту і поліпшити його видимість у результатах пошуку.

Читати також - Чим відрізняється текст, що продає від інформаційної статті.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити