Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

SEO просування сайту самостійно: 11 етапів розкрутки сайту

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Марина Швець

SEO просування сайту самостійно

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! SEO просування сайту самостійно – складний процес, що включає в себе кілька етапів.

Тільки правильне виконання кожного з них забезпечить гарантований результат. Хочете дізнатися, як розкрутитися, зайняти лідируючі позиції і залучити постійний трафік реальних відвідувачів? Читайте наші рекомендації! Благо, багатий досвід в просуванні сайтів дозволяє давати конкретні і дієві поради.

Зазначимо, що практично всі етапи однаково актуальні для семи видів ресурсів і сайтів:

 • онлайн-магазинів;
 • ресурси конкретних продуктів або окремих сервісів;
 • новинних ресурсів;
 • сайтів-візиток, які не є односторінковими;
 • корпоративних ресурсів;
 • форумів;
 • інформаційний дощок (оголошень).

На початку опису кожного етапу ми будемо акцентувати увагу, для яких ресурсів він є актуальним.

SEO просування сайту самостійно покрокова інструкція

1) Аналітика

Актуальність для сайтів: для всіх.

Аналіз пропонованих користувачам товарів, послуг, загальна оцінка роботи сайту, дозволяють зрозуміти, в якому саме напрямку необхідно рухатися і яку частину роботи виконати в першу чергу.

Зверніть увагу! На аналітичному етапі створюється найважливіше - стратегія просування і докладний план всіх дій.

Що передбачає аналіз?

Під час проведення аналізу сайту фахівець оцінює відразу кілька параметрів:

 • наскільки ресурс «видимий» користувачам за запитами різного типу: високо/середньо/низько - частотним;
 • аналізує роботу сайтів конкурентів і компаній, що займають лідируючі позиції в цій області, щоб чітко розуміти, що саме потрібно зробити, ніж конкуренти мають перевагу і т. д.;
 • проводить дослідження структури ресурсів лідерів, оцінює їх посилальний профіль;
 • визначає тематичні запити, які необхідні для просування посадочних сторінок;
 • проводить повноцінні аналітичні роботи, грунтуючись на видачу в пошукових системах, а також оцінюючи спільну, системну роботу ресурсу.

Всі ці дії важливі, оскільки дає можливість чітко розуміти, чи потрібні якісь масштабні зміни в роботі сайту чи ні. Наприклад, серед таких ймовірних змін можна виділити:

 • зміну платформи (CMS), на якій працює сайт;
 • адаптивність сайту під пристрої різного типу;
 • зміна протоколів на https і багато іншого.

Про проведення масштабних змін, реконструкцій професіонал обов'язково повідомить заздалегідь. Це необхідно для того, щоб узгодити з програмістами певні види робіт, а також зрозуміти, чи можливі вони в принципі.

Зверніть увагу! Аналітична складова дає можливість визначитися з бюджетом на просування сайту.

Відзначимо, що всі масштабні роботи проводити слід заздалегідь, оскільки в іншому випадку можлива ситуація, що деякі види робіт саме з просування неможливо буде виконати з технічних причин.

2) Формування первинного ядра пошукових запитів

Актуальність для сайтів: для всіх.

Після проведення аналітичного етапу з'являється безліч важливих даних. Які враховують всі фактори. Тепер можна приступати до збору пошукових запитів або семантичного ядра. Для цього застосовуються різні сервіси:

 • Serpstat;
 • Wordstat;
 • і багато інших.

Всі пошукові запити після збору розподіляються по групах.

Первинне ядро необхідно для того, щоб:

 • повноцінно створити загальну структуру ресурсу;
 • створити шаблони генерації;
 • вручну сформувати всі мета-теги і заголовки першого, другого порядків;
 • підготувати статті для посадочних сторінок;
 • сформувати правильну перелінковку сторінок;
 • провести ефективну зовнішню оптимізацію;
 • проаналізувати загальну видимість підготовленого первинного ядра.

Зверніть увагу! Розмір СЯ залежить від особливостей сайту. Наприклад, навіть для звичайної "візитки" ядро може містити кілька десятків, а то й сотень пошукових запитів. А для інтернет-магазинів – і того більше (кілька десятків тисяч).

На складання семантичного ядра часто йде досить багато часу. Все залежить від тематики, типу, розміру сайту. У деяких випадках підготовка ядра займає три-чотири місяці.

Щоб спростити роботу, не затягувати оптимізацію сайту, ядро прийнято ділити на певні групи – наприклад, за категоріями сайту. І згодом проводити розширення вже підготовленого ядра разом з іншими роботами.

3) Створення широкої структури

Актуальність для сайтів: для всіх.

Пошуковики невпинно вдосконалюються, їх пошукові алгоритми стають все краще і краще. Тим самим, їм вдається демонструвати сторінки, які максимально точно підходять під запити користувачів.

Введення простого ключового запиту в пошуковий рядок дозволяє побачити у видачі сайти, сторінки яких найбільш релевантні цим запитам.

Конкурувати буває дуже складно. Щоб пробитися на перші рядки, необхідно створювати максимально широку структуру. Під всі групи «ключів» створюється своя посадкова сторінка – звісно, оптимізована відповідним чином.

Порада! Для наднизькочастотних запитів (введений не більше 5-ти разів протягом одного місяця) оптимізуйте окремі товари. Оскільки при просування посадкових сторінок вони будуть "красти" статичну вагу.

Високочастотні запити слід використовувати для категорій сайту, а середньо - і низько = статичні сторінки фільтрів.

Як генерувати ідеї для нових посадочних сторінок?

Виділимо чотири основних "напрямки", де ви зможете почерпнути нові ідеї:

 • ретельне аналізування результатів пошукової видачі;
 • аналіз сайтів конкурентів і лідерів вашої ніші;
 • внутрішній пошук;
 • аналізування асортименту/спектра товарів/послуг.

Якщо це великий магазин, філії яка працює у різних містах, або компанія, також представлена в різних населених пунктах, регіонах, загальна кількість посадкових сторінок множиться на число представництв.

Зверніть увагу! На кожній сторінці слід використовувати тільки унікальні статті.

Зрозуміло, що це вимагає багато часу і зусиль. А тому великі проекти передбачають створення нових сторінок фільтрів для тих чи інших певних категорій через кілька місяців, а то і через пару років після старту оптимізації.

Але щоб отримати необхідний результат, головні роботи по створенню структуру слід провести максимально швидко.

4) Створення ТЗ для внутрішньої оптимізації

Актуальність для сайтів: для всіх.

Суть цього етапу полягає у внесенні виправлень у внутрішню оптимізацію ресурсу, а також проведення необхідних дій з усіма посадочними сторінками під конкретні, вже підготовлені заздалегідь групи «ключевиків». Паралельно фахівець видаляє всі дублі сторінок.

Дана робота передбачає повноцінний технічний аудит ресурсу. Саме після його проведення створюється ТЗ для проведення внутрішньої оптимізації.

На даному етапі обов'язково необхідно зробити (перераховуємо в порядку значимості - від більш до менш):

 1. настройка автоматичного генерування мета-тегів і заголовків першого порядку – основою для цього є шаблони існуючих категорій, товарів та багато-багато іншого;
 2. створення ЛЗУ – людинозрозумілих урлів;
 3. повноцінна оптимізація всіх фільтрів;
 4. дослідження, наскільки швидко відповідає сервер при завантаженні сторінки і прискорення відповіді;
 5. видалення всіх дублів;
 6. створення XML-карти;
 7. якщо сайт має кілька мовних версій, проводиться настройка багатомовності;
 8. оптимізація сторінок пагінації, коду відповіді сервера і заголовків сторінок;
 9. налаштування мікро-розмітки для відгуків, всієї інформації, яка використовується на сторінках карток товару.

5) Внутрішня перелінковка

Актуальність для сайтів: для всіх, крім сайтів-візиток.

Іноді на шляху до ранжирування сайту стає мала статична вага сторінок, що просуваються при проведенні оптимізації.

Йдеться про відсутність якісної перелінковки. Через що пошуковий робот не може потрапити з однієї сторінки на іншу. Саме через це сайт так і не індексується пошуковиками.

Найчастіше подібна проблема «вискакує» там, де є сторінки оптимізованих фільтрів. Тобто, користувач потрапляє на конкретну сторінку, встановивши певні параметри фільтра. Але пошуковий робот знайти її просто не може!

Зверніть увагу! Створення посадочних сторінок - важливий етап. Але не менш важливою є внутрішня перелінковка, завдяки якій не тільки користувачі, але і пошукові роботи можуть вільно пересуватися по сторінках сайту.

Цей етап внутрішньої оптимізації припускає вибудовування чіткої перелінковки категорій меню – для цих цілей прийнято використовувати спеціальні скрипти, які додаються всі попередньо підготовлені і розбиті по групах пошукових запитів. Це дозволяє фахівцеві переносити статичну вагу сторінок низької конкуренції на сторінки, у яких рівень вкладеності досяг більш високих показників.

6) Контентна оптимізація

Актуальність для сайтів: для всіх, крім форумів.

На даному етапі проводиться формування унікальних мета-тегів вручну – а також заголовків першого рівня. У своїй роботі оптимізатор грунтується на "довгий хвіст" "ключовиків" для тих сторінок сайту, на яких в цьому є реальна необхідність.

Паралельно з цим для сторінок, що просуваються, здійснюється написання статей за всіма запитами, які були зібрані попередньо. Звичайно ж, разом з цим обов'язково враховуються всі вимоги «пошукачів».

Зверніть увагу! Статті безпосередньо впливають, як на ранжування сторінок по ключах високої частотності, а також на те, як саме ведеться відображення запитів з «довгим хвостом».

7) Робота з краулінговим бюджетом

Актуальність для сайтів: інтернет-магазинів, ресурсів конкретних продуктів або окремих сервісів, дощок оголошень.

Краулінговий бюджет - поняття, що відноситься до пошукового робота. Воно означає те число сторінок, які робот може пройти на сайті за один обхід.

Нерідко власники ресурсів, ознайомившись лише з парою матеріалів на дану тему, прочитавши пару статей про оптимізацію тегів і фільтрів, починають «генерувати» чи не сотні сторінок непотрібних фільтрів, на яких взагалі немає запитів або ключових слів там дуже мало.

Крім того, не проводиться закриття для пошукового робота сторінок, на яких перетинаються два фільтра одного блоку і т. д., не проводиться приховування сторінок різних видів сортування:

 • по вартості товару/послуги;
 • по бренду;
 • за рейтингом товару/послуги;
 • і т. д.

Це грубі порушення, які негативно відбиваються на оптимізації сайту. Оскільки пошукові "машини" у такій ситуації здатні провести індексацію лише окремих сторінок фільтрів, після чого вони просто залишають ресурс.

Навіть якщо ви ідеально правильно, максимально грамотно проведете всі інші роботи, саме перераховані порушення призведуть до того, що сайт так і не буде потрапляти в індекс.

І при всьому це-статична вага сторінок всіх категорій істотно знижується.

Тому, щоб уникнути реальних проблем, з краулінговим бюджетом варто працювати тільки тим, хто має реальний досвід в даній сфері.

8) Поліпшення юзабіліті сайту

Актуальність для сайтів: для всіх.

Пошукові роботи, алгоритми пошукових систем звертають увагу і на такий фактор, як взаємодія користувача з ресурсом. Тобто, мова йде про таке поняття, як поведінкові фактори.

На даному етапі фахівці прагнуть домогтися, щоб:

 • користувач не повертався з сайту в результати пошукової видачі;
 • істотно знизити загальну кількість відмов;
 • підвищити загальний час перебування відвідувача сайту на сторінці.

Варто додати, що адаптивність сайту, тобто, його коректне відображення на екрані мобільних телефонів, що дозволяє значно підвищити видимість в такому компоненті, як мобільна видача. Це, в свою чергу, призведе до збільшення трафіку з мобільних телефонів, планшетів і т. д.

Зверніть увагу! Правильне, чесне оформлення сторінки «Про компанію» дозволяє підвищити довіру, як відвідувачів сайту, так і пошукових роботів.

Для зменшення кількості відмов рекомендується провести роботи зі спрощення навігації сайту.

9) Зовнішня оптимізація сайту

Актуальність для сайтів: для всіх ресурсів, незалежно від їх типу і тематичного наповнення, де присутній високий рівень конкуренції.

Деякі тематики, де спостерігається низький рівень конкуренції, зовсім необов'язково проводити нарощування зовнішньої посилальної маси. Однак такі сайти сьогодні зустрічаються все рідше. В даний час практично неможливо обійтися без такої маси.

Пам'ятайте! Чим більше якісних, "впливових" ресурсів посилаються на ваш сайт, тим вагомішим стає ваш сайт для пошукових роботів.

Є кілька основних напрямків, які дозволяють вибудовувати власний посилальний профіль і відбирати донорів. Для цього прийнято:

 • користуватися послугами тематичних бірж;
 • розставляти посилання на тематичних форумах;
 • домовлятися про розміщення посилань на інших сайтах.

Але найбільш корисними посиланнями стануть ті, які користувачі самі ставлять, посилаючись на сайт – тому так важливо формувати максимально якісний контент!

10) Збільшення конверсії з відвідувачів у клієнтів

Актуальність для сайтів: для всіх ресурсів, крім форумів.

Помилково вважати, що конверсії нерозривно пов'язані з продажами конкретного товару. Насправді під конверсією слід розуміти і оформлення замовлення якоїсь послуги, і підписка на розсилку і т. д.

Даний етап передбачає наявності комплексних знань у багатьох сферах:

 • дизайну;
 • маркетингу;
 • генерування унікального і максимально якісного контенту;
 • і багато іншого.

Які дії проводяться в першу чергу? Їх кілька:

 1. внесення правок у форму замовлення;
 2. зміни оформлення сторінки – маються на увазі незначні «правки», як-то зміни кольору окремих елементів;
 3. ефективна робота з відгуками на сайті;
 4. додавання додаткових способів зв'язку з консультантами безпосередньо через сервіси вашого сайту;
 5. проведення налаштувань тригерної розсилки.

Зверніть увагу! Тут ми проводимо лише одну соту можливих напрацювань, які забезпечують збільшення конверсії.

11) Поетапна оптимізація сторінок

Актуальність для сайтів: для всіх, крім візиток.

Даний етап – досить тривалий, оскільки передбачає велику кількість завдань, які вирішуються поступово. І залежать від ранжирування сторінок і аналізу трафіку. До таких завдань відносяться:

 • зміна структури сайту;
 • зміни та доповнення мета-тегів;
 • поліпшення внутрішньої перелінковки і багато іншого.

Здавалося б, можна поступово, крок за кроком досягати поставленого результату, проте роботу постійно ускладнюється через те, що алгоритми пошуковиків періодично змінюються.

Тому важливо тримати руку «на пульсі» і встигати вносити зміни в обрану стратегію, покращуючи її.

Результат всіх етапів SEO оптимізації сайту

Ми привели вам 11-ть основних етапів просування сайтів. Звісно, є безліч аспектів, дрібниць, які ми навмисно не включили в дану статтю, щоб не завантажувати вас. Про них докладніше в тематичних статтях.

Наприклад, до таких аспектів можна віднести правильність перенесення сайту, якщо необхідно змінити платформу. Або адаптивність сайту для мобільних пристроїв.

UPD: самостійне SEO-просування в 2024 році під Google

Гугл зазнав деяких змін. Головні нововведення:

 • впровадження показників Core Web Vitals;
 • текстова релевантність.

Фактори ранжирування Core Web Vitals

Основна суть нового алгоритму-поліпшення користувацького досвіду "Page Experience", для більш точного вимірювання якого були впроваджені показники якості сторінки.

Показники наступні:

 • LCP (Largest Contentful Paint) — швидкість відтворення найбільшого візуального елемента на сторінці, наприклад — таблиці, відеофайлу. Хороший показник - нижче 2,5 секунд.
 • CLS (Cumulative Layout Shift) - Індекс, що відображає зміщення блоків при завантаженні сторінки. Кожен з нас стикався з ситуацією, коли при завантаженні деякі блоки «з'їжджають», від чого відбувається клік по непотрібної посиланням. Чим стабільніше позиціонування кожного з елементів, тим вище показник. Ідеальне значення - менше 0,1 секунди.
 • FID (First Input Delay) — час першої взаємодії з контентом. Чим швидше користувач має можливість повноцінної взаємодії з сайтом після входу - тим вище значення. Ідеальне значення - менше 100 мс.

Оцінити показники можна тут.

Текстова релевантність під Google

Семантичне охоплення - це показник видимості сайту по групах ключових фраз. У 2024 році, для успіху комерційного проекту необхідно забезпечити максимальну видимість не тільки по пріоритетній категорії, але і по суміжних. В іншому випадку сайт не потрапить в ТОП по бажаній групі ключів.

Які саме категорії повинні охоплюватися? Відповідь Знаходиться В SERP (пошуковій видачі)-вивантажите ТОП-10 по головній ключовій фразі, проаналізуйте структури конкурентів і додайте відсутні гілки на свій сайт.

Відео

Щоб не пропустити нові корисні та інформативні огляди, підписуйтесь на наш блог!

Читайте також - Реклама в інтернеті — ТОП-10 найефективніших видів інтернет-реклами з прикладами

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити