Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Як створити логотип компанії: 4 простих дії

Останнє оновлення: Субота, 10 лютого 2024 Автор: Марина Швець
Зміст[Сховати]

створити логотип

У цій статті я хочу розповісти про те, як створити логотип компанії. Невеликий символ, який дозволяє запам'ятати компанію, її продукцію. Логотип – це емблема фірми. Гармонійне поєднання символів і тексту, що вказує на компанію, тип продукції або вид послуг. В ході досліджень було встановлено, що звичайний американець щодня в середньому стикається з 16 тисячами етикетками, логотипами та оголошеннями. Ймовірно, ми бачимо їх якщо і менше, то не набагато. Просто не акцентуємо свою увагу на цьому.

Що таке логотип

Логотип-це унікальний знак або символ, що забезпечує впізнаваність на ринку. Подібні символи використовуються різними комерційними і некомерційними компаніями, державними організаціями, а також приватними особами. Лого також застосовується в якості товарного знака до різних продуктів.

Логотип - це графічний символ, знак або емблема, що ідентифікує конкретну компанію, бренд, організацію або продукт. Він є візуальним представленням ідентичності та образу бренду. Логотипи використовуються для відрізнення та розпізнавання підприємств, їх товарів і послуг. Вони можуть складатися з унікальних символів, графічних елементів, літер, чисел або комбінації цих елементів. Логотипи часто використовуються на рекламних матеріалах, упаковці, веб-сайтах та інших медійних каналах, допомагаючи споживачам легко впізнати і сприймати бренд. Як правило, логотипи ретельно розробляються з урахуванням цілей бренду, його цільової аудиторії та естетичних принципів дизайну.

Для чого він потрібен

Логотип потрібен для формування іміджу – по ньому люди зазвичай ідентифікують бренд і формують перше враження про нього. Він служить ще кільком цілям:

 • виділенню серед конкурентів,
 • захисту товару від підробок,
 • відображенню цінностей компанії,
 • створення позитивних асоціацій у клієнтів,
 • збільшення лояльності не тільки споживачів, а й партнерів.

Види логотипів

Існує стандартна Класифікація логотипів:

 1. Графічний. Дані лого складаються тільки з картинки, що відображає суть, цінності або принципи компанії. Такий тип на ринку зустрічається рідше, але зате запам'ятовується краще. Подібні емблеми можуть містити різні знаки і символи, абстрактні елементи або ключових персонажів компанії.
 2. Текстові. На таких знаках, навпаки, вказується тільки текст, графічні елементи відсутні. Але це не простий текст, а Стилізована назва компанії. При цьому напис виділяється більшою мірою красивим шрифтом. У свою чергу даний вид лого, відповідно до використовуваних німцями, ділиться на абревіатури (скорочення) і повні слова, назви торгових марок.
 3. Комбінований. У такому лого містяться і текстові, і графічні елементи. Сюди ще й відносять емблеми, в яких текст знаходиться всередині зображення.

Ознаки хорошого логотипу

З типом майбутнього знака визначилися, тепер треба продумати його ідею. Які ж ознаки хорошого логотипу?

 • Простота. Логотип - це не ребус. Так, він несе в собі часом багато смислів. Але навіть при цьому він повинен відразу ж розпізнаватися і якомога легше запам'ятовуватися. Бажано, щоб навіть при сильному зменшенні був чітко видно загальний образ і деякі важливі деталі.
 • Унікальність. Ні в якому разі знак компанії або продукту не повинен нагадувати те, що використовують конкуренти. Та й не унікальні знаки потенційним клієнтам запам'ятати в рази важче.
 • Актуальність. Не рекомендується вставляти в лого якісь елементи, пов'язані з конкретним часом. Особливо якщо ви плануєте протриматися на ринку як мінімум років 10. Так, бувають випадки, коли великі багаторічні бренди змінюють емблеми, але це супроводжується великими витратами. А якщо зміни не внесуть оригінальності або змінять сенс лого на протилежний, тоді клієнти не зможуть розпізнати його.
 • Універсальність. Важливо, щоб розроблений логотип гармонійно виглядав і в Інтернеті, і в поліграфії. Для цього треба дивитися, як знак виглядає в зменшеному і збільшеному вигляді, а також в чорно-білому варіанті.
 • Асоціативність. Її не завжди слід використовувати. Але завдяки цій якості у покупців формується більш чіткий образ, пов'язаний з конкретними цілями і якостями фірми. І важливо, щоб він відповідав тому, що ви самі хочете транслювати публіці.

Ось, наприклад, асоціації з лініями і фігурами: горизонтальні лінії символізують спокій і умиротворення, а вертикальні – міцність і витривалість. Квадрат пов'язаний з силою і постійністю, трикутник – зі знанням і іноді лідерством, вигнуті лінії – з пристосовністю. Круглий знак означає Взаєморозуміння, єдність, а кільце – міцність і рішучість.

Принципи створення логотипу

Практично всі творчі завдання для їх успішного завершення вимагають системного підходу. Розробка логотипу - не виняток. Весь цей процес можна скомпонувати в кілька етапів:

 1. Формулювання мети. Спочатку йде аналіз діяльності компанії, позначаються її головні напрямки, переваги, цільова аудиторія. Потім починається мозковий штурм, під час якого треба знайти і визначити слова, найбільш повно відображають зазначені якості. Обов'язково запишіть їх куди-небудь.
  Не потрібно обмежувати себе, фіксуйте всі варіанти. Пам'ятайте, що все геніальне просто. Але і не зупиняйтеся відразу на першій ідеї, адже зазвичай в голову спочатку приходять найочевидніші речі. Занадто химерні потрібно відразу відкинути, люди можуть не зрозуміти вашої думки.
 2. Визначення типу майбутнього лого. Пам'ятаєте, ми говорили про типи лого? Так ось, на цьому етапі вибираємо один із зазначених варіантів.
 3. Дослідження варіантів конкурентів. Оцініть вдалі і невдалі приклади логотипів у конкурентів. Придивіться, які деталі роблять їх більш помітними і привабливими.
 4. Вивчення логотипів в Інтернеті для натхнення. Подивіться на знаки успішних брендів, визначте, в чому їх спільні риси і що їх виділяє, який ефект вони виробляють на цільову аудиторію. Осмисліть ці ідеї.
 5. Старт роботи над власним логотипом. Грунтуючись на зроблених нотатках, приступайте до створення лого для бренду. В ідеалі повинно вийти кілька варіантів. Враховуйте ті локації, в яких лого буде найчастіше розміщуватися. Наприклад, якщо символ призначений для нанесення на фасад будівлі, він повинен гармоніювати з навколишнім середовищем.
 6. Внесення правок. Віддайте лого друзям на оцінку. Зверніть увагу на зауваження – якщо вони розходяться з поставленими принципами, значить, логотип слід переробити.

Не варто переборщувати з великою кількістю дрібних елементів і звивистих ліній, так як при зменшенні вони будуть погано сприйматися або зовсім стануть непомітні. Шрифт підбирати варто з урахуванням легкості його відтворення на будь-якому матеріалі.

Якщо фірма працює із зарубіжними ринками, її логотип повинен бути зрозумілим для жителів тієї країни, в якій планується презентувати продукт. Створений знак не повинен викликати у людей неприємних асоціацій-для цього обов'язково варто досліджувати особливості культури.

Не рекомендується використовувати елементи чужих логотипів, адже враження клієнтів про компанію буде зіпсовано. Рекомендую попередньо перевірити лого на унікальність. Для цього потрібно прибрати з нього текст і задати пошук по картинці в системі Google.

Як вибрати колір для логотипу

Тепер трохи докладніше опишу процес вибору кольору для логотипу. Оптимальним буде використання двох кольорів і їх відтінків. Підбір варто проводити, орієнтуючись на психологію кольору в брендингу. Розберемо значення деяких популярних кольорів:

 • Жовтий колір в брендингу означає позитив і дружелюбність. Його дуже багато в оформленні точок швидкого харчування Mcdonald's-цей колір присутній в логотипі і дизайні упаковки в сусідстві з червоним. Дане поєднання стимулює апетит і викликає відчуття голоду. Інші фірми, які використовують жовтий, - National Geographic, IKEA, банк Тінькофф, Nikon і Shell.
 • Оранжевий. Його використовують для передачі довіри. Колір можна зустріти в логотипах компаній, у яких більшу частину цільової аудиторії становить молодь. Наприклад, телеканал Nickelodeon, Amazon, браузер Firefox, напої Fanta.
 • Червоний колір має збудливий характер. Він яскравий, відразу ж привертає увагу, закликає до активних дій. Тому його часто можна зустріти на упаковках снеків і в ресторанах швидкого харчування. Деякі бренди використовують його, щоб переконати користувачів у високій швидкості сервісу. Приклади-той же Mcdonald's, Coca Cola, KFC і Burger King, Netflix, LEGO, Heinz, МТС і так далі.
 • Пурпурний або фіолетовий колір часто асоціюється з якістю і ексклюзивними речами, творчістю, фантазією і навіть компетентністю. З цієї причини він часто зустрічається у брендів з креативним підходом в рекламі. Приклади з пурпуровим кольором-Cadbury, Hallmark, Milka, Viber, Twitch і Yahoo!
 • Синій більше сприймається як чоловічий колір, хоча це вже стереотип. Він показує довіру, силу, надійність, і тому його можна зустріти в логотипах компаній, що працюють в цифровій індустрії. Приклади-IBM, Facebook, Twitter, Dell, HP, Intel, General Motors і Visa.
 • Зелений ми, звичайно ж, пов'язуємо з природою. Бренди, що використовують цей колір в лого, хочуть розповісти про натуральність і органічності своїх продуктів. Зелений ще й асоціюється зі світом, активним способом життя, здоров'ям або зростанням. Колір використовується компаніями Animal Planet і Land Rover, Subway, WhatsApp, Starbucks, NVIDIA, Acer і Leroy Merlin.

Існують також чорно-білі комбінації, що транслюють нейтральність, спокій, баланс і прозорість бренду. В цей же час велика кількість різних кольорів в емблемі показує багатогранність компанії.

Як вибрати шрифт для логотипу

Якщо ви зважилися створити текстовий або комбінований логотип для свого бренду, необхідно також вибрати гарний шрифт. Бажано, щоб він був оригінальним, але можна скористатися і безкоштовними варіантами, доступними в мережі.

Взагалі, шрифти бувають різними-простими, з зарубками і без них, рукописними, декоративними і т.д. букви з зарубками найкраще привертають і утримують увагу. Нестандартні варіанти тексту з різним розміром букв можуть розповісти про неординарність фірми. Деякі шрифти, використовувані в логотипах, за своїм форматом нагадують про продукцію. Хоч декоративний або рукописний текст виглядає красиво, часто він погано читається, тому багато фірм намагаються робити емблеми з простим шрифтом.

10 кращих шрифтів для логотипів

Далі я покажу 10 безкоштовних шрифтів, які підійдуть для використання в логотипі. Всі вони знаходяться у вільному доступі, але за комерційне використання деяких доведеться доплачувати, тому будьте особливо уважні.

 1. Atami. Цей шрифт експериментального типу, виконаний в об'ємній формі. Відмінно підійде для використання в геометричних логотипах або для створення різних унікальних написів.
 2. Vast Shadow. Рекламний шрифт вікторіанського типу з прямими зарубками.
 3. Musket - мінімалістичний варіант з невеликими зарубками. Відмінно читається навіть при маленькому розмірі букв.
 4. FIBRE. Це рукописний Вінтажний шрифт. Незважаючи на те, що він декоративний, букви легко розпізнаються, навіть якщо вводити слова повністю великими літерами.
 5. Handletter стилізований під стиль леттерінга. Це гарний рукописний стиль з буквами унікальної форми.
 6. Marske - шикарний безкоштовний шрифт трафаретного типу. Підтримує кирилицю.
 7. Calvin. Акуратний шрифт з зарубками. У пакеті є також великі, малі та Числові символи. Дуже добре виглядає на поліграфічних виробах – листівках, плакатах, канцелярському приладді і так далі.
 8. XPLOR. Анімаційний і кілька мультяшний стиль. У мене він чомусь не асоціюється з серйозним іміджем, але він цілком підійде для креативних, дитячих або розважальних продуктів.
 9. Hero. Нестандартний шрифт з зарубками, за рахунок нахилу виглядає неординарно.
 10. SLENDER. Дещо витягнутий, стрункий шрифт. Він універсальний, підійде для використання майже в будь-якій сфері.

Створити логотип компанії: важливість логотипу

Перш, ніж розповісти, як створити логотип компанії самому безкоштовно, зупинюся на його важливості для діяльності компанії.

1. Розпізнаваність

Логотип – яскравий, але і одночасно лаконічний візуальний символ. В ході маркетингових досліджень було встановлено, що такі елементи, зображення люди запам'ятовують і сприймають значно краще, ніж звичайний текст.

Використання якісного "малюнка" сприяє ефективному інформуванню цільової аудиторії про діяльність компанії. Завдяки йому істотно спрощується просування бізнесу, залучення клієнтів.

2. Брендування

Саме логотип являє собою головний візуальний елемент, який використовується при брендуванні компанії, товару, послуги. Він, як невелике джерело, з якого починається бурхлива річка. Логотип – міцна і потужна основа фірмового стилю компанії.

3. Лице

За допомогою логотипу істотно підвищується рівень конкурентоспроможності компанії на профільному ринку. Він - як обличчя. По ньому пізнають підприємство, фірму.

4. Ефективність і ефектність

Не варто ставитися до логотипу, як до невеликого малюнку. У ньому укладено чи не «сакральний сенс» — він безпосередньо вказує на образ компанії в цілому.

Багато відомих брендів вклали в розробку свого лого величезні кошти. Що в підсумку повністю окупилося. Оскільки «малюнок» приніс успіх компанії, залучив до неї клієнтів.

Зверніть увагу! За допомогою логотипу вдається встановити права власності на продукцію. Наявність офіційного лого - підтвердження, що товар є офіційним, а не підробленим.

5. Формування лояльності

Створити логотип компанії необхідно ще і з тієї причини, що він дозволяє максимально точно показати позитивний образ компанії. За допомогою цього візуального елемента в мозку клієнтів формуються асоціації про діяльність підприємства.

Тому якісний і красивий, лаконічний і привабливий логотип забезпечить лояльність аудиторії. Підвищить прихильність.

Читайте також: Робота онлайн на дому

Створити логотип компанії: 3 способи

Тепер розповім про три варіанти створення якісного логотипу, що запам'ятовується. Здатного привернути увагу до вашої компанії, сформувати лояльність потенційної і вже існуючої аудиторії.

1. Зробити своїми руками

Якщо ви шукайте спосіб, як створити логотип компанії самому безкоштовно - це саме те, що вам потрібно. Метод відмінно підходить тим, хто тільки починає розвивати бренд, але не має достатньо грошей для вкладення в брендування.

На таку розробку знадобиться час. В середньому на самостійне «малювання» йде від 10 до 20 годин.

Зверніть увагу! Крім "безкоштовності" у методу є ще одна відчутна перевага. Весь процес знаходиться під вашим безпосереднім контролем. Ви реалізуєте особисто свої задумки.

Для цього способу знадобляться художні здібності та навички роботи в графічних редакторах. Без них розробка приречена на провал.

2. Замовити у професіоналів

Це можуть бути, як професіонали-фрілансери, так і спеціалізовані дизайнерські студії. Від того, хто конкретно буде працювати над лого, залежить кінцева вартість розробки.

Дизайнер-фрілансер

Вартість роботи – від 50 до 1000 доларів. В залежності від рівня майстерності, кваліфікації та досвіду фахівця. Терміни реалізації проекту – від 3 до 20 днів. В залежності від складності проекту.

ДО РЕЧІ! У кінцевий термін розробки потрібно додати і час, необхідний на пошук такого фахівця.

Потрібно розуміти, що не кожен дизайнер здатний зробити логотип. Оскільки це окремий напрямок діяльності. Тому потрібно шукати саме профільного фахівця.

Можливо, він попросить вас заповнити бриф. У ньому потрібно розповісти про особливості компанії, бренду, реалізованих товарах або послугах, що надаються. Цільової аудиторії і т. д.

Порада! Ще краще – написати детальне технічне завдання. В якому будуть обумовлені деталі проекту.

Фрілансери – незважаючи на розвиток такого виду зайнятості – не завжди люди надійні. Тому, звертаючись до фахівця, що пропонує свої послуги за низькою ціною, будьте готові до можливих неприємностей. Серед таких – зриви термінів або взагалі «зникнення» дизайнера на невизначений термін. Проект в кінцевому підсумку буде завершений, тільки от нерви будуть трохи пошарпаними.

Порада! Щоб уникнути негативних факторів, звертайтеся за допомогою тільки до перевірених фахівців.

Студія дизайну

Надійний спосіб отримати якісний логотип, розроблений професіоналами. Однак і його вартість буде істотною - від кілька сот до декількох тисяч доларів. На реалізацію проекту потрібно від 1 тижня до пари місяців.

Необхідно буде підготувати максимально точне, зрозуміле і ясне технічне завдання. Ймовірно, що працівники студії допоможуть вам у вирішенні цієї проблеми. Основна перевага – гарантований позитивний результат. Ви отримуєте лого, яке буде максимально точно відображати суть діяльності компанії, представить її в кращому світлі, допоможе завоювати аудиторію.

3. Використовувати онлайн-редактор

За допомогою спеціалізованих онлайн-редакторів вдасться створити логотип компанії. На «розробку» піде від півгодини до трьох годин. Вартість – близько 20 доларів.

Подібні сервіси являють собою своєрідну онлайн версію Photoshop. Вони від початку «заточені» під розробку лого. Працюючи з ними, можна сміливо використовувати будь-які представлені в базі:

 • зображення;
 • іконки;
 • шрифти;
 • кольорові рішення.

Зверніть увагу! Заборонено вносити зміни в іконки і графічні елементи, присутні в базі.

Незважаючи на те, що специфічних навичок для роботи в редакторі не потрібно, однак без дизайнерських навичок, почуття стилю все одно не обійтися. Оскільки, не маючи їх, ви зробите не зовсім привабливий «малюнок». Буде помітний непрофесіоналізм, а тому лого не тільки не підвищить лояльність аудиторії, але і відштовхне її.

Створити логотип компанії онлайн безкоштовно: помилки при створенні логотипу

Окремо поговоримо про те, як створити логотип компанії без помилок. У цьому розділі я акцентую вашу увагу на поширених недоліках початківців дизайнерів і молодих підприємців.

1. Наслідування трендам

Модні течії швидко проходять. Якщо їм слідувати, то логотип застаріє вже буквально через рік.

2. Складність малюнка

Велика кількість деталей, незрозумілий перетин окремих елементів – все це призводить до поганого сприйняття. Такий логотип буде погано «читатися». Аудиторія не буде його сприймати.

3. Занадто яскраві кольори і відтінки

Помилково вважати, що занадто яскраві кольори і відтінки, а також їх велика кількість, дозволить забезпечити особливу ідентичність. Але це не так.

Краще обмежитися всього двома кольорами. При їх виборі – орієнтуватися на особливості діяльності компанії, її аудиторію.

Порада! Розробку краще вести в чорно-білому варіанті. І тільки після вибору конкретного варіанту "розфарбовувати" його.

4. Поганий шрифт

Він повинен гармонійно поєднуватися з графічними елементами. Не зливатися, але і не виділятися - саме тому вибрати його не так вже й просто!

Читайте також: Заробіток онлайн з виведенням грошей без вкладень в інтернеті

6 сервісів для створення логотипу

Зазвичай логотипи роблять дизайнери, використовуючи програми, що працюють з векторною графікою. Наприклад, Adobe Illustrator або Corel Draw. Це все тому, що векторні картинки легко масштабуються без втрати якості.

Якщо ж ви хочете самостійно зробити логотип, але не володієте зазначеними програмами, використовуйте наступні онлайн-сервіси:

 1. Placeit - відмінний сервіс з великим набором шаблонів. Принцип його роботи такий-вводите назву компанії, вибираєте сферу, в якій працюєте, а потім підбираєте вподобаний шаблон зі списку. Сервіс доступний за 15 доларів на місяць.
 2. Hatchful чимось схожий з попереднім сервісом. Ви спочатку вибираєте сферу діяльності компанії, потім майбутній візуальний стиль логотипу, вводите назву компанії і слоган.
 3. Logaster - теж прекрасний онлайн-інструмент для створення логотипів. Тут діє той же принцип: вводите назву компанії, за бажанням і слоган, вибираєте тип майбутньої емблеми, в кінці підбираєте ключові слова, вподобані іконки і кольору. Правда, без реєстрації лого Ви отримаєте тільки з водяними знаками.
 4. Canva - універсальний інструмент для дизайнерів. При бажанні знак можна створити з нуля, знаходячи і додаючи вподобані елементи, або скористатися готовими шаблонами.
 5. Inkscape - додаток для будь-яких десктопних ОС. У програмі є багато можливостей для створення логотипів.
 6. LogoGarden - непоганий англомовний сайт, на якому можна створити власний логотип. Сервіс працює як повноцінний редактор. Шукаєте символ (можна шукати за категоріями) і експериментуєте з квітами або розташуванням тексту. Редактор простий у використанні і абсолютно безкоштовний.

Створити логотип компанії безкоштовно: 4 простих дії

Тепер розповім про те, як створити логотип компанії онлайн безкоштовно і отримати хороші результати. Для цього необхідно скористатися крутим сервісом:

https://www.logaster.com.ua/

Він дуже простий. На розробку знадобиться не більше години. І то - основна частина часу піде на вибір одного з маси запропонованих варіантів. Для "розробки" потрібно виконати всього 4 простих дії.

ДО РЕЧІ! Інтерфейс сервісу, що дозволяє створити логотип компанії онлайн безкоштовно, простий і зрозумілий на інтуїтивному рівні.

1. Вид діяльності

У верхньому рядку вводиться назва компанії. Якщо у вас є слоган, натисніть на напис «Додати слоган» і відкриється ще один рядок. У неї введіть слоган.

Після цього зі списку виберіть вид діяльності вашої компанії. Якщо точного збігу немає, виберіть той, який найбільш підходить напрямку роботи.

Порада! Якщо не можете визначитися або хочете отримати більше різноманітних варіантів, рекомендується залишити «всі види».

2. Вибрати лого

Сервіс буквально за кілька секунд створить безліч варіантів графічного елемента. Вони будуть представлені по 10 штук на кожній сторінці. Кількість сторінок – не менше 10-ти.

Рекомендую переглянути спочатку всі варіанти, а потім вже робити остаточний вибір на користь конкретного лого.

Зверніть увагу! Над логотипом буде окремий маленький рядок "іконки пов'язані з" і перелік слів, відповідних певним іконкам. Клікаючи за словами, ви відфільтруєте зображення.

На цьому етапі у вас ще буде можливість змінити параметри свого логотипу. Для цього потрібно натиснути на кнопку «Змінити параметри» в правому нижньому куті. Відкриється нове віконце, в якому будуть доступні зміни:

 • назви;
 • слогана;
 • видів діяльності;
 • і кольорів, які будуть використовуватися.

3. Редагувати лого

Наступний етап – редагування логотипу. Передбачено зміну розташування елементів вподобаного вам лого. Для цього потрібно просто клікати по одному із запропонованих варіантів зміни і система сама буде переставляти їх.

Також можна змінити шрифт слогана. Просто клікніть по прапорцю навпроти напису "Слоган" і відкриється цей додатковий параметр.

4. Збереження логотипу

Останній крок – збереження готового малюнка. Клікнути по відповідній кнопці. Відкриється нова сторінка. Потрібно зареєструватися в сервісі або увійти під своїм обліковим записом, якщо реєструвалися раніше.

Як створити логотип компанії самому безкоштовно: підводячи підсумок + відео

Тепер ви знаєте, як самостійно створити логотип компанії безкоштовно. Як бачите, зовсім необов'язково платити величезні гроші великим студіям. Розробити класне лого, обличчя своєї компанії реально з мінімальними вкладеннями і всього за одну годину. Скористайтеся описаним мною онлайн-сервісом!

Ви залишитеся задоволені результатом. А коли ваш бізнес підніметься на нові висоти, зможете провести ребрендинг, замовивши новий логотип у дорогий студії. Тільки не факт, що він буде краще. І, ймовірно, ви навряд чи захочете відмовлятися від лого, який приніс вам успіх.

Читайте також: Заробити гроші в інтернеті зараз

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити