Марина ШвецьАвтор: 

Марина Швець

PR-менеджер, SEO фахівець. Професіонал в області маркетингу, SMM і просування веб-ресурсів.

Просування в соціальних мережах (СММ)

Останнє оновлення: Неділя, 11 лютого 2024 Автор: Марина Швець

Просування в соціальних мережах

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua! Як використовувати соцмережі для просування малого бізнесу.

У соціальних мережах люди обговорюють все підряд, в тому числі і ваш бізнес — подобається вам це чи ні. Ну або почнуть обговорювати, коли ви трохи підростете. Якщо ви в цьому не берете участь, то втрачаєте клієнтів. Це неправильно.

У багатьох користувачів соціальних мереж, як і у мене колись, є невірна думка про те, що таке маркетинг в соціальних мережах. Вони думають, що СММ полягає в тому, щоб публікувати смішні картинки від імені компанії і стежити за зростанням аудиторії. Виявилося, що це абсолютно не так.

У цій статті я розповім про те, що таке СММ насправді і як він може допомогти вашому бізнесу.

Що таке СММ

Швидше за все, ви вже знаєте, що маркетинг — це те, як компанія спілкується із зовнішнім світом з метою отримати прибуток. СММ — це один з каналів маркетингу, а саме маркетинг в соціальних мережах.

Для СММ використовують платні і безкоштовні інструменти соціальних мереж: публікації, рекламні записи, банери, таргетинг, особисте спілкування з потенційними та існуючими клієнтами.

SMM - це абревіатура, яка означає "соціальний медіа маркетинг" (Social Media Marketing). Це форма маркетингової діяльності, спрямована на просування товарів, послуг або брендів через соціальні медіа платформи. SMM використовує потенціал популярних соціальних мереж, таких як Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube та інші, для досягнення маркетингових цілей.

Стратегії SMM включають створення та публікацію цільового контенту, взаємодію з аудиторією, рекламні кампанії та аналіз результатів. Це може включати створення цікавих постів, фото та відео матеріалів, організацію конкурсів, співпрацю з впливовими особистостями, відповіді на коментарі та повідомлення користувачів, налаштування таргетованої реклами тощо.

SMM є важливим інструментом для підтримки бренду, залучення аудиторії, підвищення уваги до продукту або послуги, збільшення продажів та побудови взаємодії з клієнтами. Він дозволяє підприємствам та маркетологам ефективно комунікувати зі своєю цільовою аудиторією в онлайн-середовищі та використовувати потенціал соціальних медіа для досягнення бізнес-цілей.

Що дають соц мережі для бізнесу

Портрет цільової аудиторії. Коли ви спілкуєтеся від імені компанії, ви бачите:

 • хто на вас підписується, а хто ні;
 • хто активно взаємодіє з контентом;
 • хто цікавиться продуктом;
 • які болі є в аудиторії і допомагає продукт від неї позбутися.

Присутність в соцмережах і контакт з аудиторією допомагає компанії краще зрозуміти її запити і коригувати контент і продукт відповідно до цих запитів.

Перевірити гіпотезу про те, чи правильне у вас припущення про вашу цільову аудиторію, можна таргетинговими тестами в рекламних кабінетах.

Охоплення і згадки. Чим більше контент компанії поширюється по соцмережах, тим вище впізнаваність бренду. Якщо людина десять разів побачить публікацію про те, що ваш сервіс-найкращий і зручний, коли у нього з'явиться завдання, яке вирішує сервіс, насамперед він згадає саму згадувану компанію, здатну вирішити це завдання. Не обов'язково з найякіснішим продуктом!

Відстежувати згадки компанії в соцмережах можна за допомогою спеціальних сервісів, таких як YouScan.

Залучення. Залученням в соціальних мережах називають лайки, репости, коментарі, переходи по посиланнях. Стежити за рівнем залучення важливо, щоб публікувати контент, який зачепить підписника і змусить взаємодіяти з ним, а не полетить вниз по стрічці.

Коментарі важливі для збору зворотного зв'язку про продукт і контент і відпрацювання негативу, який може бути з ними пов'язаний-то, як ви спілкуєтеся з клієнтами публічно, бачать все.

Переходи на сайт. Цей пункт особливо важливий для ecommerce-проектів та інтернет-сервісів. Через соцмережі залучають клієнтів на основні сайти і промосторінки рекламних кампаній: збирають ліди, реєстрації та адресу електронної пошти, продають товари і послуги, відстежують конверсії — корисні дії, які відбуваються на сайті.

Образ бренда-роботодавця. Деякі компанії вибудовують через соціальні мережі свій образ бренду роботодавця: розповідають про співробітників компанії, про їх життя, про цінності і хобі, і про те, що потрібно зробити, щоб почати з ними працювати.

Головні проблеми маркетингу в соціальних мережах

СММ — боротьба за виживання в умовах інформаційного шуму. Уявіть свою стрічку у "ВКонтакте" або у Фейсбуці. Швидше за все, стрічка активно оновлюється кожні кілька хвилин з'являється більше і більше нового контенту. А тепер уявіть, що потрібно зробити так, щоб серед усього цього контенту користувач виділив і прочитав запис на сторінці вашої компанії.

Цю непросту задачу ускладнюють алгоритми формування новинних стрічок, завдання яких хоч якось упорядкувати безперервний потік, що ллється на користувача. Для того, щоб вижити, вам доведеться робити якісний контент. І робити його багато. Кожен день.

Якщо СММщик облажається - дізнаються всі. У соціальних мережах миттєво розлітаються новини про те, що в чиємусь СММ щось пішло не так: невдало пожартували; відпрацювали негатив так, що стало ще гірше; не зрозуміли, що креатив може неправильно рахуватися.

Будь-СММ-провал погано впливає на репутацію компанії і відлякує потенційних клієнтів, а іноді — погіршує відносини з лояльними. Тому завжди треба пам'ятати, що в маркетингу в соціальних мережах висока ціна помилки.

Як почати кампанію з просування в соціальних мережах

Перед тим як почати кампанію, задайте кілька запитань:

 1. Хто цільова аудиторія?

  Чим точніше ви визначите, хто ваша цільова аудиторія і який стиль спілкування вона вважає за краще, тим успішніше буде ваша взаємодія. Якщо ви не знаєте кому і що ви продаєте, ви не зможете скласти для соцмереж працюючий контент-план.

  Дізнайтеся, скільки типовому клієнту років, де він живе, як розмовляє. Складіть ціннісну пропозицію — розуміння того, яку проблему клієнта вирішує ваш продукт або сервіс.

 2. В яких соціальних мережах будувати комунікацію?

  Спробуйте почати відразу у всіх. Якщо у вас немає часу робити для кожного аккаунта унікальний контент, для початку можна публікувати скрізь одне і те ж.

  Не довіряйте стереотипам про аудиторіях — «Однокласниками» користуються не лише люди за 50, у «ВКонтакте» не тільки школярі, а профіль в Гугл+ позитивно впливає на пошуковий трафік.

 3. Що компанія хоче отримати від СММ?

  Перерахуйте найважливіші для компанії конверсії. Наприклад: продажі, реєстрації, підписки на розсилку, залишені номери телефонів. Відразу записуйте бажані результати цифрами, щоб після початку кампанії звірити реальні результати з ідеальними.

 4. Скільки потрібно витратити грошей і часу?

  Якщо у вас маленький стартап, можна мінімально вкластися в СММ і платити тільки за покупку охоплення, а контент робити всією командою на чистому ентузіазмі. Для того, щоб цікаво вести аккаунт не обов'язково відразу робити багато дорогого контенту. Досить робити його щиро.

  Запам'ятайте, що не потрібно вимагати від команди продажу, Ліди і конверсії, якщо ви не вклалися в охоплення. Ви не розкрутите спільноти компанії репостами на особисті сторінки, якщо ви не лідер громадської думки.

 5. Як перевірити, що маркетинг працює і компанія отримує очікуваний результат?

  Вважати лайки і зростання аудиторії-важлива частина СММ, але не найголовніша. За допомогою існуючих інструментів аналітики, таких як Google Analytics, Amplitude, можна відстежити продажі через соцмережі, реєстрації, підписки на розсилки — тобто, будь-які конверсії.

Як скласти контент-план

Коли ви визначилися хто ваша цільова аудиторія і знайшли її в соцмережі, спробуйте скласти контент-план. Задайте ці питання перед тим як почати його робити:

 • Яку цінність буде нести контент для читача? Три основні цінності, які шукає користувач, який скроллить стрічку — розвага, нові знання або натхнення.
 • Яке завдання компанії вирішує контент? Наприклад: знайомить з компанією або продуктом, підвищує лояльність клієнтів, продає продукт.
 • Хто буде взаємодіяти з контентом в кожній соцмережі?
 • Що публікують конкуренти? Чим ваші контентні стратегії схожі і відрізняються?
 • Хто буде займатися виробництвом контенту? Якщо у вас стартап чи маленький бізнес швидше за все будуть писати всі, тому що немає сенсу наймати СММщика або контент-менеджера.

Публікації помітніше, якщо їх супроводжують картинки і відео. Тому вирішите, чи буде цим займатися дизайнер в команді, або варто вкластися в покупку картинок у зовнішнього ілюстратора.

Пам'ятайте про особливості споживання контенту і формування стрічки в різних соцмережах!

Якщо ви будете часто публікувати в Фейсбук, алгоритм вирішить, що ви публікуєте неякісний контент. Так ви позбудетеся частини органічного охоплення. В Інстаграм не прийнято публікувати часто і багато-обмежтеся одним, максимум двома постами в день.

А ось у «ВКонтакте» і в Твіттер можна публікувати скільки завгодно — стрічки там оновлюються дуже швидко, і чим більше ви публікуєте, тим більше шанс, що контент помітять.

Як набрати аудиторію

Навіть якщо ви регулярно публікуєте якісний контент, набрати аудиторію і залучення без додаткових вкладень не вийде. Просуванню спільноти допоможуть рекламні кабінети соціальних мереж.

Через рекламний кабінет можна просувати все співтовариство, конкретний запис в співтоваристві або зовнішній сайт - в банерній мережі.

За що ви платите в рекламному кабінеті:

 • охоплення або покази-скільки людей побачать рекламний запис або банер;
 • переходи за посиланням-скільки кліків зроблять за посиланням в рекламному записі або на банері.

Будь-який рекламний кабінет дозволяє зібрати таргетинговый список параметри, за якими буде визначатися, хто побачить рекламу, а хто ні. Ідеально мати в ньому 50-100 тисяч користувачів. Менше — занадто вузько, можете не потрапити, більше — надто широко, але не страшно, якщо можете витратити багато грошей на тести.

Найчастіше, в рекламних кабінетах можна вибирати, на яких платформах побачать контент — можна зорієнтувати тільки на мобільні версії сайту, або тільки на повні версії.

У "ВКонтакте" через біржу можна замовляти платне розміщення публікацій в спільнотах.

Як визначити ефективність роботи в соцмережах

Лайки, репости, кліки і зростання аудиторії — хороші показники для визначення ефективності роботи, але набагато важливіше — конверсії.

Конверсія - це корисна подія або дія, яка відбувається на сайті або офлайн.

Що може бути конверсією:

 • покупка;
 • реєстрація на сайті;
 • підписка на розсилку;
 • кількість переглянутих сторінок на сайті;
 • час, проведений на сторінках.

Типи конверсій

Коротка конверсія, або конверсія за останнім кліком. Користувач переходить на сайт через рекламний канал, виконує цільове дію — наприклад, робить покупку, реєструється на сайті — і йде.

У короткій конверсії бере участь тільки один рекламний канал. Найчастіше, це контекстна реклама і SEO-оптимізація.

Довга, або асоційована конверсія. Користувач кілька разів переходить на сайт через різні канали, і тільки потім виконує цільову дію. У довгій конверсії беруть участь відразу кілька рекламних каналів, наприклад, і пошуковик і соцмережі.

Якщо в звіті з коротких конверсій дуже мало або зовсім немає конверсій з соціальних мереж-подивіться в звіті по довгим. Швидше за все, вони саме там.

Як відстежувати продажі з соцмереж

Промокоди. Пропишіть окремі промокоди для кожної соцмережі і кампанії. Відстежуйте частоту згадки кожного коду.

Анкети або пряме запитання. Як правило, клієнту не складно розповісти, звідки він дізнався про компанію. Запитайте його безпосередньо або запропонуйте коротку анкету.

Google Analytics та інші системи аналітики в Інтернеті. Ми користуємося Google Analytics:

 • До цієї системи написано багато офіційної документації та гідів по налаштуванню і всім можливостям.
 • Можна виставляти цілі для сайту: перегляди, час на сторінках, покупки, реєстрації і т. д.
 • Система вимірює всі канали маркетингу: блог, розсилку, банерну рекламу, соцмережі. Якщо зібрати всі канали в одному місці простіше відстежити ефективність кожного.

Поради для достовірної аналітики

 1. Пам'ятайте, що аналітика трафіку помиляється і показує різні цифри, наприклад, у звітах Гугл-Аналітики та рекламних кабінетах. Дивіться дані одразу в декількох джерелах і вирішіть для себе, який з варіантів вам найбільше подобається — розбіжності будуть завжди, і з цим можна тільки змиритися.
 2. Пропишіть UTM-мітки для кожної кнопки шаринга в соцмережі. Якщо ваші публікації з сайту або блогу публікують в соцмережі, не дайте цьому трафіку прірву звітів. Витратьте час і пропишіть мітки.
 3. На всі посилання в соцмережі вішайте UTM-мітки і упаковуйте їх сокращалкой. Лічильник всередині сокращалки зарахує перехід, а UTM-мітка не дасть трафіку витекти зі звіту. А ще скорочені посилання виглядають набагато акуратніше довгих посилань мітками назовні.

Як вважати ефективність

Найпростіший спосіб порахувати ефективність роботи це порахувати ROI, коефіцієнт окупності інвестицій. 

В ідеалі вийшло значення, має бути більше 100%. Якщо ви тільки почали займатися просуванням в соціальних мережах і виходить менше або рівно сто — не страшно. Якщо значення прагне до нуля — перегляньте контент-стратегію. Можливо, вам варто ще раз відповісти на питання про те, навіщо вам СММ, скільки ви можете на нього витрачати і хто цим буде займатися.

Основні формати реклами в Instagram

Реклама в історіях. Це повноекранні оголошення, які з'являються між історіями користувачів. Брендам доступні фільтри та відеоефекти для створення рекламних акцій, які виглядають як звичайні історії.

Фотореклама в стрічці І розділі Explore. Бренди демонструють продукти та послуги за допомогою статичного зображення. Можна використовувати будь-який вже опублікований в акаунті контент або створювати новий спеціально для цього формату реклами.

Відеореклама в стрічці І розділі Explore. Вона триває до однієї хвилини і ближче знайомить користувачів з вашими продуктами. Тренд на відео не вщухає, тому, щоб не відставати від конкурентів, не ігноруйте цей формат.

Карусель. Користувач перегортає серію зображень або відео, до яких прикручена кнопка заклику до дії — перехід на сайт або в ваш аккаунт. Це допоможе відразу виділити кілька продуктів-поділіться історією з декількох частин або фото. В одній публікації, як і в звичайному пості, може бути до 10 зображень в режимі слайд-шоу.

Основні формати реклами на Facebook

Доступні формати залежать від обраної мети реклами — охоплення, залученість користувачів, трафік на сайт, установка програми і так далі. Мета також визначає доступні місця Розміщення реклами - не тільки Facebook, але і Instagram, Messenger або Audience Network.

Фотографії, відео та слайд-шоу. У цих форматах поєднуються зображення, відео і текст. Як і в Instagram, можна просунути або «забустити» готовий пост, а також створити окрему рекламну публікацію, як з однією фотографією або відеороликом, так і в форматі кільцевої галереї або відео з індивідуальними посиланнями.

Instant Experience. Це повноекранний формат, що з'явився на заміну Canvas, який відкривається, якщо людина взаємодіє з вашою рекламою на мобільному пристрої.

Добірка з декількома товарами. Коли людина натискає на неї, вона відкривається в Instant Experience. Покупці можуть дивитися, шукати і купувати товари безпосередньо з телефону в зручному, інтуїтивно зрозумілому інтерфейсі.

Основні формати реклами в TikTok

Brand Takeover. Це рекламні оголошення у вигляді нерухомих зображень, GIF-файлів або відео, які можна прив'язати до цільової сторінки бренду або хештегу в додатку. Користувач побачить їх у своїй стрічці, перш ніж з'явиться будь-який вміст UGC.

In-feed Native Video. Це відео оголошення тривалістю від 9 до 15 секунд. Вони відображаються між вмістом користувачів у стрічці TikTok і можуть бути переглянуті або пропущені. Рекламні оголошення підтримують кілька механік: клік по кнопці або завантаження програми.

Hashtag Challenge. Механіка проста: популярні TikTok-блогери запускають челлендж, за умовами якого потрібно записати відео в потрібному форматі і опублікувати його в профілі з певним хештегом.

Резюме

 1. СММ — це маркетинг в соціальних мережах з використанням платних і безкоштовних інструментів.
 2. Для того, щоб вижити в соціальних мережах, доведеться щодня публікувати якісний контент і вкладатися в рекламу.
 3. Перед тим, як почати працювати з SMM, визначитеся, навіщо це потрібно компанії і чітко поставте цілі і завдання — бажано, відразу цифрами.
 4. При складанні контент-плану пам'ятайте про особливості споживання контенту і формування стрічки в кожній соцмережі.
 5. Вважати лайки і зростання аудиторії-важлива, але не головна частина СММ. Пам'ятайте, що набагато важливіше вважати конверсії, і що соціальні мережі частіше з'являються в звітах по асоційованим, а не за прямим конверсії.
 6. Коефіцієнт окупності інвестицій в СММ не повинен бути негативним. Але якщо ви тільки почали і виходить нуль або невеликий мінус — не страшно.

Просування в соціальних мережах-обов'язковий маркетинговий пункт для малого, середнього або великого бізнесу. За допомогою грамотного контенту і сучасних рекламних інструментів ви зможете отримати своїх клієнтів в будь-якій соціальній мережі. Справа за малим-залишилося вибрати, на яку з них робити упор.

Відео

Читайте також - Інтернет-маркетинг - з чого почати?

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити