Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке проксі сервер і навіщо він потрібен

Останнє оновлення: П'ятниця, 08 листопада 2019 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

проксі сервер

Proxy сервер - це проміжний комп'ютер, який є посередником ("proxy" - посередник) між Вашим комп'ютером і інтернетом. Через нього проходять усі Ваші звернення в Internet. Proxy їх обробляє, і результати (скачані з Internet файли) передає Вам.

Proxy-сервер може багато чого. Він здатний:

 • прискорити Вашу роботу з Internet;
 • зробити Вашу подорож по Мережі анонімним;
 • дозволити входити в чати, навіть якщо Вас заблокували;
 • допомогти подивитися ті сайти, до яких закрив доступ Ваш системний адміністратор;
 • и многое другое.

Ви можете запитати: "А навіщо мені потрібен якийсь там проксі? Мені і так добре". Справді, ще з дитинства ми знаємо, що найкоротша відстань між двома крапками - пряма :-) Але хитрість полягає в тому, що нам потрібно не найкоротша відстань, а найкраща швидкість зв'язку. А висока швидкість не обов'язково є наслідком найкоротшої відстані.

Уявіть собі наступну ситуацію: Ви живете в місті "A", і хочете потрапити в далеке місто "B" (або до Вас хочуть приїхати з цього міста). Ви можете скористатися звичайним транспортом - автобусом або залізницею. Але їхати таким транспортом до місця призначення дуже довго. А якщо Ви з допомогою автобуса доберетеся до іншого міста - "C", де є аеропорт, то літаком долетите набагато швидше до Вашого пункту призначення (міста "B"). Причому місто "C" може перебувати ще далі від "B", ніж Ваше місто "A".

Просто кажучи:

"A" >>>>(поїздом)>>>> "B"

виходить довше, ніж

"A" >>>(поїздом)>>> "C" >>>(літаком)>>>>"B"

Аналогічна схема використовується і тут: Ви з'єднуєтеся з proxy-сервером (з "A" до "C"), а proxy-сервер, використовуючи виділену лінію або оптоволокно (літак) передає або отримує дані з web-сервера (із "C" до "B").

Тобто зв'язок без proxy реалізується за наступною схемою:

Ваш комп'ютер >>>> web-сайти

А при використанні proxy-сервера схема виглядає так:

Ваш комп'ютер >>>> proxy >>>> web-сайти

Схема проксі серверу

де:

  запит на отримання файла / сторінки

  встановлене з'єднання з сервером

Зрозуміло, для того щоб proxy-сервер був "літаком", Вам знадобиться знайти відповідний (ближче до Вас) і досить потужний сервер (це виявляється досвідченим шляхом).

Що може проксі сервер?
(основні можливості проксі серверів)

Як вже було сказано, proxy сервер може багато чого. Зокрема він здатний:

 • прискорити Вашу роботу з Internet;
 • зробити Вашу подорож по Мережі більш анонімно;
 • дозволити входити в чати, навіть якщо Вас заблокували;
 • допомогти подивитися ті сайти, до яких закрив доступ Ваш системний адміністратор;

Розглянемо ці та інші можливості більш докладно.

За рахунок чого проксі сервер прискорює з'єднання з Internet?

По-перше, це відбувається за рахунок двох факторів:

 1. proxy-сервер знаходиться близько до Вас - тобто ближче ніж більшість інших сайтів, з якими Ви працюєте (скажімо, якщо мова йде про західних сайтах, то рекомендується використовувати російську proxy, а якщо це російські сайти, то краще використовувати proxy-сервер, розташований в Вашому місті);
 2. у proxy-сервера потужний канал зв'язку (виділена мережа або оптоволокно) і великий пул (максимальна швидкість обміну з Intenet).

У цьому випадку прискорення відбувається за рахунок того, що:

 • між Вами і proxy-сервером встановлюється максимальна швидкість передачі даних, допустима вашим обладнанням (за рахунок того, що proxy близько від Вас): якщо Ви використовуєте модем, то швидкість обміну буде максимально допустимою для Вашої лінії зв'язку;
 • proxy-сервер використовує свідомо більш високу швидкість зв'язку (за рахунок потужного каналу) з web-сайтами, ніж Ви;
 • оскільки при передачі даних по мережі загальна швидкість обміну даними не може перевищувати мінімальну швидкість обміну між проміжними комп'ютерами, то у Вас швидкість зв'язку як з російськими серверами (скажімо Яndex), так і з іноземними (наприклад, microsoft) буде однаковою! І ця швидкість буде майже дорівнює швидкості обміну між вами і proxy-сервером! (ну...теоретично :-) ).

По-друге, прискорення зв'язку з Internet відбувається за рахунок кешування інформації. Кешування по суті аналогічно кешу в браузері (де зберігаються тимчасові файли), однак є набагато більш ефективним за рахунок того, що:

 1. розмір кешу на відміну від Вашого комп'ютера становить не мегабайти, і навіть не десятки мегабайт, а гігабайти;
 2. цей кеш використовуєте не тільки Ви, але ще десятки (сотні і тисячі) інших користувачів. Уявіть собі ситуацію: на сервері новин з'явилася свіжа інформація. Перший користувач звернувся до proxy із запитом скачати новини. Proxy скачав новини собі, передав їх користувачеві, і зберіг у своєму кеші. Після цього Ви звертаєтеся до proxy за тими ж новинами. Proxy-сервер виявляє ці новини в своєму кеші, і передає їх відразу Вам, не завантажуючи їх з сервера новин (і не витрачаючи на це зайвий час). Таким чином, Ви отримуєте помітний виграш, використовуючи загальнодоступні proxy-сервера.

Яким чином проксі сервер робить моє подорож по Internet анонімним?

Коли Ви приходите на будь-які web-сайти, Ваш комп'ютер надсилає запит на завантаження сторінок, картинок, і т. д. з web-сервера. При цьому комп'ютер передає Ваш IP-адреса - унікальний номер комп'ютера в Internet. Використовуючи цю адресу, зловмисник може "підвісити" Ваш комп'ютер, запустити до Вас вірус, підключитися до Вашого комп'ютера, вкрасти особисту інформацію, і т. д.

Для того щоб цього не сталося, Ви можете встановити на своєму комп'ютері потужні системи захисту - Firewall. Однак, це не є панацеєю - будь-яку програму можна зламати. Тому в якості додаткових заходів захисту, має сенс використовувати анонімний проксі-сервер. При звертанні до web-серверів proxy "підмінить" Ваш IP-адресу на свій, і зловмисник намагатиметься вторгнутися не до Вас, а на proxy-сервер (у якого набагато більш потужна система захисту).

Однак звертаю увагу: далеко не всі proxy-сервера в Internet є анонімними (підміняють Ваш IP-адресу). Більшість з них призначено саме для прискорення доступу в Internet, і не "приховує Ваш IP-адресу. Щоб знайти анонімні проксі-сервера, Вам необхідно скористатися програмою Proxy Checker (або аналогічної), яку Ви можете завантажити з розділу "Програми" сайту www.freeproxy.ru.

Цепочки из proxy серверов

Використовуючи один проксі сервер, Ви можете підключатися до іншого proxy, через нього - до наступного і т. д., тобто вибудувати ланцюжок з proxy серверів. Ланцюжок може складатися як з proxy одного типу (ланцюжки з HTTP або socks proxy, ланцюжки з анонімайзерів), так і з proxy різних типів, наприклад:

socks proxy -> socks proxy -> http proxy -> http proxy ->
- cgi proxy -> cgi proxy -> web сервер

У кожного типу proxy свій спосіб побудови ланцюжка. Найскладніший - HTTP proxy (тим більше, що не всі HTTP proxy дозволяють включати себе в ланцюжок). А самий простий - у CGI proxy.

А що ще може proxy?

Всі можливості proxy засновані на тому, що він є проміжною ланкою між комп'ютером (або локальною мережею і Internet. Тому як наслідок, він також, в принципі, може:

 • фільтрувати вміст переглядаються Вами сторінок, зокрема, видаляти рекламу;
 • "змінити" географічне розташування Вашого комп'ютера (актуально для сайтів, які показують різний вміст в залежності від того, з якого регіону / країни йде звернення);
 • якщо proxy-сервер в одній локальній мережі з Вами, то достатньо, щоб тільки proxy був підключений до Internet - використовуючи одне підключення в Internet зможе виходити вся мережа;
 • і так далі.

Класифікація proxy для "чайників"

Існує кілька типів проксі-серверів. Кожен тип proxy призначений для вирішення кола завдань, однак у них є багато спільного, їх можливості в чому збігаються.

HTTP proxy

Це найбільш поширений тип proxy серверів і просто кажучи "proxy", мають на увазі саме його. Раніше з допомогою цього типу proxy можна було лише переглядати веб-сторінки і картинки, викачувати файли. Тепер нові версії програм (ICQ тощо) вміють працювати через HTTP proxy. З цим типом proxy вміють працювати і браузери будь-яких версій.

Socks proxy

Ці proxy сервера вміють працювати практично з будь-яким типом інформації в Internet (TCP/IP), однак для їх використання в програмах повинна бути чітко зазначена можливість роботи з socks proxy. Для використання socks proxy у браузері потрібні додаткові програми (браузери не вміють самі працювати через socks proxy). Однак будь-які версії ICQ (і багатьох інших популярних програм) відмінно можуть працювати через socks proxy. Наостанок хочу звернути увагу: при роботі з socks proxy потрібно вказувати його версію: socks 4 або socks 5.

CGI proxy (анонімайзери)

З цим типом proxy серверів можна працювати лише через браузер. В інших програмах їх використання ускладнене (та й не потрібно - є HTTP proxy). Однак оскільки цей тип proxy спочатку розрахований на роботу через браузер, використовувати їх виключно просто. Ви легко зможете не тільки задіяти анонімайзер у своїй роботі, але і без проблем побудувати ланцюжок з CGI proxy.

FTP proxy

Цей тип proxy серверів окремо від корпоративних мереж зустрічається досить рідко. Зазвичай його використання пов'язане з тим, що в організації є Firewall (система захисту комп'ютерів від вторгнення ззовні), перешкоджає прямому доступу в Internet. Використання proxy цього типу передбачено в багатьох популярних файлових менеджерах (FAR, Windows Commander), download менеджерів (GetRight, ReGet, ...) і в браузерах.
Цей тип proxy є вузько спеціалізованим і призначений для роботи з FTP-серверами.

Що таке безкоштовний proxy сервер?

Безкоштовний proxy - це proxy сервер, який вже налаштований і доступний через Internet. Вам не потрібно купувати обладнання, встановлювати і налаштовувати програмне забезпечення для функціонування такого proxy - все вже зроблено. Досить налаштувати Ваші програми (наприклад браузер Internet Explorer) на роботу через такий proxy - і Ви можете працювати. Причому такий proxy сервер надає свої послуги абсолютно безкоштовно (з різних причин). Як правило, з точки зору сервісу (кешування інформації) він не відрізняється від платних proxy серверів, однак у його роботі є деякі особливості - як переваги, так і недоліки.

Чим відрізняється безкоштовний proxy сервер від платного? (порівняння)

Переваги платних proxy серверів

 1. Ви самі вибираєте сервер по прийнятним для Вас характеристиками (таким як час відгуку сервера, швидкість роботи, ефективність кешування, тощо);
 2. Робота сервера стабільна - у разі збоїв у роботі Ви можете пред'явити свої претензії.

Недоліки платних proxy серверів

 1. Ви повинні платити гроші за наданий сервіс;
 2. Хоча робота платного proxy-сервера стабільна, в ній можливі збої. Це особливо прикро, адже гроші заплатив;
 3. Платный proxy сервер по определению не может быть абсолютно анонимным - достаточно добраться до Вашего прокси, а после этого обратиться в организацию, предоставляющую вам платный proxy сервер. Правда это доступно только организациям типа ФСБ и ЦРУ;
 4. Хоча платні proxy сервери звичайно ж можна вибудовувати в ланцюжок (адже Ви самі вибираєте сервер, коли купуєте цю послугу), але все ж навряд чи Вам по кишені оплачувати ланцюжок скажімо з 5 proxy серверів;
 5. Важко (якщо взагалі можливо) переключатися між різними проксі серверами - якщо звичайно Ви не оплачуєте кілька proxy.

Переваги безкоштовних proxy серверів

 1. Звичайно ж те, що їх сервіс абсолютно безкоштовний;
 2. Легко можна використовувати кілька proxy серверів - якщо Вас не пускають в чат, включив використання proxy - і вперед;
 3. За своїми характеристиками (швидкість роботи, час відгуку, тощо) безкоштовні проксі можуть не поступатися своїм платним побратимам;
 4. У випадку, якщо Ваш proxy сервер є анонімним, то Вас набагато важче відстежити по мережі (наприклад, щоб атакувати);
 5. Ви можете вибудувати proxy сервери в ланцюжок, це різко підвищить Вашу анонімність (і, зауважу, швидше за все різко знизить швидкість обміну даними з Internet);

Недоліки безкоштовних proxy серверів

 1. Оскільки сервіс є безкоштовним, то його якість в 99% випадків залишає бажати кращого: низька швидкість роботи, постійні збої, і т. д. і т. п.;
 2. Практично відсутні довго працюючі безкоштовні proxy. Як правило, через якийсь час вони переходять в статус платних, або припиняють роботу;
 3. Багато proxy сервери не є анонімними - весь їх зміст роботи зводиться до кешування інформації, що отримується з Internet;
 4. Деякі безкоштовні proxy самі по собі не є безпечними (!) Наведу приклад: у мене встановлений Firewall, і при підключенні до деяких проксі він фіксує спробу підключення до мого комп'ютера з боку проксі сервера (використовуючи NetBIOS);
 5. Досить складно знайти підходящі Вам безкоштовні проксі-сервери. Списки безкоштовних проксі на 70% повторюють один одного, більше 90% цих списків вже застаріла (багато проксі в них - неробочі).

Навіщо потрібні постійні оновлення списків безкоштовних proxy?

Справа в тому, що (як вже зазначалося у недоліках безкоштовних proxy) халявні проксі-сервери рано чи пізно перестають бути такими. Вони або стають платними, або припиняють свою роботу. А оскільки багато списки безкоштовних проксі-серверів в Internet не є постійно (і часто!) оновлюваними, то в результаті більшість таких списків взагалі не містять працюючих халявних проксі-серверів. Списки ж, які оновлюються час від часу, нерегулярно, містять лише близько 10% працюючих proxy.

Прикладом постійно оновлюваного списку proxy серверів є сервер http://www.freeproxy.ru/en/buy/howbuy.htm

Взяв безкоштовний проксі сервер, але він у мене не працює. Я точно знаю, що він робочий. В чому справа?

Тут може бути кілька причин:

 1. Проксі сервер працює, але він знаходиться далеко від Вас, і проксі працює так повільно, що просто відповідь не встигає дійти до Вашого комп'ютера - і Ви вважаєте проксі неробочим;
 2. Ваш провайдер закрив доступ до певних сайтів, а потім виявив, що Ви використовуєте проксі сервером для доступу до заборонених web-сторінок. І провайдер закрив (для Вас) доступ до цього проксі (тільки до цього!);
 3. Провайдер проксі сервера (оскільки проксі-сервер - це комп'ютер, підключений до Internet, то у нього теж є свій провайдер) заборонив з якихось причин доступ до проксі-сервера з Вашої мережі (або від Вашого провайдера - конкуренція :-) ). Причини можуть бути самими різними, ніяк від Вас не залежними;
 4. Сам проксі-сервер налаштований так, що не дозволяє користуватися ним з Вашої мережі (аналогічно пункту 3);
 5. Проксі сервер є корпоративним - тобто має список комп'ютерів, які можуть його використовувати (список дозволених IP-адрес). В цьому випадку навіть якщо Ваш сусід може використовувати даний проксі, Вам цей proxy сервер може бути недоступний;
 6. Оскільки проксі сервер є безкоштовним, то ніяких гарантій його функціонування не дається і не може даватися - тобто він може час від часу припиняти працювати на довільно довгі періоди часу (з різних причин);
 7. Ну і нарешті.... Ви неправильно налаштування проксі! Таке теж буває.

Резюме: навіть якщо проксі сервер працює "у всіх", він може не працювати у Вас => не існує 100% робочих проксі, які працюють скрізь!

Потрібно перезавантажувати Windows або програми, налаштувавши proxy?

Оскільки proxy сервер налаштовується окремо в кожній програмі, а не в самій операційній системі, перезавантажувати Windows не потрібно. Більше того: Ви можете вмикати/вимикати використання proxy, а також змінювати proxy сервер, не перезавантажуючи браузер (однак деякі програми може знадобитися перезавантажити, щоб нові налаштування вступили в силу).

Якщо у мене кілька програм, в який з них потрібно налаштувати proxy?

Якщо у Вас кілька програм, що працюють з Internet (це можуть бути браузери, download менеджери, тощо), то у всіх програмах, в яких Ви хочете використовувати проксі, Вам необхідно зробити відповідні налаштування. Наприклад, Ви можете налаштувати всі програми на використання одного і того ж proxy сервера, або ж у кожній програмі буде використовуватися свій proxy.

Виняток становлять собою програми, які використовують налаштування Вашого браузера - як налаштований браузер (Internet Explorer), так і вони будуть працювати (з proxy або без нього).

Як визначити тип proxy? Як дізнатися, що це за proxy - HTTP, SOCKS або CGI?

Насамперед, відокремимо ці типи proxy серверів один від одного по суті:

 1. HTTP proxy - це "звичайний" proxy сервер, який зустрічається найбільш часто. Використовувати цей проксі Ви можете, налаштувавши браузер і багато інші програми (у програмах повинно бути передбачено використання proxy сервера, якщо не вказано тип використовуваного proxy, то це HTTP proxy).
 2. SOCKS proxy - з цим типом проксі серверів браузери працювати не вміють, проте багато популярних програми передбачають використання цього типу proxy серверів (наприклад ICQ). Якщо програмі потрібні такі proxy, тип проксі сервера (SOCKS) завжди вказується, причому практично завжди обов'язково вказується підтип (версія) SOCKS proxy сервера SOCKS 4 або SOCKS 5 (іноді і SOCKS 4a).
 3. Анонімайзери (CGI proxy) - це web-сторінку, адреса якої потрібно просто набрати в панелі адреси браузера (наприклад http://www.anonymizer.com/ ). Не потрібно змінювати ніяких налаштувань програм, налаштувати браузер і т. д. - достатньо просто відкрити веб-сторінку. Інші програми (крім браузерів) в 99,9% випадків не вміють використовувати анонімайзери.

Тепер про "зовнішніх" відмінності між цими типами proxy серверів:

 • Оскільки CGI proxy - це web-сторінка, то адресу такого проксі починається з http:// або https:// і містить шлях до web сторінці (наприклад http://www.server.com/nph-proxy.cgi ). Анонімайзер (як правило) не має номера порту;
 • HTTP і SOCKS proxy - складаються з імені сервера (хост) і номера порту, які розділені між собою двокрапкою (зазвичай) або пробілом:
  www.server.com:5731 ;
 • SOCKS proxy - в 90% випадків мають номер порту 1080, 1081 або аналогічний;
 • HTTP proxy - в 99% випадків мають номер порту 80, 8080, 81 або 3128;
 • Крім того, визначити тип proxy сервера можна, скориставшись будь-яким proxy checker-ом: перевіривши proxy спочатку на один, а потім на інший тип (HTTP / SOCKS). У 99,999% випадків проксі HTTP або SOCKS (хоча може бути і той і інший одночасно);
 • HTTPS proxy: цей тип проксі серверів є одним з підвидів HTTP, тому його можна виділити, тільки перевіривши яким-небудь proxy checker-му.

Що може і чого не може проксі сервер

Проксі-сервер - це комп'ютерна програма, яка активізується при підключенні до певного порту комп'ютера (ще кажуть, що вона "висить" на певному порту або "прив'язана" до определнному порту).
І як будь-яка комп'ютерна програма, проксі сервер має масу можливостей по налаштуванню: забороняти доступ куди-небудь, вирізати рекламу, і т. д. і т. п.

Що може робити проксі

У разі використання методів GET / POST (звичайне переміщення по web-сайтів):

 • забороняти доступ до певних сайтів (скажімо www.porno.com або www.icq.com);
 • забороняти доступ до сайтів, що містять на сторінках заборонені ключові слова (скажімо "порно" або навіть "проксі")
 • вирізати певні фрагменти сторінок (банери);
 • забороняти прийом файлів з певним розширенням і/або певного розміру (як у Кб, так і розміру за габаритами, наприклад банерів - 468:60), наприклад *.MP3, .ZIP .EXE, .RAR і т. д.;
 • протоколювати всі переміщення по web-сторінках і видавати системного адміністратора звіт про відвідуваних сторінках;
 • забороняти використання будь-яких протоколів (скажімо забороняти доступ до https:// ftp:// сайтів);
 • забороняти доступ з будь-яких комп'ютерів до цього проксі. Тобто цілком можлива ситуація, що у двох поруч стоять комп'ютерів один може працювати через проксі, а інший - ні.

У разі використання методу CONNECT (підключення до https:// сайтам, побудова проксі в ланцюжок, port mapping через проксі і т. д.), або в разі використання SOCKS proxy:

 • повністю заборонити використання методу CONNECT (або відключення SOCKS proxy), тоді не буде працювати ICQ і можна буде підключатися до будь-https:// сайтам;
 • заборонити підключення через проксі до певних серверів (наприклад login.icq.com тощо);
 • заборонити підключення через проксі до певних портів, наприклад: на 25-й порт (SMTP), на 6667 порт (IRC) на порт 5190 (ICQ);
 • заборонити підключення через проксі до будь-яких портів крім зазначених, наприклад: крім 443 (тоді це буде HTTPS proxy).

Чого проксі не може робити

 • Використовувати евристичний аналізатор - тобто проводити семантичний аналіз вмісту сторінок і забороняти ВСІ сайти, що містять статті на певну тему, незалежно від ключових слів.
 • При використанні методу CONNECT (або SOCKS proxy) - фільтрувати передану інформацію (скажімо блокувати сторінки за певними ключовими словами).
 • Пропускати зворотні з'єднання з інтернету (SOCKS 5 це може робити, але це теж нетривіальне завдання).
 • і багато багато іншого :)

Резюме: проксі сервер - це комп'ютерна програма і як будь-якій програмі, йому властиві як переваги, так і недоліки. Якщо адміністратор налаштував проксі і забув про нього, то проксі сервер завжди можна "обійти". В іншому разі Ваші спроби обходу проксі - це боротьба з сисадміном, і будь-які Ваші рішення в цій області будуть тимчасовими - поки сисадмін не виявить чергову "діру" і не "заткне" її.

 

Все про створення сайтів читати в розділі http://itstatti.in.ua/stvorennya-sajtiv.html


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити