Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Що таке проксі-сервер, навіщо він потрібен і як його налаштувати?

Останнє оновлення: Середа, 24 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський
Зміст[Сховати]

проксі сервер

Proxy сервер - це проміжний комп'ютер, який є посередником ("proxy" - посередник) між Вашим комп'ютером і інтернетом. Через нього проходять усі Ваші звернення в Internet. Proxy їх обробляє, і результати (скачані з Internet файли) передає Вам.

Proxy-сервер може багато чого. Він здатний:

 • прискорити Вашу роботу з Internet;
 • зробити Вашу подорож по Мережі анонімним;
 • дозволити входити в чати, навіть якщо Вас заблокували;
 • допомогти подивитися ті сайти, до яких закрив доступ Ваш системний адміністратор;
 • и многое другое.

Ви можете запитати: "А навіщо мені потрібен якийсь там проксі? Мені і так добре". Справді, ще з дитинства ми знаємо, що найкоротша відстань між двома крапками - пряма :-) Але хитрість полягає в тому, що нам потрібно не найкоротша відстань, а найкраща швидкість зв'язку. А висока швидкість не обов'язково є наслідком найкоротшої відстані.

Уявіть собі наступну ситуацію: Ви живете в місті "A", і хочете потрапити в далеке місто "B" (або до Вас хочуть приїхати з цього міста). Ви можете скористатися звичайним транспортом - автобусом або залізницею. Але їхати таким транспортом до місця призначення дуже довго. А якщо Ви з допомогою автобуса доберетеся до іншого міста - "C", де є аеропорт, то літаком долетите набагато швидше до Вашого пункту призначення (міста "B"). Причому місто "C" може перебувати ще далі від "B", ніж Ваше місто "A".

Просто кажучи:

"A" >>>>(поїздом)>>>> "B"

виходить довше, ніж

"A" >>>(поїздом)>>> "C" >>>(літаком)>>>>"B"

Аналогічна схема використовується і тут: Ви з'єднуєтеся з proxy-сервером (з "A" до "C"), а proxy-сервер, використовуючи виділену лінію або оптоволокно (літак) передає або отримує дані з web-сервера (із "C" до "B").

Тобто зв'язок без proxy реалізується за наступною схемою:

Ваш комп'ютер >>>> web-сайти

А при використанні proxy-сервера схема виглядає так:

Ваш комп'ютер >>>> proxy >>>> web-сайти

Схема проксі серверу

де:

  запит на отримання файла / сторінки

  встановлене з'єднання з сервером

Зрозуміло, для того щоб proxy-сервер був "літаком", Вам знадобиться знайти відповідний (ближче до Вас) і досить потужний сервер (це виявляється досвідченим шляхом).

Що може проксі сервер?
(основні можливості проксі серверів)

Як вже було сказано, proxy сервер може багато чого. Зокрема він здатний:

 • прискорити Вашу роботу з Internet;
 • зробити Вашу подорож по Мережі більш анонімно;
 • дозволити входити в чати, навіть якщо Вас заблокували;
 • допомогти подивитися ті сайти, до яких закрив доступ Ваш системний адміністратор;

Розглянемо ці та інші можливості більш докладно.

За рахунок чого проксі сервер прискорює з'єднання з Internet?

По-перше, це відбувається за рахунок двох факторів:

 1. proxy-сервер знаходиться близько до Вас - тобто ближче ніж більшість інших сайтів, з якими Ви працюєте (скажімо, якщо мова йде про західні сайти, то рекомендується використовувати українські proxy, а якщо це українські сайти, то краще використовувати proxy-сервер, розташований в Вашому місті);
 2. у proxy-сервера потужний канал зв'язку (виділена мережа або оптоволокно) і великий пул (максимальна швидкість обміну з Intenet).

У цьому випадку прискорення відбувається за рахунок того, що:

 • між Вами і proxy-сервером встановлюється максимальна швидкість передачі даних, допустима вашим обладнанням (за рахунок того, що proxy близько від Вас): якщо Ви використовуєте модем, то швидкість обміну буде максимально допустимою для Вашої лінії зв'язку;
 • proxy-сервер використовує свідомо більш високу швидкість зв'язку (за рахунок потужного каналу) з web-сайтами, ніж Ви;
 • оскільки при передачі даних по мережі загальна швидкість обміну даними не може перевищувати мінімальну швидкість обміну між проміжними комп'ютерами, то у Вас швидкість зв'язку як з українськими серверами, так і з іноземними (наприклад, microsoft) буде однаковою! І ця швидкість буде майже дорівнює швидкості обміну між вами і proxy-сервером! (ну...теоретично :-) ).

По-друге, прискорення зв'язку з Internet відбувається за рахунок кешування інформації. Кешування по суті аналогічно кешу в браузері (де зберігаються тимчасові файли), однак є набагато більш ефективним за рахунок того, що:

 1. розмір кешу на відміну від Вашого комп'ютера становить не мегабайти, і навіть не десятки мегабайт, а гігабайти;
 2. цей кеш використовуєте не тільки Ви, але ще десятки (сотні і тисячі) інших користувачів. Уявіть собі ситуацію: на сервері новин з'явилася свіжа інформація. Перший користувач звернувся до proxy із запитом скачати новини. Proxy скачав новини собі, передав їх користувачеві, і зберіг у своєму кеші. Після цього Ви звертаєтеся до proxy за тими ж новинами. Proxy-сервер виявляє ці новини в своєму кеші, і передає їх відразу Вам, не завантажуючи їх з сервера новин (і не витрачаючи на це зайвий час). Таким чином, Ви отримуєте помітний виграш, використовуючи загальнодоступні proxy-сервера.

Яким чином проксі сервер робить мою подорож по Internet анонімною?

Коли Ви приходите на будь-які web-сайти, Ваш комп'ютер надсилає запит на завантаження сторінок, картинок, і т. д. з web-сервера. При цьому комп'ютер передає Ваш IP-адреса - унікальний номер комп'ютера в Internet. Використовуючи цю адресу, зловмисник може "підвісити" Ваш комп'ютер, запустити до Вас вірус, підключитися до Вашого комп'ютера, вкрасти особисту інформацію, і т. д.

Для того щоб цього не сталося, Ви можете встановити на своєму комп'ютері потужні системи захисту - Firewall. Однак, це не є панацеєю - будь-яку програму можна зламати. Тому в якості додаткових заходів захисту, має сенс використовувати анонімний проксі-сервер. При звертанні до web-серверів proxy "підмінить" Ваш IP-адресу на свій, і зловмисник намагатиметься вторгнутися не до Вас, а на proxy-сервер (у якого набагато більш потужна система захисту).

Однак звертаю увагу: далеко не всі proxy-сервера в Internet є анонімними (підміняють Ваш IP-адресу). Більшість з них призначено саме для прискорення доступу в Internet, і не "приховує Ваш IP-адресу. Щоб знайти анонімні проксі-сервера, Вам необхідно скористатися програмою Proxy Checker (або аналогічної), яку Ви можете завантажити з розділу "Програми" сайту proxy.net.ua.

Цепочки из proxy серверов

Використовуючи один проксі сервер, Ви можете підключатися до іншого proxy, через нього - до наступного і т. д., тобто вибудувати ланцюжок з proxy серверів. Ланцюжок може складатися як з proxy одного типу (ланцюжки з HTTP або socks proxy, ланцюжки з анонімайзерів), так і з proxy різних типів, наприклад:

socks proxy -> socks proxy -> http proxy -> http proxy ->
- cgi proxy -> cgi proxy -> web сервер

У кожного типу proxy свій спосіб побудови ланцюжка. Найскладніший - HTTP proxy (тим більше, що не всі HTTP proxy дозволяють включати себе в ланцюжок). А самий простий - у CGI proxy.

А що ще може proxy?

Всі можливості proxy засновані на тому, що він є проміжною ланкою між комп'ютером (або локальною мережею і Internet. Тому як наслідок, він також, в принципі, може:

 • фільтрувати вміст переглядаються Вами сторінок, зокрема, видаляти рекламу;
 • "змінити" географічне розташування Вашого комп'ютера (актуально для сайтів, які показують різний вміст в залежності від того, з якого регіону / країни йде звернення);
 • якщо proxy-сервер в одній локальній мережі з Вами, то достатньо, щоб тільки proxy був підключений до Internet - використовуючи одне підключення в Internet зможе виходити вся мережа;
 • і так далі.

Класифікація proxy для "чайників"

Існує кілька типів проксі-серверів. Кожен тип proxy призначений для вирішення кола завдань, однак у них є багато спільного, їх можливості в чому збігаються.

HTTP proxy

Це найбільш поширений тип proxy серверів і просто кажучи "proxy", мають на увазі саме його. Раніше з допомогою цього типу proxy можна було лише переглядати веб-сторінки і картинки, викачувати файли. Тепер нові версії програм (ICQ тощо) вміють працювати через HTTP proxy. З цим типом proxy вміють працювати і браузери будь-яких версій.

Socks proxy

Ці proxy сервера вміють працювати практично з будь-яким типом інформації в Internet (TCP/IP), однак для їх використання в програмах повинна бути чітко зазначена можливість роботи з socks proxy. Для використання socks proxy у браузері потрібні додаткові програми (браузери не вміють самі працювати через socks proxy). Однак будь-які версії ICQ (і багатьох інших популярних програм) відмінно можуть працювати через socks proxy. Наостанок хочу звернути увагу: при роботі з socks proxy потрібно вказувати його версію: socks 4 або socks 5.

CGI proxy (анонімайзери)

З цим типом proxy серверів можна працювати лише через браузер. В інших програмах їх використання ускладнене (та й не потрібно - є HTTP proxy). Однак оскільки цей тип proxy спочатку розрахований на роботу через браузер, використовувати їх виключно просто. Ви легко зможете не тільки задіяти анонімайзер у своїй роботі, але і без проблем побудувати ланцюжок з CGI proxy.

FTP proxy

Цей тип proxy серверів окремо від корпоративних мереж зустрічається досить рідко. Зазвичай його використання пов'язане з тим, що в організації є Firewall (система захисту комп'ютерів від вторгнення ззовні), перешкоджає прямому доступу в Internet. Використання proxy цього типу передбачено в багатьох популярних файлових менеджерах (FAR, Windows Commander), download менеджерів (GetRight, ReGet, ...) і в браузерах.
Цей тип proxy є вузько спеціалізованим і призначений для роботи з FTP-серверами.

Типи проксі-серверів

Побічно я вже згадав про те, що proxy бувають різними. Найчастіше тип сервера можна порівняти з завданнями, які він виконує. Але для початку ми обговоримо саме базову типізацію proxy, а потім більш детально поговоримо про те, які проблеми ці сервери вирішують.

Прозорі

Такий проксі-сервер не приховує від відвідуваного сайту ніякої інформації. По-перше, він чесно повідомить йому про те, що є проксі, а по-друге, передасть сайту IP-адресу користувача по той бік сервера. З подібним типом можна зустрітися в публічних закладах, школах.

Анонімний

Більш затребуваний тип проксі. На відміну від першого, він теж заявляє відвідуваному ресурсу про свою proxy-сутності, але особисті дані клієнта не передає. Тобто надаватиме знеособлену інформацію для обох сторін. Правда, невідомо, як поведе себе сайт, який на 100% знає, що спілкується з proxy.

Викривляючий

Такі проксі теж ідентифікують себе чесно, але замість реальних призначених для користувача даних передають підставні. В такому випадку сайти подумають, що це цілком собі реальна людина, і будуть вести себе відповідно. Наприклад, надавати контент, доступний тільки в конкретному регіоні.

Приватний

Варіант для параноїків. Такі проксі регулярно змінюють IP-адреси, постійно видають фальшиві дані і помітно скорочують шанси веб-ресурсів відстежити трафік і якось зв'язати його з клієнтом.

Навіщо потрібен проксі-сервер?

На плечі proxy покладають багато завдань. Зараз детально обговоримо кожну.

Фільтрація доступних ресурсів

Поширений сценарій використання в громадських мережах. За допомогою такого сервера можна спостерігати за трафіком і при необхідності його "фільтрувати". Це як батьківський контроль. Тільки масштаби інші. Подібний proxy запросто можуть підняти у великій компанії, щоб співробітники не лізли в Твіттер, поки займаються справами. Тому при вході в соцмережу може вилізти попередження з проханням зайнятися роботою. Ну або замість цього начальник просто зафіксує весь час перебування в Фейсбуці, а потім відніме це з зарплати. З дітьми ситуація приблизно така ж. Можна обмежити їх свободу в мережі на час виконання домашнього завдання, наприклад.

Прискорення роботи інтернету

На проксі-серверах можуть зберігатися кешовані копії сайтів. Тобто при вході на певний сайт Ви отримаєте дані саме з proxy. З великою часткою ймовірності, через проксі завантажаться вони помітно швидше. Так відбувається, тому що завантаженість популярного сайту, на який ви хочете зайти, постраждає менше, якщо велика кількість людей буде заходити на нього через шлюз у вигляді проксі-сервера.

Стиснення даних

Теж вельми практичний сценарій. Допомагає помітно знизити кількість витрачається трафіку. На деяких проксі встановлені інструменти, які стискають весь запитуваний контент перед тим, як перенаправити його до кінцевого користувача. За таким принципом працює "Турбо-режим" в браузерах Opera. Стиснення відбувається на проксі-сервері, тільки він завантажує повну версію медіа-контенту і бере на себе все навантаження. А клієнт вже викачує ті ж дані, тільки в полегшеному вигляді. Тому люди з лімітованим трафіком від цього виграють.

Конфіденційність

Якщо виникають занепокоєння за приватне життя, то можна налаштувати приватний або анонімний шлюз, який буде всіляко приховувати інформацію про комп'ютер, який зробив початковий запит (прибере його IP-адресу як мінімум). Ними користуються як окремі особистості, втомлені від стеження рекламістів, так і великі корпорації, які не бажають миритися зі шпигунством з боку конкурентів, наприклад. Це, звичайно, не панацея, але найпримітивніші проблеми, пов'язані з конфіденційністю, проксі вирішити може. А ще він не вимагає великої кількості ресурсів і часу на реалізацію.

Безпека

Проксі може убезпечити не тільки приватне життя, але і захистити від реальних загроз на зразок вірусів. Можна налаштувати шлюз таким чином, щоб він не приймав запити з шкідливих ресурсів. І перетворити вийшов проксі в свого роду масовий "антивірус", через який можна випускати всіх співробітників компанії, не переживаючи, що ті нарвуться на якусь серйозну загрозу. Звичайно, це не захистить користувачів на 100%, але зате дасть невеликий приріст безпеки. А він теж дорогого коштує. Тому proxy, використовувані саме для захисту, не така вже рідкість.

Доступ до забороненого контенту

Ще шлюз можна використовувати, щоб обійти регіональні заборони. Це працює як з веб-сторінками, так і з веб-додатками. Можна дивитися закордонну бібліотеку Netflix, Слухати американський музичний сервіс Pandora, дивитися щось в Hulu і так далі. Можна заходити на сайти, які блокуються конкретно у вашій країні. Або випадково заблоковані провайдером. Причому це можуть бути зовсім нешкідливі сайти. Ну і всім відома історія з Телеграмом, який з недовгого забуття витягли якраз таки proxy-сервери.

Порівняння проксі з VPN

VPN краще як в плані безпеки, так і в плані зручності, але така мережа частіше коштує пристойних грошей. Найчастіше VPN складніше в налаштуванні і працюють не так швидко. Самі посудіть, вам обов'язково потрібен клієнт для роботи з віртуальними мережами або як мінімум дозволу для браузера. Через proxy ж можна підключатися, не встановлюючи на комп'ютер нічого.

Ризики, які несе з собою використання проксі

Так, ризики є, причому серйозні. Доведеться витратити трохи більше часу на вивчення proxy-серверів, перш ніж вибрати якийсь з них і почати використовувати.

Наприклад, варто взяти до уваги той факт, що безкоштовні проксі часто не дуже добре підходять для вирішення питань безпеки. Щоб якось заробляти, власники шлюзів шукають інші шляхи для цього. Вони продають дані Користувача. Допомагають поширювати таргетингову рекламу. Але навіть цих грошей не вистачає, щоб забезпечити високу безпеку і швидкість роботи сервера, тому безкоштовні варіанти бувають гальмівними і небезпечними.

Також варто розуміти: використання проксі-сервера дорівнює передачі особистих даних третій особі. Зазвичай з ними знайомляться тільки провайдер зв'язку і власники сторінок, які ви відвідуєте. Тепер з'явиться ще одна сторона, яка матиме доступ до всього вашого трафіку. Не факт, що він буде шифруватися або зберігатися в безпеці. І невідомо, на яких умовах proxy-сервер може взаємодіяти з державою.

Звісно, про це ніхто безпосередньо розповідати не стане. Але деякі шлюзи змогли завоювати позитивну репутацію. Про них поговоримо далі.

Що таке безкоштовний proxy сервер?

Безкоштовний proxy - це proxy сервер, який вже налаштований і доступний через Internet. Вам не потрібно купувати обладнання, встановлювати і налаштовувати програмне забезпечення для функціонування такого proxy - все вже зроблено. Досить налаштувати Ваші програми (наприклад браузер Internet Explorer) на роботу через такий proxy - і Ви можете працювати. Причому такий proxy сервер надає свої послуги абсолютно безкоштовно (з різних причин). Як правило, з точки зору сервісу (кешування інформації) він не відрізняється від платних proxy серверів, однак у його роботі є деякі особливості - як переваги, так і недоліки.

Чим відрізняється безкоштовний proxy сервер від платного? (порівняння)

Переваги платних proxy серверів

 1. Ви самі вибираєте сервер по прийнятним для Вас характеристиками (таким як час відгуку сервера, швидкість роботи, ефективність кешування, тощо);
 2. Робота сервера стабільна - у разі збоїв у роботі Ви можете пред'явити свої претензії.

Недоліки платних proxy серверів

 1. Ви повинні платити гроші за наданий сервіс;
 2. Хоча робота платного proxy-сервера стабільна, в ній можливі збої. Це особливо прикро, адже гроші заплатив;
 3. Платный proxy сервер по определению не может быть абсолютно анонимным - достаточно добраться до Вашего прокси, а после этого обратиться в организацию, предоставляющую вам платный proxy сервер. Правда это доступно только организациям типа ФСБ и ЦРУ;
 4. Хоча платні proxy сервери звичайно ж можна вибудовувати в ланцюжок (адже Ви самі вибираєте сервер, коли купуєте цю послугу), але все ж навряд чи Вам по кишені оплачувати ланцюжок скажімо з 5 proxy серверів;
 5. Важко (якщо взагалі можливо) переключатися між різними проксі серверами - якщо звичайно Ви не оплачуєте кілька proxy.

Переваги безкоштовних proxy серверів

 1. Звичайно ж те, що їх сервіс абсолютно безкоштовний;
 2. Легко можна використовувати кілька proxy серверів - якщо Вас не пускають в чат, включив використання proxy - і вперед;
 3. За своїми характеристиками (швидкість роботи, час відгуку, тощо) безкоштовні проксі можуть не поступатися своїм платним побратимам;
 4. У випадку, якщо Ваш proxy сервер є анонімним, то Вас набагато важче відстежити по мережі (наприклад, щоб атакувати);
 5. Ви можете вибудувати proxy сервери в ланцюжок, це різко підвищить Вашу анонімність (і, зауважу, швидше за все різко знизить швидкість обміну даними з Internet);

Недоліки безкоштовних proxy серверів

 1. Оскільки сервіс є безкоштовним, то його якість в 99% випадків залишає бажати кращого: низька швидкість роботи, постійні збої, і т. д. і т. п.;
 2. Практично відсутні довго працюючі безкоштовні proxy. Як правило, через якийсь час вони переходять в статус платних, або припиняють роботу;
 3. Багато proxy сервери не є анонімними - весь їх зміст роботи зводиться до кешування інформації, що отримується з Internet;
 4. Деякі безкоштовні proxy самі по собі не є безпечними (!) Наведу приклад: у мене встановлений Firewall, і при підключенні до деяких проксі він фіксує спробу підключення до мого комп'ютера з боку проксі сервера (використовуючи NetBIOS);
 5. Досить складно знайти підходящі Вам безкоштовні проксі-сервери. Списки безкоштовних проксі на 70% повторюють один одного, більше 90% цих списків вже застаріла (багато проксі в них - неробочі).

Навіщо потрібні постійні оновлення списків безкоштовних proxy?

Справа в тому, що (як вже зазначалося у недоліках безкоштовних proxy) халявні проксі-сервери рано чи пізно перестають бути такими. Вони або стають платними, або припиняють свою роботу. А оскільки багато списки безкоштовних проксі-серверів в Internet не є постійно (і часто!) оновлюваними, то в результаті більшість таких списків взагалі не містять працюючих халявних проксі-серверів. Списки ж, які оновлюються час від часу, нерегулярно, містять лише близько 10% працюючих proxy.

Прикладом постійно оновлюваного списку proxy серверів є сервер https://proxy.net.ua/socks/

Кращі безкоштовні проксі-сервери: ТОП-3

Я не буду перераховувати всі сервіси. Поговоримо лише про основні анонімайзери, які працюють прямо в браузері. А ще я розповім про те, де можна знайти проксі-сервери і на які параметри звернути увагу, щоб вибрати підходящий варіант.

Hide My Ass

Популярний анонимайзер від розробників антивіруса Avast. Працює як розширення для Chrome і Firefox. Безкоштовно дозволяє підключитися до серверів з 5 країн. У їх числі Німеччина, Нідерланди і США. З особливостей можна відзначити функцію автоматичного включення при спробі зайти на деякі сайти. Наприклад, якщо заходите на американську Pandora, то proxy включиться сам.

Hotspot Shield

Це VPN-сервіс з непоганою репутацією. Крім надання доступу до VPN, у бренду є як мінімум 4 proxy-сервера, якими можна користуватися безкоштовно. Для цього треба встановити однойменне додаток на смартфон або розширення для браузера. Вони теж поширюються безкоштовно.

ProxySite

Зручний сайт для швидкого доступу до Proxy-серверів. Працює як шлюз в дусі Hide My Ass. Просто заходьте на сторінку, вводите адресу сайту, на який хочете потрапити, а потім вказуєте країну, з якої хочете зайти. Тут навіть є кілька посилань на популярні сайти, на які часто заходять через проксі.

Взяв безкоштовний проксі сервер, але він у мене не працює. Я точно знаю, що він робочий. В чому справа?

Тут може бути кілька причин:

 1. Проксі сервер працює, але він знаходиться далеко від Вас, і проксі працює так повільно, що просто відповідь не встигає дійти до Вашого комп'ютера - і Ви вважаєте проксі неробочим;
 2. Ваш провайдер закрив доступ до певних сайтів, а потім виявив, що Ви використовуєте проксі сервером для доступу до заборонених web-сторінок. І провайдер закрив (для Вас) доступ до цього проксі (тільки до цього!);
 3. Провайдер проксі сервера (оскільки проксі-сервер - це комп'ютер, підключений до Internet, то у нього теж є свій провайдер) заборонив з якихось причин доступ до проксі-сервера з Вашої мережі (або від Вашого провайдера - конкуренція :-) ). Причини можуть бути самими різними, ніяк від Вас не залежними;
 4. Сам проксі-сервер налаштований так, що не дозволяє користуватися ним з Вашої мережі (аналогічно пункту 3);
 5. Проксі сервер є корпоративним - тобто має список комп'ютерів, які можуть його використовувати (список дозволених IP-адрес). В цьому випадку навіть якщо Ваш сусід може використовувати даний проксі, Вам цей proxy сервер може бути недоступний;
 6. Оскільки проксі сервер є безкоштовним, то ніяких гарантій його функціонування не дається і не може даватися - тобто він може час від часу припиняти працювати на довільно довгі періоди часу (з різних причин);
 7. Ну і нарешті.... Ви неправильно налаштування проксі! Таке теж буває.

Резюме: навіть якщо проксі сервер працює "у всіх", він може не працювати у Вас => не існує 100% робочих проксі, які працюють скрізь!

Потрібно перезавантажувати Windows або програми, налаштувавши proxy?

Оскільки proxy сервер налаштовується окремо в кожній програмі, а не в самій операційній системі, перезавантажувати Windows не потрібно. Більше того: Ви можете вмикати/вимикати використання proxy, а також змінювати proxy сервер, не перезавантажуючи браузер (однак деякі програми може знадобитися перезавантажити, щоб нові налаштування вступили в силу).

Якщо у мене кілька програм, в який з них потрібно налаштувати proxy?

Якщо у Вас кілька програм, що працюють з Internet (це можуть бути браузери, download менеджери, тощо), то у всіх програмах, в яких Ви хочете використовувати проксі, Вам необхідно зробити відповідні налаштування. Наприклад, Ви можете налаштувати всі програми на використання одного і того ж proxy сервера, або ж у кожній програмі буде використовуватися свій proxy.

Виняток становлять собою програми, які використовують налаштування Вашого браузера - як налаштований браузер (Internet Explorer), так і вони будуть працювати (з proxy або без нього).

Як визначити тип proxy? Як дізнатися, що це за proxy - HTTP, SOCKS або CGI?

Насамперед, відокремимо ці типи proxy серверів один від одного по суті:

 1. HTTP proxy - це "звичайний" proxy сервер, який зустрічається найбільш часто. Використовувати цей проксі Ви можете, налаштувавши браузер і багато інші програми (у програмах повинно бути передбачено використання proxy сервера, якщо не вказано тип використовуваного proxy, то це HTTP proxy).
 2. SOCKS proxy - з цим типом проксі серверів браузери працювати не вміють, проте багато популярних програми передбачають використання цього типу proxy серверів (наприклад ICQ). Якщо програмі потрібні такі proxy, тип проксі сервера (SOCKS) завжди вказується, причому практично завжди обов'язково вказується підтип (версія) SOCKS proxy сервера SOCKS 4 або SOCKS 5 (іноді і SOCKS 4a).
 3. Анонімайзери (CGI proxy) - це web-сторінку, адреса якої потрібно просто набрати в панелі адреси браузера (наприклад http://www.anonymizer.com/ ). Не потрібно змінювати ніяких налаштувань програм, налаштувати браузер і т. д. - достатньо просто відкрити веб-сторінку. Інші програми (крім браузерів) в 99,9% випадків не вміють використовувати анонімайзери.

Тепер про "зовнішніх" відмінності між цими типами proxy серверів:

 • Оскільки CGI proxy - це web-сторінка, то адресу такого проксі починається з http:// або https:// і містить шлях до web сторінці (наприклад http://www.server.com/nph-proxy.cgi ). Анонімайзер (як правило) не має номера порту;
 • HTTP і SOCKS proxy - складаються з імені сервера (хост) і номера порту, які розділені між собою двокрапкою (зазвичай) або пробілом:
  www.server.com:5731 ;
 • SOCKS proxy - в 90% випадків мають номер порту 1080, 1081 або аналогічний;
 • HTTP proxy - в 99% випадків мають номер порту 80, 8080, 81 або 3128;
 • Крім того, визначити тип proxy сервера можна, скориставшись будь-яким proxy checker-ом: перевіривши proxy спочатку на один, а потім на інший тип (HTTP / SOCKS). У 99,999% випадків проксі HTTP або SOCKS (хоча може бути і той і інший одночасно);
 • HTTPS proxy: цей тип проксі серверів є одним з підвидів HTTP, тому його можна виділити, тільки перевіривши яким-небудь proxy checker-му.

Що може і чого не може проксі сервер

Проксі-сервер - це комп'ютерна програма, яка активізується при підключенні до певного порту комп'ютера (ще кажуть, що вона "висить" на певному порту або "прив'язана" до определнному порту).
І як будь-яка комп'ютерна програма, проксі сервер має масу можливостей по налаштуванню: забороняти доступ куди-небудь, вирізати рекламу, і т. д. і т. п.

Що може робити проксі

У разі використання методів GET / POST (звичайне переміщення по web-сайтів):

 • забороняти доступ до певних сайтів (скажімо www.porno.com або www.icq.com);
 • забороняти доступ до сайтів, що містять на сторінках заборонені ключові слова (скажімо "порно" або навіть "проксі")
 • вирізати певні фрагменти сторінок (банери);
 • забороняти прийом файлів з певним розширенням і/або певного розміру (як у Кб, так і розміру за габаритами, наприклад банерів - 468:60), наприклад *.MP3, .ZIP .EXE, .RAR і т. д.;
 • протоколювати всі переміщення по web-сторінках і видавати системного адміністратора звіт про відвідуваних сторінках;
 • забороняти використання будь-яких протоколів (скажімо забороняти доступ до https:// ftp:// сайтів);
 • забороняти доступ з будь-яких комп'ютерів до цього проксі. Тобто цілком можлива ситуація, що у двох поруч стоять комп'ютерів один може працювати через проксі, а інший - ні.

У разі використання методу CONNECT (підключення до https:// сайтам, побудова проксі в ланцюжок, port mapping через проксі і т. д.), або в разі використання SOCKS proxy:

 • повністю заборонити використання методу CONNECT (або відключення SOCKS proxy), тоді не буде працювати ICQ і можна буде підключатися до будь-https:// сайтам;
 • заборонити підключення через проксі до певних серверів (наприклад login.icq.com тощо);
 • заборонити підключення через проксі до певних портів, наприклад: на 25-й порт (SMTP), на 6667 порт (IRC) на порт 5190 (ICQ);
 • заборонити підключення через проксі до будь-яких портів крім зазначених, наприклад: крім 443 (тоді це буде HTTPS proxy).

Чого проксі не може робити

 • Використовувати евристичний аналізатор - тобто проводити семантичний аналіз вмісту сторінок і забороняти ВСІ сайти, що містять статті на певну тему, незалежно від ключових слів.
 • При використанні методу CONNECT (або SOCKS proxy) - фільтрувати передану інформацію (скажімо блокувати сторінки за певними ключовими словами).
 • Пропускати зворотні з'єднання з інтернету (SOCKS 5 це може робити, але це теж нетривіальне завдання).
 • і багато багато іншого :)

Як вибрати proxy-сервер?

Є 5 факторів, на які варто покластися при виборі проксі:

 1. Хороша репутація. Самі розумієте, підключатися до проксі, який вже колись скомпрометували, не найвдаліша ідея.
 2. Велика кількість серверів. Так менше шансів, що з'єднання раптом обірветься. І завжди буде з чого вибрати. Можна буде вказати сервер поруч зі своєю країною, щоб збільшити швидкість роботи. Або вибрати той, де працюють потрібні сервіси та веб-сайти.
 3. Детальна інформація про сервери. Важливо знати, де він розташований, які технології використовуються. Що за протокол, чи є шифрування і так далі.
 4. Проксі-сервер повинен збирати про вас мінімум інформації. Я не вірю, що є такі сервери, які не збирають її зовсім, але платні і престижні роблять це по мінімуму. Та й використовують її виключно в своїх цілях. Без продажу та передачі державним органам.
 5. Додаткові механізми забезпечення безпеки. Деякі проксі блокують шкідливі ресурси, фільтрують рекламні банери, шифрують передані дані і роблять інші корисні штуки.

Де знайти proxy для ручного налаштування?

Є такий сайт як Hide My. На ньому є вбудований фільтр безкоштовних proxy-серверів. Їх там сотні. Можна вибрати країну, швидкість, протокол, тип шифрування. Загалом, що завгодно.

Це працює так:

 • Заходимо на Hide My.
 • Налаштовуємо фільтри.proxy
 • Потім копіюємо адресу, порт і вибираємо відповідний протокол.proxy

Налаштовуємо проксі-сервер

Залежно від платформи і використовуваних програм, настройка шлюзу буде виконуватися по-різному. Я буду брати в приклад типові варіанти систем і браузерів. Windows, Firefox, iOS. Але ці ж інструкції справедливі для інших ОС і програм. Просто пункти меню і їх розташування можуть трохи відрізнятися.

Отже, як налаштувати proxy-сервер:

На комп'ютері

Тут теж є два розгалуження. Одна інструкція для налаштування шлюзу у всій системі, а друга - тільки для браузера. Почнемо з першої.

В системі

Щоб налаштувати Proxy-сервер в Windows 10, робимо наступне:

 • Відкриваємо основні настройки системи.
 • Вибираємо пункт налаштувань "Мережа та інтернет".
 • Потім переходимо в підпункт "проксі".proxy
 • Спускаємося до блоку налаштувань «налаштування проксі вручну».
 • Переводимо тумблер «Використовувати проксі-сервер в положення «Вкл.».
 • Вводимо адресу проксі-сервер і порт у відповідні поля.proxy
 • Потім натискаємо на кнопку «Зберегти».

На цьому все. У macOS і Linux принцип той же. Навіть меню в Налаштуваннях зі схожими назвами. Проблем виникнути не повинно.

У браузері

Щоб налаштувати проксі-сервер в Firefox, робимо наступне:

 • Відкриваємо основне меню браузера.proxy
 • Потім переходимо в Налаштування Firefox.proxy
 • Гортаємо меню налаштувань до кінця вниз, поки не доберемося до пункту «Налаштування мережі». Відкриваємо їх.proxy
 • Вибираємо режим ручного налаштування проксі.proxy
 • Вводимо адресу і номер порту у відповідні поля.proxy

Для кожного типу проксі тут є окремий рядок. Головне, не переплутати і ввести потрібні дані в вірні поля.

У телефоні або планшеті

Покажу, як налаштувати proxy-сервер в iOS. Для цього:

 • Відкриваємо основні налаштування пристрою.proxy
 • Потім натискаємо по вкладці Wi-Fi.proxy
 • Після цього натискаємо на кнопки зі знаком оклику праворуч від назви мережі, до який ви підключені.proxy
 • Гортаємо вниз до пункту з настройками проксі і переходимо в нього.proxy
 • Потім:
 1. Вибираємо ручний режим настройки.
 2. Вказуємо адресу і порт проксі-сервера.
 3. Натискаємо на кнопку «Зберегти».proxy

У більшості збірок Android все влаштовано приблизно так само. Безумовно, у деяких вендорів параметри можуть перебувати в інших місцях, але розібрати кожного з них в рамках цієї статті точно не вийде.

Створюємо свій проксі-сервер

Щоб бути менш залежним від власників конкретних проксі-серверів, можна підняти свій.

 • Спочатку орендуємо віртуальний сервер (VPS / VDS) і фіксуємо його IP-адресу.
 • Потім викачуємо і встановлюємо програму PuTTY.
 • Відкриваємо вкладку Session і в поле Host Name (or IP address) вводимо адресу орендованого сервера.
 • Після переходимо в підпункт Connection.
 • Міняємо значення навпроти рядка Seconds between keepalives (0 to turn off) на 100.
 • Потім проходимо по шляху Connection / SSH / Tunnels в бічній панелі меню.
 • У рядку source Port вводимо номер 3128.
 • Ставимо галочку навпроти пунктів Dynamic і Auto.
 • А потім натискаємо на кнопку Open.

Весь. Тепер треба тільки підключитися до свого сервера. Це можна зробити так само, як я вже описував в інструкції до браузеру Firefox. Тільки треба:

 1. Вибрати протокол SOCKS.
 2. Вказати в якості адреси localhost.
 3. Вказати порт 3128.

Висновок + відео

Резюме: проксі сервер - це комп'ютерна програма і як будь-якій програмі, йому властиві як переваги, так і недоліки. Якщо адміністратор налаштував проксі і забув про нього, то проксі сервер завжди можна "обійти". В іншому разі Ваші спроби обходу проксі - це боротьба з сисадміном, і будь-які Ваші рішення в цій області будуть тимчасовими - поки сисадмін не виявить чергову "діру" і не "заткне" її.

Все про створення сайтів читати в розділі http://itstatti.in.ua/stvorennya-sajtiv.html


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити