Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Юзабіліті сайту: що це таке і як аналізувати

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

ЮЗАБІЛІТІ САЙТУ

Хочете зрозуміти, як відвідувачі сприймають сайт? Це дуже просто. Уявіть, що ви говорите по телефону з директором, і в цей час вам дзвонить хтось з родичів, а у вас ще роботи на чотири години, а зараз вже п'ять годин вечора, і вам потрібно встигнути додому до семи на день народження тещі. Уявили? Тепер додайте до цього жаху необхідність вибрати в подарунок кухонний комбайн і починайте ходити по сайтах в пошуках кращого варіанта. Ласкаво просимо у світ відвідувачів комерційних сайтів!

Ми не намагаємося сказати, що більшість відвідувачів – це дуже зайняті, що знаходяться в стані стресу люди, зазвичай це не так. Але кількість сміття в інтернеті змушує людей дуже швидко фільтрувати неважливу, на їхню думку, інформацію, навіть якщо ви вважаєте її ключовою.

У цій статті піде мова про те, як керувати увагою відвідувачів сайтів, щоб вирішувати завдання компанії, якій сайт належить.

Що таке usability, і чому це важливо?

Термін «юзабіліті» увійшов у вжиток як синонім понять «ергономічність», «зручність використання», «дружність», тому якщо мова йде про юзабіліті сайтів, то під ним мається на увазі зручність і простота використання сайту.

Круг, один з найвідоміших юзабіліті-фахівців у світі, пише:

«Ясність і простота веб-сторінки – як хороше освітлення для вітрини магазину, при них все здається краще».

Люди в цілому і користувачі інтернету зокрема стали дуже нетерплячі. За даними Nielsen Norman Group, вони проводять на одній сторінці в середньому 27 секунд і рідко прокручують сторінку до кінця. Якоб Нільсен пояснює це тим, що «в інтернеті величезна кількість непотрібної інформації. Тому якщо користувачі детально вивчали кожен з відкритих сайтів, вони ніколи б не відключалися від мережі і не жили б реальним життям».

За кілька секунд, які у вас є, потрібно встигнути «сказати» користувачеві дуже багато, доступно пояснити йому, де він знаходиться і що йому робити, зацікавити. В іншому випадку він піде на інший сайт. «Сайт, через який користувачеві доводиться «продиратися», може існувати до тих пір, поки поруч не виникне інший, більш зручний і зрозумілий», - пише С. Круг. На ділі, порівнюючи два сайту (з низьким рівнем юзабіліті і з високим), можна з упевненістю сказати наступне:

 • При однаковому рівні витрат на рекламу потік клієнтів більше у сайту з високим рівнем юзабіліті, отже, вартість звернення через сайт – нижче.
 • Підвищення комфорту користувача на сайті веде до підвищення лояльності клієнта до компанії, тому клієнти краще ставляться до компаній, у яких зручні сайти.
 • Компанія з більш зручним сайтом знижує навантаження (а, отже, і витрати) на менеджерів і call-центр, так як клієнти знаходять відповіді на потрібні їм запитання на сайті.

Вже зараз високий рівень юзабіліті сайту можна розглядати як конкурентна перевага для компаній, для яких інтернет – один із способів залучення клієнтів.

Юзабіліті і веб-розробники 

Створюючи сайт, ви довіряєте веб-розробникам рішення, яким бути вашого сайту: зручним або відлякує. На, жаль, досить багато компаній без належного контролю з боку клієнта зробити сайт зручним для цільової аудиторії не зможуть. Як же спілкуватися на тему юзабіліті з компаніями, що надають послуги в області веб-дизайну і розробки сайтів? Насамперед, треба з'ясувати, що їм відомо про юзабіліті, чи гарантують вони, що розробленим ними сайтом буде зручно користуватися, як вони застосовують прийоми юзабіліті на практиці.

Найчастіше розробка сайту починається з розробки дизайну, і творці сайтів запевняють вас, що принципи юзабіліті їм відомі, що у них професійний і досвідчений дизайнер, який дотримується принципів юзабіліті. Результат не завжди відповідає вашим очікуванням. Щоб створити дійсно зручний сайт, етапу дизайну повинно передувати проектування, яке включає в себе прототипування (прототипи сторінок містять всі елементи і блоки сторінок). Ідеальний варіант - коли прототипи проектуються після аналізу користувальницьких потреб, тестуються на цільової аудиторії і в процесі роботи доводяться до максимального відповідності завданням.

Очевидно, що подібна організація роботи призводить до збільшення бюджету, ну, а що робити, якщо бюджет дуже обмежений? Потрібно пам'ятати кілька простих правил, які дозволять суттєво підвищити зручність використання сайту.

Особливості сприйняття інформації в інтернеті

Перш, ніж перейти безпосередньо до правил, хочеться сказати кілька слів про сприйнятті інформації в інтернеті. Треба мати на увазі, що, по-перше, користувачі не читають тексти на сайтах так само, як книгу або газету. Вони побіжно переглядають сторінку, намагаючись зачепитися поглядом за цікаві їм слова або вирази. По-друге, користувачі переміщаються по сайту не після того, як оцінять і зважать всі можливості і виберуть найкращу, а вибирають найбільш підходящий варіант із перших ліпших.

Правила і прийоми юзабіліті

Для юзабіліті сайту характерний принцип «Чим простіше, тим краще»; наявність стандартних прийомів в інтерфейсі сайту також є перевагою. Адже якщо користувач колись вже бачив щось подібне (у навігації, елементах сторінки або чим-небудь іншому), він буде знати, як цим користуватися.

Прийоми і правила, наведені нижче, розбиті на кілька смислових груп.

Навігація

 1. Рекомендується робити однакову навігацію на всіх сторінках сайту
 2. На всіх сторінках повинен бути логотип чи назву сайту (зазвичай на неї «вішають» також посилання на головну сторінку). Традиційне розташування логотипу – верхній лівий кут
 3. В шапці сайту і в «підвалі» повинна перебувати контактна інформація (хоча б телефон)
 4. На всіх сторінках сайту повинно бути меню першого рівня (а бажано, і другого)
 5. На сторінці повинно міститися назва розділу
 6. Бажано розташування покажчика «Ви знаходитесь тут» (виділення поточного розділу в меню, «хлібні крихти»)
 7. На сторінці повинно бути зрозуміло, що є посиланням, а що ні. Рекомендується виділяти посилання однаково на всіх сторінках, а також робити їх підкресленими.

Внутрішній пошук

Як показують дослідження, користувачі нерідко шукають інформацію на сайті, відразу вдаючись до внутрішнього пошуку, не користуючись системою навігації. Як визначити, коли потрібен внутрішній пошук по сайту, а коли ні? Якоб Нільсен наводить наступне правило: «На практиці, якщо на сайті доступно менше 100 сторінок, відвідувач цілком може обійтися і без застосування функції «Пошук». Якщо сайт містить від 100 до 1000 сторінок, на ньому бажано розмістити простий пошуковий механізм. Якщо ж кількість сторінок перевищує 1000, в такому випадку саме час задуматися над створенням ефективної пошукової системи на сайті».

Щоб пошук був зручним, слід дотримуватися наступних правил:

 1. В ідеалі форма пошуку повинна розміщуватися на всіх сторінках сайту у верхній області (традиційно, верхній правий кут).
 2. Оптимальна довжина поля для введення запиту – 27-30 символів
 3. Пошук на сайті повинен бути тільки внутрішнім (з сайту). Не слід пропонувати користувачам пошук на зовнішніх ресурсах, в інтернеті, так як для цього існують глобальні пошукові системи.
 4. Оформлення сторінки з результатами пошуку має бути максимально наближено до сторінки видачі глобальних пошукових систем: містити поле для введення запиту з введеним відвідувачем запитом, список результатів повинен містити заголовок (з посиланням), стислий опис, можна також додати URL або розділ, до якого належить результат.
 5. Використовуйте функцію перевірки орфографії, як у глобальних пошукових системах. При введенні пошукового запиту з помилкою слід виводити рядок «Можливо, Ви мали на увазі [правильне написання запиту]?»

Головна сторінка

Головна сторінка – це обличчя сайту, тому:

 1. Головна сторінка повинна пояснювати, що це за сайт і для чого він був створений, зазвичай для виконання цих функцій використовується слоган і текст привітання.
 2. На головній сторінці має бути огляд вмісту сайту, наприклад, вигідні пропозиції, останні статті, а також огляд сервісів, наприклад, авторизація, підписка на розсилку новин
 3. Також на головній сторінці бажано присутність періодично оновлюваної інформації: анонси новин, корпоративного блогу.
 4. С. Круг згадує про одній важливій особливості головної сторінки, якої дуже часто нехтують: наявність посилання або підказки «Звідки мені почати». Як було сказано вище, користувачі часто вибирають найбільш очевидний або простий варіант подальшого переходу по сайту, тому при розробці сайту важливо дати користувачеві зрозуміти, звідки ж йому слід почати, щоб перейти до найголовнішого змістом, щоб щось знайти або просто побродити по сайту.

До головній сторінці в повній мірі відносяться всі інші вимоги щодо навігації, елементів, пошуку і т. д.

Текст і його оформлення

При написанні тексту для сайту можна сформулювати два основних правила:

 1. Намагайтеся писати короткі тексти
 2. Писати тексти слід за так званим правилом «піраміди», починаючи з основних висновків і далі приводячи обґрунтування і більш докладно розглядаючи тему. Намагайтеся, щоб сама цікава і корисна частина інформації перебувала у верхній частині тематичної області і була доступна без прокрутки сторінок.

По оформленню тексту можна дати наступні рекомендації:

 1. Розмір основного шрифту повинен бути не менше 12 px (що приблизно відповідає звичним 10 pt в MS Word) пунктів.
 2. При підборі шрифтів слід користуватися відносними величинами (а не фіксованим розміром).
 3. При виборі типу шрифту слід орієнтуватися на те, що на моніторі (на відміну від паперу) більш зручно читається текст, набраний шрифтом «без зарубок». Для довідки, шрифти без зарубок»: Arial, Arial Black, Verdana, Tahoma, шрифти з зарубками»: Times New Roman, Georgia.
 4. На сайті не слід використовувати більше чотирьох різних кольорів тексту. Не слід також забувати, що користувачі надають однакове значення елементів, які візуально виглядають однаково.
 5. Не слід використовувати тільки великі літери, так як при цьому знижується швидкість читання і сприйняття може.
 6. Текст і фон повинні бути досить контрастні, кращий варіант – чорний текст на білому фоні. Слід уникати таких комбінацій кольорів, як червоний текст на синьому тлі, помаранчевий – на темно-зеленому і інші, так як подібні сполучення квітів породжують «ефект тремтіння» і створюють сильне навантаження на зір.
 7. Користувачі негативно ставляться до блимати тексту і біжучим рядком, тому слід уникати подібних прийомів.

Дизайн для людей з обмеженими можливостями

Завжди потрібно пам'ятати про те, що користувачами вашого сайту можуть бути зовсім різні люди, з різними потребами та можливостями. Про доступності контенту сайту для будь-яких відвідувачів повинні дбати і замовники та розробники. Особливо це важливо для сайтів суспільної і державної діяльності, освітніх установ.

Прийоми, які допоможуть зробити сайт загальнодоступним:

 1. Розробляйте навігацію таким чином, щоб управляти сайтом було можливо тільки за допомогою клавіатури (без використання миші).
 2. Ставте на початок кожної сторінки посилання на головну сторінку, щоб це було перше, що екранний диктор вимовляє
 3. Навчіть форми взаємодіяти з екранними дикторами, це реалізується за допомогою тега label, що зв'язує поля форми з текстом підказок.
 4. Покладіть на кожне зображення описом, так як зображення ігноруються екранними дикторами
 5. Для людей з ослабленим зором, якщо такі входять в основну аудиторію сайту, передбачте різні варіанти розміру шрифту, зробіть функцію перемикання між розмірами тексту на сторінці, не покладаючись на можливості браузера.
 6. Постарайтеся використовувати технологію javascript по мінімуму, так як вона поки добре сприймається не всіма адаптаційними технологіями.

Ось, мабуть, і все. Звичайно, якщо зануритися глибше в тему юзабіліті, можна навести набагато більше рекомендацій, прийомів, правил, однак навіть якщо дотримати лише ті, які наведені в цій статті, – зручність використання сайту значно підвищиться, а користувачі будуть відчувати себе комфортніше.

Що робити, якщо сайт вже існує?

Як бути, якщо сайт вже створений, а дизайн затверджувався довго і болісно? Невже все переробляти?

Іноді сайти дійсно знаходяться в такому стані, що простіше брати і все переробляти з нуля, однак найчастіше вони потребують лише «невеликого косметичного ремонту». У будь-якому випадку, щоб не повторити власні помилки, слід звернутися до кваліфікованих фахівців. Біда часто полягає в тому, що особа, яка приймає рішення про дизайн/інтерфейсі сайту, робить висновки про зручність використання, ґрунтуючись лише на власному досвіді і припущеннях; часто буває, що протягом затвердження дизайну «око замилюється», і втрачаються цілі, які ставилися спочатку. Звичайно, практикуючі юзабилисты не знають краще за вас вашу предметну галузь, але вони знають краще інтернет, користувачів інтернету та їх потреби. Що можна зробити? Найперший і найпростіший крок – звернутися за консультацією до професійного юзабіліті-фахівця. Другий, більш серйозний крок - провести дослідження сайту: класичне юзабіліті-тестування та ай-трэкинг дослідження, причому у фокус-групу можна залучити респондентів, співпадаючих з цільовою аудиторією сайту. Цей варіант дає повну картину недоліків поточного сайту, а при правильному взаємодії на даному етапі з проектувальником або дизайнером можна значно поліпшити зручність використання сайту.

Проявіть увагу до своїх користувачам, адже користувачі вашого сайту – це потенційні клієнти, а сайт – віртуальне дзеркало вашого бізнесу. Створіть навколо своєї справи хороший імідж, імідж компанії, яка піклується про своїх клієнтів, а фахівці з юзабіліті допоможуть вам у цьому.

3 Переваги для бізнесу після аудиту юзабіліті

Щоб краще розуміти, чому так важливо проводити аналіз юзабіліті, відзначимо переваги, які з'являються після проведеного детального аудиту.

Конкурентна перевага

Люди цінують ті компанії, які стежать за своїм веб-ресурсом, виправляють всі баги, прислухаючись до думки користувачів. Якщо проводити роботи над помилками, ваші клієнти не будуть йти до конкурентів.

Пошукове просування і цільовий трафік

Грамотний аналіз юзабіліті - один з інструментів, який допоможе просунути сайт на більш високі позиції в пошуковій видачі. Чим зручніше і простіше ресурс, тим краще поведінкові фактори, знижується відсоток відмов, збільшується час перегляду сайту. А якщо у веб-ресурсу поліпшуються ці показники, пошукові системи будуть швидше просувати його в ТОП.

Якісна оптимізація - ось що збільшує вхідний цільовий трафік.

Ще одна важлива перевага для будь-якого бізнесу-скорочення витрат на просування.

Веб-ресурси, які були створені з дотриманням принципів юзабіліті, що наповнюються якісним контентом, не вимагають вливання величезних бюджетів на просування.

Лояльність і повторні продажі

Клієнт, який після відвідування сайту залишився задоволений його зручністю, зміг без проблем знайти потрібну інформацію, купити товар або замовити послугу, знову повернеться. А ще рекомендуватиме цей ресурс своїм знайомим. Таким чином, проводячи аналіз юзабіліті і виправляючи всі помилки, ви підвищуєте лояльність і залучаєте нових клієнтів.

5 дієвих способів перевірки

Перевірити зручність сайту можна різними способами - вони відрізняються і швидкістю отримання результатів, і їх якістю.

Аналіз статистики

У цьому можуть допомогти Яндекс.Метрика, GoogleAnalytics, статистика Bitrix та інші аналогічні сервіси. Це безкоштовно, але є мінуси — отримані з їх допомогою висновки мають узагальнений характер і вимагають розуміння всіх процесів для пошуку і виправлення помилок.

Відгуки

Найзручніший варіант - просто запитати Користувачів веб-ресурсу, що їм подобається, що ні, які моменти і чому вони б виправили. Можна навіть зробити невелике опитування. Перевага цього варіанту-простота реалізації, адже потрібно просто зробити форму опитування і регулярно перевіряти отриману інформацію. Але мінус теж є - більшість відвідувачів частіше повідомляють про проблеми, які і так кидаються в очі, а дрібні недоліки часто залишаються непомітними.

Тестування юзабіліті

Тестують сайти фокус-групи за допомогою спеціалізованих інструментів аудиту:

 • Наймаються за певними критеріями люди, що входять до фокус-групи з тестування (цим займаються спеціальні компанії).
 • Їм видаються завдання на виконання певних дій на сайті.
 • Отримані результати аналізує фахівець з тестування.

Плюс - цей спосіб дозволяє знайти рішення на основі точних статистичних даних. Мінус-подібні дослідження досить складно реалізувати.

Спостереження за діями відвідувачів

Цей спосіб працює трохи інакше, ніж тестування: потрібно набрати фокус-групу зі знайомих, дати завдання, використовуючи допоміжні інструменти аналітики, що фіксують всі дії відвідувачів, перевіряючи отримані висновки самостійно.

У такого способу є плюси: в результаті ви отримуєте багато корисної інформації, визначаєте цільову аудиторію абсолютно безкоштовно. Але тут і головний мінус: для обробки даних і отримання правильних висновків потрібно мати певний досвід спостережень. Без цього неможливо зрозуміти і інтерпретувати отримані дані для виправлення знайдених помилок.

Проведення експертизи

Найдорожчий, але і надійний варіант — найняти фахівців, які зможуть визначити всі баги, використовуючи не тільки призначені інструменти, але і особистий досвід. Це допоможе швидко знайти всі недоліки і швидко виправити їх.

Відео

Читайте також - ТОП-10 помилок юзабіліті сайтів

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити