Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Мотивація: що це таке? Види, принцип роботи, етапи мотивації

Останнє оновлення: Середа, 11 листопада 2020 Автор: Вольдемар Воронцовський

Мотивація

 Мотивація - це комплекс внутрішніх і зовнішніх процесів, що спонукають до дії. Іншими словами, замотивована людина-це той, хто готовий діяти. Щоб замотивувати себе, треба розібратися в механізмах роботи мотивації, виявити етапи, види. Ця інформація допоможе, нарешті, покінчити з прокрастинацією, почати застосовувати в житті, щодня стимулюючи мозок до нових звершень.

Як працює мотивація

Для отримання мотиваційного заряду, потрібно вникнути в роботу мотиваційного процесу.

Численні дослідження цього явища повідомляють, що мотивація починається з потреби. Коли людині чогось не вистачає, він починає шукати способи це отримати. Мати потребу в чому-небудь, значить, відчувати недолік. Потреби бувають двох типів:

 1. Вроджені потреби, первинні. Інакше їх називають нуждою (в їжі, воді, сні).
 2. Набуті потреби, вторинні. Носять індивідуальний характер, обумовлені соціальним середовищем. Потреба в популярності, любові, повазі, визнанні та ін.

Якщо ми в чомусь потребуємо, виникає дискомфорт, почуття неповноцінності, бажання це дістати. Коли стрес від нестачі бажаного досягає апогею, людина починає діяти, щоб задовольнити потреби.

Але потреби часто недостатньо, щоб отримати заряд регулярної мотивації. Ще потрібно:

 • сильне бажання змінити життя = почуття, що так не може тривати;
 • матеріальні ресурси для зміни життя;
 • готовність розвиватися, зустрічатися з труднощами.

Коли потреби і перераховані фактори складуться воєдино, у людини з'явиться мотивація, непереборне бажання діяти.

Можна підсумувати, що мотиваційний процес складається з:

 • усвідомлення незадоволених потреб;
 • постановка цілей для їх задоволення, самореалізації;
 • виявлення дій, що вимагаються для досягнення цілей.

Так зароджується мотивація і продовжує жити в мозку, якщо людина чітко усвідомлює: навіщо і чому встає щодня з ліжка і діє. Головне, не обманюватися і працювати над тим, чого дійсно не вистачає, інакше мотивація швидко зникне.

Етапи

Якщо докладніше розглянути етапи мотивації, то їх вийде шість:

 1. Виникнення потреби, усвідомлення нестачі.
 2. Пошук шляхів задоволення потреб.
 3. Формування цілей і завдань.
 4. Початок шляху, перші кроки до реалізації цілей.
 5. Нагорода за діяльність, перші результати, що мотивують продовжувати діяти.
 6. Задоволення бажаної потреби, втрата стресового стимулу від нестачі чого-небудь.

Коли одна потреба втрачає актуальність, у людини в запасі є ще десяток таких же, тому що ми ненаситні і прагнемо до кращого. Людське бажання всього і відразу є двигуном прогресу. Жадати кращого і більше для себе-і є рушійна сила мотивації.

Види

У мотивації є кілька видів, дивлячись з якого боку розглядати це явище.

Якщо вивчати джерела появи, то мотивація може бути:

 • зовнішньою, тобто отриманої ззовні і обумовленої обставинами;
 • внутрішньою, тобто заряд виходить від самої людини, ще називають "поривом душі".

За тривалістю дії це явище різниться на:

 • регулярну, стійку мотивацію, вона не потребує щоденного підживлення;
 • нестабільну, нестійку мотивація, така вимагає постійної додаткової стимуляції через слабке бажання діяти.

Мотивація може охоплювати різну кількість людей, залежно від цілей:

 • особиста мотивація необхідна для індивідуального зростання і зазвичай стимулюється самою людиною;
 • групова мотивація потрібна для злагодженої роботи колективу, будь він робочим або спортивним.

Спонукати до дій можливо двома способами:

 • позитивною мотивацією: прагнути до чого-небудь через позитивних стимулів (новий досвід, емоції, нагороди);
 • негативною мотивацією: бажанням уникнути негативних явищ (покарання, штрафів, звільнення, скорочення доходів).

Це були узагальнені види мотиваційних процесів, але є конкретні сфери діяльності, які є рушійними силами людини до досягнення цілей. Вони називаються мотивами і викликані різними причинами, емоціями.

 1. Бажання бути схожим на успішну людину. Сильний мотив для досягнення цілей, людина починає асоціювати себе з відомою особистістю, що надає вплив. Ідентифікація рухає людиною, щоб стати схожим на об'єкт для наслідування. Це ефективний спосіб рухатися до цілей, але варто розрізняти справжні бажання і надумані через зв'язок.
 2. Добре рухає людьми страх. Змусивши співробітників боятися, начальство часто мотивує їх робити роботу швидше і краще, лякаючи скороченням або звільненням. Щоб страх був постійним, мотивація не пропадала, необхідно створити відчуття неминучості покарання і його суворості.
 3. Влада - одна з найсильніших рушійних сил. Бажання контролювати себе, життя, інших людей, мати вплив на оточуючих відмінно мотивує до досягнення цілей. Головне, не стати тираном.
 4. Порив до суспільного схвалення і прагнення примкнути до певної соціальної групи стимулює людину на нові звершення. Адже всі ми хочемо відчувати зв'язок з однодумцями, бути прийнятими в суспільстві і боїмося осуду з боку важливих для нас людей. Це допомагає бути краще і постійно розвиватися, відповідаючи соціальним очікуванням. Головне не забувати, що власне щастя важливіше схвалення з боку.
 5. Рух вгору по кар'єрних сходах споконвіку мотивує безліч людей. Всім ми хочемо, щоб наші старання окупалися і цінувалися, ми хочемо постійного зростання і нових завдань, щоб було цікавіше жити. Перебувати все життя на одному місці і виконувати одні і ті ж завдання – нудно і вводить в депресію, тому кар'єрне просування є одним з найсильніших стимулів до дій.
 6. Саморозвиток теж потужний життєвий двигун. Стояти на місці або деградувати для такого розвиненого істоти, як людина, не властиво, а навіть протиприродно. Жага дізнатися щось нове, зробити важливе відкриття, стати краще в моральному, інтелектуальному або фізичному плані – рушійні сили мільйонів, а то й мільярдів людей в усьому світі.

Всі ці мотиви характерні для будь-якої людини в тій чи іншій мірі і застосовуються вчителями, керівниками, нами і державою, хоч ми цього можемо і не помічати.

Як постійно себе мотивувати?

Кожен з нас мріє прокидатися, вставати, як герой кінофільмів, з посмішкою і зарядом бадьорості.

Але в реальності, виявляється, складніше постійно мотивувати себе на нові досягнення.

Щоб дійти до мети, треба йти. Оноре де Бальзак

Щоб не втрачати заряд, слід пам'ятати ці кілька правил:

 1. Багато хто помиляються, думаючи, що мотивація приходить до початку дій. Все навпаки, спочатку потреба, бажання, дія, а потім вже ударний заряд мотивації. Займаючись тим, що дійсно необхідно, ви відчуєте бажання продовжувати, особливо, після перших нагород у вигляді результатів вашої діяльності.
 2. Якщо мотивація відсутня, починайте діяти, вона наздожене в процесі. Це як з апетитом, що приходить під час їжі.
 3. Якщо ваша мета здається занадто масштабною і важкою, розбийте її на невеликі завдання, що вимагають не так багато часу і зусиль. Психологічно буде легше їх сприймати і пропаде страх невдачі.
 4. Створіть комфортні умови для діяльності: приберіть, замініть відволікаючі елементи інтер'єру, позбудьтеся від дратівливих факторів.
 5. Оточіть себе правильними людьми. Це не повинні бути збіговисько скигліїв і невдах, що тягнуть на дно. Знайдіть нових друзів, натхнених, цікавих, чиї успіхи і думки будуть надихати, мотивувати.
 6. Не забувайте давати собі відпочивати, займатися захоплюючим хобі, гуляти, ходити в кіно і просто отримувати задоволення. Не треба 24/7 працювати, важливо дотримуватися балансу.
 7. Читайте мотивуючу літературу і дивіться фільми, надихаючі на звершення. Як то кажуть, приємне з корисним.
 8. Не опускайте руки при невдачах, навчитеся бачити в цьому новий досвід і можливості.
 9. Найкраще запишіть свої цілі і завдання на папір і повісьте на чільне місце, щоб не забувати про них. А також допишіть: навіщо вам це треба і нагадуйте собі кожен день.
 10. Підводьте проміжні підсумки, оцінюйте свої результати і хваліть себе.
 11. Не варто лаяти строго за помилки і невдачі, тому що ідеальних людей не буває, а помилки вчать нас, так що вони важливі і навіть потрібні.
 12. Регулярно займайтеся спортом, він покращує інтелектуальну діяльність і підвищує продуктивність.
 13. Можете влаштувати з друзями міні-змагання по досягненню цілей, хто швидше або хто більше, але не забувайте, що головне щастя і внутрішній комфорт, а не перемога.
 14. Не навантажуйте себе величезними списками справ. Краще виконувати 2-3 важливих справ щодня, це дозволить встигати і не перевтомлюватися.
 15. Не відкладайте, встановіть дедлайн.

Просто живіть в задоволення і розмірено рухайтеся вперед, не варто перевантажувати себе і робити те, що насправді не потрібно.

Мотивуючі книги та фільми

Щоб отримати заряд мотивації, коли нічого не хочеться, сядьте подивитися надихаючий фільм або прочитати книгу про тих, у кого вийшло.

Топ-5 мотивуючих фільмів:

 1. "Завжди говори Так" - показує глядачеві, іноді треба просто погодитися і не закриватися від можливостей. Відмінний каст акторів, іскрометний гумор допоможуть весело провести час і надихнутися.
 2. "Поки не зіграв в ящик" - всі ми смертні і саме тому життя таке цінне. Фільм надихає не чекати дива, а жити так, як хочеш вже зараз.
 3. "Мільйонер з нетрів" - як зрозуміло з назви, фільм про хлопця, який піднявся з убогості. Мотивує, чіпає, надихає.
 4. "Все або нічого" — спорт та сама область, де без мотивації не впоратися і не стати чемпіоном. Про це і оповідає комедія, що розкриває людську силу волю і прагнення до перемоги.
 5. "Достукатися до небес" - культова кінокартина, яка очолює багато рейтингів. Милий, добрий, веселий і одночасно сумний фільм, надихаючий не чекати переломного моменту, а просто діяти.

Хто не любить дивитися фільми і вважає за краще класичний вид споживання інформації, добірка Топ-5 мотивуючих книг:

 1. "Життя без кордонів" від автора Ніка Вуйчича, який втратив кінцівки, але не силу духу. Нік ділиться порадами: Як не впадати у відчай, йти вперед, якщо обставини проти вас.
 2. Барбара Шер, авторка книги "Мріяти не шкідливо", вчить читачів не соромитися своїх поривів і бажань. Щоб виконувати свої мрії, треба мріяти правильно і Барбара навчить як.
 3. Найчастіше почати діяти нам заважає страх і невпевненість в собі, щоб їх побороти слід прочитати книгу «Як перемогти страх» від Ольги Соломатіної. Зарубіжна література не завжди западає в серце, тому що там інший менталітет і реалії, Ольга ж вітчизняна журналістка, що описують саме наше життя і проблеми.
 4. Мег Джей у своїй книзі "Важливі роки" розповість, чому не варто відкладати свої мрії в дальній ящик і як не втратити важливі роки даремно.
 5. "Повний вперед" - твір Говарда Шульца, що оповідає читачам про відомий успішний кавовий бізнес Starbucks. Автор ділиться ефективними способами ведення бізнесу і життя.

Коли вас долає прокрастинація, просто візьміться за ці добірки і заряд гарантований.

Де потрібна мотивація

Мотивація потрібна людині для успішної роботи і досягнень в будь-якій сфері.

Вона потрібна маленьким і великим корпораціям, керівники часто наймають коучів, щоб ті мотивували колектив на досягнення загальних і персональних цілей.

Викладачі різними способами стимулюють дітей на отримання знань, що в школах, що в університетах.

Загалом, мотивація потрібна повсюдно: в дитячих садах, школах, університетах, на роботі, в спорті і в особистому житті.

Поради

Не відкладайте самоаналіз на потім, прямо зараз після прочитання статті візьміть ручку, листок паперу і запишіть:

 1. потреби;
 2. цілі і завдання;
 3. бажаний кінцевий результат;
 4. терміни виконання;
 5. причину діяти.

Повісьте перед очима і не відкладайте бажання, дійте і йдіть до мети, щодня наближаючись завзятістю і працею.

Висновок

Щоб досягти бажаного, необхідна мотивація, тобто рушійні сили. А для цього треба розібратися в собі, своїх потребах, поставити цілі і підібрати відповідні стимули.

Успіх - сума невеликих зусиль, що повторюються день у день. Роберт Кольєр.

Але висновок один: щоб чогось досягти, треба не чекати натхнення, а діяти, інше саме прийде.

А як ви мотивуєте себе? Які способи вам допомагають? Діліться в коментарях і не забудьте оцінити статтю.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити