Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Як розвинути логічне мислення — ТОП-10 способів, види і форми мислення

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як розвинути логічне мислення

Як розвинути логічне мислення? Цим питанням задаються мільйони людей, щоб уникати помилок, швидше вирішувати завдання по навчанню і роботі, застосовувати його в житті, бути кращим у своїй сфері, досягати поставлених цілей і просто розвиватися. Для цього необхідно розібратися: що це таке, які є різновиди і як його натренувати.

Що це таке

Щодня кожна людина стикається з тисячами завдань, що вимагають вирішення і впливають на його подальше життя.

Для зважених рішень потрібно логічно міркувати, тверезо оцінюючи ситуацію. Найчастіше життєвий досвід знайомих і особистий може підвести, а поради з інтернету можуть виявитися марними, тому треба включати мозок і розвивати логічне мислення.

Щоб краще зрозуміти визначення цього слова, розіб'ємо його на складові: логіку і мислення.

Логіка - наука про правильне розумовому процесі, вміння міркувати. Вона включає в себе навички послідовно думати, спираючись на реальні факти і аргументи, не спотворюючи їх. Ця наука вивчає форми і закони мислення, хід умовиводів.

У неї є основні поняття і закони, що допомагають розібратися в будь-якій ситуації і вирішити завдання з боку раціональності і науки, без емоційного підтексту, затуманює розум.

Логічні закони дійсні в будь-якій ситуації і однаково справедливі в математичних задачах і життя.

Мислення - частина мозкової і психічної діяльності людини, вищий рівень пізнання дійсності. Завдяки йому, ми обробляємо інформацію і здатні думати, міркувати і робити висновки. Є відмінною людською рисою, як розумної істоти. Для цього процесу характерно узагальнення і пізнання за допомогою навколишнього світу.

Інформація надходить до нас через органи сприйняття, а потім ми обробляємо її в мозку. Від того, що нами рухає і яким чином ми мислимо, залежить зроблений висновок. До об'єктивного міркування відносять логічне мислення.

З цих двох визначень можна зробити висновок, що розвинути логічне мислення – вміння обробляти інформацію, грунтуючись на логічних законах і аргументах, роблячи об'єктивний висновок.

Найчастіше ми приймаємо невірні рішення, керуючись емоціями, чужими порадами, припущеннями, страхом або сумнівами. Щоб уникнути дилем і помилок, необхідно тренувати свій мозок і прищеплювати собі звичку міркувати логічно без втручання ірраціональних явищ. Мозок любить труднощі і нові пізнання, тренується не гірше м'язів і приносить плоди «прокачування». Виконуючи певні вправи, чітко усвідомлюючи мету цих тренувань, можна повністю змінити мислення і стати краще, розумніше, розважливіше.

Для чого це потрібно

Ми постійно мислимо, мозок не припиняє діяльність ні на секунду. Людина обробляє тонни інформації щомиті, і щоб об'єктивно оцінювати те, що відбувається, приймати вірні рішення і менше помилятися, треба покладатися на логіку. Спочатку це буде вимагати зусиль, але потім мозок буде приймати правильні рішення автоматично, тому що натренується.

Це не тільки поодинокі умовиводи, а ланцюжок особистісної поведінки, спосіб життя, частина індивідуальності. Від кожного рішення залежить майбутнє, навіть якщо воно здається незначним. Оволодівши навиком логічно мислити, людина здатна:

 • підібрати раціональний спосіб вирішити життєву ситуацію і знайти вихід;
 • вибрати швидкий і ефективний метод досягнення поставлених цілей;
 • заздалегідь прораховувати кроки конкурентів, бути попереду і обходити їх, передбачаючи кожну дію;
 • вміти вести дискусії, світські бесіди, наукові дебати і просто підтримувати розмову;
 • висловлюватися грамотно, лаконічно і зрозуміло для всіх;
 • робити висновки на основі своїх помилок і стає краще кожен день, завдяки грамотному самоаналізу і рефлексії;
 • критично підходити до інших людей і себе, тверезо оцінювати те, що відбувається;
 • оволодіти ораторським мистецтвом, впливати на інших людей, наводячи вагомі аргументи;
 • уникнути маніпуляцій з боку, не стати жертвою обману і афери;
 • вміти компетентно відповідати на питання, викручувати лінію розмови на свою користь, не потрапляти на виверти на співрозмовника;
 • не піддаватися самообману і ефекту Барнума - суб'єктивного підтвердження, заснованого на високій оцінці точності характеристик своєї особистості з узагальнених висновків (гороскопи, тести, соціоніка).

Логічні розумові процеси

Ми всі індивідуальні і маємо унікальний досвід, однак, в нашому мозку відбуваються схожі процеси, що призводять до обробки інформації та умовиводу.

Ось основні операції, що відбуваються в нашій голові:

 1. Аналіз. Під час цієї операції наш мозок розкладає явище на кілька складових, щоб розглянути кожну з них окремо, виявити її вплив, ставлення і вплив. У будь-якого предмета або події є головні елементи, на які мозок його розбиває автоматично для обробки інформації.
 2. Зворотний аналізу процес - синтез. Ця розумова операція має на увазі складання з дрібних деталей і частин єдиного цілого для оцінки ситуації. Яскравий приклад синтезу-збирання пазла.
 3. Порівняння. Для цього процесу потрібно знайти відмінності і подібності предмета/події щодо чого-небудь. Воно може бути поверхневим, неповним або глибоким, повним. Порівняння ґрунтується на аналізі, адже, щоб порівняти два предмети, необхідно подумки розбити їх на складові.
 4. Узагальнення. Процес, що об'єднує предмети або події в єдине ціле за схожими ознаками. Найчастіше ми використовуємо його для підведення підсумків.
 5. Конкретизація. Повна протилежність попередньому розумовому процесу. Її суть полягає в точності і визначення у предмета / події окремих характеристик, розкриття його внутрішнього змісту.
 6. Абстрагування ж допомагає людині зосередитися на певному об'єкті або його межі, відкинувши сторонні. Це ізольоване вивчення характеристики предмета / події для більш глибокого пізнання.
 7. Класифікація має на увазі використання системи поділу об'єктів за певними ознаками, грунтується на аналізі і допомагає впорядкувати для себе предмети/події.

Деякі розумові операції взаємовиключають один одного, тому треба користуватися певними видами у відповідних ситуаціях. Вибирати розумовий процес варто в залежності від мети, яку людина хоче досягти після обробки інформації, тому і потрібно розвивати логічне мислення.

Різновиди логічного мислення

Логічне мислення - складний процес обробки інформації. Воно буває декількох видів:

 • Наочно-дієве, практичне. Грунтується на спостереженні, уважності, обліку дрібниць і деталей, умінні користуватися просторовими образами. Для практичного мислення характерно оперативно перемикати між думками і діями, і навпаки. В рівній мірі застосовується теорія і практика.
 • Наочно-образне. Суть полягає в образах і уявленнях, що виникають в процесі обробки отриманих даних ззовні. Поширене у дітей, уява і образи допомагають їм вирішувати завдання, розуміти світ.
 • Абстрактно-логічне. В основі цього виду лежить сам процес мислення, знаходження загальних закономірностей, оперування фактами і категоріями.

Кожен вид логічного мислення по-своєму важливий і необхідний для об'єктивного сприйняття реальності і вирішення завдань. Але найраціональніший спосіб мислення-абстрактно-логічний, його слід розвиватися з раннього дитинства і тренувати протягом життя.

Форми мислення

У мислення є три форми: поняття, судження і умовивід.

 1. Поняття відображає групу однорідних предметів через фіксацію їх загальних істотних характеристик.
 2. Судження може бути у вигляді твердження, сумніви, критики, заяви та ін. Але його суть полягає у встановленні зв'язку між поняттями, в ході якого формується думка.
 3. Умовивід має на увазі розумову роботу з судженнями і поняттями, їх обробку, після цього винесення нового судження. Найчастіше ми користуємося двома поширеними видами умовиводів: дедуктивним і індуктивним.

Як навчитися

Перед початком навчання слід розуміти, що існує теорія і практика логічного мислення.

Теоретичне навчання має на увазі ознайомлення з основними термінами і логічними законами, на основі яких слід робити судження.

Практичне навчання полягає в застосуванні отриманих знань в реальному житті і побутових ситуаціях. Також до практики відносяться вправи, що допомагають тренувати мозок.

Поради щодо розвитку логічного мислення

Наш мозок любить дізнаватися нове, думати, зустрічатися з труднощами і працювати. Щоб не споживати масу непотрібної інформації, а займатися усвідомленим самовдосконаленням і розвинути логічне мислення, слід виконувати наступні вправи і дотримуватися рекомендацій фахівців.

Порада 1. Більше читайте. Споживаючи корисну інформацію, що вимагає аналізу, наш мозок тренується, а ми стаємо багатогранними і начитаними особистостями. Не слід гнатися за кількістю прочитаних сторінок і книг, головне – якість. Аналізуйте, міркуйте, робіть прогнози: чим скінчиться книга, якщо вона Художня, конспектуйте, якщо це нон-фікшн.

Порада 2. Грайте в розвиваючі ігри. До них відносяться різні настільні ігри, шахи, шашки, нарди, «Ерудит», різні загадки, пазли, кубик-рубик. Це допомагає розвиватися і одночасно весело проводити час з друзями.

Порада 3. Щодня приділяйте мінімум 15 хвилин вправам з розвитку логіки. Можна зайнятися вирішенням математичних задач, вибудовуванням логічних ланцюжків, упорядкуванням слів або подій в певному порядку, складанням логічних суджень, виходячи із законів логіки.

Порада 4. Вирішуйте кросворди, сканворди, ребуси, загадки. Це не тільки скрашує дозвілля, але і відмінно розвиває мислення. Можна купити журнал по-старому або вирішувати онлайн, благо зараз подібних головоломок повно.

Порада 5. Вивчайте іноземні мови. Нова інформація завжди сприятливо впливає на мозкову активність, особливо регулярні заняття іншою мовою. Запишіться на курси в місті або онлайн, або займайтеся самостійно через мобільні додатки. Це не тільки допоможе прокачати розумові процеси, а й розвине кругозір, дозволить подорожувати по всьому світу і заводити друзів різних рас і національностей. Це призведе до обміну інформацією, який допомагає перейнятися іншою культурою і менталітетом.

Порада 6. Грайте в асоціації. Це допомагає одночасно розвивати і образне, і логічне мислення.

Порада 7. Міняйте руку при виконанні буденних завдань, це допомагає інакше поглянути на рутинні процеси і задіє іншу частину мозку.

Порада 8. Придумуйте оригінальні способи використання предметів. Допомагає відкрити в собі креативщика і знайти незвичайне застосування звичайним речам.

Порада 9. Займіться вивченням природничих наук. До них відносяться фізика, хімія, астрономія, Біологія, Геологія, географія. Так ви явно станете розумнішими і розширите свої пізнання про пристрій в світі. І, може, знайдете нове хобі або мета в житті.

Порада 10. Влаштовуйте дебати і аргументовані суперечки з друзями. Мало багато знати, необхідно вміти використовувати свої знання у вигляді аргументів. Сперечайтеся, шукайте істину, обмінюйтеся новою інформацією, вчіться грамотно викладати думки, слухати співрозмовника, конструктивно вести діалог.

Висновок + відео

Логічне мислення потрібно і можна тренувати, причому вправи захоплюючі і допомагають не тільки краще мислити, але і ставати кращою версією себе і цікавою особистістю. Досить кожен день виконувати кілька вправ і ефект не змусить себе чекати.

Наше життя - результат прийнятих нами рішень раніше. І щоб майбутнє було таким, яким хочеться, необхідно навчитися приймати правильні рішення, засновані на логічному мисленні.

А ви займаєтеся розвитком логічного мислення? Якщо так, то поділіться своїми способами в коментарях і не забудьте оцінити статтю.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити