Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Бізнес-інкубатор – що це таке? Види, цілі, умови співпраці

Останнє оновлення: Середа, 11 листопада 2020 Автор: Вольдемар Воронцовський

Бізнес-інкубатор

Бізнес-інкубатор - це організація, що надає підтримку підприємцям-початківцям. Допомога полягає в повному супроводі бізнесу, починаючи від розробки ідеї до комерціалізації. Стартапам надається комплекс послуг і ресурсів, включаючи консультації з економічних і юридичних питань. Тим самим бізнес-інкубатор допомагає новачкам міцно встати на ноги.

Що це таке

Під бізнес-інкубатором мають на увазі структуру, яка створює «тепличні» умови для бізнес-новачків.

Стартаперу і його команді надається в оренду на пільгових умовах все необхідне:

 1. Приміщення, оснащене технікою і меблями;
 2. Засоби зв'язку;
 3. Консультації бухгалтера, маркетолога, юриста, аналітика;
 4. Проведення рекламної компанії;
 5. Фінансову підтримку;
 6. Навчання персоналу;
 7. Сприяння в кредитуванні;
 8. Залучення інвесторів.

Підприємці, які бажають, відкрити свою справу, мають унікальну можливість пройти шлях становлення від розробки бізнес-стратегії до виходу на ринок за підтримки професіоналів. Інкубація новоспеченої фірми триває близько 3 років, до того, як компанія не зміцниться міцно на ринку. Після чого вирощене підприємство продовжує функціонувати самостійно.

При реєстрації до бізнес-інкубатора пред'являються наступні вимоги:

 • наявність приміщення не менше 900 м2;
 • не менше 760 м2 має відводитися для оренди підприємцям;
 • організація робочих місць (70 співробітників);
 • наявність кімнати, обладнаної для переговорів;
 • оснащення залу лекцій, семінарів;
 • навчений персонал.

Крім сортування ідей, що претендують на підтримку організації, бізнес-інкубатор може самостійно ініціювати просування підприємницького проекту, пріоритетного для економіки держави.

Після розробки бізнес-плану фахівці проводять відбір претендентів, які здатні реалізувати задумане. Крім того Послуги бізнес-консультанта можуть знадобитися діючим компаніям. Тому структура сприяє всім зацікавленим підприємцям.

Які бувають

Перші бізнес-інкубатори почали з'являтися у Великобританії в 50-х роках минулого століття. Згодом ідею підтримали інші розвинені країни. В Україні організації для зростання нового бізнесу стали створювати в 90-х роках двадцятого століття.

Найчастіше бізнес-інкубатори є багатофункціональними проектами і працюють зі стартапами з різних сферах діяльності. Деякі з них мають певний профіль і володіють відмінними характеристиками.

Інноваційний

Технічні бізнес-інкубатори складають близько 40% від загального числа організацій подібного типу.

Відкриття власної справи на основі інновації (нового технологічного винаходу) – привабливий стартап. Для продуктивної роботи в цьому напрямку підприємцю знадобиться доступ до інноваційних розробок, інформаційних наукових баз.

Для підприємців така співпраця представляє особливу цінність. Створювати власну лабораторію наукових розробок не кожному під силу. Тому такі бізнес-інкубатори в більшості випадків створюються на базі наукових центрів і дослідницьких інститутів. Це допомагає не тільки впроваджувати в життя конкурентоспроможні винаходи, а й створювати робочі місця для студентів і аспірантів.

Виробничий

Бажаючим створити МАЛЕ ПІДПРИЄМСТВО з метою виробництва будь-яких товарів, вже на початковому етапі необхідні виробничі та складські приміщення, пошуки постачальників сировини і ринок збуту.

Виробничий бізнес-інкубатор надає стартаперу все, що потрібно для успішного розвитку за мінімальними цінами. Крім того, при необхідності організація може надати допомогу в оформленні паперів, що направляються в державні органи.

На першому етапі виробничого бізнесу виготовляється зразок товару, який планується запустити в серійне виробництво. Одночасно формується позитивний імідж, укладаються вигідні контракти з замовниками і постачальниками сировини.

Класичний

Бізнес-інкубатор даного типу не спеціалізується на одній галузі.

Підтримку отримують проекти різної спрямованості. Фірми потребують офісному приміщенні, фінансової допомоги, в бухгалтерському та юридичному супроводі.

Під керівництвом досвідчених фахівців в одному приміщенні може розвиватися велика кількість різних компаній. Головним критерієм успіху є оригінальність ідеї, вигідно виділяє фірму на тлі інших підприємств.

Академічний та Університетський

Надає можливість науковим працівникам або випускникам навчальних закладів реалізовуватися в бізнесі. Наукові досягнення, що сприяють підвищенню якості технологічного процесу певної державної одиниці, охоче впроваджуються з метою підвищення економічної обстановки регіону.

Змішані

Бізнес-інкубатор даного типу служить для вирішення спільних завдань та інтересів держави, приватних інвесторів і некомерційних організацій.

Співпраця такого роду передбачає доступ до державного фінансування, а також різні варіанти підтримки структури.

Умови співпраці

Основною функцією, яку виконують організації, що дають старт новим підприємствам, є надання резидентам послуг у всіх сферах, необхідних для успішного розвитку. Тому, при зверненні в організацію з пропозицією розглянути заявку про вступ, правильно поцікавитися умовами подальшого розвитку подій.

У деяких інкубаторах пропонується безоплатна допомога з мінімальною оплатою оренди приміщення і техніки. В інших організаціях за участь фахівців при роботі над проектом створюються такі умови:

 • інвестор або бізнес-інкубатор отримує повний пакет або частину бізнесу (частку) і продовжують впливати на управління фірмою;
 • часткове або повне оформлення прав на авторство, якщо бізнес заснований на винаході та впровадженні нових технологій;
 • організація виступає в ролі кредитора, і при виході компанії з бізнес-інкубатора підприємець виплачує проіндексовану суму за надані послуги.

Бізнес-інкубатори, що фінансуються муніципальними органами, не можуть запропонувати стартапам повне матеріальне забезпечення. Підприємець оплачує тільки оренду за мінімальними ставками.

Головною метою створення таких підприємств є популяризація малого підприємництва в значущих для регіону напрямках.

Цілі створення

Головним завданням бізнес-інкубатора є стимулювання створення нових підприємств і підтримання їх на життєздатному рівні до повного становлення. Для взаємовигідного співробітництва найчастіше залучаються підприємницькі суб'єкти, напрямок діяльності яких відповідає запитам інвесторів або державним структурам. Зокрема вітаються інноваційні технології, що впроваджуються в роботу підприємств.

Основні цілі бізнес-інкубатора:

 1. Поява нових компаній, діяльність яких заснована на розробці і використанні високотехнологічних інновацій;
 2. Створити зацікавленість підприємців до підвищення інноваційної активності;
 3. Проводити відбір проектів на конкурсній основі та залучати їх до співпраці;
 4. Якісне обслуговування стартапів на всіх етапах розвитку;
 5. Підтримка малих підприємців з правових та економічних питань;
 6. Допомога в реалізації продукції: оцінка ринку збуту, пошук постійних замовників;
 7. Забезпечення державної підтримки;
 8. Забезпечення продуктивного діалогу з фінансовими організаціями;
 9. Надання доступу до інформаційних та експертних ресурсів.

Вибір напрямку, яким займається структура, часто визначає географічне положення. Пріоритетними ідеями є галузі, задіяти які необхідно для економічного розвитку конкретного регіону.

Тим самим бізнес-інкубатори забезпечують зростання чисельності малих підприємств і розширення ринку в нових напрямках, зростання числа робочих місць і підвищення рівня життя населення. Фахівці структури дають можливість реалізуватися в бізнесі людям з низьким рівнем доходу і представникам молодого покоління.

Для починаючого підприємця бізнес-інкубатор є інструментом подолання початкового етапу, коли для початку комерційної діяльності необхідний стартовий капітал. Часто організація грає роль навчального центру і створюється як розвиваюча структура для підприємців.

У своєму розвитку бізнес-інкубатор проходить кілька стадій:

 1. Початковий етап триває перші 2 роки: відбувається відбір учасників проектів, починається фінансування та консультативний супровід стартапів.
 2. Період розвитку - в наступні 2-3 роки. Виробляються чіткі критерії відбору підприємців та їх супровід.
 3. Зріла фаза структури триває 5-6 років. За цей час організація регулює оновлення новачків і зміцнює зв'язки бізнесу з місцевою економікою.

Ефективність роботи організації визначається кількістю успішно вирощених фірм, що продовжують функціонувати після виходу з бізнес-інкубатора.

Як стати резидентом

Не кожен бажаючий може потрапити «під крило» бізнес-інкубатора. Дізнатися умови і правила відбору можна дізнатися безпосередньо в організації. У різних структурах вимоги можуть істотно відрізнятися. Якщо ідея бізнесу відповідає напрямку, в якому працює бізнес-інкубатор, у фірми є великі шанси почати розвиток за сприяння організації.

Інкубатори, які отримують кошти з державного фінансового фонду, роблять упор на ідейність і слідування інноваціям. Лояльне ставлення дає шанс стартувати підприємствам, що впроваджують в життя технологічні новинки. Віддачу від супроводу проекту вони отримують у формі податків та інших відрахувань до бюджету.

Організації, що фінансуються приватними інвесторами, націлені на оцінку потенційної рентабельності. Отримання стабільного прибутку є основною метою розвитку малого бізнесу для комерційних структур.

Вимоги до починаючого проекту для допуску участі в конкурсі:

 • діяльність фірми з моменту реєстрації не повинна перевищувати 12 місяців;
 • напрямок діяльності підприємця має збігатися з галуззю, в якій працює структура;
 • стартапер повинен володіти лідерськими якостями і цілеспрямованістю.

При позитивному рішенні суб'єкт підприємництва повинен бути готовий виконувати наступні умови:

 • готовність до співпраці з іншими учасниками бізнес-інкубатора;
 • мати можливість платити податки і отримувати дохід;
 • слідувати рекомендаціям і розробкам організації;
 • впроваджувати нові технології для досягнення комерційних цілей;
 • організовувати нові робочі місця, чисельність фірми повинна становити не менше 3 осіб;
 • діяльність стартапу не повинна створювати перешкоди для інших учасників структури;
 • не чинити негативного впливу на екологічну обстановку регіону.

Тому, перед тим, як подати заявку на участь у відборі, правильно продумати відповіді на питання у всіх областях, які можуть зацікавити фахівців центру. Необов'язково розробляти детальний бізнес-план, більшість організацій надають експертну допомогу на цьому етапі. Головне, щоб ідея проекту була приваблива для економічної структури.

На зустрічі зі співробітником інкубатора потенційний підприємець повинен викласти суть ідеї і переконати в її потенціалі своєї задумки. Після співбесіди претенденту необхідно заповнити документацію і здати її на розгляд в комісію організації. Якщо ідея бізнесу справить позитивне враження, кандидатура затверджується і підприємцю надається робоче приміщення і всі супутні послуги.

Висновок

Для людей, які бажають, але нездатних відкрити власну справу самостійно через фінансові труднощі або нестачу знань, бізнес-інкубатор є унікальною можливістю реалізувати свій підприємницький талант. При затвердженні проекту в якості об'єкта підтримки, фірмі забезпечений швидкий старт, прискорений розвиток і зведення ризиків до мінімуму.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити