Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

Бізнес-інкубатор – що це таке? Види, цілі, умови співпраці

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Бізнес-інкубатор

Бізнес-інкубатор - це організація, що надає підтримку підприємцям-початківцям. Допомога полягає в повному супроводі бізнесу, починаючи від розробки ідеї до комерціалізації. Стартапам надається комплекс послуг і ресурсів, включаючи консультації з економічних і юридичних питань. Тим самим бізнес-інкубатор допомагає новачкам міцно встати на ноги.

Що це таке

Під бізнес-інкубатором мають на увазі структуру, яка створює «тепличні» умови для бізнес-новачків.

Стартаперу і його команді надається в оренду на пільгових умовах все необхідне:

 1. Приміщення, оснащене технікою і меблями;
 2. Засоби зв'язку;
 3. Консультації бухгалтера, маркетолога, юриста, аналітика;
 4. Проведення рекламної компанії;
 5. Фінансову підтримку;
 6. Навчання персоналу;
 7. Сприяння в кредитуванні;
 8. Залучення інвесторів.

Підприємці, які бажають, відкрити свою справу, мають унікальну можливість пройти шлях становлення від розробки бізнес-стратегії до виходу на ринок за підтримки професіоналів. Інкубація новоспеченої фірми триває близько 3 років, до того, як компанія не зміцниться міцно на ринку. Після чого вирощене підприємство продовжує функціонувати самостійно.

При реєстрації до бізнес-інкубатора пред'являються наступні вимоги:

 • наявність приміщення не менше 900 м2;
 • не менше 760 м2 має відводитися для оренди підприємцям;
 • організація робочих місць (70 співробітників);
 • наявність кімнати, обладнаної для переговорів;
 • оснащення залу лекцій, семінарів;
 • навчений персонал.

Крім сортування ідей, що претендують на підтримку організації, бізнес-інкубатор може самостійно ініціювати просування підприємницького проекту, пріоритетного для економіки держави.

Після розробки бізнес-плану фахівці проводять відбір претендентів, які здатні реалізувати задумане. Крім того Послуги бізнес-консультанта можуть знадобитися діючим компаніям. Тому структура сприяє всім зацікавленим підприємцям.

Умови угоди

Можна сказати, що функції бізнес-інкубатора зводяться до надання послуг – це допомога в створенні і просуванні нових компаній. Однак якщо існує послуга, значить, існує і споживач. Споживачі послуг бізнес-інкубатора-це, головним чином, підприємці-початківці. Послуга, як і товар, не буває безкоштовною, і можна сподіватися, що ви це прекрасно розумієте.

Тому, звертаючись в бізнес-інкубатор (соціальний або Молодіжний), потрібно цікавитися Умовами, на яких буде «вирощуватися» ваш стартап. Тобто потрібно розуміти, що вам пропонують і чим за це доведеться заплатити (відразу ж або згодом). Державні структури, як правило, не претендують на фінансовий результат, якого вам вдасться досягти, в свою чергу комерційні бізнес-інкубатори найчастіше надають допомогу, маючи певні види на ваш бізнес.

Умови співпраці можуть припускати передачу частки в бізнесі (на користь бізнес-інкубатора, інвестора), також мова іноді йде про права на патент (повністю або частково), якщо стартап передбачає розробку нової технології. У будь-якому випадку приватний інвестор не буде пропонувати свою допомогу безкорисливо.

З іншого боку, структура пропозицій бізнес-інкубаторів (державних або комерційних) може значно відрізнятися.

Якщо приватний бізнес-інкубатор може запропонувати повне фінансування проекту (без чого стартап просто не зможе вижити), то багато державних організацій пропонують тільки знижки на оренду офісного приміщення, на аутсорсингові та інші послуги.

Тому до моменту подачі заявки в бізнес-інкубатор необхідно вам мати відповіді на наступні питання:

 1. Чи є комплекс пропозицій достатнім для створення вашого бізнесу?
 2. Чи готові ви на пропоновані фінансові умови?

Хто і для чого створює подібні організації?

Роль бізнес-інкубаторів - створення умов, сприятливих для розвитку малого бізнесу. Структури створюються на базі наукових, економічних інститутів, дослідницьких і бізнес-центрів, отримують фінансування, головним чином, з федерального бюджету.

Підприємці-початківці, які налагодили бізнес, відраховують в казну (у вигляді податків) суми, що істотно перевищують ті обсяги грошових коштів, які держава витрачає на програми підтримки.

Держава, інвестуючи в розвиток малого та середнього бізнесу, отримує доходи, а підприємець має можливість пожинати плоди своєї праці набагато раніше, ніж у разі самостійного розвитку діяльності. При цьому необхідно враховувати, що створення бізнес-ідеї і зародження своєї справи – це лише перші ваші кроки, Адже в разі успіху ви, швидше за все, не стаєте на досягнутому. Ви будете розширювати бізнес до тих пір, поки маленька компанія не виросте в досить велику.

В якомусь сенсі Державні бізнес-інкубатори вирішують завдання, схожі з тими, які стоять перед науково-дослідними інститутами. Наприклад, держава, бажаючи підтримати і зміцнити сільськогосподарську галузь, фінансує профільні науково-дослідні інститути, які розробляють ефективні технології вирощування різних культур. Діяльність бізнес-інкубатора, орієнтованого на сільське господарство, сприяє розвитку виробництва продукції.

У першому випадку інноваційні розробки, над якими працюють наукові співробітники, дозволять отримати більше продукції і зробити її дешевше. У другому - організація нових підприємств, які займатимуться випуском цієї продукції, виключить необхідність її експорту та залучить гроші до бюджету.

Які бувають

Перші бізнес-інкубатори почали з'являтися у Великобританії в 50-х роках минулого століття. Згодом ідею підтримали інші розвинені країни. В Україні організації для зростання нового бізнесу стали створювати в 90-х роках двадцятого століття.

Найчастіше бізнес-інкубатори є багатофункціональними проектами і працюють зі стартапами з різних сферах діяльності. Деякі з них мають певний профіль і володіють відмінними характеристиками.

Інноваційний

Технічні бізнес-інкубатори складають близько 40% від загального числа організацій подібного типу.

Відкриття власної справи на основі інновації (нового технологічного винаходу) – привабливий стартап. Для продуктивної роботи в цьому напрямку підприємцю знадобиться доступ до інноваційних розробок, інформаційних наукових баз.

Для підприємців така співпраця представляє особливу цінність. Створювати власну лабораторію наукових розробок не кожному під силу. Тому такі бізнес-інкубатори в більшості випадків створюються на базі наукових центрів і дослідницьких інститутів. Це допомагає не тільки впроваджувати в життя конкурентоспроможні винаходи, а й створювати робочі місця для студентів і аспірантів.

Виробничий

Бажаючим створити МАЛЕ ПІДПРИЄМСТВО з метою виробництва будь-яких товарів, вже на початковому етапі необхідні виробничі та складські приміщення, пошуки постачальників сировини і ринок збуту.

Виробничий бізнес-інкубатор надає стартаперу все, що потрібно для успішного розвитку за мінімальними цінами. Крім того, при необхідності організація може надати допомогу в оформленні паперів, що направляються в державні органи.

На першому етапі виробничого бізнесу виготовляється зразок товару, який планується запустити в серійне виробництво. Одночасно формується позитивний імідж, укладаються вигідні контракти з замовниками і постачальниками сировини.

Класичний

Бізнес-інкубатор даного типу не спеціалізується на одній галузі.

Підтримку отримують проекти різної спрямованості. Фірми потребують офісному приміщенні, фінансової допомоги, в бухгалтерському та юридичному супроводі.

Під керівництвом досвідчених фахівців в одному приміщенні може розвиватися велика кількість різних компаній. Головним критерієм успіху є оригінальність ідеї, вигідно виділяє фірму на тлі інших підприємств.

Академічний та Університетський

Надає можливість науковим працівникам або випускникам навчальних закладів реалізовуватися в бізнесі. Наукові досягнення, що сприяють підвищенню якості технологічного процесу певної державної одиниці, охоче впроваджуються з метою підвищення економічної обстановки регіону.

Змішані

Бізнес-інкубатор даного типу служить для вирішення спільних завдань та інтересів держави, приватних інвесторів і некомерційних організацій.

Співпраця такого роду передбачає доступ до державного фінансування, а також різні варіанти підтримки структури.

Умови співпраці

Основною функцією, яку виконують організації, що дають старт новим підприємствам, є надання резидентам послуг у всіх сферах, необхідних для успішного розвитку. Тому, при зверненні в організацію з пропозицією розглянути заявку про вступ, правильно поцікавитися умовами подальшого розвитку подій.

У деяких інкубаторах пропонується безоплатна допомога з мінімальною оплатою оренди приміщення і техніки. В інших організаціях за участь фахівців при роботі над проектом створюються такі умови:

 • інвестор або бізнес-інкубатор отримує повний пакет або частину бізнесу (частку) і продовжують впливати на управління фірмою;
 • часткове або повне оформлення прав на авторство, якщо бізнес заснований на винаході та впровадженні нових технологій;
 • організація виступає в ролі кредитора, і при виході компанії з бізнес-інкубатора підприємець виплачує проіндексовану суму за надані послуги.

Бізнес-інкубатори, що фінансуються муніципальними органами, не можуть запропонувати стартапам повне матеріальне забезпечення. Підприємець оплачує тільки оренду за мінімальними ставками.

Головною метою створення таких підприємств є популяризація малого підприємництва в значущих для регіону напрямках.

Як оцінити ефективність?

Яким чином провести аналіз, оцінку ефективності бізнес-інкубатора, зрозуміти, чи дійсно структура може надати необхідну допомогу? При подачі заявки необхідно визначити, чи буде результат допомоги бізнес-інкубатора відповідати вашим очікуванням.

Основні критерії оцінки успішності бізнес-інкубаторів-кількість реалізованих стартапів (компаній, створених за участю цих структур), а також їх «виживаність». Тобто важливо не тільки те, чи вдалося підприємцю почати свій бізнес, а й те, чи вийшло у нього вижити і розвиватися надалі, після того як він вийшов з-під опіки.

Кожен бізнес-інкубатор на власному ресурсі публікує перелік стартапів, які були створені з його допомогою. Ось цей список може дійсно бути корисним-вам не складе труднощів знайти контакти цих компаній (на сайті інкубатора або в Інтернеті) і задати їх керівникам питання, що цікавлять. Це може виявитися вельми корисним-досвід співпраці цих підприємців з бізнес-інкубатором вам стане в нагоді для подальшої комунікації з членами Експертної ради та керівництвом структури.

Цілі створення

Головним завданням бізнес-інкубатора є стимулювання створення нових підприємств і підтримання їх на життєздатному рівні до повного становлення. Для взаємовигідного співробітництва найчастіше залучаються підприємницькі суб'єкти, напрямок діяльності яких відповідає запитам інвесторів або державним структурам. Зокрема вітаються інноваційні технології, що впроваджуються в роботу підприємств.

Основні цілі бізнес-інкубатора:

 1. Поява нових компаній, діяльність яких заснована на розробці і використанні високотехнологічних інновацій;
 2. Створити зацікавленість підприємців до підвищення інноваційної активності;
 3. Проводити відбір проектів на конкурсній основі та залучати їх до співпраці;
 4. Якісне обслуговування стартапів на всіх етапах розвитку;
 5. Підтримка малих підприємців з правових та економічних питань;
 6. Допомога в реалізації продукції: оцінка ринку збуту, пошук постійних замовників;
 7. Забезпечення державної підтримки;
 8. Забезпечення продуктивного діалогу з фінансовими організаціями;
 9. Надання доступу до інформаційних та експертних ресурсів.

Вибір напрямку, яким займається структура, часто визначає географічне положення. Пріоритетними ідеями є галузі, задіяти які необхідно для економічного розвитку конкретного регіону.

Тим самим бізнес-інкубатори забезпечують зростання чисельності малих підприємств і розширення ринку в нових напрямках, зростання числа робочих місць і підвищення рівня життя населення. Фахівці структури дають можливість реалізуватися в бізнесі людям з низьким рівнем доходу і представникам молодого покоління.

Для починаючого підприємця бізнес-інкубатор є інструментом подолання початкового етапу, коли для початку комерційної діяльності необхідний стартовий капітал. Часто організація грає роль навчального центру і створюється як розвиваюча структура для підприємців.

У своєму розвитку бізнес-інкубатор проходить кілька стадій:

 1. Початковий етап триває перші 2 роки: відбувається відбір учасників проектів, починається фінансування та консультативний супровід стартапів.
 2. Період розвитку - в наступні 2-3 роки. Виробляються чіткі критерії відбору підприємців та їх супровід.
 3. Зріла фаза структури триває 5-6 років. За цей час організація регулює оновлення новачків і зміцнює зв'язки бізнесу з місцевою економікою.

Ефективність роботи організації визначається кількістю успішно вирощених фірм, що продовжують функціонувати після виходу з бізнес-інкубатора.

Як стати резидентом

Не кожен бажаючий може потрапити «під крило» бізнес-інкубатора. Дізнатися умови і правила відбору можна дізнатися безпосередньо в організації. У різних структурах вимоги можуть істотно відрізнятися. Якщо ідея бізнесу відповідає напрямку, в якому працює бізнес-інкубатор, у фірми є великі шанси почати розвиток за сприяння організації.

Інкубатори, які отримують кошти з державного фінансового фонду, роблять упор на ідейність і слідування інноваціям. Лояльне ставлення дає шанс стартувати підприємствам, що впроваджують в життя технологічні новинки. Віддачу від супроводу проекту вони отримують у формі податків та інших відрахувань до бюджету.

Організації, що фінансуються приватними інвесторами, націлені на оцінку потенційної рентабельності. Отримання стабільного прибутку є основною метою розвитку малого бізнесу для комерційних структур.

Вимоги до починаючого проекту для допуску участі в конкурсі:

 • діяльність фірми з моменту реєстрації не повинна перевищувати 12 місяців;
 • напрямок діяльності підприємця має збігатися з галуззю, в якій працює структура;
 • стартапер повинен володіти лідерськими якостями і цілеспрямованістю.

При позитивному рішенні суб'єкт підприємництва повинен бути готовий виконувати наступні умови:

 • готовність до співпраці з іншими учасниками бізнес-інкубатора;
 • мати можливість платити податки і отримувати дохід;
 • слідувати рекомендаціям і розробкам організації;
 • впроваджувати нові технології для досягнення комерційних цілей;
 • організовувати нові робочі місця, чисельність фірми повинна становити не менше 3 осіб;
 • діяльність стартапу не повинна створювати перешкоди для інших учасників структури;
 • не чинити негативного впливу на екологічну обстановку регіону.

Тому, перед тим, як подати заявку на участь у відборі, правильно продумати відповіді на питання у всіх областях, які можуть зацікавити фахівців центру. Необов'язково розробляти детальний бізнес-план, більшість організацій надають експертну допомогу на цьому етапі. Головне, щоб ідея проекту була приваблива для економічної структури.

На зустрічі зі співробітником інкубатора потенційний підприємець повинен викласти суть ідеї і переконати в її потенціалі своєї задумки. Після співбесіди претенденту необхідно заповнити документацію і здати її на розгляд в комісію організації. Якщо ідея бізнесу справить позитивне враження, кандидатура затверджується і підприємцю надається робоче приміщення і всі супутні послуги.

Висновок + відео

Для людей, які бажають, але нездатних відкрити власну справу самостійно через фінансові труднощі або нестачу знань, бізнес-інкубатор є унікальною можливістю реалізувати свій підприємницький талант. При затвердженні проекту в якості об'єкта підтримки, фірмі забезпечений швидкий старт, прискорений розвиток і зведення ризиків до мінімуму.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити